Text musím začít velkým poděkováním Lukášovi Andrlíkovi a Vašku Cvachovi, za skvělou organizaci setkání na Svachovce a tím co dělají pro českou whisky komunitu. Jako vždy to byla opravdu skvělá akce.
Dorazili jsme celkem brzy, abychom se co nejvíce vyhnuli provozu, nemuseli honit čas, dali v klidu oběd a mohli začít nasávat atmosféru místa. Tím, že jsme tam byli brzy, tak jsem začal dříve nasávat nejen atmosféru místa, ale zapracoval jsem i na řádném zawhiskování ještě před první ochutnávkou.
První páteční ochutnávku měl Lukáš Andrlík a připravil si pro nás rovnou dvě srazová stáčení. Jedno nese rovnou odkaz na sraz whiskařů Old Well Bourbon Cask Peated "Sraz whiskařů - Svachovka" Batch 1 Cask Strength 57,9% a druhé je velmi limitované plnění Old Well Mulberry 1st fill 48,5%. Další láhve byly jako překvapení od Lukáše. Za možnost ochutnat 3letou mizunaru jsem byl rád. Už v lednu jsem se po ní ptal (asi nejen já), jak to vypadá, jak to chutná, vzpomínajíc při tom na tu úspěšnou minulou. Odpověď byla jasná - co bys chtěl po dvou letech, dej tomu čas. Odpověď je zcela pravdivá, potřebuje a nechává se tam zrát hodně dlouho. Jsem rád, že teď v létě jsem tu odpověď dostal. Další byla ukázka pokračování zrání Pineau des Charentes finishe. A jako vlastně budoucí novinka, finish prvního sudu po kagoru, který bude možné si stočit v prodejně. PS: pro ty co nepobrali narážky na mou osobu a dno české whisky - odkaz na diskusi na FB ve skupině Whisky CZ/SK: www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1568142077449006/.
Všem degustacím (kde jsem byl) se budu věnovat postupně v následujících dnech. Každé jednotlivě a i s mojemi postřehy k jednotlivým whisky.
Po Lukášově ochutnávce ještě Tomáš Hradec vyhlašoval vítěze letní soutěže fotek na téma Léto se Svachovkou, kterou sám vyhlásil a hlavní cenou byl Old Well Wine Cask stočený pro Seznam 60,2%. Štěstí už bylo unavené víc než já a tak si sedlo na mně. Ještě jednou děkuji. :)
A protože páteční večer a noc budou dlouhé a večer se zatím teprve pouze blížil, vymysleli změnu oproti loňským létům a přidali ještě jednu ochutnávku na pátek. Páteční večer patří zábavě (v sobotu večer ještě někteří bojují s následky pátečního večera), zapínat televizi by bylo škoda, tak nás čekala one-man show Marka Lopka doplněná o dobré whisky. Nebo chcete-li obráceně, tak dobré whisky doplněné one-man show od Marka. Z jedné i druhé strany povedená degustace. Jen doplním pro ty, co viděli moji úspěšnou somrovací taktiku, tak to tak úplně nebylo. Ochutnávku jsem měl zaplacenou, jen jsem se předtím trochu více zakecal a zadegustoval, že jsem dorazil pozdě a zjistil, že si nemám kam sednout a tedy nic nalito. I Marek si myslel, že jsem předvedl dobrou somrovací taktiku a tím ukázal, jak je to hodný a přející člověk, že jsem měl zaplaceno se dozvěděl až následně, když mě pochválil. "A žes nic neřekl." "Řekl, ale asi jsi mi nerozuměl." "Už ti nebylo moc rozumět." (tak špatné to nebylo, whisky jsem si užil)
A pak už následoval klasický páteční večer plný dobré whisky ve společnosti skvělých lidí. (až najdu nějaké fotky, co prošly prvním sítem, tak sem nějaké přidám taky) Zápisky nemám, fotky nemám, ale bylo to dobrý. Jen čím dříve jsem v pátek začal, tím dříve jsem v pátek (tedy v sobotu) skončil.
Za brzkého ranního kuropění jsem zcela svěží vstal a šel pln radosti a elánu na snídani, která se mně zcela nepochopitelně vydává pouze do deseti hodin. No dobře, z úvodu věty platí jen asi část "šel jsem na snídani". Mám i fotku, páč by mi to doma nevěřili. :)
První sobotní ochutnávku měl mít v 11 hodin Vašek Rout. Toho ovšem sklátil nějaký ten bacil. Na to velký pozor, pokud nějaký bacil dostal Vaška, tak to musí být druh silně odolný alkoholu (doufám, že ne bacil vyhledávající alkohol) a naše pravidelné preventivní posilování a desinfikování zevnitř by nemuselo stačit. Naštěstí ho ráno zastoupil jeden, co šel zrovna okolo a sáhl do svého kouzelného klobouku a vylovil další zajímavé láhve. Ti co byli, tak vědí, že to byl Marek Lopko. Původně jsem tuto brzkou ranní degustaci neplánoval, ale byl jsem tu, byl jsem vzhůru a nabídka byla neodolatelná, tak jsem zaplatil uvolněné místo a zasedl také. Než jsme začali, tak nám Marek prefentivně dal ještě medicínu od firmy Signatory Vintage a pro jistotu i druhou od doctora Couvreura. Byl to velmi dobrý nápad. Sice jsem se z první medicíny trochu orosil, ale následně se začaly vyrovnávat poměry v krvi, buňkách, alkohol v krvi získal opět lehkou převahu, vrátila se mi zdravá barva tváře, houpání světa se trochu ustálilo a chuťové buňky se probudily a naladily. A bylo na co, vše bylo od Signatory Vintage, nejnižší věk byl 18 a končilo se u 30 na Islay.
Popolední ochutnávku měla Mirka Kverková a věnovali jsme se palírně Glengoyne. Vedle zajímavostí o palírně nám Mirka ukázala několik fotek ze svého soukromého alba. Mě třeba zaujala její fotka z roku 1907, kdy byla v palírně při tehdejším změnu názvu na nynější Glengoyne (původní a colorovaná verze fotografie). Nevím, kolik ji bylo tehdy na fotce, takže neumím spočítat její nynější věk, ale to by stejně bylo neslušné. Tak jako tak, na svůj věk vypadá velmi dobře. Že by ta whisky byla opravdu voda života?
Kluci z Hedonism Spirits - Víťa Šafář a Martin Zvěřina si připravili slepou degustaci zaměřenou na finishe po vínu. Ochutnávalo se pět vzorků whisky a tři vzorky vína. Tady jsem nebyl. Obecně slepé degustace až tak moc nemusím, ale hlavně nemám paměť na již ochutnané, takže i kdybych konkrétní whisky již pil, tak se mi to v hlavě nespojí. Má to pro mě tu výhodu, že z jedné whisky můžu být nadšený několikrát :) Ale ochutnávku tohoto typu si moc neužiju, zvláště pokud mám přemýšlet na tím, co se pod slepým vzorkem skrývá. Tím, že už je po akci, tak je i veřejná informace, co tam měli.
Ochutnávku Zdenyho Kortyše na téma Ardbeg jsem si ujít nenechal. I když Ardbeg má tak trochu problém kvůli svému core-range a také pro svůj občas až moc nepřehlédutelný marketing. Nedávno byl třeba mimořádný týden, kdy neuvedli na trh žádné nové plnění. Uigeadail a Corryvreckan jsou velmi povedené základní verze whisky Ardbeg a stále za dobré peníze, takže u té hromady všech možných mimořádných a limitovaných plnění se člověk často ptá - jsou toliknásobně lepší, kolikanásobně jsou dražší? Zdeny se dostal do živlu své prezentace, až zapomněl, že není u sebe v baru a když při zavíračce zjistí, že je teprve v půlce vzorků a prezentace, tak ji prostě posune. Závěr byl tedy trochu rychlejší. A to si pro nás ještě připravil překvapení - tajný vzorek za jehož uhodnutí byla cena. Je pravda, že to byl zajímavý vzorek a asi nikdo to předtím nepil. Jen mám trochu pocit, že to ani nechtěl pít. Vtipné to bylo, jen pak člověk hledal čím vypláchnout pusu, aby se toho zbavil a záchodové kačenky zrovna došly.
