čolek, 16. 05. 2011 16:28 (487)
(fotka v offline verzi nedostupná)
• Glenfarclas 105 Cask Strenght
• 10letá, stočená do lahve v roce 2008
• 60 % / 1 litr
| Shrnutí: | Pro mě zklamání, četl jsem samou chválu, ale mně se pije hodně nepříjemně.. Není to tím, že má 60 % (na to su zvyklý :D ), ale ta její divná hořkost po polknutí není zrovna něco, co bych si dokázal vychutnat. Tělo je naopak hrozně sladké, takovou sladkost jsem asi ještě nenezaznamenal. Na druhou stranu přes její zápory - alespoň mi posloužila při bolestech v krku, hned si bylo čím vykloktat :lol: |
Shargard, 16. 05. 2011 16:33 (488)
čolek, 16. 05. 2011 16:37 (489)
Króča, 17. 05. 2011 10:06 (512)
Pro mě je takto nízké hodnocení nemilým překvapením :o tato láhev mi doma v baru stojí cca rok stále neotevřená a doteď jsem si od ní sliboval docela dost :oops:
Mám doma tedy verzi new label 10y v litrové láhvi, která si na whiskybase vysloužila 84 bodů a kousek:
tak snad to nebude taková hrůza..možná je ta moje už jiné (lepší???) plnění.. zřejmě ji budu muset brzo otevřít a zjistit na vlastní kůži (jazyk a nos ;) )jak to s ní je nebo není :D
čolek, 17. 05. 2011 14:40 (513)
Divím se, že někdo může mít doma rok nenačatou lahev, to bych nevydržel :D
Každý máme jiné chutě, třeba tobě chutnat bude, mně moc nesedla :) Není vyloženě špatná, ale ten její charakter mi prostě moc nevyhovuje..
Króča, 17. 05. 2011 19:19 (518)
Já bych zase nevydržel mít tu láhev doma rok otevřenou :lol:
A s tím, že ti její charakter nevyhovuje, ti úplně rozumím.. podobně jsem to měl třeba s Isle of Jura Superstition.. sice jsem jí ochutnal jenom 3-4 panáky, ale prostě mi nesedla a nad pořízením celé láhve jsem přestal uvažovat ;)
No každopádně doufám, že u této whisky (105) se neshodneme :)
čolek, 17. 05. 2011 19:42 (520)
Vidíš, mně Superstition docela šmakuje, tak když se neshodnem znova, tak to nebude výjimka :D
Króča, 17. 05. 2011 20:44 (521)
:lol: :lol: :lol:
mám ten svět whisky ale opravdu rád ;)
je to prostě super, že každý si najde ve whisky to svoje.. a co jeden zatratí, to druhý nejlíp doporučí :D
Hunter, 18. 05. 2011 10:21 (527)
Já si o téhle lahvi přečetl nějaké povídání a myslím si, že by mi zrovna chutnat mohla (tedy pokud bych tam nakonec necítil onu plastovou pachuť). Je to tak, každý máme jiné chutě, jiné preference. Aby to bylo komplikovanější, tak s někým se vůbec neshodneme na jedné lahvi, a na dalších pěti zase ano. Tím je to ale krásnější, to kouzlo objevování. Myslím, že se u každého dá později vysledovat jeho osobní styl, a podle toho se už lépe orientovat.Nedávno Króča zmiňoval subjektivitu mé recenze, nebral jsem to jako výtku, ale jako konstatování, a hlavně, o subjektivitu přeci jde, nevím ani, jak by se dala psát recenze, to jest popis toho,jak mi něco voní a chutná, nějak objektivně. Takže naše hodnocení a bodování je velmi subjektivní, objektivnější by se stávalo až po nějakém zprůměrování všech bodů od nás všech, pokud by jsme ji všichni ochutnali, ale to už si vlastně můžeme najít třeba na whiskybase.Proto je potřeba brát všechny recenze s lehkou rezervou, to, že vám tady něco vychválím do nebes, ještě automaticky neznamená, že stejné nadšení postihne všechny členy fóra, někdo mi nakonec po zakoupení lahve za tisíc korun může onen "skvost" omlátit o hlavu :D Ale pokud už někdo zná recenzentův vkus, může si nakonec udělat dost dobrou představu a ví, co od které lahve může čekat.
