značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » amerika » spojené státy 

  tisk textu

WOODFORD RESERVE

Palírnu Labrot & Graham založil v roce 1838 Oscar Pepper jako Old Oscar Pepper Distillery. První palírna s názvem Old Pepper Spring (založil ji Elijah Pepper) zde stála již v roce 1776. V roce 1878 koupili palírnu Leopold Labrot a James Graham. Od roku 1940 je vlastníkem palírny společnost Brown-Forman Corporation. Palírna byla po roce 1970 uzavřena a po přestavbě v roce 1995 znovu uvedena do provozu.

Palírna Labrot & GrahamPalírna Labrot & Graham - staré sklady na sudy se zrající whiskyPalírna Labrot & Graham - staré sklady na sudy se zrající whiskyPalírna Labrot & Graham - sklady na sudy se zrající whiskyPalírna Labrot & Graham - návštěvnické centrum

Mashbill používaný v palírně je 72% kukuřice, 18% žita a 10% sladového ječmene. Zde byl také vyvinut tzv. sour mash process. Jedná se o proces, kdy se k čerstvým kvasinkám přidává část kvasinek z minulé várky (cca 25%) pro zachování stále stejné kvality výrobku. Dnes je tento postup používán u většiny kvalitních bourbonů.
Další zajímavostí této palírny, je výroba způsobem pot still. Tento způsob používaný ve Skotsku, používá v Americe pouze tato palírna.

V palírně je uložen mlýnský kámen, na kterém je vytesáno: Old Oscar Pepper Est. 1838 a Labrot & Graham Est. 1878.

V palírně Labrot & Graham - fermetační káděV palírně Labrot & Graham - destilační kotelV palírně Labrot & Graham - destilační kotelV palírně Labrot & Graham - uzávěr destilačního kotleV palírně Labrot & Graham - kondenzátor

Typy

V palírně se vyrábí Kentucky Straigth Bourbon Whiskey.
Nejznámější je Woodford Reserve Distiller´s Select, který zraje 6,5 až 7,5 let a stáčí se o síle 45,2%. Jedná se o bourbon vysoké kvality s jasnou jantarovou barvou a lehkou příchutí vanilky a karamelu. Vyjímečné plnění je Woodford Reserve Distiller´s Select Special Edition 2001, které bylo opět vyrobeno v této palírně, během její přestavby byl bourbon vyráběn v Early Times. Dalšími verzemi jsou Woodford Reserve Small Batch a Woodford President´s Choice ze speciálně vybíraných sudů.

Woodford Reserve Distiller´s SelectWoodford Reserve Distiller´s SelectWoodford Reserve Distiller´s Select Special Edition 2001Woodford Reserve Distiller´s Select (speciální plnění)Woodford President´s Choice

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciWoodford Reserve Distiller´s Select (45,2%):
Barva: Měkká zlatě jantarová.
Aroma: Sladké, javorová plnost, náznaky vanilky a medu.
Tělo: Plné a robustní.
Chuť: Pestrá. Citrusové tóny, koření, květiny, vyvážená a zakulacená.
Dokončení: Dlouhé, kořeněné a hladké.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Woodford Reserve (destilovaný v Early Times):
Prvotřídní, nasládlý bourbon a karamelovou příchutí.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciWoodford Reserve:
Barva: Tmavý med.
Aroma: Vanilková sladkost, med, čerstvé ovoce a stopy čokolády.
Chuť: Bohatá a hřejivá s vrstvami máty, tabáku, kůže a ovoce. Hladká a plného těla. Evropskému patru bude připadat sladká.
Dokončení: Hladké a hřejivé, velmi konzistentní a vyvážené.

v knize Svět whisky hodnotí:

Woodford Reserve Distiller´s Select Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,2%Woodford Reserve Distiller's Select Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,2%:
Distiller's Select má elegatní a přitom robustní aroma parfému, mléčné čokolády, hrozinek, sušeného ovoce, cukrkandlu, zázvoru a mýdla na kůži. Na jazyku je stejně komplexní, voňavá a ovocná, s tóny malin, heřmánku a zázvoru. V dokončení zůstává chuť vanilky spolu s peprným dubovým dřevem.
Woodford Reserve Master´s Collection Four Grain Kentucky Straight Bourbon Whiskey 46,2%Woodford Reserve Master's Collection Four Grain Kentucky Straight Bourbon Whiskey 46,2%:
Kořeněný jablečný koláč, vanilka, karamel a máta tvoří vůni, zatímco celistvá a komplexní příchuť obsahuje vanilku a karamel spolu s pomerančem, oříšky a dubovým dřevem. Dlouhé dokončení chutná po borovici a kořeněném dubovém dřevu. Čtyři druhy obilí použité při výrobě jsou kukuřice, sladový ječmen, žito a pšenice.
Woodford Reserve Master´s Collection Sonoma-Cutrer Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 43,2%Woodford Reserve Master's Collection Sonoma-Cutrer Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 43,2%:
První a jediný bourbon na světě, který se po zrání v nových vypalovaných barelech nechává dozrát v sudech po kalifornském chardonnay. Ty mu dodávají silnou ovocnou a sladkou vůni i chuť. Ve vůni se dále projeví máslové bonbony a mandle, a v chuti pečená jablka, broskve a karamely. Dokončení je střední až dlouhé s chutí leštidla a ovocného a dubového dřeva.
Woodford Reserve Master´s Collection 1838 Sweet Mash Kentucky Straight Bourbon Whiskey 43,2%Woodford Reserve Master's Collection 1838 Sweet Mash Kentucky Straight Bourbon Whiskey 43,2%:
K vůni javorového sirupu a aromatického ovoce se přidává skořice a muškátový oříšek. Bohatá chuť rozehrává tóny javorového sirupu a bohatého ovoce s nádechem žita a máty. Dokončení je dlouhé s tóny měkkých jablek.
Woodford Reserve Master´s Collection 1838-Style White Corn Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,2%Woodford Reserve Master's Collection 1838-Style White Corn Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,2%:
V jemné vůni se mísí slad, jablka, směs ořechů a popcorn, který zůstává i v chuti spolu s novou kůží, citronem a pepřem.
Woodford Reserve Double Oaked Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,2%Woodford Reserve Double Oaked Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,2%:
Voní po dubovém dřevě, karamelu a tmavých bobulovinách s pomerančem a karamelami v pozadí. Na jazyku se dlouho drží chuť černého pepře, vanilky, karamelu a medu.
Woodford Reserve Kentucky Straight Rye Whiskey 45,2%Woodford Reserve Kentucky Straight Rye Whiskey 45,2%:
Lehká vůně žita, černého pepře, hrušek a čerstvého dubu. Žito zůstává i na jazyku spolu se sladem, medem, pepřem a nádechem máty.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Woodford Reserve Distiller´s Select 45,2%Woodford Reserve Distiller's Select 45,2%:
Barva jantarově žlutá. Její aroma silně připomíná vanilku s nádechem ovoce. V chuti je velice objemná a silná, lehce kořeněná a trochu sladká. Dozvuk je dlouhý a velice hřejivý.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Woodford Reserve Distiller´s Select 43,2%Woodford Reserve Distiller´s Select 43,2%:
Aroma: Rozvinutá vanilková vůně, s níž se mísí hrozinky a ovocné tóny.
Chuť: Náznaky karamelu, broskví a meruněk, přidává se kořenité aroma a mírně trpké žitné tóny.
Dokončení: Teplé a dlouhé, s jasně patrnými tóny vanilky, k nimž se přidávají pepřem poznamenané dřevité tóny.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

palírna Woodford Reserve


Recenze na whisky.nethar.cz:

Woodford Reserve Distiller's Select

Woodford Reserve Barrel Finish Select Double Oaked

Woodford Reserve Kentucky Straight Rye Whiskey

Woodford Reserve Kentucky Straight Wheat

.

Webové stránky značky:

Etiketa Woodford Reserve Distiller´s Select 45,2%Etiketa Woodford Reserve Distiller´s SelectEtiketa Woodford Reserve Distiller´s Select Special Edition 2001 45,2%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 22.08.2022