A poslední ochutnávku si pro nás připravil Harry Brenan a jednalo se o Euro whisky tasting. Byla zajímavá, no řekněme zajímavá. Prý se to tak říká, když se to má řici slušně, tak to bylo zajímavé dokonce dvakrát. Ochutnávka byla v angličtině a vůbec by nevadilo, kdyby se vzorky vzájemně promíchaly, ony se až tolik nelišily. Z mého pohledu v to bylo nedobré (slušně řečeno) a lišilo se to pouze v méně nedobré a více nedobré. Byla to edukační tečka na závěr - važte si toho, co můžete pít a moc neremcejte. Naštěstí tam snad nebyl nikdo, kdy by řekl - od teďka už alkohol nepiju. Nevím zda se úplně těším na přeochutnání při psaní jednotlivých degustací. (ale občas je třeba přinášet oběti, třeba je někdo do té doby omylem vezme a odnese)
Po poslední ochutnávce následoval volný program a protože jsme tu všichni ze stejného důvodu, tak jsme se pochopitelně plně shodli. U stolu se tu sházejí lidé různých profesí, různého věku a tak dále. A díky této rozmanité společnosti se nám společně s Tomášem a Janou Pavlůskovými podařilo najít konec nekonečna a i ho vyfotit. Dalším převratným objevem bylo Perpetuum mobile, které já jsem sice již v noci publikoval, ale autorem je Tomáš. Stačí tomu myšlení trochu pomoci a přijdete na věci :)
Na srazu jsem potkal také Janu Poláškovou, autorku božího třička s mlsným whisky kocourem. A protože jsme ho oba měli na sobě, tak společná fotka byla jasná. Další společnou tričko fotku jsem udělal ještě v neděli ráno, tentokrát s prasátkem. I mě napadlo, že bychom si trička na focení mohli i vyměnit, ale nakonec jsem to zvláště v druhém případě zamítnul. V tom růžovém bych vypadal jako kretén.
A velké poděkování Zdeňkovi, který mě dokázal dopravit bezpečně a rychle tam i zpátky. Tam veze ukecaného komára a zpět lehce ztichlou osobu.
O setkání na Svachovce zpíval už kdysi i Josef Zíma, tak je to známá a povedená akce.
Když se sejdem na Svachovce zase pospolu přinese hned někdo láhev ke stolu. Přisedne si, začne nalejvat a všichni jdem koštovat. A já si nejvíce hledím svojí sklenice, nevnímám okolní samice. Po půlnoci mám přes míru a tak jdu ven z kola, sice šejdrem, ale jdu spát z vesela.
Kdyby ty whisky tu nebyly, tak už jsem dneska měl tři vily. U každé růžovou zahradu, děti by nebyly o hladu. Ale že mi tak chutnaly, chutě a vůně mě tak lákaly. Radostně leju je do sebe, já si je vezmu i do nebe.
Fotím málo a ještě ne moc dobře. Stabilizace foťáku v mobilu funguje pouze do určitých promile. Fotky si opět půjčuji od skvělých fotografů: (díky nim člověk zjistí, co všechno prošvihnul, protože byl zrovna jinde, či doplní některé chybějící střípky paměti)
Poznámky k jednotlivým degustacím sem budu postupně doplňovat.
Setkání členů Old Well whisky klubu na Svachovce - leden 2024
Stejně jako loni byly na zimním srazu představeny whisky, které obsahují Old Well a Gold Cock whisky - Gold Well a Old Cock, už Batch 3. Jsou to české blended malt whisky ze Svachovky a od Jelínka, spolu smíchané v poměru cca 60% ku 40%, jednou tak a po druhé obráceně. Páteční ochutnávka patřila těmto palírnám a byla vedená současně Lukášem Andrlíkem a Mirkem Motyčkou. Ochutnali jsem nejen výše zmíněné whisky, ale i zajímavosti ze sudů.
Zbytek večera byl dobrovolně tématický. Zcela nepřekvapivě jsme se shodli na základním tématu a to byla - whisky. A protože se jedná o setkání whiskařů, tak se nejednalo o žádné bezduché chlastání, ale ušlechtilé degustování, diskutování o důležitých whisky tématech, vůních, chutích, dojmech. Děkuji všem, od kterých jsem měl možnost ochutnat whisky a tak trochu se omlouvám za lehkou škodolibost z mé strany. Nechal jsem tam kolovat láhev whisky Method. Všichni nosí dobré a velmi dobré whisky, tak jsem vzal whisky, o které mnozí slyšeli a málokdo jí pil. Ovšem řekl bych, že patří k nezapomenutelným. Docela dobře jsem se bavil nad výrazy jednotlivých ochutnávajících. Většina ohlasů nebyla kladná, ale i tak jí doporučovali dále - "už ji pili támhle u toho stolu? ještě ne? vem jim to tam taky". Dost lidí si myslí, že degustování a odborná i laická diskuse o whisky je něco jednoduchého, ale ve čtyři ráno jsme odcházeli docela přepracovaní. A moji láhev opět pohltila malá černá díra Svachovky. Nevadí, ať si jí užije.
Sobota se pak vždy nese v duchu masterclassů, tedy vedených ochutnávek od dalších lidí. V sobotu ráno ve dvanáct hodin začínal Martin Kozubík a to degustací nazvanou "Tchaiwanský tygr". Jeho povídání se ovšem netýkalo přírody, ale skvělé whisky Kavalan. Dostalo se i na láhve, které byly stočeny speciálně pro český trh a whisky Solist Brandy Cask se mi dost líbila. Vrcholem pak Solist Fino.
Další degustací vedl Michal Marešovský a měla v názvu The Singleton. Když se řekne "The Sigleton", tak se znalci ptají jaký, protože vědí, že jsou různé. Je třeba říci, že se od sebe liší a v sudovce jsou zajímavější než v základu a přitom si stále drží lini dobré a všeobecně přijatelné whisky, která se nesnaží něčím šokovat, ale spíše ukázat svět whisky z té mírnější a uhlazené stránky těm ostatním, co ho teprve objevují.
Následující Vladimír Fogl si pro nás přichystal téma Kouřové palírny na dietě. Neřešili jsme naštěstí kolik kalorií má který panák a co pít při dietě. Degustace se věnovala výrobcům kouřové whisky a jejich nenakouřeným whisky. Před nějakými patnácti lety vzbudil ArdbegBlasda trochu pozdvižení, kdy se na trhu po klasické desítce, Uigeadailu a dalších najednou objevil Ardbeg nakouřený na nějakých 8 ppm. To přece není Ardbeg? Co nám to dělají. Taky jsem byl tehdy zklamán a jsem rád, že jsem ji mohl znovu ochutnat (ty další taky), tentokrát už s většími znalostmi a odstupem.
Jirka Šinogl si opět připravil trochu kontraverzní téma a nakousl oblast Šedých zón Skotska. Z jeho masterclasu bylo natočeno i video a tak, ten kdo tam nebyl nebo si to chce ještě jednou připomenout, tak se na to může podívat. Zajímavé, kolik různých věcí a faktů se ohnout, jak některé informace mohou vyznět jinak a jak nad něčím jsou zavírané oči a je to tolerováno a nad něčím nejsou. Jak si některé informace sami domyslíme, protože tak to určitě mysleli, jen to tam nenapsali. A nebo to tam nenapsali proto, že to tak není?
Večer uzavíral Marek Lopko a jeho one-man show, doplněná o dobrou whisky. Tady je náročné sladit všechny smysly a činnosti dohromady. Nemůžete se smát, zrovna když degustujete. Posloucháte a současně se snažíte nerušeně vychutnávat nalité vzorky. To se nedá vyprávět. Za prvé mi umělá inteligence při psaní promazala veškeré citace. A zda druhé, to se prostě musí zažít jako celek.
