Zpět na fórum | Zpět na obsah | WhiskyOnline.cz

Glenmorangie Finealta

Shargard, 14. 05. 2011 18:44 (452)

Máme víkend a to znamená, že je tu také recenze na přání. Dnes zavítáme po delší době na Vysočinu a konkrétně do Glenmorangie. Představíme další whisky z řady Private edition (soukromá edice) a to Glenmorangie Finealta. Finealta v překladu znamená elegantní nebo vkusná - elegantní je vhodnější přirovnání. Whisky byla vyrobena podle receptu z roku 1903 kde byla představena u příležitosti otevření hotelu Savoy. Whisky zrála v sudech z amerického bílého dubu(američané říkají virgin oak - to znamená panenský, tedy první náplň nebyl bourbon, ale právě destilát z Glenmorangie) a dozrávala v sudech po Oloroso sherry. Jedná se vskutku o neobyčejný počin z téhle palírny, protože k výrobě byl použit ječmen sušený rašelinou. Více info najdete zde [url]http://www.glenmorangie.com[/url]. Podle Charlese Mcleana je to Audrey Hupburn sladových whisky.


cena lahve se pohybuje okolo 55 euro


[url=http://www.pixhost.org/show/2436/7195874_glenmorangie-finealta.jpg](fotka v offline verzi nedostupná) [/url]


Glenmorangie Finealta (46%)

Aroma:pomeranče, broskve takové jakoby lehce karamelizované, limetka a lehký závan rašelinného kouře, rozinky, vanilka
Chuť:koření- muškátový oříšek, trocha limetky, mandarinka, ovocný(třešňový) likér nebo brandy, květiny
Dozvuk:zaoblený, plný, delší, aromatický kouř s kapkou rašeliny a opět květiny-fialky?, malinko uschne
Shrnutí:Opět jsem byl velmi příjemně potěšen. Je vidět, že už v roce 1903 to měly zmáknutý. Někdy bych chtěl ochutnat Glenmorangie silně rašelinou, protože jsem přesvědčen, že by to byla bomba. No uvidíme. Jak už lze poznat z názvu elegantní - to opravdu tahle whisky je a myslím, že Charles Mclean se trefil naprosto přesně když ji přirovnal k Audrey. Rozhodně je to whisky, která by neměla chybět u milovníka stylu téhle palírny. Po přidání pár kapek vody v chuti ustoupí muškátový oříšek a do popředí se dostanou sladší chutě. V závěru je dominantnější aromatický kouř s květinami

Příště tu máme zástupce švédské whisky a to Mackmyra special 02 10th anniversary


Slainte Mhath


Króča, 14. 05. 2011 19:01 (453)

Velice slibná mňamka :)


Jerry1, 14. 05. 2011 19:13 (454)

Díky za super recenzi. Jdu si něco nalít.


Shargard, 14. 05. 2011 20:05 (455)

Je skvělý slyšet, že to co píšu evokuje v někom chuť na kvalitní whisky. Takže si ji vychutnej


Hunter, 14. 05. 2011 21:18 (457)

Povedená recenze a taky u toho chytám slinu...Příště jsem moc zvědav na Mackmyru!


zivak, 05. 06. 2012 09:07 (7026)

Glenmorangie Finealta
Autor:Živák
Barva:+1


Zpět na fórum | Zpět na obsah | WhiskyOnline.cz