značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

výslovnost  tisk textu

MIDLETON

Palírnu Midleton založili v roce 1780 bratři Murphyovi. Původně ji založili pod jménem James Murphy a v roce 1825 byla přebudována na Old Midleton. V roce 1867 se spojili se čtyřmi dalšími palírnami (Watercourse, Daly´s, North Mall a Green) a vznikla Cork Distillers Company. Je zajímavostí, že podnět vyšel od palíren, které ve městě Cork vůbec nesídlily. Jednotlivé palírny z této společnosti postupně zanikly a výroba zůstala pouze v palírně Midelton. Později se Midleton stal součástí skupiny Irish Distillers Group (1966). V roce 1975 byla dostavěna nová palírna, do které se palírna Midleton přestěhovala. Do nové palírny se také přesunula produkce whiskey z některých dalších palíren. Například z palíren vlastněných John Power & Son či John Jameson & Son. Původní palírna byla přestavěna na muzeum. V palírně se vyrábí jak whiskey z ječmene, tak i obilná whiskey. Jsou zde 4 destilační kotle (2 se používají pro první destilaci a zbylé dva pro druhou a třetí) a 6 kontinuálních destilačních zařízení. K míchání je dnes využívána stará palírna North Mall.

Palírna Midleton (nová palírna)Palírna Midleton (nová palírna)Palírna Midleton (stará palírna)Palírna Midleton (stará palírna)

Budovy původní palírny nebyly původně postaveny jako palírna, ale jako textilní továrna. Původní záměr však selhal, následně byla v budově kasárna a v roce 1825 budovy zakoupila rodina Murphyových, která zde vybudovala palírnu. Před budovami palírny nyní stojí naleštěný měděný kotel.
Další zajímavostí je, že ve staré palírně Midleton byl nějvětší kotlíkový destilační přístroj na světě o obsahu 152 966 litrů, toto je zachováno i v nové palírně.

V Midletonu se provádí trojí destilace sladové whiskey, po první destilaci má 22 až 50%, po druhé 50 až 78% a po třetí 63 až 85%. Destilát se sbírá v různé síle a tím dosáhne různých charakterů. I obilná whiskey prochází trojí destilací. Po první má až kolem 70%, při druhé se přimáchává voda, aby se odstranily nežádoucí druhy alkoholu a klesne asi na 20%, po třetí dosahuje až 94,5%. Obilná whiskey se zde vyrábí hlavně z kukuřice. Pro zrání se používají sudy po sherry, whiskey z nich je určena hlavně pro Jameson, dále se používají sudy po bourbonu, které pocházejí z amerických palíren Wild Turkey a Heaven Hill. I zde se u některých whiskey nechává dozrát v sudech po madeiře nebo portském. Whiskey se plní do lahví ve vlastní stáčírně v Dublinu.

V palírně Midleton (nová palírna)V palírně Midleton (nová palírna)V palírně Midleton (stará palírna)V palírně Midleton (stará palírna)

Typy

Hlavním produktem palírny je celá řada whiskey Jameson a také produkty palíren, jejichž produkce se do palírny přesunula: Power´s, Paddy, Tullamore Dew a samozřejmě i whiskey Midleton. Vedle toho se v palírně vyrábí i velké množství dalších značek whiskey. Např.: Crested Ten, Bow Street 1963, John´s Lane, Redbreast, Old Kinley, Hewitt´s, Green Spot, Blue Spot, Yellow Spot, Red Spot, Dunphys, Doungourney, Buena Vista, Murphy´s, Old Dublin, Dublin Whiskey, Grace, Dally´s, Erin Go Bragh. Některé nejsou ovšem přímo produkty této palírny, ale např. staré zásoby některých již zrušených palíren, spravované touto palírnou.

Je až s podivem, že produkty vyráběné v jediné palírně se mouhou od sebe tolik lišit. Základem je 12 druhů whiskey vyrobených v jednom místě, ze kterých pak různým smícháním vznikne přes 20 různých whiskey.