Króča, 18. 05. 2011 10:54 (533)
Tak tak..nebyla to rozhodně výtka,ale spíš kladná odezva z mojí strany..myslel jsem tím větší a komplexnější rozsah tvých vlastních postřehů z degustování v rámci uveřejněné recenze..rozhodně ale nelze říci,že tvoje předcházející recenze by nebyly na vysoké úrovni!!! Jsem vážně rád, žes to pobral v tom pozitivním smyslu..negativní vyznění té poznámky mne ani nenapadlo..navíc už mě přeci jen trochu znáš..např. náš pohled na Black Bush :D
Hunter, 18. 05. 2011 11:11 (535)
Přesně tak, trošku to tady nezasvěceným objasním. ;) Bushmills Black Bush, pro mě jedna z nejslabších věcí, co jsem kdy pil, absolutně mi nesedla, plitká, na whiskybase jsem jí udělil jednoznačně nejhorší hodnocení ze všech, ale tušil jsem, protože znám Króčův styl, že jemu by mohla vyhovovat, a později se ukázalo, že jemu fakt chutná. Pro Króču cituji "na nose zařazenou jako převážně meruňkově sladkou a na jazyku přibližně totéž + usedlejší slad a ovocná dřeň" a pro mě "podle vůně bych při slepém testu jednoznačně tipoval, že mám ve sklence bourbon, a ne Irsko. No a ani v chuti se mi to nějak nepozdávalo, takové prostě ne v mém stylu...Navíc když si k ní přečteš ty marketingové kecy (Bushmills Black Bush je skutečnou legendou mezi whiskey. Je výsledkem výjimečné péče, dovedností a snahy několika generací) tak to působí jako výsměch nebo nějaká povedená taškařice :-) " No a vo vo vo vo tom to celý je. ;)
Króča, 18. 05. 2011 11:23 (538)
:D :D :D
Króča, 09. 06. 2011 09:20 (805)
Tak jsem konečně i já před pár dny otevřel tu svoji láhev:
(fotka v offline verzi nedostupná)
takže tady je moje hodnocení:
| Aroma: | Na nose jsem cítil pomerančovou marmeládu, dubové sudy, slad, špetku rašeliny, malinko belgické pralinky a snad taky perník. |
| Chuť: | Na jazyku je to robustní a plná whisky..v ústech po chvíli houstne (olejovatí) a začíná řádně štípat. Zprvu je pořádně sladká ale postupně se stává ostřejší (nikoli pepřově atd.). Pomerančová nasládlost se mísí s kvalitní oříškovou čokoládou a projevuje se akorátní dřevěnná hořkost (přesně taková míra kterou mám rád) a velmi lehce se začíná hlásit také rašelina. Po polknutí se vzedme alkoholovitost která se dere ven zejména nosem. Je to brutání, jako kdyby vám někdo naliskal zevnitř dutiny ústní, ale přesto to není nic nepříjemného, nebo neotesaného! |
| Dozvuk: | V dokončení se zprvu projevuje velmi sladká dřevitost, kterou do pozadí odsouvá jemná, poctivá a výrazná porce rašeliny.. náznaky tmavé čokolády. Letmo se taky vrátí pomeranče a skrze rašelinnou clonu se mihne přiškvařená guma (zřejmě Čolkův plast). Po odeznění toho všeho zůstává velmi slabě právě ona gumovost, která mi ovšem nijak nevadila..bylo to opravdu jen slabé. |
| Shrnutí: | Celkově bylo zapotřebí přidat vodu, bez které je tato whisky hodně svázaná a převažuje v ní jinak alkoholovitost, která vše dusí. Ono 60% v deseti letech se musí nějak projevit.. Jinak mě tato whisky velmi mile překvapila a jsem z ní snad i nadšený. Jako nejslabší část bych viděl vůni (srazila body dolů), kterou ovšem bohatě vynahradí chuť a ještě štědřeji finish. Finish je opravdu velice silný a výbušný, byť patří k těm průměrně dlouhým.. Velice oceňuji přiměřenou porci rašeliny, která sice není ve stylu Islay, ale přesto v této whisky odvádí poctivou a práci.. Za sebe jsem moc rád, že jsem si tuto láhev kdysi zakoupil.. po této zkušenosti se na další kousky z této palírny jen "třepu" a Glenfarclas má našlápnuto stát se mojí oblíbenkyní vedle Bowmore.. Stopětka se po poctivém ochutnávání zařadila na moje soukromé přední příčky.. |
