značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

Diskusní fórum

29.12.2011: PetrP petrpavala@seznam.cz

to: Aleš, Jerry1 a Mirek. Díky všem za tipy a celou tu Vámi doporučenou kolekci beru k nám na bar. A jěště jednu prosbu mám - poraďte, prosím. Z blendovaných víceletých mám v nabídce: Dimple 15 a Chivas R. 12. Uvažuji vyměnit Chivas R 12 za Famous Grouse 12. Mám to udělat nebo doporučíte něco úplně vše předělat za jiné ? Z víceletých blendů chci mít na baru maximálně 2-3 kusy, a tak bych rád něco dobrého. Předem díky díky a hezký večer všem. Petr

29.12.2011: Aleš

Jerry dobře, Talisker je naprostá bomba. Petře já bych ti řekl, ať vyměníš Bowmore Enigma za Bowmore Mariner 15, je to větší pecka a u Balvenie se taky přimlouvám za Doublewood. Ale stejně mě nenadchla. A Laphroaig rozhodně nesmí chybět!

29.12.2011: Jerry1 jarek.ptacek@mokra.cz

A ještě bych dal ke zvážení Talisker 10 y.

29.12.2011: Mirek

Ok, proč ne...Dalwhinnie by jako jedna z classic malts měla patřit k základnímu vzdělání, HP 12yo je výborná záležitost, u Balvenie bych se přimlouval za verzi Doublewood, u Bowmore za verzi Enigma a Dalmore je určitě ok. Přidal bych Glenmorangie Original 10yo a jako naprostý protiklad a tzv. pecku do palice Laphroaig 10yo. Teda pokud chceš mít aspoň jakýs takýs průřez chutěmi single malt.

28.12.2011: PetrP petrpavala@seznam.cz

Moc díky Komárovi, Mirkovi i Hunterovi za odpovědi. Dnes jsem na Komárovu radu navýšil single malty ( ještě nekoupil ) a vybral jsem toto : Dalwhinnie 15, Highland Park 12, Balvenie 12, Bowmore 12 a Dalmore 12. Hodíte mi na to oko prosím někdo - klidně řekněte, že jsem s něčím mimo nebo naopak dobrý. Předem díky

28.12.2011: Hunter hunterovytipydne@seznam.cz

V Británii je prý nejprodávanější Bell´s, pak Famous Grouse a na třetím místě Teacher´s.

28.12.2011: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

Na prvním fleku se asi vyhřívá tetřev...po anglicky sa to povie Famous Grouse. Teď ještě ten druhý...

27.12.2011: PetrP petrpavala@seznam.cz

Díky za radu. Musím se Vám přiznat, že před rokem kdy jsem sestavoval nápoják, tak i Vaše stránky mi byly ispirací. A zároveň poděkovat za Vaše nadšení a skvělé stránky. Rád bych sortiment rozšířil, ale už to prostě nemám kam dávat. V portfoliu mám asi 130 lahví různého pití. Závěrem bych se ještě rád zeptal, nevíte jaká je nejoblíbenější blend whisky v Británii ? Našel jsem, že Teachers je třetí, ale nevím jaká je druhá a PRVNÍ ?!. Ještě jednou díky a hezký večer.

27.12.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

tak se omlouvám za lehce ironickou odpověď, JW či balantinka, je taková známá klasika, dobře udělaná komerční whisky, většina ji zná a jistě se najde pár expertů, co prohlásí: mají tu bůhví jakou Cardnu, ale pořádného Jeníka Chodce ne, vůbec tomu nerozumí. S ohledem na většinového zákazníka bych je tam nechal. Pokud rozšiřovat sortiment, tak bych byl za více různých (klidně základních plnění) single malt whisky

27.12.2011: PetrP petrpavala@seznam.cz

myslel jsem nápoják do baru. Rád bych zákazníkům nabídnul případně něco jiného než zmíněné Ballantines a J.Walker ( v této cenové kategorii ). V sortimentu whisky/ey mám ještě toto: Skotsko: Glenfiddich 12,15,18, Cardhu, Dimple 15, Irsko: Killbegan, Conemara, Greenore 8, Tyrconell, Tullamore 12 a 10 ( Jameson a Tullamore chci vyměnit za Bushmills Black Bush a Powers Gold Label ), USA: Jim Beam, Jack Daniels - old no.7, Gentleman Jack, Single barrel a Silver select, Bulleit, Wild Turkey rare breed a celou řadu 5ti Blantonů. Předem díky za radu. Vámi zmíněný Grants mě také napadl, ale nechám si poradit. P.S. a jaká je třeba Cutty sark a Teachers ? Díky díky

27.12.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

moc se z toho nedá poznat pro koho a k jaké přiležitosti, tak trochu předpokládám silvestr :) vzhledem k tomu, jak je dotaz položený a jaké předpokládám konzumenty, tak je to jedno (já osobně raději třeba Grants - když už míchanou určenou k pití pro bezvědomí :)

27.12.2011: PetrP petrpavala@seznam.cz

Ahoj všem, sestavuji nápojový lístek a rád bych se poradil. Jako skotskou blendovanou ? Zvažuji klasiku Ballantines a Johnnie Walker: která je lepší, nebo nějakou úplně jinou ? Obě jsou komerčně úspěšné, ale je tomu tak i mezi znalci ? Nebo mám zvolit něco jiného - v této cenové hladině ? Předem díky za radu a hezký večer všem.

25.9.2011: jupis7 jupis7@seznam.cz

Dobrý den. Omluovám se , že jsem můj dotaz špatně formuloval. taxt který jsem zkopíroval je z těchto ztránek http://www.dobra-whisky.cz/druhy-whisky/ Takže ještě jednou omluva a dík za vysvětlení :)

24.9.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

a k té druhé půlce: single malt whisky je sladová whisky pouze z jedné palírny - nemůže do ní být přimíchána sladová whisky z jiné palírny, protože ale výrobce chce dosáhnout vždy stejné chuti, tak ji míchá z mnoha různých sudů, různého stáří této své whisky, některé lidi samozřejmě zajímalo, jak ta whisky chutná předtím, než je odladěna a tak se občas stáčí i prodává whisky z jediného sudu. Počet lahví je pochopitelně omezen a každá várka bude chutnat trochu jinak. Jedno z nezávislých takovýchto plnění z jednoho sudu je označeno Single Cask (The Secret Treasures Single Cask), ale to už je spíše věc výrobce, toto označování není myslím nijak přesně upraveno. Na etiketě potřebné a dostatečné informace najdete - že se jedná o single malt, datum destilace, datum plnění a pokud je tam uvedeno číslo sudu a počet lahví, tak se bude jednat o takovéto whisky. A jestli tomu říkají Single Cask (např i Old Malt Cask) nebo Straight from the Cask (Edradour a další) je v základu jedno.

24.9.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

odpovím na oboje, tak nejdříve to první. WOL už bude skoro 10 let a vznikly po několika letech existence jiným mých stránek o whisky. Začínal jsem asi podobně jako mnoho jiných tehdy (na internetu skoro nic nebylo, knížek také minimum), zkoušel jsem spíše blendy a hledal informace, protože mne to zaujalo a informací bylo málo, rozhodl jsem se je dávat na web. Samozřejmě zpočátku bylo dost věcí přebraných a tak se může stát, že je zde dost informací a pohledů starých přes 10 let. Začal docházet čas (rodina, další koníčky), byl jsem z toho i trochu unaven (všechny nabídky na pomoc skončily vždy do ztracena). Už rok se chystám, že to celé projdu, upravím a začnu na tom zase dělat (tímto se omlouvám všem, co jim odpovědi posílám se zpožděním, Netharovi, že zde není ještě ani odkaz, k němu do diskuse se registruju už pár měsíců, ...) Stále se chystám s WOL znovu začít, ale na stole mi leží teď rozdělaný rc model hummera a toyoty a nemám náladu dělat ani to. Tolik k té naprosto drahé whisky, ona taky před 10-15 lety stála whisky jiné peníze a výplaty byly naopak menší.

24.9.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

:)) hezký text, i věřím, že tu někde je, ale nepovedlo se mi ho najít, zkusil jsem několik slov (poslanci, ...) nechat vyhledat, ale nenašlo mi ho to. Takže ani nechápu dotaz. Jde o to, že je to blábol (asi jsem to někde opsal kdysi dávno, ale to mne neomlouvá) nebo se jedná o to, zda takové whisky jsou a za jakou cenu?

24.9.2011: jupis7 jupis7@seznam.cz

Dobrý den. Měl bych dotaz na druhy whisky. na těchto stránkách píše jejich autor o SINGLE-CASK MALT . text z těchto stránek -Sladová whisky z jedné várky (single-cask malt). Naprosto nepředstavitelně drahá. Ve skutečném životě jsou zásoby této lihoviny dostupné pouze lidem jako jsou komerční bankéři, stárnoucí rockové hvězdy, prezidentští poradci, soudci, pracovníci v reklamě, biskupové, televizní moderátoři, emíři a poslanci - jinými slovy ti, kdo si ji zaslouží ze všech nejméně. Je tedy toto označení správné?děkuji za odpověd. nashledanou

24.8.2011: Nethar

Pan Peterson je jistě kapacita a chraň bůh, že bych ho snad svým výrokem chtěl urazit, doufám, že to tak nevyznělo. Myslel jsem to čistě věcně, stále je to blender, který se pokusil (jistě téměř dokonale ač ne zcela dokonale, alespoň podle jeho vlastních tasting notes) tuto whisky okopírovat. Jenom doplním hezký závěr onoho článku, který v příjemném romantickém duchu doplňuje zdejší debatu o měnění charakterů (záměrném či nezáměrném): There’s no doubt that the replica is evidence of Paterson’s skill, but is it the same whisky? No. But it never could be. The past is the past. We can (and should) learn from it, but we cannot ever relive it. Any attempt in the 21st century to replicate something which happened 100 or more years ago is shifting of perspective which utterly changes the reality and sanctity of the past. So, while Paterson has authentically reproduced the flavours of the original, it would be beyond even his skill to recreate the whisky itself. Glen Mhor is no more and with it has gone its coal fires, its peated barley, its yeast, its people. The original whisky teaches us a huge amount about a Victorian mindset. Its replication is a homage to its makers and to Ernest Shackleton.

