značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

[bruik-leaddy]  výslovnost  tisk textu

BRUICHLADDICH

Islay

Palírnu Bruichladdich založili v roce 1881 Robert, William a John Harveyovi. Krátkou přestávku měla palírna v letech 1929 až 1937. Od roku 1968 vlastnila palírnu společnost Invergordon Distillers a v roce 1995 byla palírna uzavřena. Nebyla však definitivně zlikvidována. Koncem roku 2000 ji koupila nezávislá stáčírna Murray McDavid a byla znovu otevřena. První destilace v obnovené palírně proběhla 29.5.2001. Zajímavostí je, že za palírnu v roce 2000 zaplatili 6 milionů liber a když ji v roce 2012 koupila společnost Rémy Cointreau, tak za ní zaplatili 58 milionů liber.

Palírna BruichladdichPalírna BruichladdichPalírna BruichladdichPalírna Bruichladdich - plány staré palírny z roku 1960

Palírna se nachází na břehu jezera Loch Indaal. Vody jezera vyvěrají z horniny bohaté železem a tečou po rašelině. Na rozdíl od jiných palíren na ostrově Islay, neleží palírna Bruichladdich těsně u moře - je oddělena pobřežní cestou. V překladu Bruichladdich znamená kopec na břehu.

Po svém znovuotevření v roce 2000 se palírna Bruichladdich pustila do velkého experimentování při výrobě whisky a tak vedle velkého množství různých plnění whisky Bruichladdich, vznikly také whisky Port Charlotte a Octomore. V roce 2018 byla produkce v palírně rozdělena: 60% Bruichladdich, 30% Port Charlotte a 10% Octomore.
Bruichladdich označují jako "Unpeated Islay Whisky", tedy nenakouřenou whisky. Port Charlotte jako "Heavily Peated", tedy težce nakouřenou whisky. A Octomore jako "Super Heavily Peated", tedy asi "fakt hodně" nakouřenou whisky.

Hlavním jménem, které se od té doby často skloňovalo ve spojení s palírnou Bruichladdich je Jim McEwan, který přešel z palírny Bowmore a pozvedl palírnu tam, kde je nyní.

Typy

Velké experimentování, které přineslo velké množství různých plnění a jejich edic, znamenalo velkou nepřehlednost v jejich produkci. A navíc pod stejným názvem byly i další edice, takže byl problém, pokud vám některá láhev zachutnala, koupit stejnou znovu. Dá se na to dívat z různých pohledů. Od hledání toho nejlepšího, přes pohled nezávislých stáčíren, že každý sud je jedinečný a tak mu stočíme vlastní edici až po silně ironické - prostě neumíme vyrobit znovu to samé. Ostatně ani na jejich webu nenajdete informace k láhvím, které se dali koupit po roce 2000. A ať nezní úplně kriticky, tak je třeba si uvědomit, že v roce 2001 neměli svojí nově vypálenou whisky k dispozici a museli pracovat se zrajícími zásobami. Ovšem, ne že by v té hromadě edic nepokračovali ani potom. :)
Přitom proti jejich whisky nemám až tak výhrady, některé z nich mi chutnaly. Ale kdybych si je chtěl znovu koupit, tak by se mi to asi nepovedlo.
Aktuálně (2019) se hovoří o tom, že už by měli mít alespoň trochu ustálené produkty.

Zajímavostí z historie je třeba Bruichladdich Amourette, která vznikla v roce 2004 v rámci pokusu nechat whisky dozrát v sudech po červeném víně. Výsledek byl prý dobrý, ale růžový. Bylo to lahvováno a na trh to šlo jako dámská whisky.

Palírna se sama označuje jako progresívní hebridean palírna. Snaží se o to, aby celý proces Islay whisky byl opravdu z Islay a to i včetně ječmene a celého procesu výroby (pro označení Islay stačí aby whisky byla na Islay pouze vypálena). Dalším počinem jsou Organic whisky - "zelené" bio whisky. A další různé nápady, což ovšem opět znamená limitované edice, různá plnění, různé číslování a opět nemožnost koupit znovu stejnou whisky.