Jerry1, 09. 06. 2011 09:24 (806)
Króča, 09. 06. 2011 09:59 (808)
Hunter, 09. 06. 2011 10:00 (809)
Já to tušil, a jsem i rád, že uspěla! Zamlouvám si pak vzorek ;-)
Króča, 09. 06. 2011 10:47 (810)
Jasna věc..tak nějak jsem s tím počítal,takze na degu máš testovku jistou už pár dní :-)
Hunter, 15. 07. 2011 17:40 (1464)
Takže mé osobní dojmy z z Glenfarclas 105:
| Aroma: | káva, kávový likér, čokoláda. |
| Chuť: | Po prvním, příjemně sladkém dojmu následuje ostrý výbuch, první dojmy jsou slibné hned na první ochutnání. |
| Dozvuk: | Bohužel, a tady se shodnu s čolkem, v dochuti se po chvíli objeví pachuť, mně připomíná nejvíc hořící umělou hmotu, je to tam, trvá to pár sekund než zase odezní, ale prostě tohle kazí jinak slibnou whisky s velkým potenciálem. |
| Shrnutí: | pravdu rozporuplný dojem z ní mám, bez oné pachutě bych neváhal a bylo by to minimálně za 84 bodů, takhle jsem to srazil na konečných 76/100. Odstřelit ji úplně by nebylo spravedlivé, ostatní složky jsou v pořádku.Škoda... |
Nethar, 18. 07. 2011 22:09 (1538)
| Aroma: | vínová sladkost, květiny, pak nápor alkoholu, s vodou navíc hořká čokoláda, káva, jde to, ale do kolem mě to nesráží |
| Chuť: | chvilku sladká, pak pikantní, ostřejší a ostřejší, po delší době už se bojím, že se "prožere" skrz tváře navenek |
| Dozvuk: | zpočátku tam je kromě vkusné dřevitosti jakási zvláštní hořkost, možná cosi umělohmotného zde zmiňovaného, ale než se rozhodnu, jestli mě to pohoršuje nebo ne, je to zase pryč a ještě chvilku zůstává běžná hořká dřevitost, taky nikterak příjemná |
| Shrnutí: | voda je nutnost, už jenom proto, že cask strength jinak nezvládám - whisku zklidní, na vůni i na jazyku srovná, ale zároveň asi tak nějak znudí. Celkově zvláštní whisky, po dvou vzorkách nevím, co si o ní mám myslet, možná na ni nejsem dostatečnej tvrďák. Ke cask strength obecně si ještě musím najít cestu. Lahev bych si nekoupil. Možná jí křivdím, asi by to chtělo hodně experimentování s množstvím vody |
Žiži, 18. 02. 2012 16:26 (5381)
| Aroma: | spousta ovoce (třešně, višně, pomeranče a další), ovocný kompot, dub, sladká, mléčná čokoláda po naředění |
| Chuť: | velmi ovocná (stejné ovoce jako ve vůni), dřevitá a mírně kořeněná, sladká |
| Dozvuk: | středně dlouhý, ovocný, dřevitý a mírně kořeněný, zpočátku mírně sladký, přechází velmi rychle do suchého |
| Shrnutí: | velice ovocná a silná whisky, potřebuje vodu aby se otevřela, pak je sladší, ale projeví se víc dřeva a objeví se mléčná čokoláda, s vodou se dá pěkně experimentovat, bez újmy snese docela velké naředění |
| Barva: | +2 |
| Alkohol: | 60 % |
Radek, 27. 05. 2012 08:32 (6878)
Tak tady se koukám s Hunterem teda neshodnu... pil jsem včera a opravdu parádní whisky (vůbec jsem včera měl takovej cask strength podvečer :D ). Recenzi časem přidám.