Neuzavíral ovšem večer, ale jen sobotní degustace. Večer dále pokračoval, protože bylo třeba probrat spoustu dalších důležitých věcí, něco i ochutnat. Došlo i na zpěv. Tím ovšem nemyslím pány s kytarama, které bylo možné slyšet v pátek i v sobotu večer a šlo jim to dobře a hezky se to poslouchalo. Došlo i na zpěv můj a některých ostatních. Musím říct, že tentokrát mi můj zpěv ani uši netrhal, protože jsem ho přes ten randál ani pořádně neslyšel. Vzhledem k tomu, jak se někteří cítili z pátečního přepracování ještě trochu unavení a opět jsme celý den tvrdě pracovali, tak jsme se rozhodli to tenktokrát ukončit dříve. Povedlo se nám to i splnit, naše odpovědnost se opět projevila a už v půl čtvrté jsme odcházeli spát. Do té doby o nás ovšem bylo stále dobře postaráno a měli jsme co jíst a pít (fotka ze stolu je udělaná okolo třetí hodiny).
V neděli ráno se při snídani všichni navzájem rozloučí, aby se s mnoha dalšími potkali u obchodu, kde někteří kupují láhve a někteří výborné pralinky, jako omluvu svým lepším polovičkám, že se vracejí z víkendu v takovém stavu.
Opět to byla skvělá akce, kde jsem potkal spoustu skvělých lidí a s další spoustou se seznámil. Celý víkend se povedl natolik, že od určité chvíle jsou vzpomínky méně konkrétní, ale stále pozitivní. Děkuji všem a doufám, že dorazím na letní Svachovku.
Fotky jsem si vypůjčil převážně od Jirky Srba. Děkuji
V následujících dnech se budu postupně věnovat jednotlivým degustacím a tomu jak jsem to viděl já. Mějte trpělivost, mám to trochu nabitý a nevím jak budu stíhat.
A tento úvod ukončím trochu pohádkově - Bylo, nebylo, ... Prostě Punk´s not dead, vy volové
Víkend na Svachovce je za námi.
Z FB ze skupiny Whisky CZ/SK od Zdeňka CZ ze 29.1.2024:
Zazářili hned napoprvé noví prezentátoři.Martin Kozubík se svojí podporou exotické tchajvanské značky Kavalan dokázal zaplnit sál. Marek Lopko sice není nováčkem mezi prezentátory, ale poprvé se představil v barvách Signatory Vintage (a pod jejich křídly také Edradour/Ballechin). Nejenže dokázal zaplnit sál, přestože na něj vyšla kapacita místa až v pozdních hodinách posledního dne, ale obětavě ještě po skončení vedl individuální konzultace nad konkrétním dramem "z jeho sbírky" s možností nákupu zbylých lahví.
Na fotkách ze Svachovky jsou vidět samé usměvavé a velmi uvolněné tváře. Digitálně zachycené štěstí ze vzájemného setkání a sdílení zážitků. Zábavná zážitkovost degustací a master classů se stává novým fenoménem Svachovováckých setkávání. Největšímu pobavení se těšily prezentace Lukáše Andrlíka a Mirka Motyčky a závěrečná show Marka Lopka. Tito borci můžou z fleku zahodit svoje flašky a jít se živit do showbyznysu. Zazářili by i tam, ale doufám, že ty lahve přeci jen nezahodí a budou nám i nadále servírovat nejen zábavnou show, ve které vynikají, ale taky podkladové aktivum (jak rádi říkají investoři) neboli tekutinu (jak naši whisky nenápadně označuje Marek), prostě naše miláčky v lahvi, kteří činí naše životy zajímavější a krásnější. Pokud můžeme naše zážitky veřejně sdílet - a to právě Svachovka naplňuje vrchovatě.
Chci moc zdůraznit úlohu jednoho nenápadného muže v pozadí, bez něhož bychom si takhle nemohli užívat. Je jím Vašek Cvach, který Svachovku vybudoval a rozšiřoval až do dnešní podoby. Nabízí dokonalý servis, kde nic nechybí. Nikdy nedojde pití (pozor i nealko !), vždy je dost jídla, víkendová obsluha je milá a usměvavá, každý najde svoji postel.
Není to samozřejmost se takhle postarat o bandu 100 lidí, kdy objekt praská ve švech. Při odjezdu můžete koupit odpustek pro nezúčastněné manželky, přítelkyně, děti: proslavené čokolády, skvělou kávu nebo příjemně padnoucí ponožky. A když budete mít štěstí, naváží Vám tu čokoládu pan majitel osobně. Protože našim příjemným zážitkům předchází usilovná práce jeho osobně a celého týmu, který vybudoval.
Pátek patřil Svachovce a Jelínkovi a hlavně jejich společné whisky - Gold Well a Old Cock. Jedná se už o Batch 3. Ochutnali jsme jak obě nové whisky, tak i nové věci zrající v sudech.
Ochutnávali jsme sice v jiném pořadí, ale já začnu od Gold Well. Jedná se o stejný destilát jako v batch 2, tedy Old Well peated Marsala a bourbon cask a Gold Cock peated Virgin Oak, je tedy o rok starší a další rozměr chutí jí předal roční finish v sudu po Sherry PX druhé plnění. Poměr je 60:40 pro Old Well. Celkem jí bylo stočeno 391 láhví.
Na Svachovce mi kouř ve vůni přišel slabší, což může být předchozími vzorky. Teď tam mám hned od začátku nauzený kouř, uzený med a do toho sem tam motá hořká čokoláda a rozinky. A ještě se začala přidávat sadová ovocnost. Je to výrazné, zajímavé, ale úplně nevím, zda se mi to líbí a zda se tam ty whisky doplňují nebo perou. Postupně se mi tam ukazuje i trochu mladost. V chuti je první dojem podstatně lepší než u vůně. Hned od začátku se projeví PX finish, trochu nakouřená, trochu nauzená čokoláda, rozinky, ovoce, sladkost a ovocnost na ohni pečeného ovoce, pak se postupně více projevuje sadové ovoce a začíná lehce kousat. V dokončení doznívá hořká čokoláda, ovoce a kousavý kohoutí ocas. 77/100
Přidám druhou v pořadí Old Cock. Zde se také jedná o o rok starší destiláty Old Well peated Marsala a bourbon cask a Gold Cock peated Virgin Oak a její rozměr chutí jí předalo další zrání ve stále stejném sudu. Poměr je přibližně 60:40 pro Gold Cock. Celkem jí bylo stočeno 324 láhví.
I když stejné destiláty, tak tady mi dominuje spíše sadová ovocnost i s tím sadem, nijak agresívní, spíše působí celkově uhlazeným dojmem a kouř se postupně objevuje jen v pozadí pro dokreslení atmosféry. V chuti je zajímavější a bohatší než ve vůni, opět sadová ovocnost, vanilka, celkově působí uhlazeným dojmem. V dokončení ovocnost, zůstává mi nauzený med a trochu kousavého kohoutího ocasu. 76/100
U obou whisky je znatelné zlepšení oproti Batch II. Jenže. (dramatická pauza) Gold Well dostal PX finish, který mu dal výrazný další rozměr, ale trochu mi připadá, že se tam ty whisky perou. Ani vlastně nevím, zda se mi tu kouř a PX líbilo. Když si budu chtít užít PX ze Svachovky, tak raději šáhnu po jejich core. Old Cock příjemně překvapil svojí uhlazeností a působí i dospělejším dojmem. Jenže jak přišel, tak odešel. Skoro se mi nechce věřit, že to jsou dva skoro stejné destiláty. Tyhle láhve pro mne mají největším význam v tom, že ukazují, jak dva lídři české whisky dokážou spolupracovat a jejich vztahy jsou stejně přátelské jako atmosféra celého setkání na Svachovce. Pokračujte v tom, až vydáte Batch 10, tak já prodám své láhve Batch 1 a budu moct jít do důchodu. :) A i když na jednu stranu by mohla být zajímavá kombinace i s dalšími českými značky, tak bych se přimlouval, ať to ponecháte, jak to je. Už to začíná být tradice a když by těch plnění bylo víc, tak by to ztratilo tu zajímavost.