08.8.2011: Václav Rout

K chuti whisky - púřed několika lety jsem dělal komparativní ochutnávku blended whisky, kdy jsem porovnával chutě plnění tradičních blended whisky (Grant´s, JWRL, Black and White, Quen Ann) z 50. a 60 let 20. století s jejich současnými kolegyněmi. A musím říci, že se skutečně lišily. Nicméně si nedovolím určit, zda to bylo způsobeno skladováním či rozdílnou chutí master blendera. Nicméně bych se vzhledem k charakteru (whisky staršího plnění, zejména u JWRL a Grant´s byly výraznější) klonil k názoru, že chuť master blendera společně s požadavky trhu whisky nasměrovaly k současné chuti. Co se týká whisky z ledu - jedná se o whisky, kterou zanechal Ernest Sheckleton v Antarktidě v roce 1910 během své expedice a která byla před několika lety pod podlahou chaty expedice nalezena. Tato whisky byla vyzvednuta a postupně rozmražena (nikoliv whisky, ale ledový obal) v univerzitě v Christchurch na Novém Zélandě. Následně byla poslána k rozboru do Skotska. Vedle chemického rozboru (lahev nebyla otevřena, pouze injekční stříkačkou bylo nabráno několik vzorků) byla určena i pro degustaci, kterou provedl jeden z nejpřednějších světových master blenderů, pan Peterson ze společnosti White Mackay (namíchal například jednu z nejdražších whisky na světě, Dalmore 64). Když jsem s ním osobně při jedné ochutnávce hovořil v prosinci loňského roku, říkal, že právě míchá přesnou kopii této whisky. Nikoliv nějakou napodobeninu, ale skutečně přesnou kopii (samozřejmě je otázka, nakolik to bude totožná kopie, neboť originál kromě pana Petersona nikdo neochutnal). Vzhledem k světovému renomé, jakému se pan Peterson ve světě whisky těší, nemyslím, že by se jednalo o to, že se nějaký blender pokoušel namíchat stejný charakter. Tuto whisky bych měl dostat, takže se velmi rád o svoje poznatky podělím.

27.7.2011: Demerzel

jen odkaz k zarputilé hádce o JWR z fóra koupím/prodám :-) http://www.youtube.com/watch?v=UNw7muIbQX0 očividně se za léta chuť blended může změnit, třeba jiný blender, posunutí ve složení...

18.7.2011: Marv

Ještě ke změnám - klasická 12letá Glenfiddich teď opět prošla nějakými změnami designu a na etiketě přibyl nápis Our Signature Malt - a když jsme ji porovnali s původní verzí, tak nám přišla nová chuťově docela výrazně jiná (a lepší) a ta původní nebyla zas tak dlouho otevřená, aby za to mohl jen tento faktor. Oficiálně jsem na potvrzení našeho dojmu nikde nenarazil (ale Závišovi jsme na nšem webu odsouhlasili samostatný zápis: http://pn.modaso.cz/wordpress/?p=2144).

17.7.2011: Nethar whisky.nethar.com

Tak jsem dorazil asi uz po skonceni debaty, kamery vypnute :-) Tak jenom dodam, ze samotne single malt urcite behem let meni svuj charakter, podminky nemohou být nikdy stejné, viz třeba extrémní příklad Glenfiddich Caoran Reserve, který se snaží napodobit starý více kouřovitý charakter Glenfiddichu. Co se tyce blended, bude-li to zajem prodejce, aby chut mirne uzpusobil kvuli prodejnosti, je to mozne, nicmene my se to nedozvime. Tim se totiz chlubit nebudou, spise propaguji dllouholetou tradici a uchovavani stale chuti diky nekolika malo zkusenym master blenderum, jak to ma tusim treba Ballantine's. Pokud pak bychom meli k dispozici dve lahve stejneho piti z ruznych obdobi a kouzelnou hulkou by bylo zarizeno, ze ta starsi se vlivem doby v lahvi ani trochu nezmenila, stejne nebudeme vedet - pokud budou chutnat jinak - jestli to byl zamer, nebo proste nutnost zpusobena rozdilnymi vstupnimi surovinami. Udelat neco, co chutna stejne, kdyz neni k dispozici stejny vstup, totiz asi neni takova sranda - napada me k tomu clanek v poslednim Whisky Magazínu, kde se píše o staré whisce nalezené kdesi v ledu, tuším, že i tady se to už kdysi probíralo, a blenderovi, který se pokusil namíchat stejný charakter. Byla prý velmi podobná, ale přesto jiná a to se určitě hodně snažil :-)

17.7.2011: Hunter

Krásná plamenná debata se tady rozvinula, jen co je pravda! :-) Pokud si chcete popovísdat o whisky podrobněji, jste zváni na http://whisky.nethar.com/forum

15.7.2011: Radek

Podle mě je to otázka marketingu, takže udělaj to co jim doporučí marketingové oddělení. Nemyslím že tady existuje absolutní odpověď. Na druhé straně to ani to marketingové oddělení to nemusí trefit, takže kdo ví. Mimochodem, u JW maj poměrně vyčerpaný barvy (red, black, golden, blue, green)..... i když něco by se ještě našlo. Nešlo by tu udělat anketku jaká bude další Label týhle značky? :-))

15.7.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Právě třeba ta Coca-cola mi vrátila tuto myšlenku. Reklama se stále tváří, že chuť a vše ostatní je stále stejné, jen se mění tvar láhve a pokud mají něco nového, tak to uvádějí z jiným názvem (kromě verze light myslím, že i neúspěšně (light a bio je úplně dokonalá marketingová strategie :) A teď najednou zjistíme, že na západě a na východě koupíme zcela jinou kolu a ještě více na východě bych se bál zda to nedělají způsobem: vodu z vodovodu do láhve, přisypat prášek, zavřít a protřepat. Podle nich to ale nejsou prý horší produkty, jen se přizpůsobují různým chutím různých lidí/národů. Netuším, zda kdyby šlo více na odbyt sladké, zda by Cola taky lehce a mlčky přisladila s tím, že jí to přinese nové a vem čert těch pár, co by tvrdilo, že se Cola změnila a přestala jim chutnat nebo by raději trvala na tradici. Myslím si ale spíše to první. A v čem se Cola tolik liší od běžné míchané whisky?

15.7.2011: Radek

Vlastně jsem se k tomu už vyjádřil v předchozím příspěvku.

15.7.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Díky za názory. Že se bude měnit díky přírodním zákonům je jasné. Vstupní suroviny se mění, míchači se snaží o cca stejný výsledek, jak některý z minulých a i ten může být cca jako některý z minulých a tak dále, až je to zcela nechtěně jinde. Moje původní úvaha mířila spíše k myšlence, zda výrobci lehce upravují chuť whisky požadavkům konzumentů. Tak jako se lze setkat u SM s plněními, která by měla být stejná jako před 100 lety, kdy byl preferovaný jiný charakter whisky než dnes. Výrobci SM si zakládají na stejné chuti, která je stálá po mnoho let, když bude v módě kouřová whisky, tak třeba klasicky Glenfiddich Classic nebude najednou kouřový, ale prostě vyrobí nové plnění s novým názvem. Tady už najdeme u SM whisky tolik různých plnění, že nás to nepřekvapí. Běžné míchané jsou ale určené pro jiné spotřebitele (JW promine, že si ho beru jako příklad), JWRL má své jméno a i kdyby vyrobili třeba lepší a coolovější plnění JW Yellow Label, tak ji budou těžko dostávat na trh. Neudělají raději drobný ústupek stálosti a neupraví lehce chuť JWRL? Nemyslím tím výrazné změny, ale drobný posun k preferovaným chutím. Ale jinak dále pokračujme i v diskusi na téma vliv stáří a doby výroby na whisky.

15.7.2011: Radek

Jo, taky se mi zdálo že by to spíš patřilo sem. Určitě nemá blender k dispozici stejné výchozí materiály navíc i ty se mohou časem měnit viz. změny třeba u Lagavulin či Laphroaig. Ostatně právě od toho blender je.... jinak by to bylo snadné jak recept na Coca-colu. No, k tý otázce, on by se samozřejmě měl snažit vytvořit to co zákazník zná (tedy pokud se to úspěšně prodává). Na druhý straně i chuť zmíněné Coca-coly se měnila, takže i zaběhlé značky se mohou (s důrazem na slovo mohou) měnit. To je ovšem spíš otázka marketingu řekl bych.

15.7.2011: mv

Jsem rád, že tady se k problému přistupuje konstruktivněji a nebazíruje se na poučkách vyčtených z příruček :-) Podle mého názoru (pokud se bavíme konkrétně třeba o JWRL) tam rozdíl mezi lahví 40 let starou a dneska koupenou ze spousty důvodů: 1. ta stará bude namíchaná z whisek z jiných palíren, jinak starých, jiných ročníků, jiných sudů apod. výsledek se sice míchač bude snažit přiblížit normě ale úplně na sto procent to prostě nemůže zajistit, je to taky jen člověk. 2. kdoví jestli to dneska míchá stejný člověk jako před 40 lety. 3. i kdyby ano, on si sice může pořád myslet, že výsledná chuť je stejná, ale jeho smysly se také mění a subjektivně výsledek může být stejný, ale objektivně se lišit bude - jsme jen lidé a s věkěm se smysly mění. 4. změnit se mohla zrovna tak i voda, kterou se to ředí na těch 40%, kdoví jestli se dneska bere ze stejného zdroje jako před těmi 40 lety. 5. i kdyby ta láhev byla hermeticky uzavřená, tak tam vždycky je trochu vzduchu a ten pomalinku může s tekutým obsahem láhve reagovat. záleží na uskladnění, ale ve whisky je spousta aromatických organických látek, které prostě se vzduchem nějak reagují a tudíž tam pomalu drobné změny probíhají (pročpak se asi doporučuje poslední třetinu whisky z láhve vypít rychle? protože tam se ten proces akceleruje s větším množstvím vzduchu v zavřené lahvi). 6. ta láhev hermeticky uzavřená není, čili se v předchozím bodě popsaný jev sčítá s tím, že prostě pomalinku drobnými netěstnostmi ta láhev větrá a vzduch v láhvi se mění. 7. možná se může takhle i něco odpařit, vezměte si, že v miniaturách třeba deset let starých vždycky trošku ubude, není důvod aby se to nedělo i tady, buť to třeba těsní lépe než u miniatur. 8. samozřejmě u těchto poslendích dvou bodů záleží na uskladnění a z toho vyplývá další věc, pokud bychom jednu láhev JWRL dali před 40 lety na půdu, druhou do sklepa vedle brambor a třetí do špajzu, tak každá bude za 40 let trošku jiná právě z těch výše popsaných důvodů. Ano podle platného zákona v lahvi whisky nezraje. Ale žádný zákon vymyšlený lidmi nezmění zákony přírodní :-)

15.7.2011: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

A je tam vůbec korek? Schválně jsem zvedl pozadí a šel zkontrolovat vypitou láhev JW Red, kterou doma uchovávám z pietních důvodů. NENÍ! Běžný šroubovací uzávěr...dokonce ani další, podstatně kvalitnější blended whisky - Chivas Regal 12yo - se šroubuje, taky zkontrolováno. Co se týká stálé kvality a chuti různě starých blendů, od toho tam je master blender, ale ani mně se nechce věřit, že je např. dnešní JW Red navlas stejný, jako ten, který byl namíchán před 40 lety. Jde to vůbec? Má blender neustále k dispozici stejné výchozí materiály? Těžko...chápu, že jeho práce spočívá ve vyvážení toho, co je k dispozici tak, aby výsledek byl neměnný, ale podle mě je tam vždycky nějaké to plus mínus.