Hunter, 27. 05. 2012 08:52 (6879)
Radek, 28. 05. 2012 03:39 (6882)
Tuhle whisky jsem měl dlouhodobě v plánu, nicméně nějak na ní stále nezbýval čas... no a pak jsem si přečet zdejší recenze a dostal jsem strach... takže až teď. Po prvním doušku bylo jasno!
| Aroma: | výrazné aroma, slad s pomerančema.... možná pomeranče se sladem |
| Chuť: | pomeranče a čokoláda, sladká.... tak to mám rád |
| Dozvuk: | velmi lahodný |
| Shrnutí: | Tohle je whisky která mi sedí. Těch 60% vypadá na první pohled zle, ale ani je nepostřehnete. |
kml, 22. 03. 2013 18:45 (9789)
Barva: tmavě zlatá
Aroma: alkohol, slad, rozinky.
Chuť: výrazně sladká, suchá a teplá, med nebo sherry lehce zázvor? Přidáním pár kapek vody větší aroma, více vody ničí chuť.
Dokončení: sladké a suché, plné.
Pro mě dobrý wisky. Navíc poměr výkon/cena. Dá se jí vylepšit horší whisky nebo blend. Nechutnala mi, když jsem začínal, ale nyní pro mě výborná. Už jsem neco odpil. Výborná v zimě na zahřátí. Pokud bych ji hodnotil tak 86/100.
zombice, 13. 05. 2013 14:34 (10192)
| Velikost: | vzorek |
| Aroma: | Máslovitost, slabě čokoláda, sušenky a dub. |
| Chuť: | Ostrá, pak vysychá jak blázen, sherry, čokoláda, dřevo. |
| Dozvuk: | Suchý, ale sládne, dalo by se říct až medově. Dřevo, ale zase trochu do sladka, rozinky v sherry. Středně dlouhý. |
| Shrnutí: | Měl jsem tuhle whisky v plánu ochutnat už dlouho, ale zadařilo se až na WF. Není špatná, ale na skamarádění bych asi potřeboval víc času a rozhodně víc vody, kterou jsem do této ochutnávky nezahrnul. Macallan 10y CS mě loni zaujal daleko víc a ředit se ani nemusel ;-) |
| Barva: | +1 |
| Alkohol: | 60 % |
Lippis, 17. 10. 2013 11:45 (11374)
Zkraje října jsem tuto značku zakoupil za krásných 19,90 € v akci Travel free Rožany.
Co se týče mého laického názoru, tak je to pravdu silný kalibr a stále se v ní nemůžu najít....
Přijde mi opravdu jako taková těžká oblá whisky, po prvním napití jsem vypadal asi takto :o po dalším napití takto :( a když jsem ji dopil tak takto :?
