značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

POWERS

Whiskey Powers se vyrábí v palírně Midleton. Původně se vyráběla v palírně John's Lane Distillery (1791 - 1976), ale po dokončení nové palírny Midleton se výroba přestěhovala.

Typy

Powers Gold Label je 10-ti letá míchaná whiskey s podílem více než 70% malt. Říká se jí také "Tři vlaštovky" (Three Swallows). V současné podobě se vyrábí od roku 1894. Do roku 1886 se čepovala pouze do sudů, od tohoto roku se prodává i v lahvích. Powers Gold Label Special Reserve Millennium Edition je 12-ti letá whiskey vyrobená způsobem pure pot still a plněná do speciálně vybraných sudů. Byla plněna k příležitosti milénia.
Společnost Cadenhead's skoupila po skončení provozu palírny John's Lane většinu zásob a prezentuje whiskey Powers pod názvem John's Lane.

Powers Gold LabelPowers 12-ti letá Gold Label Special Reserve Millennium EditionPowers 43%

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciPowers Gold Label 40%:
Barva: Zlatá se zábleskem oranžové.
Aroma: Výrazné estery z kotlíkového přístroje. Náznak máty.
Tělo: Olejnaté.
Chuť: Lehke tančí po jazyku a zase odeznívá. Uprostřed trvá krátce, ale je velká a chutná. Oříšková, obilná. Vespod sladovitá sladkost.
Dokončení: Toast s medem, ale také bylinky. Hořskosladká.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Díky velmi příznivé ceně je to pravděpodobně nejlepší nákup na světě. Prodává se za cenu slušné míchané whiskey a přitom obsahuje sedmdesát procent čisté kotlíkové whiskey, která je z šedesáti procent vyráběna z nesladového ječmene. Nejvyzrálejší a nejchutnější míchaná whiskey pod sluncem.

v knize Svět whisky hodnotí:

Powers Gold Label 40%Powers Gold Label 40%:
Skutečně vyjímečná whiskey, velmi přímá a intenzivní. Není to žádná plytká globální značka, ale skutečná, osobitá a pevná whiskey. Vůni má typicky irskou - zároveň energickou a křehkou. Základ tvoří kotlíková whiskey, doplněná přiměřeným množstvím obilné. Powers Gold Label je naprosto okouzlující míchaná whiskey, po které vás začnou brnět prsty u nohou a srdce se vám rozezpívá. Pokud ne, pak můžete s whiskey rovnou skončit.
Powers 12letá Gold Label 40%Powers 12letá Gold Label 40%:
Starší a vícevrstvá verze stejně receptury Powers. Koření, med a creme brulee doplňující jené tóny dřeva a sladkého čerstvého ovoce.
Powers 12letá John´s Lane Single Pot Still 46%Powers 12letá John's Lane Single Pot Still 46%:
V mírně slané vůni se ozývá vanilka, nová kůže, nugát a karafiáty. Ke konci je cítit slunečnicový olej a melasa. Plná a olejovitá konzistence s příchutí sušeného ovoce, koření a ořechů.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Powers Gold Label 40%Powers Gold Label 40%:
Barva zlatožlutá. Tento jadrný blend má velký podíl pure pot still whiskey. Podíl grain whiskey tuto přece jen velice výraznou whiskey poněkud zmírňuje. V aromatu je cítit trochu páleného dřeva s kořeněným podílem. v chuti je tento dojem doplněn lehce olejovitými, ale také sladkými tóny. V dozvuku se jeví středně dlouhá a vyvážená.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciPowers 12letá 46%:
Aroma: Výrazné, šťavnaté, připomíná květy. Broskvovější. Více svěžího ovoce a obecně tučnější než Jameson.
Chuť: Masivní zásah banánového koktejlu slazeného broskvovým nektarem a medem. Hutná textura, poté známky kešu/pistácií. Ústa vyplňující.
Dokončení: Zralé, poté koriandr a kurkura.
obrázek není k dispoziciPowers John Lane's 46%:
Aroma: Plnější než Redbreast, s méně skrývanou olejovitostí společně s pepřem, kůží a starými okvětními lístky růží. Višně v čokoládě společně s opálenou kůží a mixem santalového dřeva, humidoru a černého rybízu.
Chuť: Zralá, tučná a olejovitá, s výraznou broskvovou linkou (a trochou manga a tropického ovoce). Bohatá, mastná a hluboká, se skutečně smělým charakterem.
Dokončení: Semínka koriandru. Zemitá suchost.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Powers Gold Label

Powers John's Lane Release 12 yo

Etiketa Powers Gold LabelEtiketa Powers Gold LabelEtiketa Powers 12-ti letá Gold Label Special Reserve Millennium Edition

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 07.01.2022