» home
Ochutnávky whisky 2024
Oficiální představení japonské whisky Fuji v ČR - 11.12.2024
V krásných prostorách pražské asijské restaurace Asian Temple připravila společnost Pernod Ricard Czech Republic oficiální představení japonské whisky Fuji v České republice. Večerem nás provázel Rei Miyazaki ze společnosti Kirin a Zdeny Kortiš.
Akce to byla opravdu velkolepá. Čekaly nás nazdobené stoly, jako předkrm japonské jídlo, samozřejmě ochutnávka whisky Fuji, pak místní kuchaři předvedli své umění a my jsme mohli zakousnout skvěle připravené maso a vše potom zakončil zákusek. A u toho všeho jsme stále popíjeli dobře pitelnou whisky Fuji.
Nejprve nás Rei se Zdenyho překladem do češtiny (abyste Zdenyho úplně nepřeceňovali, tak jen doplním, že Rei mluvil anglicky, nikoliv japonsky) seznámil s palírnou a její historií a následně s jejich whisky Fuji. Pak následovala ochutnávka tří připravených vzorků této značky.
Z těch tří mi to vyhrál Grain. Blend byl hezky sladěný a neměl tu výraznější kořenitost, která pak uzavírala tu single malt. Všechno to byly lehké, příjemně pitelné whisky, které se při poslouchání a povídání dobře popíjeli. Pro mě se pohybují v přijatelném průměru, ale už jsem rozmlsaný výraznější whisky s větší hloubkou a rozmanitější chutí. Příznivcům lehkých whisky se myslím budou líbit podstatně více než mně.
Děkuji Zdenymu za pozvání na tuto akci. (Schválně jestli to dočetl až sem. A pak ještě o kousek dál :)
Pohled na horu Fuji je jedním z nejznámějších obrázků z Japonska. Palírna leží na úpatí, název hory má v názvu, najdeme ji i na etiketě a jejich smysl pro detail potrhuje i to, že spodní výstupek láhve má také tvar hory Fuji.
Když ovšem láhev otočíte vzhůru nohama, tak to připomíná něco jiného, shodli jsme se na .... (Nechám na každém, co mu to připomíná. Když jsem to ukazoval pár lidem, tak jsem dostal třeba odpovědi: hvězda, květinka, čoko voko. No, každý v tom vidí něco jiného, což je dobře. A nebo všichni to samé, jen tomu říkají jinak ;)
Během večera zazněla otázka, co se nám vybaví, když se řekne Japonsko. Otázka směřovala samozřejmě k tomu, že také hora Fuji.
No, mně se vybavilo tohle: Yamaha, Mitsubishi, Toyota, Suzuki, Sony, .... :)
a pak ještě vtip:
Baví se Čech s Japoncem
Japonec se předvádí, ukazuje bojové umění, mrdne sním o zem a řekne: To bylo karate, to je od nás z Japonska
Čech uznale hmmm dobrý
Japonec pokračuje a zase s ním mrskne o zem a říká: To bylo judo také od nás z Japonska
Čech To už nevydrží sráží Japonce jednou ranou na zem.
Ten se po chvíli probere a diví se: Co to bylo?
Čech odpoví: To bylo od vás z Japonska. Hever z Mazdy
Adventní kalendáře 2024
A jako každý rok, když se blíží vánoce, tak je třeba najít vhodnou medicínu proti vánočnímu stresu, přeplněnosti lidma a trochu si oddechnout od občas moc vlezlé a všudypřítomné předvánoční výzdoby. Za poslední roky se mi osvědčily whisky adventní kalendáře.
Letos jsem opět pořídil Adventný Kalendár The Izzi Pub od Petera Praženky a zkusím s nimi udržet krok (největším strašákem je zimní nachlazení, kdy to prostě nemá smysl ochutnávat, protože nic necítíte). Adventní kalendář od Alkoholu.cz, co připravil Petr Pulkert se mi taky líbil, obě dvě verze, ale to už se prostě nedá stíhat. Oba dva dělají ke svým kalendářů každý den videa a tak se budu dávat odkazy na videa od obou dvou. A podle toho, jak budu stíhat, tak budu i psát svoje poznámky.