Akutálním a ustáleným produktem by měl nyní být Bruichladdich The Classic Laddie. A aby to samozřejmě nebylo jednoduché, tak tuto whisky bylo možné potkat v různých plněních, z čehož pak vznikaly diskuse, zda se jedná o stejnou whisky a pouze upravenou etiketu nebo o jinou verzi. Jedna verze měla výrazné označení "Scottish Barley" a pod ním uvedeno "The Classic Laddie". Druhá verze (aktuální) to má obráceně. Pokud jsem vše pochopil správně, není název odvozen od slova Lady (není tedy myšlena jako dámská whisky, případně dámská verze whisky z Islay apod - jak jsem už taky někde slyšel), ale název je odvozen od slova "Laddie", což je zdrobnělina názvu palírny. Slovo Laddie by se dalo přeložit jako chlapec, jinoch, nikoliv ovšem jako dáma. I sama palírna toto označení používá, např své zaměstnance označuje jako Laddie family. S "The Laddie" se na láhvích dalo setkat již krátce po roce 2000, ale přizvávám, že jsem si ho všimnul až teď, když o něm píšu.
Osobně mi to nepřijde úplně štastné. Tenkrát mi vysvětlení, že je to od slova Lady a jedná se o jemnou nenakouřenou dámskou whisky z Islay navíc ve výrazné modré láhvi, přišlo jako zcela možné a reálné.

Do detailnějšího přehledu jejich produkce a zvlástě minulosti se v tuto chvíli pouštět nebudu. Co jsem někde našel číslo, tak se hovoří, že vzniklo přes 200 různých edic whisky (nevím, zda tím myslí od roku 2000 nebo celkem, ale to není až tak podstatné). Uvidíme zda časem, ale mám strach, že je to na několik večerů. Pokud někdo přehled máte a chtěl byste se o něj podělit, tak budu určitě rád.

Snad zatím jen jednu zajímavost z roku 2009, kdy byla na trh uvedena Bruichladdich X4 Quadruple Distilled +3, která byla 4x destilována a 3 roky zrála v sudech.

Často se lze setkat s tím, že whisky Octomore je nazvána Bruichladdich Octomore, ale netuším proč. Je vyráběná v palírně Bruichladdich, stejně jako Port Charlotte, ale ta není označována jako Bruichladdich Port Charlotte. Osobně to považuji za chybu, tak trochu to pak vypadá, jako by to byla jedna z mnoha edic plnění Bruichladdich, ale to není. Je to samostatná značka. Ostatně ani na láhvi, ani na krabici a ani na webu palírny označení Bruichladdich Octomore nenajdete.

Bruichladdich The Classic Laddie 50%Bruichladdich The Laddie Twenty Two 22 letá 46%Bruichladdich Islay Barley 2010 50%Bruichladdich Islay Barley 2011 50%Bruichladdich Bere Barley 2008 50%Bruichladdich The Organic 2009 50%Bruichladdich Black Art 6.1 1990 26-ti letá 46.9%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Bruichladdich The Classic Laddie 50%Bruichladdich The Classic Laddie 50%:
(lahvováno 2018 - 18.4.2018, koupeno 8/2019)
Hned na začátku si člověk musí uvědomit, že je to sice whisky z Islay, ale je označena jako unpeated, tedy z nenakouřeného sladu. To aby neměl očekávání zcela jiným směrem a pak nebyl zklamaný (ovšem nikoliv z whisky, ale z toho, že nenaplnila jeho představu). Aroma je sladké, krémová sladkost, ale v silném těžkém provedení (nosem vidíte ten těžký pomalu se převalující mrak vůně, který se nezastavitelně valí k vašemu nosu, ale je to mrak, takže to nepraští, nebolí, jen vpluje dovnitř), sladkost ovoce, sladu a možná i trochu medu. Lehce z toho vystřelují malinko ostřejší sladké štípance, ale v příjemné podobě, jen lehce štípnou v nose a příjemně se rozplynou, taková nenápadná malá sladká ostrost. Lehce hořká čokoláda a trochu čerstvého dřeva. Velmi příjemné a lákající k ochutnání. Chuť je intenzívní, plná, hutná. Napřed nastoupí obilná sladkost, med, sušenky, následovaná lehkou štiplavostí/pepřovitostí, která si sem tam štípne a přitom zůstává sladko. Dokončení je hřejivé, postupně odcházející sladkost, déle se držící sušenky, lehce se tam promítne dřevo a pak zůstávají dlouho cítit sušenky. Mám dojem, jako by je postupně vytlačovala lehká slanost.