Pak nám oba pánové ukázali i nějaké ty whisky zrající ve sklepech. Začnu opět u domácích, tedy od Lukáše Andrlíka a jejich Old Well. Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels ovšem tenkrát po bílém Pineau des Charentes. V aroma středně zralé ovoce, vůně dřeva v lese, hutnější med, postupně mi tam přibývá ovocná sladkost. V chuti mám smetanovost, jemné ovoce, příjemná ovocnost střeně zralého ovoce. Ještě si to potřebuje dosednout, protože pak se ukáže ostřejší mladost. Celkově se mi to líbilo, trochu dozrát, asi trochu naředit a bude to fajn. Jenže, je zajímavé vidět, co s tím udělalo bílé Pineau des Charentes, ale ta whisky je tak trochu nezajímavá, zvláště s porovnání s tím, co si u Svachovky představím jako Pineau des Charentes finish.
Druhou z domácí palírny byla Old Well zrající 4 roky v sudu po bourbonu. V aroma je mladá, ale příjemně pečivovitá, vanilka, lehké ovoce, pozadí mám pocit nakouřenosti či popelnatosti. V chuti se kouř ukáže vyrázně, ale směřuje spíše k ohořelému dřevu, ohořelý klacek, co zůstal v ovoci při opékání nad ohněm. Opět příjemné pečivo, dnes byly rohlíčky obvzláště dobře vypečené. V závěru se více projeví mladost a trochu zdrsní až pálivost, chce ještě svůj čas. Líbilo se mi to.
Mirek Motyčka si dal s výběrem tentokrát více práce a přinesl ze sklepa zajímavé kousky. Gold Cock 2008 finish po rumu, což už je podle data destilace docela slušně stará whisky. Jenže já nejsem rumovej a finishe po rumu mi nic neříkají. Sadovou ovocnost v aroma mi postupně začne přebíjet něco, to něco bude asi rum a pak už mám ve vůni hlavně drsnější rum. V chuti ten rum z vůně, trocha koření, trocha ovocitosti a pak zase drsnej rum a dřevitost. Brum, brum, brum, nechci rum, já chci píti whisky a v ní smočit pysky a ne rum. Brum, brum.
Druhou byla ještě nedozrálá Gold Cock 2021 silně nakouřená. Na to, že by to mělo být skoro tříleté, to teda vůbec nevypadá. První dojem z aroma new-make a jeho meruňkovost. Kouřovka? A silně nakouřená? Když se jí nechá chvíli čas, tak se ten kouř začne ukazovat a přebije ten úvodní new-make (alespoň trochu). V závěru vůně nauzený med. Už jsem čuchal lepší mladý (spirity) kouřovky. V chuti je ten kouř postatně znatelnější. To bylo tak silně nakouřené, že to rozpálilo i podrážky bot. No příště ale destilovat bez nich. Mladý, drsný, ostrý a až přilápený. Kde je ta ovocitost s kouřem, co mají GC Peated? To jsem nedopil ani tam, ani teď tady.
První ranní sobotní degustaci měl v poledne Martin Kozubík. Název degustace byl "Tchaiwanský tygr". Pokud jste očekávali přednášku o Sandokanovi, tak si doplňte znalosti, Sandokan byl znám jako "Malajský tygr", což je skoro co by kamenem dohodil a zbytek doplaval, ale přecejen o kus vedle. Tímto Taiwanským tygrem byla míněna palírna Kavalan. A protože se mi povedlo vstát za brzkého kuropění (asi v deset), dostat do sebe pořádné kafe, vývar a začít se rovnat pivem, tak jsem dorazil i na degustaci. Degustace byla fajn, plná zajímavých informací a dobré whisky, co více si po ránu přát (samozřejmě dle možností s ohledem na páteční večer).
První ochutnávanou byla Kavalan Triple Sherry Cask 40%. To je prostě taková sherry, sherry pohodička. Krásně pitelná, takový malý dezertík po snídani. Ono k ní není moc co napsat, protože dává přesně to, co od jemné sherry whisky chcete. Přesně to mi v tu chvíli chybělo k probrání do nového dne. Takové milé pohlazení od mladé hezké holky. Mi to připomnělo písničku, co se o této whisky zpívala: "Sherry, sherry lady, sny se o ní zdály, jak jsem si jí laskal. Jen abych nechytil tripla". Při psaní se mi vybavil ještě jeden krátký romantický film, kde pro samou lásku a lásku snad ani neřekli jediné slovo. Ten vám ale sdílet nebudu.
A když jsme se prvním vzorkem naladili na sherry vlnu, tak se na ní vyhoupneme trochu výše a čekal nás Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S170425056D Cask Strength 53,2%. Když se vydýchá, tak se zmizí dřevité tóny a začne se prosazovat sherry, těžší ovocná sladkost, tmavá čokoláda a v pozadí mi tam připadá káva. V chuti se potká sladkost, tmavá čokoláda, trochu kořenité sherry, postupně kořenitost ustupuje a ukazují se ještě ořechy, zralé exotické ovoce. V doončení ovoce, sladkost exotického ovoce, čokoláda a úplně v závěru opět trocha kávy. 84/100
Byl bych udiven, kdyby tu nebyl Kavalan lahvovaný pro Českou republiku. O první "české zastoupení" se postarala Kavalan Solist Madeira Cask No.D170317063A Cask Strength 57,8%. V aroma příjemně hladivé tropické ovoce s lehkým kořením, trocha mléčné čokolády, voňavá. V chuti nástup sladkosti tropického ovoce s lehkou kořenitostí, pak hladivost čokolády, postupně hladivá a hezky zabalené ovoce. S dalšími doušky ty chutě jen potvrzuje. V dokončení tmavá čokoláda, slaný karamel. Celkově je hezky hutná, silná a přitom hladivá. 85/100
A druhým "českým zástupcem" byl Kavalan Solist Brandy Cask No.Y171221042C Cask Strength 57,8%. Krásně svěží aroma, svěží hravá ovocnost a mám tam příjemnou vůni kávy. Zralé až lehce přezrálé ovoce, tmavá čokoláda. V chuti svěže tropické ovoce, trochu kořenitosti, nádech brandy, které se s kořením prosazuje stále více. V dokončení tmavá čokoláda, dozvuk brandy, sladkost tropického ovoce a nádech kávy. Celkově hezky svěží whisky s trochou kořenitosti, brandy a kávy. 88/100
A o velké finále se postaral, kdo jiný než ... (dramatická pauza) ... kdo jiný než - Kavalan Solist Fino Sherry Cask No.FI130522040A Cask Strength 58,6%. Po vydýchání sušší, ale fakt hezké sherry, aroma hutné, těžší kandované ovoce v čokoládě, hutné a při tom hebké, těžší pomeranče a hutnější med. Aroma je hutné a těžké a krásně se vychutnává jako celek. V chuti ovocnost s tmavou čokoládou, kandované ovoce, kořenitost až trochu do pikantnosti, postupně zpět čokoláda a její čokoládová sladkost, začíná se více projevovat sladkost zralého ovoce, pikantnost pominula, koření zůstává a začíná hladit. V dokončení tmavá čokoláda, máslové sušenky, pak trochu dřeva. Líbilo se mi to poprvé a líbilo se mi to znovu. 88/100
Hezky jim to tam v Kavalanu zraje, už chápu ten vysoký andělský podíl. Až umřu a stanu se andělem, tak Kavalan taky určitě navštívím.