Nicméně stojí za další prozkoumání :roll:
Mým dalším favoritem na domácí litrovku je ovšem
Króča, 17. 10. 2013 16:16 (11382)
4Lippis: Zkoušels ji ředit vodou ? Podle mě to zrovna téhle whisky hodně pomůže ;)
Rescue, 17. 11. 2013 20:52 (11646)
Tak jsem v rámci nachutnávání vzorků pro hodnocení pro Whisky roku 2013 odegustoval i vzorek s touto whisky a:
| Aroma: | hned v úvodu je třeba říci, že je nádherně aromatická a řekl bych, že naředěním v aromatu trošku ztrácí. Globálně je aroma sladké, cítím rozinky, med, ovoce, dub a samozřejmě i určitá lihovitost. |
| Chuť: | bez naředění: silná, ovocná, dřevitá a hodně štiplavá<br/> po naředění: sládne, rozvíjí se dřevitost, ale v závěru trošku hořkne |
| Dozvuk: | bez naředění: krátký a ostrý<br/> po naředění: trošku se prodlužuje, ostrost se dá charakterizovat pepřovitostí, která se rozvíjí....a hřeje a hřeje.. |
| Shrnutí: | rozhodně velmi zajímavá whisky, velmi mě baví její aroma, rozhodně doporučuji naředit, ale osobně bych to na nějaké větší popíjení neviděl - přece jen je na mě trošku silná. |
zyki, 09. 12. 2013 21:23 (11861)
adventní vzorek č. 9
| Aroma: | rozinky, kandovaná pomerančová kůra, možná i třešně, alkohol, náznak čokolády a ředidla |
| Chuť: | sladký začátek, pak koření, alkohol o sobě dává vědět, časem mléčná čokoláda |
| Dozvuk: | lehce připálená rozinka |
| Shrnutí: | výrazná a zajímavá whisky, dovedu si představit celou láhev, alkohol byl znát, ale nepůsobil rušivě |
Cyra, 08. 03. 2014 21:45 (13240)
Byl to můj první Cask Strength a byl jsem dost překvapen :)
| Aroma: | Sladké a dosti štiplavé. Chce to očichávat s nosem dále od skleničky :-). Med, pomeranče, hrozinky, čokoláda, karamel a cukroví. K tomu také lehce kouř, nebo něco připaleného. |
| Chuť: | Opravdu hodně výrazná. Výrazně sladká i slaná. Cukroví. Objeví se také kyselost. Hořkost, kterou zde někteří popisují jako připálený plast apod., cítím také, ale já bych to popsal jako přípalená marmeláda, nebo ovocné želé. Tohle ale netrvá moc dlouho. Při delším povalování jde více do kysela se solí. Samozřejmě pak pořádně štípe, začíná houstnout, vysychat a ústa trochu trnou :) |
| Dozvuk: | Horký, sladký, dlouhý. Opět med,pomeranče, čokoláda. Vše jakoby zapečené. Na konci vysychá, ale stále jde cítit nasládlost jakoby po cukroví. |
| Shrnutí: | Výborná. Jedna z nejvýraznějších whisky co jsem zatím pil. Je to koncentrát, který podle mě není na nějaké popíjení ve větším množství. Tak jeden, dva panáky a dost. Cena? V akci 550,- Kč za 1L. Poměr cena/výkon se mi zdá téměř bezkonkurenční. Jen doplním, že jsem zkoušel s vodou - S vodou ustoupí kyselost a trochu i sladkost. Je pak o něco hladší, ale zároveň cítím více ten hořký tón, který pak připomíná opravdu plast. Takže neředím a jsem spokojen |
joy, 18. 12. 2014 23:05 (17746)
| Glenfarclas 105 Cask Strength | |
| Velikost: | vzorek |
| S vodou: | ve vůni hořká čokoláda, lehký záchvěv kořenové zeleniny, sladová sladkost, v chuti je sladká, ale stále hodně kořenitá, závěr je kořenitý a ostrý s hořkým dozvukem |
| Aroma: | sladkost, ovoce, nápor alkoholu, ředidlo, koření |
| Chuť: | ze začátku sladká, pak pichlavá, ostřejší a ostřejší, gradující koření, občasné problesky ovoce a lehká hořkost |
| Dozvuk: | sladký a mohutný s dřevitou hořkostí a vše pak přebije koření |
| Shrnutí: | Přímo jsem porovnával s dalšími dvěma cask strength kousky (Bruichladdich Octomore 04.2 a Aberlour A'bunadh batch 46). Bohužel propadla na celé čáře. I když byla Octomore na procenta nejsilnější, dala se bez problémů pít neředěná (a dokonce chutnala lépe bez vody než s vodou). I Aberlour byl pitelný v sudové síle. Naředěný byl ještě lepší. Glenfarclas propadl ve své neskutečné ostrosti, která nezmizela ani po nakapání vodou, navíc byl nepříjemný i ten zápach ředidla a přílišná alkoholovitost ve vůni. A nakonec mi připadla i docela jednotvárná - koření a síla alkoholu přebily veškeré vůně i chutě |
| Alkohol: | 60 % |
Za vzorek děkuji Jerrymu.