Je to taková milá roztomilá mladá hravá holka a sakra dobře stavěná. Pevné mladé tělo a současně krev a mléko. Není to žádná tuctovka. Poškádlí, rádi se k ní vrátíte, protože ten zážitek s ní je příjemný a dobrý. A nebude se vám od ní chtít odejít. Na vážný vztah, svatbu nebo dokonce to označit jak osudové to ale není. To ale ani nebyl účel této whisky. Tohle se Bruichladdichům povedlo a vypadá to, že to chtějí mít jako svojí základní whisky a vedle ní si dělat ty hromady limitovaných edicí. To by bylo dobře, snad to zase nezabijí dalším verzováním Classic Laddie 01.87, 01.91, .... a tak dále.
A pije se opravdu dobře. Původní ochutnávání pro psaní charakteristiky se změnilo v popíjení (a psaní i asociací, které mě u té whisky napadají). Už raději budu dál jen vychutnávat whisky bez dalšího psaní. Naštěstí to nebyl jen vzorek, ale stojí mi tu celá láhev. (15.9.2019)

Bruichladdich Rocks 46%Bruichladdich Rocks 46%:
(lahvováno 2006 - 16.5.2006 14:37 06/0058)
Vůně překvapí ovocností. U Islay bych čekal něco jiného, ale takhle je ovocná, ale ne tak lehce a hravě ovocná jako jsou Speyside. Ovoce, těžká chuť ovoce, takové to na koláčích, lehké spálené dřevo a asi lehce víno. Dáváte si ovocný-jablečný koláč, lehce ve vzduchu cítíte víno, co k němu máte nalité a v dáli hoří les a jen občasný vítr k vám zanese lehký závan spáleného dřeva. V chuti je opět ovoce, trochu se tam ozývají citrusy, ale takové těžší ovoce, k němu trochu sladkosti, lehké kořenitosti, ale závěr chuti pokazí takový umělý dojem, jak kdybych to ochutnával z umělohmotného kelímku a ten se teď připomenul. Dokončení proběhlo celkem rychle, ovoce které nás provázelo od aroma, přes chuť se připomnělo i v závěru, ozvala se sladkost a úplně na konci a to už spíše středně dlouze zůstal zase ten umělý pocit. Jak lehká chuť mýdla?
Celkově mě tedy až tak moc nenadchnula, aroma bylo lepší než ten zbytek. Kdybych si jí teď při ochutnávání rovnou nepsal, tak bych si na ní už moc nevzpomněl. Což vzhledem k tomu, že tohle už byla trochu historie a koupit se to bežně nedá, tak ani nikomu nevadí. (2.8.2019)

Tohle je těžko popsatelná ženská. V prvním dojmu překvapila. Nedá se říci, že by to byla kráska, ale působní zajímavě, trochu nečekaně. Prohlížíte si ji a každou chvíli vás na ní zaujme něco jiného. V duchu si řeknete zajímavá, ale současně nedáte dohromady jasný dojem z ní. První seznámení s ní je také zajímavé, začínáte se těšit, že by se to mohlo zajímavě rozvinout. Ale to se nestane. Rychle se ukáže, že při druhém dojmu si začnete všímat určité umělosti v jejím chování, jako by ta zajímavost a nečekanost ve vzhledu a i ten první dojem při rozhovoru maskovaly tu nezajímavost uvnitř. Až to pohltí všechny dojmy a ani si nevzpomenete na první dojem. Za chvíli se nevzpomenete vůbec. (26.10.2019)

Bruichladdich Peat 46%Bruichladdich Peat 46%:
Zalovil jsem ve svých poznámkách z dřívějška. Poprvé jsem ji ochutnával v roce 2008:
Po rašelinovějších whisky a tak mi přišla moc jemná. Taková Islay whisky pro začátečníky a děti. Mladá, ještě moc jemná, málo kouřová a rašelinná. Jako komerční Islay pro běžné náročnější konzumenty vhodná. Milovník oblasti Islay ji použije spíše pro své děti jako úvod do oblasti Islay a její whisky. (3.12.2008)