15.7.2011: Króča

Nějaký posun tam dle mě bude.. ať tak či tak..ovšem to je opravdu otázka..jedině koupit pár stejných lahví z různých let (dekád??) ovšem ve hře je i vliv zátky - nevěřím moc, že korek to udrží 50 let stejné :-) ale zajímalo by mě to :-D

14.7.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Lehce navážu na velkou diskusi z vlákna prodám/koupím - Co myslíte, mění se během let chuť whisky (myšleno jedna značka, jedno plnění)? Nemyslím v láhvi. Je třeba JW Red Label stejný jako se dělal před 30-40 lety? Nebo se trochu mění, tak aby vyhovoval většinové chuti svých konzumentů?

04.5.2011: Martin. D

Myslel jsem ty které si mě vypsal že nejsou cenově tak hrozný. Jasný že ty nej whisky jsou někde cenově jinde :)

04.5.2011: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

2Martin D: Ty whisky, které jsem ti vypsal, pořídíš v e-shopech do 800/0,7l, ve freeshopech daleko levněji a v litrech. Ovšem to jsou základy, pokud se tomu chceš věnovat, zjistíš, že ty vyšší levely opravdu začínají min. na 1000. Takže pravdu má náčelník...:-))

03.5.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

2Martin D: cenove neni hrozne? jake se chces venovat? single malt je tak od 1000 (spise vyse) nahoru

03.5.2011: Martin. D dvora.m@email.cz

Díky za rady, věnovat bych se chtěl skotské whisky. A cenově to není zas tak hrozný....

03.5.2011: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

Jde o to, jestli se chceš věnovat skotské single malt nebo i jiným, Tullamore Dew je irská, Jack D. zase USA...ze skotských single malts je pro začátek ideální Glenfiddich 12yo, Bowmore Enigma 12yo, Glenmorangie 10yo, Glenlivet 12yo, pokud to budeš myslet opravdu vážně, nebál bych se ani Highland Parku 12yo. Všechny uvedené jsou cenově dostupné, zvlášť když zapátráš ve freeshopech, pokud máš nějaký rozumně daleko.

03.5.2011: Martin. D dvora.m@email.cz

Dobrý den, whisky jsem přišel na chuť už dřív, mám ale vyzkoušené jen ty klasiky Tulamor, Jacka Daniels apod. Chci si založit nějakou pěknou sbírku ale nevím čím začít, něco cenově rozumného do začátku. Co by jste mě poradili. Díky za odpovedi.

25.4.2011: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Děkuji za tip na tuto zajímavost.

25.4.2011: Venca mcb@seznam.cz

Dobrý den, Znáte někdo tuto whisky? Doporučíte x odradíte? http://www.distillerygrange.eu Díky V.

15.4.2011: Kyklop

Děkuji za rady, brněnský shop ji opravdu má v nabídce. Objevil jsem je ještě ve whiskerii v Jindřišské věži (Praha), takže asi koupím tam. Cenu neznám, prý přijdou příští týden. A mimochodem, mají moc krásnou obsluhu :)

14.4.2011: Marv

Brněnský Whisky shop má v nabídce nějakou sklenku Glencairn - viz http://www.thewhiskyshop.cz/cz/nasenabidka.html (na konci seznamu v Příslušenství), ale nevím jak konkrétně vypadá.

13.4.2011: Nethar whisky.nethar.com

Nevím, jak hodně se situace změnila, já kupoval poslední várku někdy před rokem, pokud mě paměť neklame a v ČR jsem bohužel nesehnal, leda snad s nějakými nápisy různých značek whisky, čiré nikoliv. Tenkrát jsem jako nejlevnější variantu našel koupi na německém nebo anglickém ebay, jsou tam většinou k dispozici jak po jedné tak v baleních po více kusech.

13.4.2011: Kyklop

Zdravím přátele dobré whisky. Rád bych si pořídil na popíjení skleničky typu Glencairn (http://www.glencairn.co.uk/whisky-glass/). Kvůli poštovnému a poplatkům chci ale radši nakoupit v Čechách, prý se tu dají sehnat. Nemáte někdo tušení kde? Prohledal jsem snad celý internet ale po glencairnech ani stopy... Třeba Kratochvílovci mají degustačky od Glenmorangie, ale tyhle ne... Díky za každou pomoc :)

14.3.2011: Mirek

A komu by ještě pár drobných zbylo, může i tady http://www.excaliburcity.com/cz/prodej/glenfiddich-1937- rare-collection-64y-0-7l-47-8--524

13.3.2011: jan jan.kozak1@centrum.cz

Kdo by nevěděl co s penězi pod tímhle odkazem se skrývá námět jak utratit velmi příjemným způsobem 13000 liber. http://www.scotchmaltwhisky.co.uk/glenlivet70yearold.htm

06.3.2011: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

2Leny: Je to téměř jisté. Glenmorangie má dnes nejen jiné etikety, ale i lahve a obaly (dřív tuba, dnes krabice). Na fotce je staré plnění, které se dnes už na trh podle mě ani nepouští, nahradila ho Glenmorangie Lasanta, která taky zraje v sudech od sherry. Staré plnění 10yo je nahrazeno Glenm. Original ve známé žluté krabici. A jen na okraj...Sherry Wood Finish je dvanáctiletá, stejně jako např. Port Wood, Burgundy Wood, Madeira Wood...

05.3.2011: Leny hello@lenysbar.cz

Zdravím, potřeboval bych poradit. Nedávno jsem si ke svojí objednávce v jednom eshopu nechal přibalit dvě miniatury, desetiletou Glenmorangie a taktéž desetiletou Glenmorangie Sherrywood finish (foto zde: http://twitpic.com/46c5l6 ). Obě whisky mají jiné etikety, než dnešní Glenmorangie. Nevíte co je to zač? Je možné, že pochází ještě z nějaké starší zásoby před uvedením nových etiket? Předem díky za odpověď.

05.3.2011: david dsykora@seznam.cz

2David: jo takhle, no v tom případě bych servíroval to samé co by sis ty (nebo oni) dal v hospodě... :) nějakou levnější alternativu (ballantine's, jameson, tullamore dew). Pokud to nejsou znalci a mají už hodně upito (což předpokládam po druhý hodině v noci) tak ani nepoznají, že pijou něco jiného než obvykle. Lepší kousky bych spíš schoval na opravdové ochutnávky a ne chlastačky :D

05.3.2011: David chickkick@centrum.cz

to david: v hospodě to se single malt nepřeháním ty ceny jsou většinou opravdu dost bolestivé a proto si také raději koupím domů celou lahev, ale poslední dobou s přáteli často pořádáme party po domácnostech a když třeba 3 lidé z 8 mi pijí whisky (ostatní naštěstí pijí nejčastěji Morgena s colou či víno), také to slušně zahýbá se zásobami lepších kousků, proto se snažím najít nějakou vhodnou, ne tak finančně náročnou alternativu na popíjení od řekněme 2 hodiny ranní, kdy už je pomalu každému jedno co pije :D

05.3.2011: david dsykora@seznam.cz

já to dělam tak, že na večírcích, v hospodách apod. si dávam většinou jacka danielse, je to celkem fajnový pití a za celkem slušný peníze. Pokud chci poznávat single malt, tak to většinou v hospodách nepraktikuju. Protože single malt jsou hroznej atak na peněženku, spíš doporučuju koupit si lahev a před nebo po večírku si doma dát panáka a pořádně ho vychutnat. Pokud nevíš, kterou lahev koupit, to už je jiná. Ale to už bych odkázal na další podtémata fóra.

04.3.2011: David chickkick@centrum.cz

Zdravím milovníci dobrého pití. Mám na Vás jeden dotaz. Před nedávnem jsem objevil kouzlo single malt whisky a rozhodl jsem se, že se začnu pravidelně věnovat poznávání všemožných krásných vůní a chutí, které to sebou přináší. Ovšem při plánované konzumaci většího množství (na večírcích,v hospodách...) je mi skoro líto celý večer popíjet single malt kousky. Proto se tedy ptám jak(čím) tento problém řešíte Vy. Já jsem začal končit u Grantsky či v lepším případě u Chivasky.

14.2.2011: Mirek

2mv: Díky za odkaz, ale když oni to, potvory, napsali anglicky...:-)). Ale že špunt je u whisky kratší, na tom se shodnem. Každopádně u mě asi žádná vlastnosti změnit nestihne...

14.2.2011: mv

Já si naopak myslím, že whisky se i v láhvi mění. Samozřejmě DALEKO pomaleji než víno, ale mění. Na jednu stranu má vyšší obsah alkoholu, ale na druhou stranu ten špunt těsní méně (nepotřebujete na otevření vývrtku, je kratší). Doporučuji: http://www.maltmaniacs.org/malt-111.html#09-02

14.2.2011: Mirek

2Jirka: Jak píše Króča, pokud bude láhev plná a uzávěr neporušený, nic se neděje. Ono je to o obsahu alkoholu, u whisky pod 40% nejde, běžná vína mají 3x, ty lehčí dokonce 4x méně. Navíc víno je přece jen živé a musí se s ním zacházet daleko opatrněji. Whisky ve skleněné láhvi už svoje vlastnosti nemění, viz asi 1000 odpovědí v tomto fóru:-)). Jiná věc je, když máte rozpitou láhev a v ní např. 1/3 obsahu. Radši honem dopít a koupit novou. Z vlastní zkušenosti vím, že ani ta korková zátka už v tomto případě netěsní tak dokonale. Tož tak...

12.2.2011: Króča

oprava: podmínky pro SKLADOVÁNÍ.. :-)

12.2.2011: Króča

Whisky oproti vínu na lahvi už nijak nepracuje..alespoń ne v kladném slova smyslu.. dobře uskladněná láhev by měla vydržet i 100let, a whisky se přitom nijak dramaticky nezměnit.. Tedy snad pokud bude láhev dobře uzavřená a plná..pro sladování platí obecné podmínky jako u vína, pouze ale na stojáka:-)

12.2.2011: Jirka

Zdravím, odpoví mi někdo mojí neznalost ohledně archivace whiskey? Rád bych věděl, jak dlouho lze tento mok archivovat a kdy (pokud vůbec) dochází ke klesání jeho kvality. Pokud to srovnám s vínem (což je dost těžko srovnatelné), tak tam chodí tak, že i u archivního vína po určitém čase (obvykle 12 až 18 let) dochází k pomalém ale jistému poklesu kvality. Lze tedy říci, že whiskey např prvních 20-30 let získává na kvalitě a pak se to pomalu otočí k horšímu? Dík za odpověď.