Den první - Redbreast PX Edition 46%: Hned ve vůni je jasné, že se blíží vánoce. Višně v čokoládě a k nim vůně zralého ovoce položeného v dřevěné misce a trochou koření. Krásně hutná. Vůně leštěného dřeva. V chuti prostě čokoládové mlsání, čokoládový dort s višněmi, trocha koření, lesní ovoce, postupně do hutného džemu z lesního ovoce. Si tam mlsám a baštím to lžičkou (obrazně). Až to dopiju, tak přiberu 2 kila, ale to je v pohodě, to se v mé postavě ztratí a přes vánoce to bude stejně ještě víc. V dokončení mi doznívá lesní ovoce s trochou toho lesa (už se chystá vánoční stromeček) a dochucené kořením. Povedený začátek adventního kalendáře, příjemný úvod do vánočního období. 85/100 WB:261899 |
video youtube: 1. December 2024 - Redbreast PX Edition 46%
Den první - Cedar Ridge Peated Bourbon Whiskey Batch:2 43% V první chvíli ve vůni lehce spálená plastelína. Během chvilky je "peated" už je v názvu, ve skleničce není nic. Vůně jde do sladka, až pouťově přesladka, sladké dřevo a ovoce s cukrem. Na jednu stranu mi zmizel ten můj neoblíbený plastový bourbon dojem, na druhou stranu si připadám, že mě chtějí zabít sladkostí a cukrem. Kouř tam vůbec není a působí to dojmem líbivosti a přeslazenosti jak růžový romantický seriál v televizi. V chuti je to podobné jak ve vůni, jak ten růžový romantický seriál a současně mi podobně hořkne v puse, jako kdybych ho viděl minutu, což je přesně o minutu déle, než jsem chtěl vidět. V chuti to jede ve stejném duchu jako ve vůni, hodně líbivě, laciné přeslazené pouťové cukrovinky s nádechem ovocných chutí a umělostí v pozadí, v pozadí dřevité dochucení, vždyť to přece zrálo v sudu. V dokončení jen dozní chuť a zmizí. Prostě laciná pouť, kde je vše nablízkané, líbivé, pouťové a hraje k tomu Michal David, všude fůra rozesmátých lidiček a dalších divných věcí. Když půjdu na lacinou pouť (tohle je pouťová whisky ve špatném smyslu slova), tak to budu čekat, ale když jsem se šel jen běžně pobavit, tak už jsem zklamán. Slizkej, jak Sagvan Tofi na večírku. 68/100 WB:219710 |
Den druhý - Taketsuru Pure Malt 43%: V prvním dojmu mi tam přišla sladkost opečeného ovoce lehce načichlého kouřem. Pak už mi náznak kouře zmizel a ještě více mi vylezla sladkost ovoce, chvílema až do ovocných bonbónů, v pozadí pak trochu dřeva nasáklého šťávou z ovoce. Chvílema mi sládne až do medu. Mám z té vůně tak ulepené ruce, že jsem si je musel dojít umýt, abych si neulepil klávesnici. Je to hodně zralé sladké ovoce, až trochu přeslazené, ale současně to působí příjemně. V chuti se potkává sladkost s lehkým kořením, trochou bylinek a asi i zázvoru. V první chvíli trochu zklamání, protože vůně naladila na něco jiného. Sladká ovocnost s kořením, začínám tam mít stále větší dojem zázvoru se sladkostí a lehkým ovoce. Jak ji postupně popíjím, tak mi připadá pitelnější, ale prostě vůně mě naladila a natěšila jinak. Doznívá mi příjemné koření z chuti, sladké ovoce, hřeje. Ve vůni mě nalákala na sladké letní ovoce, kde si budu oblizovat ulepené prsty, v chuti jsem dostal podzimní doušek se zázvorem oslazený ovocnou šťávou, který příjemně hřeje. Určitě si ji naleju raději než doma vyrábět svařák či zázvorový nápoj na zahřátí, ale já raději sladkost letního ovoce. Celkově určitě není zklamáním, ale trochu si to u mě rozhodila slíbením léta a pak dala podzim. 78/100 WB:162294 |
video youtube: 2. December 2024 - Nikka Taketsuru 43%