Podruhé jsem ji ochutnával v roce 2011 v jiné konstilaci a dojem byl o něco lepší.
Aroma nebylo skoro ani z Islay - vonělo po vanilkových rohlíčkách, bylo velmi příjmené, jen velmi jemný kouř, sladké, ovocné, jemné, smetana, člověk by nevěřil ani Islay ani 40ppm. V chuti dominoval silný rašelinový nástup, bohatá chuť, suchost a trochu slanosti. Dokončení trochu pepřovité.
Chuť byla víc Islay než aroma. Od 40ppm a označení Peat bych čekal něco trochu víc. (3.2.2011)

Bruichladdich 18-ti letá Second Edition 46%Bruichladdich 18-ti letá Second Edition 46%:
Pár nalezených poznámek z ochutnávky v roce 2012:
Bruichladdich je tak trochu problém, tedy ne tato whisky, ale obecně jejich řady whisky. Co edice, to něco jiného, nevíte pořádně co čekat v dané láhvi, protože i u stejného stáří se od sebe liší jednotlivé edice. Tuto whisky bych osobně při ochutnání naslepo na Islay nezařadil, tím, že nevím co čekat, k ní člověk přistupuje trochu rozpačitě. V aroma jablka, karamel, citrusy, pomeranče, chuť měla mohutný překvapivý sladký nástup, po kterém se dostavila slanost, lehká kořenitost a možná trochu toho jódu, v závěru pak lehce doznívá směs všech chutí. Z určitého pohledu mi přišla zajímavá, ale současně taková neujasněná, jaká by vlastně chtěla být a to celé doplněné obecným pocitem z Bruichladdichu. Vlastně přesně nevím, jaký z ní mám celkový dojem, chtělo by to více času, abych si v ní buď něco našel nebo měl jasnější důvod, proč se příště podívat spíše po jiné. (24.5.2012)
Bruichladdich Infinity Second Edition 52,5%Bruichladdich Infinity Second Edition 52,5%:
Opět ze starších poznámek z roku 2008:
Velmi příjemná whisky z Islay. Sice mi tam připadlo až moc sherry, ale celkový dojem velmi dobrý a příjemný. Rád si jí dám, ale z mého pohledu jí chybí něco, co by mě chytlo za srdce či ji alespoň něčím konkrétním zapsalo do paměti. Takže si ji sice rád dám, ale chybět mi taky nebude. (3.12.2008)
obrázek není k dispoziciBruichladdich 14-ti letá Links 46%:
Tentokrát byly poznámky z roku 2005 velmi stručné:
Velmi příjemná whisky z Islay. Islay charakter, ale v lehčí a příjemné podobě. Podle mých poznámek se mi tehdy opravdu líbila. (?.7. a 2.11. 2005)
Bruichladdich Douglas Laing Old Malt Cask 13-ti letá 3.1990/5.2003 50%Bruichladdich Douglas Laing Old Malt Cask 13-ti letá 3.1990/5.2003 50%:
Aroma mě příjemně překvapilo. Lehký, ale důrazný kouř rašeliny, promíchaný se sladkostí ovoce, které se v tom kouři ohřívá a jeho intenzívní vůně se přimíchává do toho lehkého kouře. A současně je tam s tím sladkost cukru, jak kdybyste si přech ochutnáváním posypali lehce ruku moučkovým cukrem. Ta sladkost ovlivňuje až jazyk, kdy si začnete jen z té vůne pomlaskávat a převalovat tu sladkou chuť (která tam není, ještě jsme se nenapili, Pavlov by měl radost) na jazyku. V chuti ovšem tak dobrá a zajímavá není. Začátek je lehce sladký, ale brzy vystřídaný stupňující se nakyslostí, která zazdí všechny chutě, které se tam snaží ozvat. V prvním dojmu jsem jich tam pár cítil, ale nestačil je určit, při dalším ochutnání mi to ta nakyslost už dost ničila. Máte chuť si rychle loknout vody a tu chuť spláchnout a i když se snažím, tak se mi nechce hledat, zda tam ještě nějaké chutě najdu. Najdu, nakyslost se v závěru překlopí až do hořké gumy, která pak dominuje i celému dokončení. Jeho hlavní část je naštěstí krátká a když odezní tato spíše nepříjemná složka, tak zůstane středně dlouho jen lehká sladkost ovoce.
Celkově zklamání. Vůně mi připadla zajímavá, ale chuť mě spíše odradila od dalšího ochutnávání. (2.8.2019)

