značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» help

  tisk textu

Nápověda pro návštěvníky

K hodnocením whisky

V popisu některých značek (převážně Skotské single malt) je charakteristika značek, tak jak je hodnotí někteří uznávaní odborníci na whisky. U některých značek je uvedena také známka, kterou této značce přiřazuje ve své knize Michael Jackson. (podrobnější informace o hodnocení whisky najdete v "pití whisky")

Hodnota známky se pohybuje mezi 50 a 100, přičemž hodnocení znamená:

50 - 59: whisky, které chybí vyváženost nebo charakter a neměla se nikdy plnit do lahví jako čistá
60 - 69: whisky příjemná, leč nijak zvláštní
70 - 79: whisky, která již stojí za ochutnání
80 - 89: whisky výrazné a mimořádné
90 - 100: whisky "velikáni".

Při čtení nezapomeňte na to, že chutě jsou individuální, takže whisky, co někdo označil za skvělou wisky, vám nemusí vůbec chutnat a obráceně. Posouzení chuti a celkového názoru na whisky ovliňuje také spousta různých věcí, od jídla, které jste jedli před ochutnávkou, přes předtím ochutnávanou whisky, dříve ochutnávanou whisky a vzpomínkou na ní, až po náladu a celkové rozpoložení. Také trvá několik let, než se člověk naučí whisky ochutnávat, takže první dojmy zapsané před několika lety se mohou výrazně lišit od dojmů aktuálních. Navíc objem whisky, která se ochutnává na ochutnávkách, není zcela ideální, protože whisky která neupoutá na první dojem, se může po druhém doušku stát vaší oblíbenou. Nelze ale od každého plnění koupit celou láhev a tak whisky dostanou většinou jen jednu šanci.

na začátek stránky

U některých značek můžete nalézt pouze fotky nebo jen krátký text, texty se budu snažit postupně doplňovat, ale vzhledem k velkému rozsahu celého webu to je občas časově velmi náročné. Je celkem těžké se ke značkám zpětně vracet a než obejdu celé kolečko, tak je to na pár let. Pokud máte doma láhev, jejíž fotka zde chybí, či je nekvalitní, tak budu rád když mi ji zde k uveřejnění zašlete.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 06.05.2012