značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

  tisk textu

LAFAYETTE

Česká republika

Značka Lafayette je vyráběná v TOSH Distillery, kde je také vyráběna whisky King Barley. Více o palírně najdete u této dříve vyráběné značky.

Whisky Lafayette je vyráběná z nenakuřovaného sladu a je zaměřená na ovocnou, lehkou a pitelnou whisky z lokálních surovin. K výrobě je použit ječmen vypěstovaný na Hané a zpracovaný v Prostějovské sladovně Castello. Destilát z nenakuřované sladiny plní do bourbon sudů z amerického bílého dubu nebo sudů dubu francouzského, ve kterých ležela červená vína. Sudy pro ležení sladového destilátu si upravují sami metodou STR.

Typy

Whisky Lafayette zatím nedozrála do zákonných tří let stáří a tak při představení značky byl zatím představen new make a 15měsíční destilát. Bílou barvou byl označení new make, žlutou 15 měsíců zrání v sudu z amerického bílého dubu - virgin oak a červenou 15 měsíců zrání v sudu z francouzského dubu. Pro doplnění, žlutá je vlastně experiment zrající ve virgin oaku, standardně budou používané sudy po bourbonu.

Lafayette New Make 46%Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%Lafayette 15měsíční STR red wine 46%Lafayette 5 Test Pack

Koncem června 2023 šla na trh první whisky Lafayette 43%. Zrála 3,5 roku ve dvou STR sudech o objemu 200 a 300 litrů. Pro whisky použili lokálně vypěstovaný ječmen odrůdy Overture, sladování probíhalo ve Sladovně Bruntál, kvašení bylo 7-12 dní, zrála v palírně upravených STR sudech po vínech z jižní Moravy. Začátkem července ji následovala Lafayette Cask Strength 62%. Lahvována byla v počtu 120 láhví a do prodeje šlo pouze 100 láhví. Ovšem za cenu 5.000,-, což vyvolalo spíše negativní reakce. Láhev nebyla původně plánována a její prodej byl brán jako vyjímečný a současně podpora palírny (v ceně bylo také 5ks 2cl lahviček).

Lafayette 43%Lafayette 43%Lafayette Cask Strength 62%Lafayette Cask Strength 62%Lafayette Cask Strength 62%Hostem 10.dílu českého whisky podcastu Whisky Essence vysílaného 7.10.2021 byl Jura Omelka.

10. díl českého podcastu o whisky s Jurou Omelkou


Hostem 6.dílu podcastu O pití vysílaného 16.4.2022 byl Jura Omelka.

6. díl podcastu s Jurou Omelkou


Lihovárek.cz - Jakub Gottwald:

Představení whisky LAFAYETTE od TOSH Distillery


Online degustace TOSH Lafayette s Petrem Křenkem - 12.6.2021 - Představení nové značky Lafayette.

Článek na PoznejWhisky.cz:

.

Webové stránky palírny:

FB:

Další články z internetu:

článek na finmag.penize.cz - Česká whisky z Hané. Palírna Tosh oživuje dílo komunistických potentátů

Česká televize - Události v regionech: Ostrava - Nejstarší československá whisky

Český rozhlas - Olomouc - Rád dělám věci, které dávají smysl, říká majitel palírny TOSH v Těšeticích Jiří Omelka (audio)

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Lafayette 43%Lafayette 43%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2023:
V prvním dojmu z aroma mladost. Když odvane tak se ukáže příjemná vůně zralého ovoce, v pozadí jakoby mi sedělo opečené ovoce v dřevěné míse, ale bez kouře a opečenosti. Je taková líbivá, až snaživě líbivá. V chuti lehká, letní, zralé ovoce, potkává se mi tam zralost i lehce kyselá nezralost sladkých jablek, postupně začne převládat sladkost až trochu do čokolády. V dokončení lehce vlhké dřevo, přezrálé ovoce, ale v dojmu spíše dozvuk sladkého přezrálého ovoce. Celkově není moc hluboká, takové svěží letní líbivé pití pro bezmyšlenkové popíjení, k tomu by ale musela být tak za půlku ceny. Není na dlouhé zkoumání, ostatně k tomu není určená, jinak se ta líbivost, snaživá líbivost stane vlezlou líbivostí. Než jsem sečetl body, tak jsem zapomněl, jak chutnala, jen mi tam doznívá lehká ovocnost. Ale nepilo se to špatně. (20.11.2023)
71/100
Lafayette Cask Strength 62%Lafayette Cask Strength 62%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z WLP2023:
Sudovka potřebuje více vydýchat, je od prvního dojmu mohutnější a i tam mladost v úvodu je znatelnější. Je to základní Lafayette na steroidech, vše je tam větší a mohutnější. Vůně zralého ovoce, v pozadí dřevěná mísa. Už si jde více za svým, nesnaží se tolik zalíbit, ale prostě to tam silou ukáže. V chuti je víc znát mladost, ty vyšší procenta jí zvýraznily, ale pak vyvalí to zralé ovoce, sladkost ovoce, opět se tam trochu potkává sladkost s kyselostí ovoce a i ta čokoláda se na konci objeví. Je hodně podobná základnímu Lafayettu, ale nemá tu lehkost, má ovšem výraznost a větší mohutnost. V základu se doplňujou, tohle je pokračování pro ty, co jim zachutnala základní, těm co ne, pro ty je to škoda. I když mohutnější, tak stále nehluboká, pro popíjení fajn, na dlouhé zkoumání ne, tam je opět poznat ta mladost, na jednu stranu svěžost a na druhou trochu nezralost. Prostě když lovíte mezi mladejma, tak to může být fajn letní zážitek, ale zralost od toho čekat nesmíte. (20.11.2023)
75/100
Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V aroma sladký sladově ovocný nádech, hrušky, po chvíli se začne výrazněji ukazovat i dřevo. Když se trochu umravní, tak tam zůstává dřevo, s mléčnou čokoládou, ovocná hrušková sladkost. Celkově aroma působí lehce, ovocně a příjemně. V chuti je ještě hodně znát mladost, ale ukazují se tam chutě podobné vůni, dřevitá mléčná čokoláda, sladká ovocnost, květinovost a lehký dojem. Zatím ovšem provázené výraznou mladostí. Působí to na mě dobrým dojmem a mohlo by to dozrát do toho, co od toho chtějí. (7.11.2021)
Lafayette 15měsíční STR red wine 46%Lafayette 15měsíční STR red wine 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Hlubší těžší ovocná vůně, čokoláda, ořechy, v pozadí vykukuje new make (čím dál tím víc). Aroma je celkově příjemně hutné, ovocné a zajímavé. V chuti se hodně pere čokoládová ovocnost s new makem. Ještě potřebuje dozrát, vypadá, že má našlápnuto správným směrem, tak uvidíme až dosáhne tří let. (7.11.2021)

Lihovárek.cz - Jakub Gottwald:

Lafayette


Recenze na whisky.nethar.cz:

Lafayette TOSH 43%

Etiketa Lafayette New Make 46%Etiketa Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%Etiketa Lafayette 15měsíční STR red wine 46%Etiketa Lafayette 43%Etiketa Lafayette Cask Strength 62%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 4.9.2023

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 29.01.2024