Mladá, hezká holka přicházející celkem rázným krokem. Máte trochu strach, aby to nebyla nějaká komandující aktivistka. Ale naštěstí není, je to mladá hezká holka, sladká tvářička, takový lízátko. Prohlížíte si její hezké pevné tělo a už si v duchu představujete, jak ji bude jazykem postupně ochutnávat. Rozhodnete se políbit jí ruku, abyste alespoň trochu naplnili svoji fantazii. Hned první ochutnání přináší ale zklamání a není to jen zklamání z přehnaného očekávání, které vzbudila. Je to zklamání z její chuti. Fantazie jsou odváté, další zájem ochutnávat již není a tak nezbývá, než se jen rozloučit. Líbat na rozloučenou se už nějak nechce. (27.10.2019)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBruichladdich 10-ti letá 40%:
Barva: světle zlatá.
Aroma: velmi květinové, vřesové, lehce mořské řasy, výrazně slaná.
Tělo: lehké až střední, jemné a pevné.
Chuť: na počátku pevná a suchá s nádechem železa, lehce olejová a náznak rašeliny, přechází do sladové chuti, sladká, s nádechem vřesu, velmi slabě lihová.
Dokončení: dlouhé, s mnoha jemnými chutěmi.
Známka: 77
obrázek není k dispoziciBruichladdich 1986 Murray McDavid 1986/1997 (sudy po sherry) 46%:
Barva: světle zlatá.
Aroma: slabě rašelinový kouř, mořský vánek.
Tělo: lehké, ale pevně sladové.
Chuť: náznak mučenky,později patrný voňavý kouř a náznak mořských řas.
Dokončení: suché, náznak mučenky, lahodná harmonie chutí.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciBruichladdich 12-ti letá Adelphi 1986/1998 sud 660 57,5%:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: slabě rašelinové.
Tělo: jemné, sladové.
Chuť: slabě ovocná, tráva, rašelina, chuť se brzy vytrácí.
Dokončení: zpožděný vývoj pepřové chuti mořských řas.
Známka: 77
obrázek není k dispoziciBruichladdich 1986 Scott´s Selection 57,2% :
byla měkčí, sladší a ovocná, známka 76
obrázek není k dispoziciBruichladdich 15-ti letá 40%:
Barva: staré zlato.
Aroma: intenzívní, sušší, květinové, mořské řasy, sůl.
Tělo: pevné, jemné, slabě olejové.
Chuť: květiny, mořské řasy, sůl, velmi dobře kombinované a vyzrálé příchutě, lehce se pije, ale i tak vyhovující sladová whisky, pět let zrání navíc by jí prospělo.
Dokončení: dlouhé, hřejivé, slané.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciBruichladdich 21 letá 43%:
Barva: sytě zlatá.
Aroma: intenzívní, ucelené, lákavé.
Tělo: střední, velmi pevné.
Chuť: všechny chutě se zesilují, silná sladová uprostřed se rozvíjí do výrazně slané, na poměrně jemnou whisky překvapuje nedostatečnou dřevitostí v tomto věku.
Dokončení: ucelené, harmonické, suché, slané, lákavé.
Známka: 79
obrázek není k dispoziciBruichladdich 26-ti letá Stillman´s Dram 45%:
Barva: sytě zlatá až jantarová.
Aroma: kořeněné (muškátový oříšek), ovocné, sherry, příjemně teplý dub, mořský vzduch.
Tělo: střední, velmi jemné.
Chuť: lehký dub, slad, sůl, plod mučenky, sladkost sherry, chutě jsou pevně spojené.
Dokončení: příjemně teplý dub, mořské řasy, sůl a koření.
Známka: 77

Stručně některé další:

Bruichladdich 25-ti letá 1968 Cadenhead´s 53,3%: je květinová a ucelená, známka 78
Bruichladdich 1968 k desátému výročí Signatory) 52,9%: je sladová, sherry a slaná, s výraznou kouřovou vůní v dokončení, známka 79
Bruichladdich 1965 Gordon & MacPhail 53,5%: je ještě více sherry s výraznou chutí dubu a kouře, známka 78