video youtube: 3. December 2024 - Bulleit Bourbon 45%
video youtube: 4. December 2024 - Glen Scottia 40%
video youtube: 5. December 2024 - Ben Nevis 46%
video youtube: 6. December 2024 - The Whistler 43%
video youtube: 7. December 2024 - GlenAllachie 7yo 48%
video youtube: 8. December 2024 - Starward Fortis 50%
video youtube: 9. December 2024 - Old Comber 46%
video youtube: 10. December 2024 - Ardmore 40%
Alkohol.cz - whisky adventní kalendáře (Basic a Deluxe)
video youtube: 1.prosinec - Bruichladdich Islay Barley 2013
video youtube: 1.prosinec - Balblair 18 Years Old Highland Single Malt
video youtube: 2.prosinec - The Glenrothes 12 Years Old Speyside Single Malt
video youtube: 2.prosinec - Kavalan Solist ex Bourbon Cask
video youtube: 3.prosinec - Cutty Sark Prohibition Edition Blended Scotch Whisky
video youtube: 3.prosinec - Kilchoman 16 Years Old Islay Single Malt Scotch Whisky Limited Edition
video youtube: 4.prosinec - Bowmore 12 Years Old Islay Single Malt
video youtube: 4.prosinec - Mortlach 11y Small Batch Edition 2012/2023 Signatory
video youtube: 5.prosinec - Cragganmore 12 Years Old Speyside Single Malt
video youtube: 5.prosinec - Ardbeg BizarreBQ The Ultimative Islay Single Malt Scotch Whisky
video youtube: 6.prosinec - Four Roses Single Barrel Bourbon
video youtube: 6.prosinec - Bladnoch 19 Years Old Lowland Single Malt Release 2023
video youtube: 7.prosinec - Nikka Taketsuru Pure Malt 2020
video youtube: 7.prosinec - The MacallanThe Macallan Rare Cask Release 2023
video youtube: 8.prosinec - Smokehead Rum Rebel Islay Single Malt Scotch Whisky
video youtube: 8.prosinec - Glen Scotia Campbeltown 12 YO Palo Cortado Cask Finish Mermaid Edition
video youtube: 9.prosinec - Teeling Amber Ale Small Batch Collaboration Irish Whiskey
video youtube: 9.prosinec - Edradour 12 CS Batch 2 2011/2023
video youtube: 10.prosinec - Dalwhinnie The Distillers Edition Double Matured
video youtube: 10.prosinec - Michel CouvreurMichel Couvreur Candid
Návštěva Zámeckého lihovaru a pivovaru Blatná - 27.11.2024
Další návštěvou dohodnutou na letošním WLP byla palírna Blatná. Myšlenka se začala rodit už na vyhlášení Pálenky roku 2024, kde se jejich budoucí whisky umístila v kategorii sladových destilátů (budoucích whisky) na třetím místě. Už na WLP 2023 jsme se bavili o tom, že v palírně u výroby whisky proběhly výrazné změny, od kvašení až po sudy a tyto změny se nyní začali ukazovat. Takže když jsme se na letošním WLP (2024) vrátili k myšlence návštěvy, tak už jen zbývalo doladit termín. Palírnou mě provázeli hlavně Barbora Šitnerová a Martin Fried. V areálu palírny najdete vystavené různé části z již zrušených palíren.
Po roce 1991, kdy v restituci získavají Hildprandtovi palírnu zpět se zde postupně obnovuje výroba. S výrobou whisky se začalo až po roce 2016, kdy byl obnoven také pivovar a mohli si tak vyrábět svojí vlastní sladinu. Což je vždy výhoda, protože si tak palírna může výrobu sladiny dělat dle sebe a celý proces si ohlídat. Slad berou ze sladovny v Bruntále. A whisky nese název Martin's Barrel. Značku vlastní společně palírna a Premier Wines & Spirits.
Destilace probíhá klasicky dvoukotlově a mají zde zásobník pro využití úkapu a dokapu. V palírně budují další destilační část, kde se ale bude vyrábět jen ovocná pálenka. Zaujal mě zde mechanický měřák vody v horních nádržích. Vzhledem k šíři sortimentu palírny mají i svojí plnící, etiketovací a kolkovací linku.
