značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » další státy 

  tisk textu

NESTVILLE

Slovensko

V Nestville Distillery v Hniezdne na Slovensku se vyrábí stejnojmenná whisky. Z jejich webu jsem se ani nedozvěděl, kdy s výrobou začali, ani nic ke způsobu výroby. Podle textu na etiketách se k výrobě se používá kontinuální destilační kolona. A podle různých informací na internetu a trochu logického skládání mi z toho vychází, že s výrobou začali během roku 2009 a první whisky se na trhu začala objevovat v roce 2013.

Typy

Základním produktem je míchaná whisky bez uvedení stáří (podle webu výrobce je tříletá), doplňuje ji 6-ti letá míchaná whisky a od roku 2019 také 9-ti letá míchaní whisky. V roce 2017 je doplnila limitovaná edice míchané whisky Nestville Master Blender. Vedle toho mají v nabídce i whisky, které podle mne nenesou jasné označení. Jsou značené jako Single Barrel, nemají však další údaj, např. single malt nebo blended whisky. Je tu i Cask Strength whisky (také single barrel) a opět bez dalšího označení. Ono i informace na jejich webu a e-shopu jsou velmi stručné. Cena Single Barrel je velmi podobná ceně základní tříleté a šestileté, ale žádnou další informaci se na e-shopu nedozvíte.
Dalším údajem, co jsem zcela nepochopil je: 7 times distilled. Případně: The Distillate is made from selected malt, corn and triticale using a special seven column distillation process, which provides a superb smoothness and purity. Tento údaj se objevuje na nové řadě etiket cca od začátku roku 2019.

Pro Nestville Open Fest 2018 byla vyrobena whisky, která nese označení Single Malt (a také Single Barrel).

Nestville 40%Nestville 6-ti letá 40%Nestville 9-ti letá 40%Nestville 9-ti letá Master Blender 46%Nestville B&W Single Barrel 40%Nestville Nestville Single BarrelNestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%Nestville Nestville Cask Strength Single BarrelNestville Nestville Single Malt Single Barrel for Nestville Open Fest 2018

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Nestville 40%Nestville 40%:
V aroma nejdříve upoutá ovoce. Přímo mísa čerstvého ovoce, dřevo a vanilka. Působí jemným a příjemným dojmem. Dřevěná mísa (ještě vonící po dřevě) a v ní čerstvé ovoce a vanilka u toho. V chuti výrazné dřevo, tolik nevadí, ale nemuselo by tam být. Buď si vzala ze sudu víc než měla nebo tam měla zůstat déle a ještě se uležet. Dále pak hořká čokoláda s trochou toho ovoce. Závěr je celkem krátký, suchý, doznívá tam to dřevo a ta hořká čokoláda, až trochu do trpkosti. Ale rychle to odezní. Celkově je to na základní whisky a ze Slovenska (kde se whisky zrovna moc nevyrábí) příjemné překvapení. Je pitelná, ale ještě lépe čuchatelná. (2018)
Nestville 40%Nestville 40%:
Podle mne se jedná o stejnou whisky jako je výše. Je to základní míchaná whisky Nestville, podle webu výrobce tříletá. Nechal jsem se v obchodě zmást novou řadou etiket a tím jejich 7 times distilled. Tušil jsem to již na začátku ochutnávání a proto jsem si připravil rovnou obě dvě k porovnání. To bych sice dělal stejně, např zda je tam nějaký posun apod., ale tentorkát jsem se více zaměřil na předpoklad, že se jedná o stejnou whisky. Hodnocení si tedy přečtěte také výše, nové jsem raději nepsal, aby ho neovlivnilo mé zklamání z nepovedeného nákupu. (2019)
Nestville 6-ti letá 40%Nestville 6-ti letá 40%:
Aroma si mě v prvním dojmu celkem získalo. Jemné, "vánoční" - vanilka, droždí, máslové cukroví, sladkost. V pozadí lehké dřevo. Velmi uhlazené aroma. V chuti už "vánoce" bohužel nepřišly. Chuť mi přišla celkem nevýrazná. Taková matná, bez ničeho, čeho by se dalo chytit a dále to rozvíjet a současně nemá tu komplexnost a celkovou vyváženost, aby to člověk vychutnával a nevadilo mu, že to nemůže pořádně rozeznat. Úvodní nástup chuti je lehce sladký, po vřesovém medu(?), lehké ovoce a dřevo, následované hořkou čokoládou. Závěr do hořké čokolády, pak se ozve i ta úvodní vanilka, ale jen lehce a úplně na konci mi zůstala v puse nepříjemná štiplavost. Pro mne je to celkově trochu zklamání, vůně ve mně vzbudila velké očekávání, ale v chuti jí prostě něco, co by jí dalo charakter chybí. Čuchatelná je ještě lépe než ta základní verze. (2018)
Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%:
Aroma je příjemné a celkem komplexní. Lehká vanilka, dřevo, ovoce, hořká čokoláda. Trochu sladkosti. Nic tam nevyčuhuje, nic tam nepřebývá. Současně ale nemá nic, z čeho by člověk padnul na zadek. Aroma lze určitě hodnotit kladně. Chuť se nese v duchu aroma. Lehká, celkem příjemná, lehké dřevo a ovoce, trochu sladkosti. Pak nastupuje hořká čokoláda. Opět nic nevyčnívá, nic nepřebývá. Ale taky nic zapamatovatelného, proč bych se k ní měl vracet. Závěr celkem krátký v režii hořké čokolády. Čekal jsem od ní podstatně více. Nenašel jsem v ní nic, proč se k ní vracet. (2018)

Když se podívám na whisky Nestville celkově, tak vlastně nevím. Základní verze se mi líbila, voněla mi a dala by se docela dobře jen tak popíjet. Od starších a dražších verzí čekáme vždy trochu více. Ale nenašel jsem to v nich. Je to dobře udělaná whisky, nemá nic, co by se jí dalo vážného vytknout, ale současně nepřináší nic, proč jí dále sledovat. Palírna je velmi mladá, takže za pár let můžeme zvláště u Single Barrel ochutnávat i zcela jinou whisky. (Což už asi nezjistím, protože nemůžu pořidit každou láhev co potkám a nevidím důvod zkoušet tuto whisky znovu za pár let.)

Recenze na whisky.nethar.cz:

Nestville

Nestville 6 yo

Nestville B&W

Nestville Master Blender 8 yo

Nestville Master Blender 9 yo

Nestville Single Barrel

.

Webové stránky výrobce:

Etiketa Nestville 40%Etiketa Nestville 6-ti letá 40%Etiketa Nestville 9-ti letá 40%Etiketa Nestville 8-ti letá Master Blender 20.5.2009/19.9.2017 46%Etiketa Nestville B&W Single Barrel 40%Etiketa Nestville Nestville Single BarrelEtiketa Nestville Single Barrel 7-mi letá 5.2009/20.4.2017 40%Etiketa Nestville Nestville Cask Strength Single BarrelEtiketa Nestville Nestville Single Malt Single Barrel for Nestville Open Fest 2018

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 07.09.2019