31.12.2010: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

V novém roce stálé zdraví a hodně pestrých zážitků s oblíbeným nápojem všem příznivcům (hlavně single malt) whisky! Ať slouží...přípitek proveden 18letou Glenmorangie, povedla se jim, klukům skotským...:-))

28.12.2010: Marconi

Pavle, jsem zklamán. Již jsem přestěhoval manželku do kůlny, připravil police a teď abych to vše vrátil do původního stavu. Ale co, hlavně že whisky se již netrápí a našla si své místečko :). Tak přeji hezké zážitky při ochutnávání ;).

27.12.2010: Pavel palo17@seznam.cz

2Marconi: Tvoji velkorysou nabídku s díky odmítám. Tak velkou oběť od Tebe nemohu požadovat. :-)) Whisky už má své místo a další stěhování by jí mohlo ublížit. ;-)

21.12.2010: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

prvni odkaz jsem opravil ostatni stejne smazal, plus ty nasledujici prispevky

20.12.2010: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

Myslím, že stojí za přečtení i s ostatními odkazy... http://cestovani.idnes.cz/tajemny-ostrov-plny-whisky-okouzlil-i-prince-charlese-pg0-/igsvet.asp?c=A101217_153330_igsvet_hig

20.12.2010: Vašek Rout kilt@seznam.cz

Whisky, kterou do Antarktidy přivezl Shackleton, byla převezena do speciální komory na univerzitě na Novém Zélandu. Zde je postupně rozmražována několik měsíců (ne okamžitě), aby se jakkoliv nenarušila konzistence nápoje. Jak mi řekl pan Richard Paterson, který bude provádět chuťovou analýzu vzorků a který bude vytvářet na jejich základě repliku, neočekává, že by pomalé rozmražení jakkoliv ovlivnilo původní chuť. Naopak, při rychlém rozmražení by mohlo dojít k nežádoucímu posunu chutí.

13.12.2010: Marconi Marconi01@atlas.cz

Pánové, vy tedy máte starosti. Mně se ještě nepodařilo skladovat láhev déle než dva měsíce :). I když, musím říct, že těch 30 lahví Pavlovi docela závidím. Takže, Pavle, jestli máš opravdu takový problém s místem, netrap tu whisky, nabízím ti místo na uskladnění u mě. Pokud budeš mít zájem, napiš na mail :))).

13.12.2010: Nethar

Obecně se všude píše, že whisky by se měla skladovat za konstantní teploty, spíše v chladu. Ono je to logické, nějaké časté změny teploty určitě nepřispějí, stejně jako třeba přístup světla - to mají potraviny a nápoje většinou společné. Já osobně skladuji při pokojové teplotě, při které i podávám ;-) Mráz taky nedoporučuju, i když osobně si myslím, že nenačnuté uzavřené lahvi neuškodí. Pokud si vezmeme chill filtration (filtrování za studena - tedy při teplotě kolem nuly stupňů), tak jeho kritika (i když opodstatněnost je diskutovatelná) pramení z odfiltrování některých chuťových složek, nikoliv z onoho chlazení jako takového. Ale zase je asi něco jiného jednorázové zchlazení whisky a dlouhodobé skladování.

09.12.2010: Króča

2pavel. dík za ukojení mojí zvědavosti:-) 2Komár: taky bych v mrazu neskladoval.. už jen proto že bych vždycky musel čekat až se whisky ohřeje na optimální teplotu :-)) jinak zmiňovaný článek jsem bral s rezervou, ale byl to jediný psaný materiál, který jsem k tomuto tématu našel..

09.12.2010: Pavel palo17@seznam.cz

2Króča: Mám třicet lahví whisky a momentálně nebylo místo. Dal jsem je do přístavku a zjistil jsem že teplota tam padá pod nulu. ;-) Všem díky za rady.

09.12.2010: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Nevím, ale osobně bych v mrazu neskladoval. Teoreticky by mraz nemel mit vliv, ale prakticky mražené potraviny nechutnají úplně stejně jako čerstvé. A ten článek na wol bych bral s rezervnou, to že se výrobci vyjadřují o tom, že bude chutnat stejně jako tehdy a podle ní vyrobí novou speciální edici za speciální cenu nemusí být zrovna objektivní názor.

09.12.2010: Króča never.hans@seznam.cz

2Pavel: rovněž si myslím, že by teploty pod nulou nemusely whisky vadit.. důležitá zřejmě bude těsnost a neporušenost uzávěru.. v literatuře kterou mám doma jsem se k tomuto ale nic nedozvěděl, a tak vycházím z článku: Whisky, kterou pil Ernest Shackleton, který je umístěn na titulní stránce whiskyonline.. Jestli se mohu zeptat, zajímalo by mne, proč hodláte skladovat whisky v takovýchto nezvyklých podmínách? čistě ze zvědavosti:-)

09.12.2010: Mirek

100x řešený problém...zdá se, máte 12letou blended whisky, jen starou těch 40let. Cena je taková, za jakou ji seženete dnes, viz odkaz: http://www.alko-napoje.cz/old-parr-1l-43/d-71108/

09.12.2010: Mirek

2Pavel: Whisky se běžně skladuje při pokojové teplotě, o skladování v mrazu jsem ještě neslyšel:-), podle mě by to škodit nemělo, ale nefiltrovaná by se mohla zakalit, což kazí celkový dojem:-), při ohřátí na pokojovou teplotu zákal zmizí.

08.12.2010: Hana hana.kodousova@seznam.cz

Dobrý den. Od dědi máme cca 40 let starou lahev scotské whisky. Nevím, kam se mám obrátit o radu, jakou má cenu. Jedná se o: Grand Old Parr Deluxe, botteld in Scotland, 1000 ml, 43 %. Sole distributor for Japan Thomas Parr Aged 152 Years Westminster Abbley A.D. 1635 Přede díky za rady.

05.12.2010: Mirek

2Króča: :-))))))))))))))...jen si myslím, že neabstinuje, jinak by neměl tak hluboké znalosti.

05.12.2010: Pavel palo17@seznam.cz

Chtěl bych se zeptat v jakém rozmezí teplot lze whisky skladovat. Zda neškodí stálá teplota do -10 stupňů.

05.12.2010: Króča never.hans@seznam.cz

2Cubatieur: :-)) zdá se že zde máme abstinujícího osvětu, který na základě urputné mediální masáže paušalizuje a propaguje alkohol(ismus) pouze pod taktovkou přísné domácí (a často ještě pochybnější) výroby.. rád bych Vám nastínil, že ne každá vášeň a záliba musí být nutně (patologická) závislost.. 2Komár: přimlouvám se za nesmazání příspěvku.. v jistém slova smyslu by se toto dalo nazvat perlou:-))

05.12.2010: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

rozvedes to trochu vice nebo to mohu rovnou smazat? (navic je to i ve spatnem vlaknu) - nakonec pouze presunuto sem

05.12.2010: Cubatieur

Je to zajímavé, ale v podstatě se tady propaguje alkoholismus. Navíc v době kdy víc jak 90% alkoholu v EU je beznadějně otráveno, je pití veškerého kupovaného značným hazardem

27.10.2010: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

2Króča: zadejte do vyhledávače na Seznamu heslo dubový sud. Objemový i cenový rozptyl je značný, stačí zvolit zbraně:-)) Na (ne)vysmolení se s výrobcem nepochybně dohodnete...

25.10.2010: Króča

Tak tam zkuste nalít slivovic.. většinou bývá lehce dostupná a 5l není moc..po roce(i více) zrání by to mohla být zajímavá zkušenost když už nic:-) rád bych se ale zeptal.. je možno někde sehnat takový dubový soudek (klidně i 15-20l) ale nesmolený?? nejlépe nový..dík

25.10.2010: Ladislav thechunts@seznam.cz

Děkuji všem, kteří nám poradili s naším soudkovým nápadem. Raději dáme na Vás Zkušené a budeme vymýšlet jiné nesmyslné napady:-). Ještě jednou díky za Váš čas...S pozdravem Ladislav

24.10.2010: mv

Připojím se k předřečníkům. Je to totální nesmysl. Sudy pro zrání whisky rozhodně se smolou nepřicházejí do styku. A obávám se, že ta whisky by s tou smolou nějak reagovala. Čili byste tu whisky ani nearchivovali ani by tam nezrála. Podle mě by z ní byl nepitelný paskvil.

24.10.2010: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

plne souhlasim s Mirkem. To by nebylo zaarchivovani, ale pokus o pokracovani zrani whisky. Jako pokus to muze byt zajimavy, ale nejake lepsi whisky je na to skoda. Ostatne pravdepodobnost, ze se z toho povede udelat lepsi whisky je spise mala a pravdepodobnost, ze by se to povedlo pripadne zopakovat jeste mensi.

24.10.2010: Mirek

2Ladislav: Co myslíte pod pojmem zaarchivovat? Uchovat nějakou lepší whisky tak, aby nezměnila vlastnosti? Pak ji v původním balení neotevřenou zamkněte do skříně, zahoďte klíč a až na ni dostanete chuť, sežeňte zámečníka nebo sekeru. Protože v momentě, kdy ji dáte do dřevěného soudku, začne přijímat jiné chutě a vůně právě z toho soudku a tím se zákonitě musí změnit. A nedej bože, aby natáhla smolu, pak z toho bude borovička...:-)) Já bych to nedělal. Bylo by mi líto té, jak uvádíte, lepší whisky. Tolik můj názor.

24.10.2010: Ladislav thechunts@seznam.cz

Dobrý den, měl bych jednu otázku. S kamarádem jsme se rozhodli, že bychom chtěli vyzkoušet zaarchivovat nějakou lepší whisky do nového dubového soudku (5l), který byl čerstvě vylit rozpuštěnou smolou. Jakožto obyčejní nevzdělaní konzumenti prosíme o radu, zda-li to není absolutní ptákovina a zda-li se do toho vůbec máme pouštět. Prosíme o jakoukoliv radu ohledně našeho postupu, případně jiné řešení jak se soudkem postupovat. Děkujeme Všem vstřícným rádcům.

19.10.2010: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Zcela určitě přidej nějaké peníze a kup něco lepšího. Pokud to myslíš s whisky aspoň trochu vážně, tak tohle jsou vyhozené peníze. (Že bych začal rozdávat tyhle a podobné neotevřené blendy, co se mi doma tak různe sešly? :)

19.10.2010: Jan never.hans@seznam.cz

2Honza: taky radím vynaložit o trochu více financí a pořídit single malt..rozhodně se vyplatí:-) mimo níže zmíněné Glenlivet 12y a Glenfiddich 12y třeba ještě Aberlour 10y nebo Dalwhinnie 15y.. pokud ale přeci jen míchanou tak bych dal has Grants nebo J. Walker red.

19.10.2010: Marconi Marconi01@atlas.cz

Pro Honzu: Taky bych doporučil Glenfiddich 12yo, pro začátečníka mi přijde ideální, mám to vyzkoušeno na několika kamarádech.