Nethar, 19. 12. 2014 07:38 (17747)
:character-oldtimer: :character-oldtimer: :character-oldtimer:
Já jsem v šoku, adventní čas, lidé se mají rádi, pomáhají si, rozsvěcují svíčky na věncích, vaří si vaječné likéry, objímají se ve vzájemném porozumění a teď jako rána pod pás toto! :mrgreen: ;)
joy, 19. 12. 2014 08:39 (17749)
Odesláno z mého GT-I8190 pomocí Tapatalk
Botana, 23. 10. 2015 21:55 (23538)
| Velikost: | vzorek |
| Aroma: | Blížím se nosem ke sklence a cítím příjemně sladce ovocné aroma, při "zaboření" nosu do glencairnu se přidává voňavé ředidlo a okena. |
| Chuť: | Výrazná sladkost (teda je to fakt hrozně sladké), pak samozřejmě nastoupí pichlavá síla alkoholu (ale není to tak hrozné), možná troška pepře. |
| Dozvuk: | Pocit sladkosti střídá hořké koření. |
| Shrnutí: | Byl jsem na tuto lahev, která vyvolává různorodé reakce velmi zvědavý. Upřímně jsem očekával, jak asi strašné to bude.<br/> Byl jsem proto překvapen velmi příjemnou vůní, v chuti bych hádal menší voltáž, než je uvedena a ačkoli caskstrengTH nevyhledávám, toto se dalo v pohodě přežít. Dozvuk je trošku více hořký, ale dá se to vydržet. Určitě to není whisky určená pro začátečníka, ale za mě je to OK. Za vzorek, který mě mile překvapil děkuji Jerrymu. |
Petr.D, 15. 11. 2015 16:41 (24191)
V případě zájmu disponuji větším množstvím k prodeji, začal jsem používat Listerine ;)
josé, 12. 03. 2016 12:00 (26589)
| Velikost: | vzorek |
| Aroma: | ostré. nahnilé jablko, trocha cukrové sladkosti. suché dřevo. možná sušené švestky a takový brandy pocit. celkově moc příjemné mi není.<br/> po několika kapkách vody převládne dřevo a sladkost a to ovoce (jablka, švestky) kamsi zmizí. s ještě víc kapkami se zase ovoce objeví. z jednoho vzorku už víc experimetů nevykouzlím (b.1/3) |
| Chuť: | suchý alkoholový útok, štiplavá, hodně pikantní. projeví se dřevo a překvapivá sladkost.<br/> po naředění to není takový vypalovák, dřevo navíc drhne na jazyku a bohužel hořkne (b.1/4) |
| Dozvuk: | štiplavě hřejivý. vysychající. po naředění stále pikantní ale zase nahořklé dřevo (b.0/2) |
| Shrnutí: | po ochutnání čtu rozdílné názory ostatních. sudovky mi nevadí. nadměrná dřevitost a hlavně hořkost ano. voda to nijak nevylepšila a myslím, že dalších pokusů netřeba. vzorek mi stačil. ani za akční cenu bych si celou litrovku nepořídil. (b.0/1) |
| Alkohol: | 60 % |
Hunter, 27. 04. 2016 07:46 (27340)
V rámci příprav na festivalovou slepou masterclass jsme s Netharem poštou obdrželi od Petra každý sedm vzorků o objemu 100 ml, které jsme také naslepo ochutnávali, abychom byli ve stejné kůži, jako později účastníci naší řízené ochutnávky. Vzorky jsme si rozdělili na třetiny. První jsme ochutnávali každý sám a sepsali jsme si poznámky. V druhém kole jsme si udělali s Netharem společně přes Skype ochutnávkovou "videokonferenci".