Ze značek s názvem Midleton se lze setkat s Midleton Very Rare a Old Midleton. Midleton Very Rare je velmi exkluzivní whiskey (i když někteří řákají, že také velmi předražena), která byla na trh uvedena v roce 1984 a zatím je každý rok pravidelně plněna. Odborníky je označována jako The preminum Irish whiskey. Pro začátek byly použity zásoby se staré palírny. Jedná se o míchanou whisky starou 12 až 20 let. Jednotlivé láhve jsou očíslovány a signovány a je k nim vydáván certifikát. Jedná se o ročníkou plnění v omezeném množství (cca 8-10 000 lahví). Některé ročníky zrají v sudech po bourbonu, některé v sudech po sherry. K plnění je vybrán asi tak jeden sud ze dvou tisíc. Vedle tohoto plnění Very Rare se objevují na trhu whiskey Midleton s různou dobou stáří.
Old Midleton, byla poprvé stočena v roce 1995 majiteli irské hospody Toucan Bar v Londýně. Byla vyráběna ve staré palírně v letech 1950-1960 způsobem pot still, poslední ročník je asi 1975. K výročí milénia byla prezentována ve stáří 25-ti až 30-ti let.

Midleton Very Rare 1984 40%Midleton Very Rare 1996 40%Midleton Very Rare 2003 40%Midleton Barry Crockett Legacy 46%Midleton Master Distiller´s Private Collection 1973 56%

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciMidleton Very Rare 40%:
Barva: Mírná, přitažlivá, jantarová.
Aroma: Kožená křesla. Vikoriánské kuchyně. Koření. Zázvor. Meruňka.
Tělo: Střední, hladké.
Chuť: Lehká, sladší, delikátní. Truhlíky s vanilkou. Chléb a olej z vlašského ořechu. Pecka z broskve. Čerstvé broskve.
Dokončení: Toastový, sušenkový, pečivová suchost.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Midleton Very Rare:
Velmi vzácná, jemná, stále se zlepšující, ale neskutečně předražená whiskey.
Old Midleton:
Vznikla před rokem 1960 a má proto značně dubový charakter projevující se v jejím aroma uprostřed vůně eukalyptu a máty, její sladkost a bohatost prozrazující kotlíkový původ jsou však vskutku unikátní (lahvována v irské hospodě Toucan Bar v Londýně).

v knize Svět whisky hodnotí:

Midleton Very Rare 2001 40%Midleton Very Rare 2001 40%:
Míchaná whiskey. Vůni má obdivuhodně vyváženou - exluzivní dubové a obilné tóny jakoby balancovaly na vysokém laně z čistého včelího vosku. Plná a poddajná konzistence se ke konci na jazyku rozpadne ve vlny hedvábného ořechového krému. Za své peníze dostanete mimořádnou prvotřídní whiskey. Jednotlivé ročníky se od sebe nepatrně liší.
Midleton Master Distiller´s Private Collection 1973 56%Midleton Master Distiller's Private Collection 1973 56%:
Pure Pot Still whiskey. Ještě vzácnější než Midleton Very Rare. Kotlíková whiskey ze staré palírny Midleton vypálená roku 1973 vyšla jako třicetiletá v edici 800 lahví. Prý má kořeněnou, ovocnou a medovou příchuť se suchými tóny sherry a oříšků.
Midleton Dair Ghaelach Grinsell´s Wood Single Pot Still 58,2%Midleton Dair Ghaelach Grinsell's Wood Single Pot Still 58,2%:
Olejovitá vůně s prvky čerstvě nařezaného dřeva, banánů, skořice, muškátového oříšku a zázvoru. Vazká a pikantní chuť ořechů, ananasu, hřebíčku a štiplavého dubu. Velmi kořeněné a suché dokončení.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Midleton 1990 Very Rare 40%Midleton 1990 Very Rare 40%:
Barva zlatožlutá. V aromatu cítíme tak jako u mnoha irských blendů výrazný citrusový tón doplněný vůní toffee. V chuti k tomu přistupuje lehce nasládlý slad. Kromě toho je pro ni charakteristický nádech sladiny. V dozvuku je tento blend středně dlouhý, s ozvěnou hebkého ovocného tónu.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciMidleton Barry Crockett Legacy 46%:
Aroma: Med, sladké lískové ořechy, čerstvý ječmen. Lehký náznak limetek, trávy, rybízového listí, zeleného manga, hrušek, vanilky a dubu.
Chuť: Hedvábná, uvolněná, medová. Bergamont a čerstvé citrusy na začátku. Jemná uprostřed patra, poté výrazný zásah karadamomu a muškátového oříšku.
Dokončení: Dlouhé, s trochou kokosového dubu a čerstvého ovoce.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Midleton Barry Crockett Legacy

Midleton Very Rare Vintage Release 2018

Midleton Dair Ghaelach Knockrath Forest

Etiketa Midleton Very Rare 1996 40%Etiketa Midleton Very Rare 1998 40%Etiketa Midleton Very Rare 2001 40%Etiketa Midleton Barry Crockett Legacy 46%Etiketa Midleton Master Distiller´s Private Collection 1973 56%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.01.2023