A když jsem zmínil toho Sandokana, tak si ho připomeneme alespoň písničkou:
Po obědě nás čekal Michal Marešovský a jeho degustace s názvem The Singleton whisky jak ji neznáte aneb "V sudovce hraje úplně jinak". Byla to taková klidná a pohodová degustace o tom, že není The Singleton jako The Singleton. Doplněná navíc zajímavostí, kdy se označení The Singleton objevilo už před rokem 2000 a se stávající řadou nemělo nic společného.
Začínali jsme takovou pohodovkou The Singleton of Dufftown18letá Sublimely Smooth 40%. Takový fajn začátek na rozpití, zawhiskování a naladění se na další, co nás čekaly. V aroma hodně svěžího ovoce, hlavně jablka, postupně mi tam začíná připadat vliv sherry, ukáže se čokoláda a kandované ovoce. Aroma je jemný, příjemný, trochu zapomenutelný, ale nemá v sobě nic, čím by vadilo. Působí jemným a příjemným dojmem. Nesmí se čuchat moc dlouho, pak mi tam začaly vylézat nepříjemné sirné tóny a zkažené hrušky. V chuti je méně zajímavá než ve vůni. Působí trochu naředěně, zralé ovoce, trocha čokolády a pečiva. Lehké ovocno-sladké koření. Není to na velké zkoumání, působí pitelně, ale vůní navnadila více a chuť tak trochu odbyla. Opět tam není nic, co by vadilo. V dokončení dozní ovoce, čokoláda a trocha hořkosti oříšků. Celkově je pitelná, celkem jemná, určená spíše pro širší publikum, aby jim ukázala, že whisky se dá i pít. A umí dobře lákat vůní. 73/100
Pak nás čekal kousek dávné historie a to The Singleton of Auchroisk1985/1997 43%. Tehdy prý označení The Singleton bylo použito proto, že jméno palírny Auchroisk se špatně vyslovovalo. Tato whisky skončila někdy okolo roku 2000 a se stávajícími whisky The Singleton tak nemá přímou spojitost. Ve vůni se postupně rozvíjí příjemné sherry, takové lehké, nekonfliktní, čokoláda, kandované ovoce, postupně se přidává sladkost těžkého ovoce. Chce svůj čas na vydýchání a ukazuje se více do hloubky. Staré lakované dřevo, vůně kůže. V chuti příjemná sladkost sherry s trochou kořenitosti, následovaná čokoládou s mandlemi a oříšky, kandovaným ovocem, hlavně tmavé pomeranče. V dokončení trocha suchosti sherry, oříšky, tmavá čokoláda a dozvuk těžšího zralého ovoce. Příjemná sherry whisky, není dělaná tolik do líbiva, ale je dobrá. 81/100
A dál už bylo všechno spešl. Tedy Special Releases. Začínali jsme s The Singleton of Dufftown17letá Diageo Special Releases 2020 55,1%. Když se trochu vydýchá, tak se mi tu potkává jablečná ovocnost a med. Postupně se přidává rozkvetlá louka na podmáčené půdě (taková ta zemitá vlhkost, co je cítit ve vzduchu, ale jen lehce). Trocha vůně vlhkého dřeva s medem a trochu vanilky. Příjemná, spíše jemná a hladivá vůně. Lehnout si do trávy, zavřít oči a jen tak odpočívat. V prvním dojmu chuti trochu ostřejší až pepřovitý nástup, zcela v rozporu s tím, co jsem čekal z vůně. Ostrost ustoupí a ukáže se čokoláda, která to chce napravit, sladkost zralého ovoce. V dokončení zralé ovoce, hutný med. Ten ostřejší nástup v chuti jsem měl i v dalších doušcích a úplně mi nevyhovoval, navíc vůně svojí příjemností lákala na něco jiného. Na příjemném sluníčku si na louce lehnete do trávy, zavřete oči a po chvíli zjistíte, že jste si lehli do mraveniště. 77/100
Opustili jsme Dufftown, přidali rok v letopočtu a dva roky stáří a výsledkem rovnice je The Singleton of Glendullan19letá Diageo Special Releases 2021 54,6% Cognag finish. Příjemně hladivé smetanové aroma. Pak se mi tam začne potkávat lehká kyselost jablek a současně svěžest zelených jablek, karamel a uzavírá mi to jablečný koláč. V prvním dojmu mi aroma přišlo hezké, hladivé, ale i když nechává dobrý dojem, tak už tak nějak nic, při dalších přičuchnutích se mi postupně ukázalo více. Ta jemná hladivost mu zůstala. V chuti pohladí, příjemné smetanové pohlazení, trocha koření, ale celkem jemného, máslové sušenky, lehká sladkost zralého ovoce. Chuť je celkem jemná, působí komplexně, hladivě, příjemně. Dobře se to popíjí, hůře se v tom hledá. V dokončení lehce kořenitá ovocná sladkost, sladké ovoce se projevuje čím dál více, v pozadí mám lehký pocit pendreku (což úplně nechápu). Mě se ta její vyváženost a jemnost líbila, současně nepůsobila povrchně. 83/100
S další The Singleton opustíme Speyside, takže to bude The Singleton of Glen Ord15letá Diageo Special Releases 2022 54,2% Red Wine. Zprvu jemné smetanovo-vinné hladivé aroma, postupně se víno začne zvýrazňovat více. Aroma začne být hutnější, těžší víno a přitom hezky živé aroma. Postupně se mi tam ukazuje ovocnost, červená jablka, tmavá čokoláda, trochu vlhkého dřeva a trocha skořice (?). S postupným vydýcháváním působí lepším dojmem a více komplexnějším. V chuti je hodně živá, ovocná, vinná, trochu koření, skořice, trochu jablečné či vinné kyselosti. Při dalších doušcích mi tam to víno spíše uhlazuje ostatní špičky. V dokončení mi doznívá sladkost zralého ovoce, následně lehká kyselost vína a jablek. Občas mi tam v chuti přišla trochu kyselost a i když jen málo, tak to není můj šálek whisky, ale celkově je dobrá a dobrá. 84/100
A uzavíral to loňský Special Release The Singleton of Glendullan14letá Diageo Special Releases 2023 55% Chardonnay. Aroma je příjemně jemné, to víno to zjemňuje. Sladkost zralých jablek, lehké koření, jablečný džus. Působí hodně komplexně a přívětivě. I když chvílema mám pocit, že toho vína tam mám až moc. Aroma je fajn, příjemné, až trochu nevýrazné. V chuti příjemně hladivé, víno krásně uhlazuje, sladkost ovoce a jablek, cukrovinková hebkost. Krásně mi hladí chuťové buňky. V dokončení jen tak příjemně odplyne. Pro mě ničím moc výrazná whisky, ale zanechala hezký dojem, příjemně pohladila, příjemně se pila. 82/100
Michal nám ukázal, že není The Singleton jako The Singleton a že to sice není whisky, která vás posadí na prdel, ale je to ta pohodovka, kterou si člověk rád dá jen tak na odpočinek. A současně může být i vstupní branou do světa whisky pro newhiskaře.
Vláďa Fogl si pro nás připravil prezentaci s názvem Kouřové palírny na dietě. A tak jsme se dozvěděli, kolik má která kouřová whisky kalorií a jak s ohledem na moderní trendy palírny nově dělají whisky LIGHT a také whisky ZERO sugar, které obsahují méně cukru než některé konkurenční produkty a mají méně kalorií. A to vše při zachování maximální chuti a požitku. Kecám :) Degustace byla zaměřena na známé značky kouřových whisky, ovšem v podstatně méně nakouřené verzi a až nenakouřené.