Původní záměr při výrobě první whisky byla "česká whisky". A to od surovin až po sudy. Používal se tedy český slad, "český způsob" výroby sladiny pivovarskými kvasnicemi až po české sudy z českého dubu. Bohužel kombinace českého nakouřeného sladu z Bruntálu, "českého způsobu" výroby a nových českých sudů nevedla zrovna k dobrému výsledku. Palírna se naštěstí po kritice z mnoha stran neuzavřela do sebe, ale začala hledat způsob, co s tím dělat.
V roce 2023 vyrazili společně s Vaškem Routem na zkušenou do Skotska. A přivezli si nejen zkušenosti, ale i sudy (bourbon, sherry, madeira, PX, ...). Následovala změna výroby, přestaly se používat pivovarské kvasnice, přešlo se na lihovarnické a tak dále až po používání nově dovezených sudů. A výsledek je vidět, tedy hlavně cítit jak ve vůni, tak v chuti.
Prošli jsme si palírnu, popovídali o výrobě a samozřejmě jsme se nemohli vyhnout diskusi o rozdílu mezi novou a starou produkcí. Připravena byla také pěkná řádka různých vzorků k ochutnání. Jsem rád, že to probíhalo v přátelské atmosféře, kdy se člověk nebojí říct, co a proč mu nechutná (tedy očekával jsem, že to takové i bude, jinak bych sem ani nejel).
Překvapila mě whisky destilovaná v roce 2016, což byly první láhve vydané v roce 2019. Tu vydanou whisky jsem ochutnal tady na místě a není o co stát, křivit si hubu dřevitostí člověk prostě nechce. Ovšem stejná whisky z roku 2016, která zůstala stále v sudech, mě překvapila. Očekával jsem totální dřevitý výluh, ale výsledek byl znatelně lepší a pitelnější. Ve whisky už ustoupila svíravá dřevitá hořkost, dřevité to samozřejmě bylo, ale tak spíše zakulaceně. Ne, že by to člověk chtěl pít, ale zlepšilo se to a zpitelnilo. Čas tomu pomohl.
Stručně pár dalších poznámek. Whisky z roku 2018 má v sobě dost dřevitosti, ale jak se ukázalo na té z roku 2016, tak se zmírňuje. Další byly již necelý rok staré destiláty, dělané už ponovu. Nakouřené mě až tolik nenadchnuly, ovšem neodradily, ale je to mladé, chce to čas, který dodá více ze sudu a zaoblí kouř. Nanekouřené zaujaly více. Opět se u některých sud projevil po roce málo až vůbec (to skoro vůbec mi připadá až podezřelé) až po PX, které se už po roce v sudu ukazuje nepřehlédnutelně. A čistý bourbon sud se mi taky líbil. Pro porovnávačku jsem zkusil i láhve, co šly do prodeje. Tříletka z 2016/2019 byla hrůza (psal jsem výše), u pětiletky mi připadá, že jim to částečně zkazilo naředění, díky kterému vyniklo dřevo a současně vnitřek dostal dojem naředěnosti. 60% jsou někde jinde. Nejvíce mi chutnala ta z 2019/2022, i doma jsem kdysi vzorek hodnotil jako zatím nejlepší od nich, tak tady jí ještě navíc pomohla už nějakou dobu načatá láhev. Opečené ovoce a je znát dřevo, ovšem nepřebíjí to. Ta z 2020/2023 byla taková podzimní, podzimně lesní, suché dřevo, listí (na to, že to byl už nějaký dvacátý vzorek si pamatuju docela dost).