19.10.2010: Mirek

2 Honza: Já osobně bych radši investoval o pár korun víc do nějaké lehčí single malt, např. Glenlivet 12yo, Cardhu 12yo, Tamdhu 10yo, Glenfiddich 12yo, moje první single malt byla Glenmorangie The Original 10yo...z blended mi nejvíc vyhovuje Grants, co se týká volby mezi Vat69 a Black and White, volil bych Vat69.

18.10.2010: Honza

Dobrý den, mám takový dotaz. Rád zkusil nějakou whisky, na začátek něco levnějšího, míchanou. Mám dvě vybrané. Vat69 a Black and White. Můžete mi jednu z nich doporučit. Díky

20.9.2010: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

Díky, dělám si poznámku:-) A jdu si si nalít trochu medicíny z Laphroaig...

20.9.2010: mv

Původně byla mezi classic malts Glenkinchie 10y, teď když místo 10y dělají 12y je tam Glenkinchie 12y.

20.9.2010: Mirek merta.miroslav@seznam.cz

Zdravím všechny příznivce whisky a prosím některou z moudrých a zkušených hlav o radu: Na tomto serveru jsem se dočetl, že mezi classic malts patří 10letá Glenkinchie, tento odkaz mi zase říká něco jiného...http://www.whisky24.de/tws/product_info.php?inf o=p13258_Mischkarton-Classic-Malts.html Rád bych věděl, jak je to doopravdy. Díky za odpověď a hodně příjemných zážitků bez dramatických rán...:-))

06.7.2010: Króča never.hans@seznam.cz

2Nethar: Zdarec:-)Tak nějak jsem si myslel že by to mohlo být... onen fenomén s prodlužovním historie je mi též znám, ale potřeboval jsem se ujistit, jelikož na oficiální registrace palíren před r. 1824 jsem narazil ve více případech.. každopádně díky za vyčerpávající odpověď :-)

05.7.2010: Nethar netharAlbum@gmail.com

Króča: Zdravím ;-) The Glenlivet je první legální palírnou dle tzv. Excise Act z roku 1823 (také nazývaný Wash Act). Licence byla za 10 liber a dále uvalovala povinnou daň za každý vyprodukovaný galon whisky. Podmínkou byla též minimální velikost destilačních přístrojů (pro omezení malých domácích producentů). Glenlivet získala licenci v roce 1824 (stejně jako desítky dalších palíren). Předcházející Small Stills Act je již z roku 1816 a povoloval právě jenom přístoje větší než 180 litrů. To, co se píše u Auchentoshanu, je licence z roku 1823, kterou získal Mr. Thorne pro palírnu jménem Duntocher, což snad může být předchůdce Auchentoshanu, který se objevuje v roce 1834. Onou licencí, zmiňovanou i na stránkách palírny, se tedy asi myslí opravdu v té době platný Small Stills Act, protože licence dle nového Excise Actu se v 1823 ještě neudělovala. Jinak obecně palírny často rády zaměňují pojmy jako licence, založení (byť nelegální), první zmínka o palírně toho jména, první zmínka o palírně v daném místě, apod. v zájmu prodloužení své historie ;-)

01.7.2010: Króča never.hans@seznam.cz

Zdraví všehny příznivce dobré whisky-) mám malý dotaz či spíše dylema... jak se tak probírám různou literaturou tak, jsem zjistil, že např Auhentoshan získala licenci již v r 1823... předpokládám, že se jedná o povolení dle Small Stills Act... já jen protože se The Glenlivet pyšní titulem první oficiální palírna... kdybych se mýlil prosím o poučení...díky

16.3.2010: Timber metwwww@centrum.cz

Karamel (E150a) je zřejmě i marketingový tah. Tmavší barva evokuje u méně zkušených pijáků bohatší chuť. Myslím, že situace se pomalu začíná měnit a vadí to čím dál víc lidem, a tak i velké destilerky se přizpůsobují a od karamelu upouštějí, což je dobře, protože je to úplná zbytečnost. Namátkou je to Highland Park, Bruichladdich nebo Springbank.Jde jen o zvyk,že whisky nebude mít úplně konstantní barvu a bude trochu světlejší. Když už dáme 1000 Kč a víc za láhev, tak by to dle mého názoru měl být přírodní produkt. Dalším slovem do pranice je filtrování za studena (chill-filtration)...

22.12.2009: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

Opravdu to znamená, že whisky je dobarvována karamelem. Špatně to až tak není, většina whisky je dobarvována karamelem, u těchto kvalitních značek (jako třeba ten zmiňovaný Laphroaig) si hlidají, aby kvalita byla stále stejná a karamel chuť a charakter neovlivnil. Barvená ale opravdu absolutní většina whisky, prostě běžný trh si žádá tu správnou barvu. Pokud barvená není, tak to bývá na etiketě uvedeno (barvení se neuvádí, ale díky různým směrnicím, musí být uvedeno na zadních etiketách) - např: No colouring, no added colour a podobně. Většinou se jedná o nezávislá plnění.

22.12.2009: Honza

Čau, pořídil jsem si Laphroaig 10 YO a na zadní straně obalu je napsáno německy s barvící látkou: karamel. Nevíte co to znamená ? Whisky se ještě dobarvuje karamelem. Neni s tim něco špatně. Dik

02.08.2009: Majkl

(POKRAČOVÁNÍ CITACE) ...Nalil jsem si druhou sklenku a otevřel knihu. Byl to první výtisk Kingovy Carrie v češtině. Sice ten příběh dobře znám, ale necítil jsem se začínat číst nějaký neznámý horor. Sice se rád bojím, ale nesmí se to přehánět. Probudil jsem se zimou uprostřed noci. Záda jsem měl ztuhlá a v krbu řeřavělo několik posledních uhlíků. Petrolejka stále svítila. Nejprve jsem nevěděl, kde jsem, pak jsem si vzpomněl a bylo mi zase krásně. V ložnici jsem se zavrtal do spacáku, stáhl knot a přes obličej si přepnul hustou síťku proti moskytům. Kvůli ní jsem si ten spacák koupil — strašně nerad spím s jakýmkoli hmyzem. S představou, jak se mi po spacáku prochází několik velkých chlupatých pavouků a marně hledá cestu dovnitř, jsem usnul. (KONEC CITACE)

02.08.2009: Majkl

Další z odkazů - tentokrát Whisky a literatura.. český běčkově krvákový spisovatel Jiří Kulhánek popisuje v knize "Cesta Krve: Dobrák" dobré chvíle s whisky takto: (ZAČÁTEK CITACE) Převlékl jsem se do suchého a poklopem v podlaze ložnice vlezl do sklepa. Páchlo to tam syrovou hlínou a stíny vrhané petrolejkou tančily po zdech zarostlých bílou plísní. Přímo na zemi, u zadní stěny, byla vyrovnaná pyramida zaprášených, pavučinami opředených lahví. No pyramida, bylo jich tam šestnáct. Zvedl jsem jednu, otřel z ní špínu a podíval se skrz sklo proti lampě. Hnědý opalizující oheň mi bleskl do očí. To strýc Damián si před pětapadesáti lety nechal dovézt ze Skotska stolitrový sud tehdy čtyřiadvacetileté whisky. Když ji poprvé ochutnal, pronesl okřídlené věty: ‚Tohle prodávat nebudu. To vypijeme sami.‘ S dědou rozlili sud do půllitrových lahví, každou přepečlivě zazátkovali (strýc Damián si nechal ze Skotska dovézt speciální „whiskové“ špunty) a každou láhev zapečetili voskem. Damián byl skoro o deset let starší než děda; když zemřel, děda nad jeho hrobem řekl větu, které nikdo mimo mne a babičku nerozuměl: ‚Tak jsme to nedokázali, Damiáne.‘ Od té doby se nikdo Damiánovy whisky nedotkl. Až potom já, když jsem pohřbil babičku s dědou. „Damiánova whisky,“ řekl jsem a tekutina v lahvi jakoby souhlasně zažbluňkala. Jedny z mých nejhezčích vzpomínek na dětství jsou, když se děda s Damiánem hádali, jak se ta zatracená whisky vlastně jmenuje. Tehdy už to bylo devětatřicet let, co ji Damián nechal dovézt, a pravé jméno už oba dávno zapomněli. Z babiččina občasného potutelného úsměvu jsem odhadoval, že ona to ví. Ale nikdy nic neřekla. Měla jejich přátelské hádání ráda zrovna jako já. To mi bylo devět let a u dědy a babičky jsem byl první rok. První rok života. V tekoucí vodě jsem pečlivě vymyl nádhernou broušenou sklenici „whiskovku“ a do sucha ji utřel ručníkem. Když jsem ji postavil na stůl, sklenice se v odlescích plamenů z krbu blýskala jako diamant. ‚Přece to nebudeme pít z nějakejch plecháčů!‘ To vždycky říkal strýc Damián, když se pila jeho whisky. K osmnáctým narozeninám jsem od něj dostal právě tuhle sklenici. Tehdy jsem poprvé pil Whisky. Velké písmeno je zcela na místě. Je to zvláštní pocit, jako návrat časem. Oškrabal jsem vosk, vytáhl špunt a naklonil láhev. Nezaměnitelná vůně naplnila místnost. Pozoroval jsem hnědou jiskřící tekutinu, jak teče do jiskřícího skla, a věděl jsem, že to je přesně to samé, co před pětapadesáti lety cítil, pozoroval a ochutnal strýc Damián. Jak potom říkal, whisky se v lahvích „chuťově stabilizovala“. A Damián se v tom vyznal — měl malou továrnu na výrobu likérů a dokonce i export-import. Přilil jsem do sklenice trochu ledové vody z vysoké skleněné karafy, rozvalil se do houpacího křesla, natáhl nohy na krbovou římsu a do klína si položil knihu. V krbu popraskávala polena a whisky chutnala jako vždy. Pokoušet se to popsat slovy je zbytečné. Nejde to. Z vlhkých, kolem krbu rozvěšených šatů se pářilo a z lesa se přes zavřené okenice ozývalo vytí vlků. Nalil jsem s

29.07.2009: Vašek kilt@seznam.cz

Asi těžko to bude nějaká reálná palírna. Stačí se podívat na to, že hned vedle destilačních nádob jsou umístěny stojany se sudy se zrající whisky, což je naprostá hovadina.

25.07.2009: Majkl

Zajímavé (zjednodušené) vysvětlení rozdílu mezi přípravou piva, vína, vodky a whisky... Beer and wine are products of fermentation. You take something with sugar or starch in it, introduce yeast, the yeast break down the sugars and produce alcohol as a by product. But as the solution increases in alcohol content, at a certain point around 10% alcohol, the yeast all die of alcohol poisoning. Grains become beer, fruits become wine. To get the alcohol content stronger it needs to be distilled. This is a process where you heat wine or beer, and because alcohol has a lower boiling point than water, you can capture the steam at various temperatures and then cool it off - the resulting liquid will have more alcohol than the mash left behind. Do this a few times and you can get progressively higher alcohol content. The machine that does this is called a still, and the resulting products are called distilled spirits. The clear, unaged product of distillation of grains or fruit is basically vodka. To make whiskey, you would need to age the product in some sort of wooden barrel. Over time and through cycles of the seasons, the alcohol picks up color and flavors from the wood.