Jako první nás čekal ArdbegBlasda 40%. Když jsem se s ním setkal poprvé v roce 2010, tak jsem z něj moc nadšený nebyl. Prostě Ardbeg má mít kouř a basta. Kdyby ho dneska vydali znovu, tak by k němu přibalili pohádku o tom, jak si drak udělal v zásobě rašeliny hnízdo a protože se ho báli probudit, tam museli udělat jen málo nakouřenou verzi z toho, co měli bokem. A protože je to samozřejmě zcela mimořádná vyjímka a limitka, tak cena je dvakrát větší a o dalších 50% ji zvedne přidaná pohádka. Ardbeg Blasda je ze sladu, který byl nakouřen na 8 ppm, což je tak třikrát méně než běžné základní nakouření používaného sladu. Ve vůni lehký kouř je, ale spíše tam mám slanost a citrusy, sladkost lehce opečeného ovoce. Kouřovku ovšem nezapře. Postupně se tam začíná více projevovat kouřem načichlá rašelina. Slovo "více" je relativní - na nekouřovku by to bylo až moc kouře, na Ardbeg je to jen lehoučko. Sud se zrající whisky se na týden zastavil na návštěvu u sudů s klasickým Ardbegem. Dlouho tam ovšem kouř nevydrží a vrací se sladkost ovoce jen s lehkým opečením a trocha slanosti a citrusů. V chuti se kouř projeví více, nakouřené opečené ovoce, citrusy, sladko-slané tóny, trocha zemitosti, vanilka v pozadí, postupně trocha pepřovitosti. V dokončení doznívá koření s pepřovitostí, postupně nahrazované ovocností, lehce opečeným ovocem, lehce nakouřenou rašelinou a lehkou nauzeností. Mně se ta whisky líbí, na Ardbeg je to málo nakouřený, ale zase tam o to více vyniknou ty další vůně a chutě. Má to svoji hloubku a jako Ardbeg z té doby s jednou potlačenou složkou to je zajímavý. 85/100
Jako další nás čekal Caol IlaStitchell Reserve Unpeated Style 2013 Diageo Special Releases 59,6%, ta už má slovo "unpeated" i na etiketě. Ve vůni hutná ovocnost a zemitost. Postupně jablka a hrušky, vůně koření, dřevo, trochu vanilka. Hezky to voní. V chuti kořené vánoční pečivo, jablečný koláč. Ve vlnách se mi tam ukazuje kořenitost, úplně mi nevyhovuje, ale jako celek mi to chutná. Vánoční těsto na vanilkové rohlíčky. Doznívá mi tam lehce kořenitá ovocnost, pak se přidá to těsto a na konci mám takový travní pocit. Chutnala mi, kdyby trochu ubrali s tím kořením, tak by mi chutnala i víc. 85/100
Pokud si pamatuju dobře, tak Kilchoman je Vláďova oblíbená palírna a tím se u nich objevila také "unpeated" verze, tak bylo jasné, že nebude chybět. Do degustace vybral KilchomanUniquely Islay Series 23.8.2012/5.11.2020 unpeated 100% Islay Oloroso single cask No.552/2012 56,6%. Na to, že to má být "unpeated", tak jim to ve vůni dost čmoudíkuje. Ne úplně čmoudíkuje, ale mám tam už vychladlé ohořelé dřevo. Dále mám ve vůni sladkost těžšího zralého trochu okouřeného ovoce, oloroso, vyloupané vlašské ořechy, to ohořelé dřevo mi tam připadá dost silné a mám ho tam u všeho. V chuti sladkost hodně zralého ovoce, koření, ovocná čokoláda, postupně se více ukazuje lehce opečené, ale očouzené ovoce, opečený banán, postupně se začíná přidávat kořenitost. V dokončení ovocnost s nádechem ohořelého dřeva. Pilo se to dobře, ale úplně jsem tu whisky nepobral. Na etiketě "unpeated", nebyla klasicky nakouřená, ale ohořelého dřeva jsem tam měl ve vůni dost, někdy až moc. 84/100
V palírně Tobermory dělají nenakouřenou whisky s názvem Tobermory a nakouřenou s názvem Ledaig. Výrobní proces by dnes měl být stejný a liší se jen použitým sladem. Dříve se ovšem více lišil i výrobní proces a tak tato whisky má na přední etiketě uvedeno "distilled at TOBERMORY", člověk by jí tedy zařadil jako Tobermory. Na zadní etiketě je ovšem uvedeno: Distillery Name: Tobermory a Distillate Type: Unpeated Ledaig, takže člověk by jí zařadil jako Ledaig. A teď si vyberte :) A vybrali jsme, že to bude Ledaig. Takže tu máme Ledaig 23letá 1995 C. Dully Selection 5.9.1995/2022 Refill Hogshead 46,8%. Ve vůni hodně ovocnosti, tmavé třešně i s trhnutýma větvičkama, hluboké vyzrálé aroma. Postupně mi tam začínají přibývat citrusy se sladkou nakyslostí. Voní mi tam lehce kůže a medové plástve. Aroma se mi líbí čím dál tím víc. Vánoční těsto s jablky, vanilka a koření. V chuti se hezky rozplývá, vánoční cukroví, vanilka, postupně přichází ovocnost, hezky hladí, med s trochou koření, postupně trochu do perníku. V dokončení koření, skořice, ovoce, smetanový koláč. Ta se mi hodně líbila, ve vůni nejvíc, ale zbytek nijak nezaostával. 88/100
A na závěr se pochlubil, jak jim (brněnskému The Whisky Shopu) hezky zraje jejich sud tady na Svachovce a tak jsme ochutnali Old Well5letá Cabernet Sauvignon finish. V aroma se mi potkává lehký kouř s ovocným a medovým nádechem s vinnými tóny. Je to celé hezky svěží. Postupně mi tam přichází opálené dřevo a trocha popela. V chuti se potkává nakouřenost a ovocno-vinná uhlazenost. Nakouřenost je tak dost zaoblená a zabalená v tom ovoci a víně. Působí tak mohutnějším dojmem, jak to jde dohromady, ale nijak tam neruší a nevyčnívá. Postupně mi to více ovocně sládne a pak se tam stejně víno přihlásí o slovo. V dokončení se mi potkává suchost s kyselostí vína, ten konec mě moc nevzal, ale jinak hezký.
Jirka Šinogl si pro nás opět připravil spíše zajímavou prezentanci než degustaci. Samozřejmě jsme neseděli nasucho a ochutnávané whisky doplňovaly téma a nedá se říci, že tam byly jen do počtu. Nebyly špatné, ale primárem byla prezentace a whisky byly vybrané podle ní. Prezentace byla nazvána Šedé zóny Skotska. Výroba skotské whisky je svázána hodně pravidly a někdy máme pocit, že díky SWA je hlídáno, aby se výroba držela schválené "tradice" a moc z ní nevybočovala ani směrem do novinek, ani směrem ke starým tradicím. A v mezích těchto hranic se někteří snaží pohybovat na hraně (v šedých zónách), což někdy přináší inovace, někdy produkty co narazí a někdy je to marketing v mezích zákona. Jirka nám přednesl některá fakta a svůj pohled na ně. Občas je to čtení mezi řádky (např. když tam nějaká informace není, znamená to, že to tak nebylo nebo jim jen nepřišla důležitá, aby ji tam uváděli?). Když máme pravidla u whisky tak jasná, tak proč tu mohou vznikat dohady a otazníky? Na nás pak je, zamyslet se nad tím. Ne každá nenapsaná informace znamená, že nás chce někdo podvést, ale může také znamenat, že to není tak úplně, jak automaticky předpokládáme. Může a nemusí, někdy je těžké odlišit, co je oprávněná pochybnost a co je spekulace. A nejen tím, co prezentoval Jirka, svět whisky už nám párkrát ukázal, že se mu nedá slepě věřit. Prezentace vyvolala docela ohlasy a protože na FB by zapadly, tak jsem jim věnoval vlastní část - Šedé zóny Skotska. Já se tu nebudu pouštět do rozebírání Jirkovi prezentace, tu vám doporučuji shlédnout (video a odkaz níže) a udělat si názor sami. Pročíst si můžete i další věci v diskusi, co k tomu bylo napsáno (viz odkaz výše). Já se pustím pouze do recenzí whisky, které jsme při tom ochutnávali.