Zpracované výsledky jsme pak poslali Petrovi e-mailem a poté nám byla odtajněna identita všech sedmi vzorků. Výběr byl následně zúžen na pět vzorků, takže jsme vyřadili dvě whisky (Old Pulteney Noss Head a Glenlivet The Master Distillers Reserve), přičemž jsme vybrali takové, aby byl výběr z našeho pohledu zajímavý, a uvítali jsme v sestavě dvě whisky (Glenfarclas 105 a Laphroaig QA cask), kolem kterých byly na fóru trochu rozporuplné reakce, což je do slepého testu vhodné, protože naslepo by se mohly "odfiltrovat" případné předsudky. Vkládám zde tedy postupně své zápisky z ochutnávek. Každou jsem tak měl nejméně 4x, třikrát doma, počtvrté pak na masterclass.
| Shrnutí: | Tahle whisky mě hodně bavila. Glenfarclas 105 jsem pil už v roce 2011, ale absolutně jsem neměl šanci ji rozpoznat, protože tentokrát zde úplně chyběla ta odporná plastová pachuť. Tak nevím, jestli jsem měl kdysi nějakou špatnou várku? Těžko říci, v čem byla tenkrát chyba. Tahle je zábavná, můžete si vyhrát s vodou a kvalita tu je. Rozhodně chci celou láhev. Na slepé masterclass bylo vtipné sledovat, kolik lidí tipovalo na svých hlasovacích lístcích Gold Cock, ty pecky v chuti mohly leckoho svést ze stopy a ani se tak těmto tipům nedivím. |
| Barva: | 2 |
| Alkohol: | 60 % |
Nethar, 27. 04. 2016 09:41 (27341)
Ono já jsem se taky trošku zákeřně snažil naznačit, že by to třeba nemuselo být Skotsko a že z toho cítím slivovici :-)
Naopak u Highland Parku jsem pomáhal spíše správným rašelina/nerašelina přechod směrem.
Hunter, 27. 04. 2016 10:34 (27342)
[quote="Nethar"]Ono já jsem se taky trošku zákeřně snažil naznačit, že by to třeba nemuselo být Skotsko a že z toho cítím slivovici :-)
Naopak u Highland Parku jsem pomáhal spíše správným rašelina/nerašelina přechod směrem.[/quote]
Což vlastně hezky dokládá, jak snadno můžeš při ochutnávce naslepo někoho zmást, nebo nasměrovat tam, kam chceš.
Nethar, 27. 04. 2016 11:08 (27343)
Přesně tak. A nenaslepo je to ovlivnění očekáváním ještě horší. Takže z toho vyplývá, že nejlíp je ochutnávat naslepo a nahlucho :-)
Hunter, 27. 04. 2016 11:33 (27344)
:lol: Ideální by bylo nenaznačovat ani jinak, ono třeba 105 poklepání na rameno taky může napovědět.