12.07.2009: Majkl

Poznáte v jaké palírně se odehrává souboj? http://www.youtube.com/watch?v=_DA2Cvitz6U (od 4:10).. ukázka z počítačové hry Street Fighter IV

05.07.2009: Króča never.hans@seznam.cz

Paráda postřeh:-) Harryho sice nějak moc neřeším, ale každopádně to je dobrá informace..Škoda jen, že se po maltech nejmenují rovnou koně..Osedlat si třeba Juru by bylo úsměvné:-)já zas včera večer při sklence Macallan 12Y Fine Oak koukal na Sejměte Cartera a majitel jednoho klubu tam nesl v jedné scéně celou bednu Glenfiddich 12Y..Bohužel to je asi tak na celém tom filmu to "nejlepší" jinak to byl těžký propadák:-(

05.07.2009: Majkl

koukám na film Harry Potter a Ohnivý pohár a asi 19minut po začátku se dozvídám, že koně madame Maximové pijí jenom single malt whisky :)

29.06.2009: Króča never.hans@seznam.cz

Já právě taky klasicky silné plnění neředím, vždy jen pro zajímavost.. s cask strenght nemám dosud zkušenost takže nemůžu posoudit ale podle všeho u těchto je již ředění na místě...

29.06.2009: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Standardne neredim, "klasicke" whisky maji 40-43%, coz je uz narede az dost a je to z pohledu vyrobce to nejlepsi od nich (v te verzi, stari, ...). Cask strenght nejdrive povonim a ochutnam tak jak je a pak i zkusim par kapek na otevreni aroma a chuti. Ten rozdil stoji za to, vetsinou podstatne k lepsimu. Je pravdou, ze u kvalitni whisky tech 60% clovek ani nepozna.

29.06.2009: Króča never.hans@seznam.cz

Asi to budu muset někdy zkusit.. já teda skoro vůbec neředím, takže to bude nejspíš experiment s vodou balenou, a zároveň takto "upravenou" z kohoutku..

29.06.2009: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

U bezny vody (tedy slusna voda z kohoutku, ktera neni nepitelna ci prechlorovana obecne) by to melo jit. Obcas to delame u deti, kdyz nam dojde "lepsi" voda z automatu.

29.06.2009: Króča never.hans@seznam.cz

Zdravíčko..na olomouckém Whiskies of the World jsem se setkal se zajímavým názorem.. samotný mr. Mikšovic který akci vedl, mi říkal že on osobně na ředění používá vodu z kohoutku.. Napustí ji do džbánku a pak ji nechá min. 30 min odstát (řadši prý ale déle, alepoň tak hodinku) aby vyprchala nežádoucí chemka..předtím s džbánkem ještě několikrát ťukne o stůl aby "odrazil" bublinky které se při napouštění utvořily... vodu dává navíc na tu hoďku do lednice aby byla mírně chladnější než je pokojová teplota.. tak nevím, ještě jsem to nezkusil, ale možná by to taky šlo.. Co si o tom myslíte Vy?

29.06.2009: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Souhlasim s Krocou. Voda z vodovodu neni k redeni moc dobra. Pouzitim cehokoliv s bublinkama ci jine nez "zadne" chuti uz neni redeni, ale vyroba koktejlu :) Chivas Regal je kvalitni, ale michana whisky. Tam ma redeni vyznam uz jen pouze pokud cloveku pripada silna, ale i to je uz spise ke skode. Michana whisky je uz finalni produkt, podle vyrobce vyvedeny k dokonalosti. Muze se subjektivne redenim vylepsit, ale u michanych to podle mne nema moc smysl. Vetsinou se redi single malt cask strength, ktere maji pres 50% a zde ma redeni velky vyznam, protoze i par kapek odemkne aroma i chut v teto whisky schovanou, nekdy je treba je i redit kvuli jejich sile.

28.05.2009: Króča never.hans@seznam.cz

TO OGY: Ahoj.. já teda neředím vůbec,nebo jen zcela výjimečně,když je na mě konkrétní vzorek hodně silný,nebo si chci zaexperimentovat... Rozhodně se ale nedoporučuje voda z kohoutku, jelikož obsahuje chlór.. nejlepší je prý měkká pramenitá voda (rozhodně bez bublinek :-) když už se rozhodnu ředit, tak používám kojeneckou jelikož mám doma prďolu:-) navíc je rozhodně měkká..Osobně bych si ale jinak vybral tu, která mi samotná zanechá v ústech nejslabší chuťový dojem,to proto,abych co nejméně "zkreslil" charakter samotné whisky.. Jinak se mrkni na zdejší stránce do sekce TEORIE - PITÍ..otázka ředění je tam též řešena..Hodně zdaru a napiš pak, u které té vody jsi nakonec "zakotvil" :-)

28.05.2009: Ogy

Ahoj, měl bych jako začátečník menší dotaz. Jakou vodu používáte na ředění whisky? Speciální k tomu určenou, nějakou klasickou kupovanou nebo stačí ta z kohoutku? Právě jsem si totiž pořídil chivas regal 12. Podle místních ohlasů považován za whisky, která se snad už i dá nějak vychutnat. Po nějakém experimentování jsem zjistil že s vodou je to opravdu jiná liga,ale nemůžu se zbavit dojmu že jsem tomu drinku vtiskl určitý charakter, tolik typický pro naši vodu z kohoutku:). Ne že by to chutnalo špatně, ale radši se na tu vodu ptám, abych nevědomky nedělal nějakou barbařinu. Předem díky za názory.

04.12.2008: Michal frantic.merlin@gmail.com

Ahoj Lidičky, mám dotaz. Dostala se mi do ruček Glenfiddich Pure Malt Special old reserve a zajímalo by mne její stáří. Bohužel není nikde na etiketě ani balení vidět. Místo stáří má právě zmiňované Special old reserve. Nemůžete mi někdo poradit?

30.11.2008: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Tak za prve - cist, cist a hledat, doporuceni i s vysvetlenim na WOL napsane je, za druhe - JW Black Label patri z meho pohledu mezi ty zakladni michane whisky, ostatni jmenovane nepatri ani tam a zminovany Canadian special old, ani mezi ty druhe. A Grants zase zrovna povazuji za docela dobrou a slusnou levnou michanou whisky. Zkoumani v techto vodach je z hlediska whisky ztrata casu a penez, vsechny tyto produkty jsou spise urceny pro konzumni verejnost, aby si mohla v hospode ci na baru dat tu "pravou a drahou" whisky (nejlepe s hodne ledu a kolou). Za treti - aby se nereklo, ze nic nedoporucim. Nerekl si jaka chut a charakter whisky te laka, takze univerzalni a dobre doporuceni. Zkus Highland Park 12-ti letou originalni plneni a po par privoveni a jemnoho ochutnani pochopis i prvni casti me odpovedi.

30.11.2008: Lukas lukaskresta@email.cz

Zdravicko! Ve whiskach jsem jako mnoho jinych zacatecnik a zkousel jsem jen par znacek ktere se daji bezne sehnat v obchode, presto si zde dovolim zminit dve whiskey ktere jsou pres svou cenu velmi prijemne pitne - jedna se o Canadian special Old jez se da sehnat do 300Kc a asi dva a pulkrat drazsi Johny Walker Black Label. Tyto dve se podle me s zakladnimi produkty Tullamore, JWR, Grants ci Ballantines Finest nedaji srovnavat. Nyni hodlam vyzkouset zde jiz zminovane levne VAT69 a pak se mozna vrhnu na neco trochu drazsiho - kdyztak prosim doporucte neco tak 600-900Kc. Dekuju

21.11.2008: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Povidani u znacky ti nestaci? Par dalsich poznamek je v zajimavostech v povidani o ochutnavkach. A pokud nestaci ani to, tak si ji kup a ochutnavej :)

21.11.2008: Honza

Dobrý den, chtěl bych někoho poprosit, jestli by mi mohl trochu podrobně popsat Talisker 10y. Díky

28.10.2008: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Nešlo o propagaci pořadu v ČT, ale o to, ukázat si, jaké věci tam občas tvrdí. Takže palírnou Pulteney pokračovat nebudu. Za prvé už jste mi to vyzradil a za druhé, kromě běžného omylu zamněňování jména whisky a názvu palírny, tam nic zajímavého nebylo. Whisky se jmenuje: Old Pulteney a palírna: Pulteney. Jedna z mála palíren, jejíž whisky nenese přesně její jméno.

27.10.2008: Zdeněk zpolach@seznam.cz

Tak po druhé indicii to může být jedině Highland Park, protože druhá palírna na Orknejských ostrovech - Scapa nemá silně kouřovou chuť (používá nerašelinový slad). Pokud budete pokračovat podle cestopisného pořadu z TV, tak další palírnou by mohl být Old Pulteney...?

24.10.2008: Jakub

Tak po druhé indicii se přikláním k tipu od Marva, jelikož jsem pořad neviděl a dle názvu "Na cestě po Orknejích" by tip na Highland park seděl a odpadá tím ostrov Islay, kde jsem poprvé tipoval whisky a palírnu Bowmore, která se zde na nachází a je také kouřová. Pokud tedy Orkneje, zřejmě se bude jednat opravdu o Highland park :)

22.10.2008: Jiří jjackiv@seznam.cz

Pořad jsem viděl,tak nehádám,protože vím,ale taky nerozumím té rozporuplnosti,protože souhlasím s Marvem :-)

22.10.2008: Marv Marvin@scifi.cz

Podle mě whisky z toho ostrova chutná každému :-) Po 2.indicii si tipuji Highland park - oproti konkurenci bývá kouřovější.

20.10.2008: Jakub Kocinho@email.cz

Dobrý den... Tak po přečtení whisky hádanky mě ihned napadla whisky Bowmore. Měl sem možnost ji ochutnat a dokonce mi o ní bylo i poreferováno od jednoho dobrého znalce, a tak jelikož se jedná o whisky z ostrova Islay, můj tip směřuje právě na ni. Koukám, že sem ale četl trošku se spožděním, jelikož příspěvek sem byl dán už 10.10. 2008, ale ještě tu není druhá indicie tak snad sem nic neprošvihnul :)

11.10.2008: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Do tohoto fota piste sve tipy na whisky z hadanky v zajimavostech. Doufam, ze jich zde bude co nejvic a to vcetne toho, proc konkretne onu whisky tipujete.