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBruichladdich 10-ti letá 46%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Lehké a svěží. Květnatá s křupavým zeleným jablkem, šťávou z nezralého ovoce, citronem, čerstvým sladem.
Tělo: Lehké až střední.
Chuť: Čistá, pikantní a přímá. Jablka, smetana, vanilka, trochu pomeranče. Náznak koření. Velmi svěží.
Dokončení: Větrný.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky) hodnotí:

Bruichladdich 10-ti letá:
Smetanová konzistence a lehce nasládlý, ořechovitý charakter.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBruichladdich The Laddie Ten 46%:
Aroma: Lehká, jemná vůně se sladkými tóny a charakteristickým projevem bourbonu: stopy růžového parfému smíchané s mořskou brízou a světlými citrusy.
Chuť: Citrus - marmeláda z kyselých pomerančů - koření, ořechy, sušené ovoce a smetanový karamel.
Dokončení: Dub, černý pepř, koření a doznívající citrusy.

v knize Svět whisky hodnotí:

Bruichladdich The Classic Laddie 50%Bruichladdich The Classic Laddie 50%:
Vůni čokolády a moučkového cukru s kontrastními tóny kamenné soli střídá chuť kiwi a vanilky s prvkem pikantní solanky.
Bruichladdich The Organic Scottish Barley 50%Bruichladdich The Organic Scottish Barley 50%:
Po kovovém začátku následuje vůně pečených jablek a lněného semínka. V olejovitém těle se nejprve ozvou bohaté tóny ovoce, které střídá vanilka, koření, karamel a solanka.
Bruichladdich Islay Barley 2009 50%Bruichladdich Islay Barley 2009 50%:
V zemité vůni se mísí vanilka, med a červená jablka, zatímco v mírně zázvorové chuti kontrastuje citron s vanilkou a medem. Na závěr je vystřídá skořice a sušené ovoce.
Bruichladdich Waves 46%Bruichladdich Waves 46%:
Víceroočníková směs sladových whisky s decentně rašelinným stylem Bruichladdich.
Bruichladdich Peat 46%Bruichladdich Peat 46%:
Silně fenolová whisky s vůní hořícího dřeva, mořských řas a sladké uzené šunky.
Bruichladdich Rocks 46%Bruichladdich Rocks 46%:
Po nějaké době vyzrávání v sudech z amerického dubu dozrává řízná ovocná sladová whisky v sudech po červeném víně.
Bruichladdich 18-letá 46%Bruichladdich 18-letá 46%:
Limitovaná série byla vydána ve dvou variantách: první dozrává v sudech po sladkém německém víně, druhá v sudech po sladkém francouzském juranconu.
Bruichladdich 21 letá 46%Bruichladdich 21 letá 46%:
Štiplavá sírová sladová whisky hluboké barvy vyzrálá v sudech po sherry Oloroso. Zachutná zejména těm, kdo mají rádi whisky s příchutí sherry.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBruichladdich 15-ti letá 2nd edition 46%:
Barva: Bledá zlatožlutá.
Aroma: Je z ní přímo cítit francouzské sauternes. Vůni doplňuje nádech nugátu, vanilky a sherry.
Chuť: V chuti se velice dobře doplňuje slad a nasládlé víno.
Dokončení: Také dozvuk nechává plně a zcela uplatnit stejné aroma.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky) hodnotí:

Bruichladdich The Classic Laddie (50%)Bruichladdich The Classic Laddie 50%:
Aroma: Nejprve se projevuje sladkost ječmene s trochou máty, poté se přidávají čerstvě natrhané luční květiny, karamelizované ovoce, citronová šťáva a med.
Chuť: Po sladkém dubu a ječmeni, s nádechem čerstvé atlantické brízy, ovoce, hnědého cukru a sladu.
Dokončení: Dlouhé a zahřívající.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky) hodnotí:

Bruichladdich 15-ti letá:
Aroma: ořechové, sladké, lehké, rašelinný nádech.
Příchuť: jemná, kouřová, nasládlá, intenzívní, bohatý konec.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBruichladdich Islay Barley 5-ti letá 50%:
Aroma: Svěží. Sirup z agáve, lehce máslové, s náznakem konvalinek a citronového koláče.
Chuť: Obilný charakter je omezen, na patře se objevují spálené tóny společně s banány, mandarinkami, kasií a růžovými marshmallow.
Dokončení: Květinové tóny se objevují později společně s bílým pepřem.
obrázek není k dispoziciBruichladdich The Laddie 10-ti letá 46%:
Aroma: Velmi jemné a sladké, s typickou svěžestí palírny. květinové, lehce vanilkové, citronová kůra, melouny a med.
Chuť: Krémová, s posunem k ječmeni, zůstává svěží, ale více přiléhá k jazyku. Měkké ovoce.
Dokončení: Sladké a jemné.
obrázek není k dispoziciBruichladdich Black Art 4 23letá 49,2%:
Aroma: Vyzrálé známky kostelních lavic leštěných včelím voskem, sušené mango, šípkový sirup a potpurri.
Chuť: Fialky podpořené lehkými známkami levandule, masitost se mísí s exotickými tóny manukového medu, sušeného melounu a granátového jablka.
Dokončení: Meruňky, sušený citron.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley

Bruichladdich 10 yo 1998 Oloroso Sherry

Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten

Bruichladdich 12 yo 2003 Sherry Cask 606

Bruichladdich 12 yo Brown&Tawse 125th Anniversary

Bruichladdich 13 yo Whisky Klub Private Edition

Bruichladdich 13 yo 1990 DL

Bruichladdich 14 yo 1991 Cooper's Choice

Bruichladdich 14 yo 1992 Fishky

Bruichladdich 14 yo Bolgheri French Oak

Bruichladdich 14 yo Links V Hoylake

Bruichladdich 14 yo WMD II Yellow Submarine

Bruichladdich 16 yo Cuvee F Pomerol

Bruichladdich 17 yo 1992 Fino Sherry

Bruichladdich 17 yo 1992 Pedro Ximenez

Bruichladdich 18 yo 1989 Carmel

Bruichladdich 1998 Manzanilla

Bruichladdich 2007 MBa (Maltbarn)

Bruichladdich 21 yo

Bruichladdich 21 Yo 1989 Micro Provenance

Bruichladdich 21 yo 1994 GM Cask Strength

Bruichladdich 21 yo Black Art 2

Bruichladdich 22 yo Black Art 3

Bruichladdich 23 yo 1993 Cadenhead

Bruichladdich 23 yo Black Art 4

Bruichladdich 26 yo Black Art 06.1

Bruichladdich 8 yo The Laddie Eight

Bruichladdich Bere Barley 2006 (2nd Edition)

Bruichladdich Bere Barley 2008 (3rd Edition)

Bruichladdich Bere Barley 2009

Bruichladdich Br6 SMS

Bruichladdich Celtic Nations

Bruichladdich Golder Still

Bruichladdich Infinity

Bruichladdich Infinity 3

Bruichladdich Infinity Second Edition

Bruichladdich Islay Barley

Bruichladdich Islay Barley 2006

Bruichladdich Islay Barley 2010

Bruichladdich Laddie classic

Bruichladdich Links "The Old Course St. Andrews - 17th Hole"

Bruichladdich MCMLXXXV 27 yo DNA4

Bruichladdich Organic

Bruichladdich Peat

Bruichladdich Rocks

Bruichladdich Scottish Barley

Bruichladdich Waves 7 yo

Bruichladdich Octomore 02.2 Orpheus

Bruichladdich Octomore 03.1

Bruichladdich Octomore 04.1

Bruichladdich Octomore 04.2 Comus

Bruichladdich Octomore 05.1

Bruichladdich Octomore 06.2

Bruichladdich Octomore 06.3

Bruichladdich Octomore 07.1

Bruichladdich Octomore 07.2

Bruichladdich Octomore 07.4

Bruichladdich Octomore 08.1

Bruichladdich Octomore 08.3

Bruichladdich Octomore 08.4

Bruichladdich Octomore 09.1

Bruichladdich Octomore 09.3

Bruichladdich Octomore 10.1

Bruichladdich Octomore 10.3

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Bruichladdich The Classic Laddie 50%Etiketa Bruichladdich Islay Barley 2011 50%Etiketa Bruichladdich Bere Barley 2008 50%Etiketa Bruichladdich The Organic 2009 50%Etiketa Bruichladdich Black Art 6.1 1990 26-ti letá 46.9%Etiketa Bruichladdich HB 1990/27 distilled 1990 27-mi letá 49,5%

.(2019)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 02.05.2021