Nethar, 27. 04. 2016 12:26 (27348)
Právě. Mohli bychom tam jenom stát a přísně se všem dívat do očí, ale to by zase mohlo vést k domněnce, že představujeme třeba tohle:
J.K.Ch, 27. 08. 2016 19:33 (29691)
| Gwc: | <URL url="http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/glenfarclas-105/">[url]http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/glenfarclas-105/[/url]</URL> |
| Aroma: | Ostrá, ale jinak příjemná, jen si nejsem jistý kam ji zařadit, trochu se tu pere svěžest jarní louky jakousi bytelností a těžkostí. Jinak nasládlá a dřevitá. |
| Chuť: | 60 % alkoholu dělá své. Nicméně jehličí, Lesana máta a bylinky jsou jisté. To celé je dokreslené kořením spoustu koření a dřeva. Je intenzivní, ale tak nějak nedokonale sladěná. A hořká. |
| Dozvuk: | Opět a ještě výrazněji jehličí, smola, které přechází přes koření kafr, eukalyptus k lékořici a mátě. |
| Shrnutí: | Tohle je úplně jiná whisky než jsem zvyklý. Je těžká drsná, ale zároveň větrově svěží. Zábavná silná. Neortodoxní a chutná. Ale chápu rozporuplnost názorů na tento kousek. |
Torrez, 27. 03. 2019 21:51 (50975)
| Velikost: | |
| Aroma: | Uzavřená, sladová, závan trávy, dub. S rozkapáním více dřevitosti, trochu vanilky a je více do sladka. |
| Chuť: | Je celkem sladká, lávovitá, pěkně perlí na jazyku, krásně sladová. S vodou je konkrétnější; trocha ovocnosti a plná komplexní chuť. |
| Dozvuk: | Delší, pikantní. Kořenitý, výborný. |
| Shrnutí: | Výborná whisky. Trocha vody je nutná pro rozkrytí chuti a vůně, jinak člověk pije lávu. Sudovky mě zatím nezklamaly. :) |
| Alkohol: | 60 % |
joy, 27. 03. 2019 22:10 (50977)
| Glenfarclas 105 Cask Strength | |
| Velikost: | láhev |
| Aroma: | náznak sherry, vanilka, trochu alkoholové štiplavosti, přeci jen má dost voltů, citrusy, sladkost, smůla, jehličí, zvláštní ovocná zasmrádlost, ječmen |
| Chuť: | sladká, silná, hutná, smůla, lehká lakovost, ovoce, koření, jehličí, dřevitost |
| Dozvuk: | silný, kořeněný, ovocný, lehce nahořklý, dřevitý, citrusy a zase to jehličí a smůla |
| Shrnutí: | Kdysi jsem měl vzorek od Jerryho a to byl docela průser. Pak jsem ji ochutnal jinde znovu a nadchla mě. Takže jednu láhev jsem dopil a druhou jsem hned koupil |
| Alkohol: | 60 % |
salam15, 29. 03. 2019 00:23 (51032)
To je pěkné, že ses už propil ke 105 ;)
Nethar, 29. 03. 2019 07:22 (51033)
joy, 29. 03. 2019 08:32 (51034)
Radek, 29. 03. 2019 22:57 (51064)
Jerry ji určitě nějak pokazil... :violin:
Nethar, 30. 03. 2019 09:45 (51069)
joy, 30. 03. 2019 09:51 (51071)
Kazdopadne je dobry nedat na prvni dojem a zkusit jiny batch, ono se to nekdy vyplati a nebo taky ne. U Beama nepomohlo ho zkouset ani za nekolik let a ani vypit celou lahev. [emoji3]
lalos, 12. 05. 2020 21:12 (59284)
| Info: | Hladina v lahvi se blíží povážlivě ke dnu, je načase sepsat poznámky. No a aby v tom nebyl sám, vytáhnul jsem ze zásobárny vzorků pro srovnání ještě Glenfarclas 18 yo a 25 yo.<br/> Stopětka bývá označována jako jeden z hlavních reprezentantů stylu „sherry bomb“. Je to nejstarší stáčená sudovka (od roku 1968). NAS s odhadovaným stářím 8-10 let, zrající v kombinaci sudů po sherry a bourbonu. |
| Barva: | Deep Gold – nebarveno - nefiltrováno |
| Velikost: | Lahev |
| Aroma: | Sušší sherry, kůže, rozinky. Štiplavá ostrost, lehce aceton. Papírový list, karamelka. |
| Chuť: | Sladší než ve vůni. Ostrá až svíravá. Kůže s dřevem, zatuchlé sherry. |
| Dozvuk: | Dlouhý, hodně pálivý, nahořklý, suchý. Pelyněk, rozinky. |
| Shrnutí: | Nesedla mi. Lahví jsem se dost protrápil a popravdě jí v zimě dost zahučelo do Hot Toddyho. Na sherry bombu dost suchá a nahořklá. Dozvuk je vyloženě průser, ani vysoké % jí nepomáhají. |
| Alkohol: | 60 % |