12.08.2008: Harvanka Tomáš harvy.tom@seznam.cz

Dobrý den. Nezlobte se na mě jestli píšu do špatného fora, ale potřeboval bych poradit. Od své bybičky jsem dostal jednu láhev whisky. Tvrdí že jí má již asi dvacet let. Já bych chtěl jen zjistit jestli se dá určit přesnější datum plnění nebo něco takového co mi udá přesnější údaj o stáří této lahve. Jedná se o značku J&B. Nevím jestli je to kvalitní pití nebo ne ale rád bych to zjistil. Předem děkuji.

29.02.2008: Jerry jarda.sek@seznam.cz

ad. Andělská daň: Zajímalo by mne co činní oněch 2-5% andělské daně. V jakém poměru se to týká odpařené vody a alkoholu? Narážím na to, jestli se sudy neustále doplňují (větší odpařovací plocha=větší úbytek). Pokud ano, čím? Děkuji za odpověď

07.12.2007: Jiří Jackiv jjackiv@seznam.cz

Díky za odpověď ve vedlejším foru,Abych zachoval pořádek přesunul jsem se zase dál.První singl malt jsem si koupil Glen Garioch 8y.Byl jsem zvědavý,jestli doopravdy bude chuť oproti míchaným a Irským jiná.Vzhledem ke způsobu podávání whisky v našich restauračních zařízeních a neznalosti konzumace(s ledem) mi nikdy moc nechutnaly-plané,vodové bez síly a výrazné chuti po čemkoliv.Jsa vybaven moudry od známého a z internetu,jsem zakoupil výše uvedenou značku.Naštěstí,nebo naneštěstí mi zachutnala i přes skoro úplně náhodný výběr.Naneštěstí proto,že bych nejraději nakoupil vzorků a degustoval a degustoval.No nekradu,takže pomalu...Ty všechny chutě a vůně,které jsem v Glen Garioch dle různých doporučení měl najít jsem nenašel.Ani nevím,co si mám například představit pod pojmem náznak rašeliny.Asi zajdu do zahrádkářství...Nicméně našel jsem tam jiné věci,ořechy,karamel,slad.Prostě dobrota.Teď bude na řadě Glenlivet 12y,tak doufám,že se mé zážitky jen umocní.

24.05.2007: Whiskyonline nic nezapsano

Glenfarclas 105 se 60% je nejsilnější standardně plněná whisky. Specialní plnění od různých společností (Rare Malts, Signatory, Cadenhead, ...) v sudové síle mohou být samozřejmě i silnější. Ale nejsou to standardni plnění. Buď se jedná o stáčení jednoho sudu a příště zase jiného, ale vždy je to je to omezený počet lahví. Velmi často je problém stejnou láhev ještě sehnat (tím myslím opravdu stejnou, plněnou ze stejného sudu, nikoliv jen značku a stáří). Kdežto Glenfarclas 105 je ve standardním portfoliu značky.

24.05.2007: Miloš milos.whisky@seznam.cz

Píšete, že nejsilnější whisky běžně dostupná v láhvích je Glenfarclas, 60%, vlastním láhev St. Magdalene od Rare Malts a ta má 63,8% a je také dostupná, pravda ne úplně běžně.

19.09.2006: Soňa davidshop@seznam.cz

Jsem milovnice irské whisky JAMESON....otázla je možná hloupá, ale nevíte někdo, co je to za človíčka v reklamě v TV na Jameson..... ten tmavovlasý dlouhovlasý s dredma, co nakluše ve tmavých brílích, sedne k harfě a začne hrát???Připomíná mi Lennyho Kravitze...ale to je asi blbost..prostě mě to hodně zajíma.Pokud někdo víte, kdo to je, prosím o odpověď na můj e-mail.Díky:-))

25.08.2006: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

Lahvovani stejne whisky na 40 a 43% je celkem bezne. Lahvovalo se napriklad pro trh EU na 40% a pro ostatni trhy na 43%, ale mohou byt i rozdily v ramci trhu v EU, napr. pro britsky trh a ostatni evropsky trh. S ruznymi procenty je mozne se setkat i u single malt whisky.

17.08.2006: deathfoe

Zdravim, nejsem zadyn whiskar, ale mam dotaz: doma mam obycejnou whiskey Ballantines, ktera muze byt doma maximalne par let a na etikete je napsano, ze ma 43% alkoholu a pritom vsechny ostatni Ballantines se stejnou etiketou maji napsano 40%. Tak se chci zeptat, jestli mi k tomu nekdo z Vas nemuze neci rict. Diky.

15.08.2006: Karel

to Vašek Rout: Pravda, úžasný Talisker dobře znám a vychutnávám si ho dokonaleji samotný a i při jeho expresivnosti bych se ho styděl ředit...

30.06.2006: Vašek Rout info@skotsko.net

To Karel: Velmi hezky napsáno, ale víc srdcem, než zkušenostmi. Jen na okraj - např. Talisker, whisky z překrásného ostrova Skye s obsahem alkoholu 45,8% i největší odborníci jakými jsou např. Michael Jackson či Daniel Lener, o nichž bych si nedovolil tvrdit, že jsou hulváti a vesničtí křupani, doporučují pít neředěný a to plnými doušky. Jen tak totiž člověk vychutná onu expresivnost chutí, onen "náraz" síly této ostrovní whisky, v níž kořenitost místní rašeliny vítězí i nad silou alkoholu. Stejné to je např. u Laphroaigu, kdy naředit např. Laphroaig Quarter Cask (48% alkoholu) mi přijde stejně barbarské jako baštit pravý kaviár z papírového kelímku. O chutích píšete též velmi vzletně, nicméně jejich vývoj při ochutnávání whisky je přeci jenom jiný. Nelze říci, že by každá další chuť byla bohatší, že by se všechny skotské whisky rozvíjely do bohatších a bohatších chutích. Často je to i naopak - prvotní pocit bohatosti končí lehkým, ba téměř nečitelným dokončením. Mimochodem - tento svůj názor píši se sklenkou Glenfarclas 105 ředěnou 1,5:1, což pro neznalé je whisky s obsahem alkoholu 60%. Při prvním, neředěném přičichnutí člověka doslova zarazí velmi výrazný charakter sherry oloroso. Pro vychutnání chuti je však u této whisky skutečně potřeba ředit (přeci jenom 60% je 60% a u takto sladké whisky by veškerou lehkost, suchou medovost při neředění "přetloukla" síla alkoholu).

25.06.2006: Karel kleplkarel@seznam.cz

O whisky bylo řečeno mnoho, ale nikdy nebude řečeno vše. Je nenapodobitelná, stejně jako se nikomu nepodařilo sebedůkladnějšími výrobními postupy napodobit věhlasné plzeňské pivo, nikdo ve světě se nepřiblíží ani slovutné skotské whisky. Záhada je jednodušší, než by se na první dojem zdálo. Jako u Pilsner Urquell, i u whisky je všechno o vodě, ta tvoří základ úspěchu. Ta nenapodobitelná voda, protékající porézním vápencovým podložím, které odstraňuje minerální nečistoty, je všude tak specificky odlišná, že i dvě palírny, stojící blízko sebe, produkují zcela odlišný druh whisky. I pití whisky je jiné, než u ostatních nápojů. Říká se čistému vše čisté, ale čistou whisky pije jen hulvát a vesnický křupan. Úděsný omyl non plus ultra je i ona chronicky známá a tisíckrát viděná reklama se sklenkou whisky, ve které plavou zvolna se rozpouštějící kostky ledu a zlatý nápoj kolem nich se úžasně vlní jak horký vzduch za letního dne… Pro laiky je to dost možná úchvatná podívaná, ale „whiskaři“ obracejí oči v sloup. Skuteční znalci whisky pijí tento nápoj jediným možným způsobem: do nevychlazené whisky, která má pokojovou teplotu, se přilije troška ledové pramenité vody (k tomu slouží ony water jugs - džbány na vodu). Jedině tak se optimálně uvolní jednotlivé ingredience chutí i vůní whisky, když hřeješ sklenku v dlaních. Jsi v obraze? Skutečně? Jdeme tedy ještě dál. Většina alkoholických nápojů, i skvělý francouzský cognac, má ojedinělou specifickou chuť i vůni. Budiž. Ale u skotské whisky je tomu jinak! Ušlechtilé, dlouho zrající whisky, mají těch hladin vůně i chuti hned několik, nejméně tři až čtyři. A stařičké, dlouhozrající whisky, často i pět hladin, které jen šťastlivec dokáže postupně vnímat, odlišit a slastně procítit. Vstup do každé nové hladiny lze bez nadsázky přirovnat k překvapení, jako když vstoupíš do třetího rozměru obrázku, zhotoveného počítačem. A lidí, kteří dokáží takto znalecky vychutnat whisky, není mnoho. Jedná se o to, po prvotním napití uvědomit si vůni i prvotní chuť, příchuť sherry, madeiry či portského, v jejichž sudech whisky obvykle zraje. Musíš projít všemi těmi vjemy jako nůž máslem, zapomenout na ně a najednou se ocitneš v další dimenzi. Druhá hladina přináší jemnost a nasládlost, slanou vůni moře nebo skotské vysočiny. Pak stejným způsobem přicházejí i další hladiny a nové dimenze - vůně kouře, rašeliny, ta překrásná bohatost, hřejivost, plnost. A každý z těch dalších rozměrů je diametrálně jiný, bohatší než ten předchozí a je i podstatně vyšší kvality, stoupající až k nebesům, jako další orgasmy žen… Právě tyto vzletné atributy vynesly whisky na pomyslný trůn všech existujících nápojů a rozhodně ne náhodou je řadou špičkových whisky již dlouhé desítky let přednostně zásobován i britský královský dvůr. Nejen Její Veličenstvo, královna Alžběta, pije whisky, ale denně si ji dopřávala i její máti, stařičká královna - matka, která se dožila úctyhodných 102 let.

19.10.2005: Radek

Věřim, bohužel já bych k tomu chtě nechtě musel připočítat i cenu letenky (a to už tak hezky nevychází). No což, u Kratochvílovců jsem aspoň předevčírem nakoupil novinku Laphroaig Quarter Cask.

18.10.2005: David Skoupil david.skoupil@upol.cz

Nevydrzim to a pridam se k diskusi. Pred tremi tydny jsem v New Yorku na letisti (Newark) koupil 3x0.33 l baleni Laphroaig, konkretne 0.33-10let, 0.33-15 let a 0.33-cask strength. Cena neuveritelnych $35. Mate-li tam cestu tak vrele doporucuji.

10.07.2005: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

Já bohužel nevím. Chápu, že by se to dalo přibližně určit podle etikety (doba, kdy byla plněná. Ale podle jiných hledisek (chuti apod.) si to moc nedokážu představit.