Původně jsem si pro sebe tuhle palírnu zařadil jako nezajímavou, ztracenou a raději zapomenutelnou. Když ale na podzim na WLP 2023 říkali, že změnili výrobu, tak jsem byl trochu zvědav. Skutečnou mojí zvědavost pak podnítila jejich účast v Pálence roku 2024, kdy jsem měl možnost ochutnat, že ta změna opravdu byla a že vede k výsledku. Po této návštěvě si myslím, že stojí za to palírnu sledovat, za jejich snahu něco s tím udělat, si určitě jejich whisky zaslouží dostat další šanci. Jsem zvědavý jak se jim bude nová whisky vyvíjet i jak si poradí se starší výrobou. Ono, moje hodnocení, že je něco lepší než minule, ještě furt neznamená, že se s tím dá jít na trh. Současně ty starší zásoby si myslím, že by přesudováním mohly jít zachránit a zlepšit. Už jen kvůli lidem bych se sem zase někdy zajel, protože atmosféra tu byla příjemná a i když whisky si člověk musel pozorně vybírat, tak se mi odtud nechtělo.
Whiskeria: Old Well - Lukáš Andrlík - 4.12.2024
Začátkem prosince udělala Whiskerie ochutnávku české whisky Old Well a pozvala Lukáše Andrlíka, aby pověděl o své whisky, její výrobě, palírně a tak o všem okolo. Jednalo se o klasickou ochutnávku zaměřenou na běžné pijáky whisky i začátečníky, tak aby se seznámili s touto značkou a tak se ochutnávala core produkce palírny. Děkuji Lukášovi za pozvání, rád jsem ho zase potkal a užil si pohodu běžné ochutnávky s dobrou českou whisky a v příjemné společnosti Kristíny (manželky Lukáše, žádné rande :)
Byl to fajn pohový večer s dobrou whisky. Whisky určenou k pití a vychutnávání, ale současně nevyžadující složité přemýšlení, takže i začátečník si ji užije. Různých verzí v core je celkem dost, ale opět je to výhodou, protože každému se může líbit jiná a všichni nakonec odcházejí spokojeni. Svachovka opět potvrdila svoji zaslouženou pozici nejlepší české whisky.
Návštěva palírny TOSH - 13.11.2024
Na WLP člověk ochutná spoustu dobré whisky a taky občas vymyslí dobré nápady. A jedním z dobrých nápadů byla moje návštěva v půlce listopadu 2024 v palírně TOSH, kde Jura vyrábí svoji whisky Lafayette a King Barley. Průvodce po palírně mi dělal Jura Omelka a Petr Gavlík. Když Jura mluví o lokálnosti výroby, tak na některém z polí okolo kterých jsme jeli k palírně, se pěstuje ječmen pro jeho whisky. A Zemědělské družstvo, které dané pole obhospodařuje, je vlastně hned ve vedlejších vratech.
V palírně dříve používali odrůdu ječmene Overture, nyní používají odrůdu Tosca. Sladinu si nyní nechávají dělat ve sladovně v Bruntálu, ale díky Jurovým pivovarským zkušenostem, jim do přípravy mluví, tak aby nebyla dělaná klasickým pivovarským způsobem. V plánu je ovšem vlastní výroba sladiny přímo v palírně. Již začali stavební úpravy a vše se nyní odvíjí okolo peněz na dokončení. Když ovšem Jura popisuje, kam se přiveze slad, kde bude mlýn a jak to celé bude vypadat, tak to člověk začíná i vidět. A v úplných snech je potom i vlastní sladovna. Ovšem tento sen má reálný základ v tom, že v areálu Zemědělského družstva kdysi býval pivovar a je zde stále zachovalá sladovna. Zatím se ale nezahuštěná sladina dováží z Bruntálu a palírně pak probíhá dlouhé kvašení pro ovocný charakter whisky. Používají lihovarnické kvasnice. Pekařské kvasnice použité při výrobě první edice whisky King Barley byly spíše odkaz na dřívější výrobu, kdy chtěli whisky vyrobit podle dochovaných receptů. Vyzkoušeli a zjistili, že tudy ta správná cesta úplně nevede, minimálně z jejich pohledu to nedává whisky ten charakter, který by si přáli.