Jako první whisky během prezentace byla Glenmorangie12letá The Lighthouse 48%. Ve vůni mi připadá větší vliv bourbonu s lehkým nádechem sherry. Vánoční cukroví, jablečný koláč, ovoce na vánočním stole. Postupně se mi ještě přidal medový perník. Působí příjemně, ale po chvíli začne všednět. V chuti vánoční cukroví s ovocem, lehké koření, skořice, smetanová a hladká, postupně lehce kořeněné ovoce. V dokončení ovoce s oříšky. Celkově fajn whisky na začátek, nejvíc zajímavá tím barákem, takový fajn základní průměr. 75/100
Další byla Compass Box Amici Ad Vitam 48%. Ve vůni je to svěží příjemná sherryovka. Ovoce, tmavá čokoláda. Nepůsobí hluboce, ale působí svěže a dobře udělaně. V chuti slibuje co dává ve vůni, prostě sherryovku, jen tak na pohodu. Postupně má trochu sherry kořenitosti společně s ovocem, které se pak překlopí do ovoce s lehkým nádechem čokolády. V dokončení doznívá sherry, ovoce, tmavá čokoláda. Celkově prostě fajn sherry whisky na popíjení, nepůsobí hluboce, ani ani lacině (teda dokud jsem nezahlídnul na WB cenu, za ty peníze bych si představoval více, ale na body to vliv nemělo). 78/100
Třetí byla GlenAllachie12letá Single Cask 2009 Rioja Barrique Cask No.3831 18.3.2009/6.2021 bottled for A Robust Dutch Winter 56,6%. Ovocno-vinný nádech, víno s ovocem, seno. Vůně celkem příjemná, ale mám tam docela dost toho vína. V chuti hutnější víno-ovoce, trocha koření a vinné kyselosti, zralé až lehce přezrálé ovoce. Při dalším doušku sladkost ovoce s lehkou vinnou kyselostí. V dokončení víno, oříšky a lehké dřevo. Celkově tomu asi není moc co vytknout, na zadek mě to ale neposadilo a to víno mi tam trochu nejede, což je ale věc preferencí a chutí člověka. 80/100
Čtvrtou GlendronachCask Strength Barch 12 58,2%. Když se trochu vydýchá, tak vyleze sladkost PX. Čokoláda, kandované ovoce, prostě už ve vůni to slibuje bonboniéru z tmavé čokolády. Hutná sladkost zralého až lehce přezrálého ovoce. V chuti nastoupí sladkost následovaná čokoládou, sladkostí zralého ovoce, prostě PX, přidává se tmavá čokoláda s kandovaným ovocem, lehké koření a rozinky. V dokončení pak rozinky, čokoláda a kandované ovoce. Co slíbila pověst této whisky, to i whisky dala. 84/100
Plnění pro Česko tam zastupovala Glenfarclas2008 Single Cask Sherry Hogshead Cask No.2993 24.11.2008/27.9.2023 bottled for CMWS 58,8%. V prvním dojmu zavoní sherry, pak se přidá sladkost zralého ovoce a nasládlé dřevo. Suší sherry s lehkým koření a tmavou čokoládou. Hezky čisté aroma. V chuti mám v prvním dojmu sherry a dřevitost sudu, postupně se mění ve sladší dřevitost. V dalších dojmech se tam přidává čokoláda, kandované ovoce, sladkost čokolády a zralého ovoce. A opět se začíná vracet to dřevo, trochu nahořkle a s ostrostí. V dokončení pak dřevo s kandovaným ovocem, pak ovoce, oříšky a přidá se kořenitá čokoláda. Ve vůni se mi celkem líbila, nebylo to prvolíbivá sherry whisky, ale působila na mě krásně čistě. V chuti v prvním dojmu sherry, ale pak tam prostě cítím dřevo, byť ne že by to přebilo. 80/100
Uzavírala to Caol Ila2009 Distillers Edition C-si: 8-481 2009/2021 Double Matured in Moscatel Cask Wood 43%. Sladová květinová ovocnost s ovocným kouřem, sladkost čokolády a ovoce a to vše lehce kouřově ouzené. Připadá mi tam takový bylinný tón, který mě tam trochu ruší. Citrusy s bylinkama. V chuti zpru sladká čoko bonboniéra, kterou ovšem jíte u kouřících kamen a ten kouř prostupuje vámi i tím, co jíte. Kouř je zprvu kouřový, pak dostane sladkost ovoce a čokolády a začne působit docela svěže. V dokončení doznívá nakouřené ovoce, citrusy a čokoláda, vše nakouřené tím sladkým ovocným kouřem. Ve vůni mě tam něco rušilo, ale v chuti jsem si to vynahradil. Hezká tečka této ochutnávky. 85/100
Záznam prezentace:
A už zbývá jen poslední plánovaná sobotní degustace. No, bylo to náročné.
Sobotní degustace uzavíral Marek Lopko. Jeho část je spíše one-man show doplněná o vzorky dobré whisky. To se nedá popsat ani vyprávět, to se musí zažít. Nedočkáte se ode mne ani přepipsu, co tam říkal, ani skryté nahrávky (nemám a ani by to nebylo slušné). A aby ten text nebyl takto krátký, tak se podívám na whisky, které jsme při tom ochutnávali.
První byla Edradour10letá Signatory Vintage The Un-Chillfiltered Collection 6.2013/7.2023 Cask No.281+282+283+284 1st fill Oloroso Sherry Butts 46%. V aroma smetanově hladivé sherry, tmavá čokolá, vůně oříšků, kandované ovoce, zralost tropického ovoce. Takový hezký whisky parfém. V chuti tmavá čokoláda, ovoce, sladkost zralého ovoce, kandované ovoce, oříšky, lehké koření až lehká kořenitost, postupně suchost. Ve vůni se mi líbila víc. V dokončení ořechy s dozvukem tmavé čokolády, zralého ovoce, trocha koření a postupně se rozvíjející suchost. 82/100
S další jsme zůstali ve stejné palírně a čekala nás Edradour12letá Oloroso Sherry Butts 2011/2023 Batch#2 57,6%. V aroma hutná všeobjímající tmavá čokoláda s trochou kandovaného ovoce. V pozadí pak těžká sladkost zralého ovoce a vlhké dřevo. Příjemné, hutné a působící hluboce. V chuti velký nástup tamvé čokolády, sherry, zralého ovoce s trochou koření. Působí hutně, obejmně a vyváženě. Dokončení se nese v duchu chuti. Celá od začátku působí hezky kompaktně, má svůj výraz od začátku do konce. 84/100
I s další zůstáváme ve stejné palírně, ale změnilo se jméno whisky a také přibyl kouř. Takže to je Ballechin19letá Matured in Manzanilla Sherry Casks 5.2004/4.7.2023 Cask No.269+274+275 55%. Ve vůni hned upoutá sladce ovocný kouř. Opečené a očouzené ovoce, vychladlý popel. Postupně jak trochu odvane, tak se z pozadí začíná ukazovat tmavá čokoláda lehce šmrclá kouřem. V chuti úvodem sladká ovocnost, pak nastoupí a začne zesilovat kouř. V prvním dojmu až do pálivého popela. Při dalších doušcích už více vynikne opečené až lehce připečené/připálené ovoce, uzený slad, opět koření lehce do páliva a v závěru chuti trochu suchosti. Ta suchost pak přechází do dokončení, uzenost opečeného ovoce, obecně uzenost s popelem. Celkově se mi líbí, jen mi přijde v chuti, jak kdyby se to ovoce pozdě vyndalo z opekání a už se připeklo trochu více. 84/100