19.06.2005: bizz bizzaro@marastjakcyp.com

ahoj, našel jsem tyto pěkné stránky a chci se zeptat, jestli netušíte, zda je u nás někdo, kdo odhaduje stáří whisky :)

19.06.2005: Radek

Tak teda tady opravdu nevim. Mozná využít pravidla, že když to nejde silou, jde to ještě větší silou. Druhá možnost (taková vědecká) zkusil bych kontaktovat nějaký chemiky (třeba na VŠCHT), tam by mohli mít praktické zkušenosti s otvíráním zabroušených zátek. Třeba na to maj nějaký fígle. A třetí možnost, nechat Tullamore Dew v kráááásném porcelánovém džbánku jak je, vystavit někam do baru a koupit normální láhev :-)

09.06.2005: Renata Renata16@post.cz

Ahojky, našla jsem tyto stránky a jeví se mi jako moc prima. Možná mi můžete pomoci s problémem. Mám doma kráááásný zelený porcelánový džbánek Tullamore Dew, ale má zásadní nedostatek. Nemůžu ho otevřít, neboť má zabroušenou zátku!!! Please HELP!!! Už jsem zkoušela všechno možné, poslední možností je asi useknout hrdlo mačetou :-( To mi ale fakt připadá barbarský. Tak mi asi zůstane doma na okrasu... Ach jo. Prosím máte někdo s podobným balením TD zkušenosti? Díky za odpověď a za radu, Renata

10.02.2005: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

"Vědecká společnost" whiskyonline nezaregistrovala v poslední době vůbec nic :( (maximálně tak doménu, aby to tu neskončilo). Jsem na tom bohužel velmi špatně s volným časem, který bych tomu mohl teď věnovat. Pokud máte někdo zájem zaslat nějaké informace na tyto stránky, nebudu vám v tom bránit. Na jednoho člověka je toho někdy opravdu až moc. Až se stalo, že jsem slovo whisky nemohl cca půl roku ani slyšet.

30.01.2005: Kulhánek vkulhanek@seznam.cz

zaregistrovala vědecká společnost whiskyonline vznik nových palíren? Jako poslední by měla vyrůst či už začala vyrůstat Barra Distiilery na stejnojmenném ostrůvku na Vnějších Hebridách. Předtím Kilchoman (Islay), Ladybank (Lowland) a Blackwood v Lerwicku na Shetlandech. Zdravím a přeju hodně úspěchů.

25.01.2005: Václav Hlaváč nic nezapsano

Dotaz co s Whisky v láhvi pokud je jí méně než třetina obsahu? Ceny na restauraci musí být nastaveny tak, jako by u drahých SM a SC whisky zbývající třetina nebyla prodejná! Takže se cena odvíjí ne děleno 14 panáky ale 10. Whiska se již při třetinovém plnosti lahve zakaluje pílišným obsahem vzduchu. A rychle mění jak charakter tak i čirost (zakaluje se). Proto ji u nás v restauraci buď vypijeme sami nebo se rozdělíme se stálími hosty. To ovšem není tak častý jev. Takovou láhev skladujte určitě ve tmě. Na ochutnávce whisky v restauraci Sonora se dozvíte mnohem více zajímavého o tomto ušlechtilém nápoji jakým bezesporu SM a především Single Cask Whisky je!

03.01.2005: chose jose.kol@centrum.cz

Když už je řeč o ochutnávání SM tak si též přisadím. Dne 30.12.04 jsme se třemi přáteli "vytáhli" téměř celo sedmičku LINKWOODa 15 y.o. Móóóc dobrá záležitost.chose

28.12.2004: Marv

Já měl pod stromečkem Scapu, nezávislé plnění Signatory, 13yo.

21.12.2004: Radek

Já si pravidelně na vánoce (už řadu let) kupuju nějakou SM whisky. Otevřu si ji 24.12. večer. Faktem je, že posledni dobou příliš neexperimentuji a pokud jde o "vánoční pití", držím se svého oblíbeného triumvirátu Talisker-Macallan-Balvenie. Letos se bohužel musím ze zdravotních důvodů této své libůstky vzdát :-(

20.12.2004: anko akoci@chello.cz

Dobry den. Neznate nekdo verohodny zdroj informaci tykajici se vyznamnych serii (zejmena nezavislych producentu, ale nejen - napr. Silent Stillls od Signatory, Stillman\'s Dram, Flora & Fauna resp. dalsich). Dekuji.

18.12.2004: Petra

Taky se pochlubím. Já jsem dostala Laphroaig 10y Cask Strength od kamarádů k narozeninám :-))

15.12.2004: Petr KomáreK pkomarek@whiskyonline.cz

Co vy, whisky a vánoce?? Koupili jste si pod stromeček nějakou dobrou lahvinku? Já se pochlubím. Dneska jsem si koupil Auchentoshan Three Wood, Glenrothes 1992, Laphroaig 10y Cask Strength a Singleton of Auchroisk 10y.

11.11.2004: Radka

Dobré odpoledne pánové, se zájmem jsem vstoupila na hodinku do vašeho diskusního fóra. Jako naprostý laik jsem se díky všem informacím tady trošku zorientovala mezi odborníky na whisky a musím poděkovat za pomoc při výběru značek pro dárková balení zákazníkům naší firmy. Nestal se ze mě příznivec whisky, ale věřím, že některý z obdarovaných se k vám po vánocích přidá :o))

12.02.2004: piter piter86@seznam.cz

pkomarek: je skvele ze si zacal s vlastnimi popisky k whiskam, jen tak dal ;-)

17.11.2003: Karel KleplKarel@seznam.cz

Nemá smysl koketovat se slovem archivace. Whisky totiž zraje v dřevěných sudech a po stočení do lahví se pak jedná o finální výrobek, který se nadále nemění, pokud je láhev uzavřená a PLNÁ bez možnosti přístupu vzduchu. Vnímání chuti, vůně i všech složek je identické dnes jako za 50 let. V případě Dewar´s White Label se jedná o blended whisky, tedy whisky míchanou ze 40 druhů Scotch Malt a Scotch Grain Whisky. Archivovat whisky v pravém slova smyslu lze tedy výhradně tak, že si koupíš plný soudek a whisky v něm necháš nadále zrát. Zdaleka však není pravdou, že ve všech případech další zrání v sudu přispěje whisky k lepšímu. Doba zrání je pro každý druh whisky velmi individuální a kvalifikovaně to posoudit dokáže jen skutečný znalec. Zmíněnou whisky můžeš směle konzumovat nebo prodat, ale jako kupec ji ocení spíše jen sběratel starších emisí. Jde totiž o whisky běžnou, standartní.

09.11.2003: Jirka jirka@peterka.cz

Zdravím, nejsem bohužel odborníkem na whisky, ale měl bych jeden dotaz. Mám doma po prarodičích galon skotské whisky (koupenou před cca. 25 lety, John Dewar & Sons. White Label, Perth, Scotland). Myslíte, že bude stále ještě pitelná? Je každá whisky vhodná pro archivaci? Za každou radu budu velmi vděčný! Přeji hezký den!

19.10.2003: miloš m.pav@centrum.cz

Zdravím,reaguji na JW Blue Label.Toto se dá sehnat i na ruzyni a tam stojí kolem +- 3.900,- Kč.Jinak standartně na letištích stojí 110 USD.Podotýkám,že JW Blue Label se prezentuje jako 60ti letá.Není špatná ale malt je malt.

09.09.2003: Jardánen jpmb.js@tiscali.cz

Jezdím jednou ročně již 25 let na pánskou jízdu do hor s partou pěti "kluků" na kouzelnou chalupu, kde není zavedena elektřina a kadibudka má uvnitř po stěnách pohlednice s Ladovejma obrázkama. Je uprostřed průsmyku směrem na Vysoké nad Jizerou, má kouzelnou verandu zleva i zprava les. Když vlezeš dovnitř cítíš tu vůni starejch chalup a v prostorné kuchyni (je to bejvalej výletní hostinec) je karetní doupátko s polštrováním dokola ze tří stran. Ta chalupa má charisma, který tě úplně pohltí. Ten jeden prodloužený víkend tam jezdíme každej podzim na pomezí září a října. Tam se prostě bez whisky nemůže jet. V posledních letech je to tak, že se šest měsíců těšíme a šest měsíců z toho žijem. Na počátku jsme začínali rumem a hanáckou, ale jak šel čas postupně začala převládat whisky až úplně zvítězila. Vyzkoušeli jsme mnoho značek a děláme to tak, že vezeme vždycky něco nového. Právě ta kouzelná atmosféra bez televize rádia a ženskejch činí z tohoto času neopakovatelnou atmosféru, kterou v uspěchaným městě nelze prožít. Kromě singlovek vozíme pár lahví čivasky a už na tom asi nebudeme nic měnit. Musím, ale podotknout, že se nám neosvědčilo kouření dýmky, nebo doutníku před pitím tohoto lahodného nápoje. Jezdíme ve čtvrtek odpoledne a to jsme zařadili grantsku, protože jak sme natěšení, tak vítězí kvantita nad kvalitou a byla by to škoda plýtvat něčím co vyžaduje delší pohled do dáli. Zato druhý den před večerem prosím to je pohádka. Člověk v mírně unaveném a zklidněném těle přijímá tu živou vodu jako boží dar. Láhev je vytemperovaná na teplotu podzimní chalupy, takže každé i sebemenší zákoutí toho jantarovéhop nápoje vychutnáte do konečků prstů. Asi největší zážitek byl šestnáctiletý Lagavulin. Nehrajeme si na znalce, do toho máme daleko, ale bez kvalitní whisky by ten víkend "jednou v roce nebyl tím čím je". Jardánen, Mirďánen, Joskánen, dochtor a Čombe. PS: Nejlepší hláška v dobách ranné mladosti nad sklenkou desetileté Lafrojky - "chlapi, komu do toho spadlo uzený?"

26.07.2003: Radek zimos@volny.cz

Ja osobne mam otevrenou vzdy pouze jednu lahev. A single malt mi moc dlouho nevydrzi. Maximalne jeden, dva tydny.

09.07.2003: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

A ještě jedna myšlenka. Skladování whisky. Jak to dělaj třeba v barech, kde nabízej kvalitní whisky? Při velkém sortimentu težko každý týden načínají novou láhev. Otevřená a čásečně upitá láhev po roce už taky může být trochu jiná whisky. Jaké máte zkušenosti se skladováním vy?

09.07.2003: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

Takové zamyšlení k diskuzi. Je možné, aby skotská whisky dozrávala třeba v Čechách?? Třeba u některých levnějších se dělá to, že se vyrobí a uzraje ve Skotsku, ale lahvuje mimo. Když by uzrála ve Skotsku (tedy minimálně ty 3 roky) a pak by se v sudech převezla jinam a tam by se hned nestáčela, ale nechala ještě dozrát ??? Co si o tom myslíte ?

19.06.2003: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

Jakou whisky pijete nejčastěji? A jakou nejraději? Skotskou - single malt, blended, .., irskou, americkou whiskey, bourbon ci jinou ?

30.03.2003: Whiskyonline pkomarek@whiskyonline.cz

Všechno ostatní o whisky, co se nehodí do žádného z ostatních diskuzních fór patří sem.