Whisky se zde pálí ještě v původních kotlích. Když to vezmu pohledem zleva, tak první kotel je určený pro gin, pak je menší kotel pro první pálení, vpravo vzadu větší kotel pro první pálení a vpradu vpředu kotel pro druhé pálení. Mezi kotlema je pak nádrž na destilát z první destilace (low wine nebo také lutr), na úkap a dokap. Ty se následně ve správném poměru použijí do druhé destilace. Úkap a dokap jdou opět do nádrže a jádro pak přes měřidlo a po naředění do sudů. Kotle na první pohled vypadají jako nerezové. Nevypadají, jsou. Ale protože všichni víme, že whisky dělá dobře kontakt s mědí, tak u kotlů po první destilaci se s ní potkají v chladičích a při druhé destilaci se v horní části kotle páry potkají s cca 16 metry čtverečními mědi.
Pod palírnou je pak velký sklep, kde v sudech zraje opravdu slušné množství whisky. A tak zde vedle sebe odpočívají sudy s nenakouřeným destilátem pro Lafayette, který půjde od světa jako mladá, ovocná a příjemně pitelná whisky, tak i sudy s nakouřeným destilátem pro déle zrající whisky King Barley (ten se zatím charakterově tak trochu hledá). Jednou z výrazných nevýhod výroby whisky je čas, prostě musíte čekat až to uzraje z hlediska zákona, tedy minimálně 3 roky a pak až to uzraje z vašeho pohledu a přání, což může být i podstatně déle. Jenže nelze jen čekat a nic nedělat. To je taková další nevděčnost výroby whisky, můžete vypálit a počkat třeba 3 nebo 5 let, pak dát whisky na trh a když bude mít úspěch, tak zase vypálit a čekat 3 až 5 let. To se na vás zapomene a tak se sklad plní další a další nově vypálenou whisky. Když jsem ty sudy viděl, tak mě samozřejmě napadlo otázka Whisky Lochu a zda by snížená poptávka palírnu nepoložila. Při popisu palírny jsem začínal s tím, že první vlevo je kotel na gin. Takže zde již zaběhlá výroba ginu, plus pěstitelské pálení by palírně pomohlo těžkou dobu přežít. A čím víc jsem tu viděl, tím víc si myslím, že by bylo škoda, kdyby palírna případnou těžkou dobu nepřežila.
V palírně je ještě jedna zajímavost, která doplňuje celý provoz palírny a to je úprava sudů. Přímo v palírně provádějí úpravu sudů STR po vínech. Obrousí se vnitří stěna sudu, následně se sud toastuje a vypálí (STR: shaved-toasted-recharred). Zní to skoro jednoduše, ale tak jednoduché to není, sud při tomto procesu dostane docela zabrat a musí se skoro rozebrat a celý přetěsnit. Takže tu mají i bednářství.
Pokud by se Jurovi povedlo splnit si sen i s tou sladovnou, tak zde může mít vlastní Whisky School, od výroby sladu přes pálení až po úpravu sudů.
Závěrem bych uvedl na pravou míru věci, co se říkají, že jsem řekl.
Že prý Lafayette je pouťová whisky.
Jo, tak to jsem řekl. Nebylo to ovšem myšleno ve zlém, ale tak, že se jedná o lehkou, ovocnou whisky určenou k příjemnému a nenáročnému popíjení. Na pouť se jdete pobavit, užít si zábavu a nad ní složitě přemýšlet. A odcházíte spokojeni, protože vám to dalo, co vám to slibovalo. Na náročnější kousky jdete do divadla nebo kina a vybíráte si takové věci, o kterých pak můžete přemýšlet či je analyzovat. Případně dospět k názoru, že jste je vůbec nepochopili.
Že Jura je ginař.
Jo to jsem taky řekl. Většina rozhovorů s Jurou se točí okolo ginu, což je vlastně logické, protože zrající whisky není pro většinu lidí ničím zajímavá a na provoz se vydělávat musí. Takže ano, Jura se ginu hodně věnuje, dělá i gin na zakázku (odlaďuje na malé destilační soustavě, pokud se to tak dá nazvat), ale taky je to whiskař.
Za sebe musím říct, že nestačí o Jurovi číst, nestačí ho vidět na stánku třeba na WLP, Juru je potřeba zažít u něj v palírně, tam kde je ve svém prostředí a vidí, kam to bude směřovat dále i v místech, kde ostatní zatím vidí jen prázdnou podlahu.
Děkuji Jurovi a Petrovi za možnost navštívit palírnu TOSH.