Palírna i značka zůstává. Další byla Ballechin18letá Small Batch Bottling 2004/4.2023 Batch 001 50,9%. Ve vůni pekárna pečiva. Zprvu trochu připáleného pečiva, ale pak připálenost ustoupí a ukáže se i pečené ovoce v pozadí. Rohlíčky byly dnes obzvláště dobře vypečené. V chuti kouřová hladivost, lehce spálené vánoční pečivo, opečené zralé ovoce a trocha koření. Pak opět dominuje vánoční cukroví, jen lehce připečené. (Že by exBourbon sud? Tak jo, jak jsem později dohledal.) V dokončení doznívá vánoční pečivo a opečené ovoce. Tak ta se mi zatím líbila nejvíc. 85/100
Další byla whisky z nejmenované palírny z ostrovů Orkney s iniciály HP. Hewlett Packard to není, ty do whisky naštěstí nedělají. Další, co mě napadá by mohl být Highland Park a whisky byla Orkney 18 (HP) 18letá Signatory Vintage Cask Strength Collection 7.5.2005/22.8.2023 Cask No.DRU17 A63#7 1st Fill Oloroso Sherry Butt 54,6%. Ve vůni sladkost lehce opečeného medu, sladkost pečeného ovoce, vůně jarního lesa, vřesový med. Příjemná a vyvážená vůně. Les tam dokresluje vůně čerstě poraženého stromu, tím že, je dokresluje, tak je to příjemné, ve velkém množství by to bylo až nepříjemná vůně. V chuti pečené ovoce s lehkým kořením a to vše s opečeným modem, lesní ovoce nasáklé vůní lesa, lehce opečené dřevo. Vše hezky sladěné, nic nevyčuhuje. V dokončení lesní ovoce, zralé ovoce s jen dozvuky opečenosti, les. Celkově velmi povedená whisky, opečený med se svojí hutnou sladkostí, lehce opečená sladkost ovoce a přitom nepřeslazeno, působí krásně plně. Jen jsem jednu pochválil, tak už je tu lepší. 88/100
Uzavírala to Glen Keith26letá Signatory Vintage Symington's Choice 11.9.1996/7.7.2023 2nd fill Oloroso Sherry Butt Cask No.7 58%. V prvním dojmu mi ve vůni přišla až trochu přetažená v sudu, to ale ještě nedostala dostatek času na vydýchání. Po vydýchání dřevo ustoupilo. Hutné zralé až přezrálé ovoce, těžká sladkost přezrálého ovoce, čokoláda, v pozadí zlomené starší dřevo. V chuti zaoblená kombinace sherry, čokolády, zralého až přezrálého ovoce, působí celkem hutně. Trocha koření s ovocem. V chuti se mi líbí víc než ve vůni. Působí do celistvě, komplexně a zaobleně, ale možná trochu uzavřeně. 85/100
Poslední degustací ani v pátek ani v sobotu zábava nekončí. Máme společné téma k diskusi a tak nějak se tu objeví i dostatek láhví k ochutnání. A tak do dlouhých nočních hodin je co pít a jíst a co jíst a pít. Ochutnal jsem tam několik dobrých whisky, ale přiznávám, že zpětně si toho už moc nevybavím, ostatně ty dny a večery jsou celkem náročné. Až na dvě. U kterým mám navíc malé vzorky na přeochutnání. U té první jsem si ho asi vyprosil a u druhé mi byl přímo nabídnut - tak co? chutná? jojo, chutná. Máš něco na vzorek? Tak si to přines. Což jsem rád, protože z hlavy bych to celé zpětně nesepsal a poznámky si sice dělám na degustacích, ale když kecáme nad whisky, tak ne. Díky, pánové.
První byla Glendronach15letá 40%, ovšem 1980s. Mám tuhle láhev doma lahvovanou kolem roku 2000 a nikdy jsem nepochopil, proč se kolem ní tak blbne (a nejsem jediný, z těch kdo jí ochutnal), jako slušná sherry whisky, ale revivaly byly lepší a nějak jsem nechápal, proč je vůbec dělali. U této láhve jsem dostal odpověď - proto. Ve vůni nálož hutné sladkosti sherry, čokolády, kandovaného ovoce, lakované dřevo, úplně se rozplývá v nose. V chuti čokoláda s oříškama, zralé ovoce s lehkou kořenitostí. Vůně mě navnadila více, ale chuť o tolik nezaostává (ale o něco jo). V dokončení doznívají oříšky, čokoláda, sherry, postupně lehká sladkost zralého ovoce. Ona to není whisky, co by vás vystřelila z trenek, ale má pár svých plusů. Za prvé ten velký rozdíl mezi plněním tímto a z roku 2000, podobně jak dneska pláčeme nad některými aktuálními plněními, tak tady je to totéž, jen o 20 let zpátky. Za druhé, už chápu, podle čeho dělali revival, i když to je taky hlavně velký marketing, protože moc lidí tu původní asi nepilo, takže to bylo takové vyrábění ikony zpětně. A za třetí, tato whisky byla obyčejný core, takže její ambice ani nebyly vystřelovat z trenek, ale prostě jen poskytnout dobrý zážitek z běžné whisky. 85/100
Druhou byla blended malt Coast to Coast 2017 Peated Blended Malt Scotch Whisky 9.11.2017/27.1.2023 Cask No.64 58,2%. Název zní divně, ale bylo to dobrý. Pokud si dobře pamatuju, tak by to měl být Ardbeg s Glenmorangie. Jen co jsem si přivoněl, tak si říkám, že tam se mi líbila víc. Ve vůni je dost mladá a mladost je tam nepřehlédnutelná. Ovšem mladě neštípe. Kombinuje se tam ovocnost, citrusy a kouřový new-make. V chuti se už více blíží, tomu co si pamatuju, čokoláda, sladkost zralého ovoce, oříšky, lehký ovocno-citrusový-rašelinný kouř a i něco té mladé štiplavosti. Tady už ovšem ta mladost vypadá jako doplňující chuť, je tam dost znát, ale nedominuje a nevadí. Dokončení se nese v duchu chuti, pak zůstává opečené ovoce a ořechy. Na Svachovce se mi líbila více, je to mladý a při degustování je to znát, při běžném popíjení je fajn i když té mladosti se úplně nezbaví.
Uff a mám letošní zimní Svachovku dopsanou. Ono se to nezdá, ale není to tak jednoduchý, jak to vypadá (alespoň u mě). I když mě to baví, hlavně ty recenze, tak občas jsem neměl další dny náladu ani o whisky slyšet, natož něco psát. Navíc člověk občas dorazí z celého dne unavený a nechce se mu vůbec nic. A když jsem si k tomu sednul, tak jsem přemýšlel, co ještě musím důležitého udělat, než začnu psát. Třeba umejt nádobí, vyluxovat barák a další důležité věci. Takže třeba od ozvěn z 11/2 (Jirka Šinogl) do dalších ozvěn z 17/2 (Marek Lopko) jsem stihnul vidět několik filmů, zahrát si starý Doom2 a Duke Nukem 3D a asi i dát nábobí do myčky. Luxování mi mezitím z hlavy vypadlo.
Co říci závěrem? Opět to byla skvělá akce, těším se na další a rozloučíme se veselou písničkou :)
Kam se všichni těší, kdo to ví? I já to vím, i ty to znáš. Tam, kde čeká víkend whiskový, ten přítel náš, ten přítel náš.
K palírně u Svachovy Lhoty, donesly mě boty, ať nás ráno hlava nebolí. Tam whisky hřeje i hladí, láká nás a vábí, tam je naše krásné údolí.
Lukáš, ten nám program připraví, whisky, ta nám duše pohladí, ožije i kocour zrzavý, a staří jsou zas mladí.
K palírně u Svachovy Lhoty, donesly mě boty, ať nás ráno hlava nebolí. Tam whisky hřeje i hladí, láká nás a vábí, tam je naše krásné údolí.
Kdo zas bude večer zmazaný? I já to vím, i já se znám. Padnem potom v postel znavený, fůru whisky v žilách mám.
text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 03.09.2024