Shargard, 16. 05. 2011 16:56 (492)
Opět zdravím milovníky vody živata. Dnes si uděláme malou odbočku od ochutnávek na přání a podíváme se na lahev, kterou jsem nedávno získal. Jedná se o starší plnění, které už není tak snadné dnes sehnat. Spíš sehnat za rozumnou cenu. Tohle plnění se prodávalo v devadesátých letech a přesněji kolem roku 1994 nebo tak nějak. Cena se dnes pohybuje kolem 100 euro. Na mě se usmálo štěstí a koupil ji za 42. Jedná se o 12ti letou whisky, která dozrávala v sudech od vína Madeira. Ohromně jsem se těšil, ostatně jako na každou Glenmorangie. Tak se do toho pustíme.
Glenmoragnie Madeira wood finish (43%) - old green label
| Aroma: | jako první se vline vůně madeiry - sladší hroznovitá, velmi příjemná vůně, kořeněnost, medový dortík, tráva, citrusy, lehce dub |
| Chuť: | první ze všeho medová sladkost, oříšky, pomeranč, lehká slanost, tmavá čokoláda, lehce připálená karamelka, celé je to v jemné až máslové textuře - tohle prostě miluju |
| Dozvuk: | hřejivý, krátký,zprvu sladký, malinko sušší, oříškový, opět lehce slaný - typický prvek u Glenmorangie, hořká čokoláda s rozinkama, jemně dubový |
| Shrnutí: | Neznám nic lepšího, kromě jedný věci, než když otvírám novou lahev a prvně nalévám do skleničky doušek whisky. To je zvuk. Bože. Nevím jestli to má někdo stejně, ale tohle prostě zbožňuju. Když ochutnávám tuhle značku vždycky se mi dostane parádního zážitku z komplexnosti Glenmorangie a nejinak tomu bylo tady. Zatím jsem neměl možnost ochutnat novější plnění, ale tohle je skvělé. Krátký dozvuk je zde špíš k dobru, protože se musíte napít znovu a znovu. A umíte si představit kdybych čekal 5-10 min. Nemyslitelné . Na whiskybase jsem ji ohodnotil 85, ale jak ji stále ochutnávám musel jsem přidat. Je to jedna z těch whisky, které se nemůžete nabažit. Do tohohle skvostu rozhodně vodu nepřidávat! |
Slainte Mhath
Nethar, 16. 05. 2011 17:12 (493)
Tohle je nespravedlivé, takovéhle recenze by se neměly vkládat, sbíhají se mi sliny ;-)
Jak víme, Glenmorangie přišla nedávno se zcela novou sadou svých produktů a Madeira Finish mezi nimi asi opravdu už chybí. Přesto se dá ještě sehnat poměrně jednoduše za cenu kolem 1500 Kč v následujícím novějším provedení:
Shargard, 16. 05. 2011 17:16 (495)
čolek, 16. 05. 2011 20:02 (506)
Taky jsem dostal chuť ne nějaké Glenmorangie :D Bohužel mé je už vypito. Ale asi si aspoň nějaké přidám do svého pořadníku :)
sandrider, 20. 10. 2011 21:56 (3411)
Dopil jsem svůj vzorek. Předpokládám, že to byla ta novější verze - potvrdit/vyvráti může Petr.... (0.7 l lahev prodává za 920, opět velmi příznivá cena)
Atraktivní vůně - cítím pardubický perník :) a také koření. Chuť medově sladká, trochu čokoláda. Celkově jemná, s krátkým dokončením. Pěkný kousek, u mě 84/100
Žiži, 07. 05. 2012 19:54 (6592)
| Aroma: | sušené ovoce, marmeláda, oříšky, trocha koření, mírně nasládlá až suchá |
| Chuť: | ovoce, citrusové tóny, koření, suchá |
| Dozvuk: | středně dlouhý až dlouhý, citrusy, dřevitý, kořeněný, suchý |
| Shrnutí: | pro mě asi nejlepší Glenmorangie Wood Finish ze staršího plnění (sherry, madeira, port, burgundy), po naředění je mírně sladší a méně kořeněná |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 43 % |
Hunter, 20. 09. 2013 21:10 (10923)
| Shrnutí: | Na whiskyfestivalu jsem měl v té nepřeberné nabídce šťastnou ruku při výběru tohoto vzorku. Měl jsem plnění maličko jiné, z litrové lahve. Pro mě nejlepší Glenmorangie, co jsem zatím chutnal , Originál jsem hodnotil 75b, 10y 79b a Quinta Ruban 81b, takže je to v rámci této palírny výrazný skok kupředu. |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 43 % |
Radek, 17. 10. 2013 23:29 (11393)
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ne |
| Aroma: | Jemné aroma obchodu s umělou kožešinou, trochu ořechy a mírně i pouťové sladkosti. |
| Chuť: | Hořkost přejede přes jazyk a hned zmizí (navrátí se v plné formě na počátku dozvuku - ale o tom později), objeví se motiv tabáku a končí to jemnou ovocnou příchutí.... kiwi? |
| Dozvuk: | Co se dostaví na začátku jsme si již řekli, ale konec je veskrze příjemnej. |
| Shrnutí: | Hodně dobrá whisky, u níž si velmi dobře dokázali poradit s vrozenou hořkostí Glenmorangie. |
| Alkohol: | 43 % |
zyki, 05. 05. 2014 19:22 (14428)
Petr KomáreK, 02. 03. 2020 22:53 (58040)
Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%
Aroma je krásně voňavé, jemné, máslové, sladké, koláčkovité, jemně vínové (to bude asi ta madeira, když to píšou v názvu, pil jsem ji, ale už si ji vůbec nepamatuju), hebké, hladivé, chvílema vystrkuje maidera růžky a přijde silnější vlna těžšího vína. Musím pořádně čichat, aby žádná aromatická molekula nepřišla na zmar, byla by to škoda. Voňavá romantika, pohlazení pro čichové buňky. Lehká kořenitost, karamelky, sladkost, čokoláda. Užívám si to a to jsem ještě ani nesmočil jazyk. Whiskový parfém. V chuti hned po sladkém nástupu přijde lehká kořenitost, ale jen lehoučká, kterou hned odplaví další vlna chutí. Sladká, sladová, jemná, hebká, máslová, medová, čokoláda, oříšky. Je hodně komplexní a každou chvíli jakoby překvapila novým náznakem chuti. Krásné postupné vychutnávání, objevování dalších tajemství a zákoutí. V dokončení se opět připomene ta kořenitost, ale tím vším dokonale zkrocená, že si to nedovolí narušit, aby mohla opět vyniknout sladkost, medovitost, hořká čokoláda, oříšky, trochu sušší a znovu lákající k napití. Tohle jsem si fakt hodně užíval. Mám rád tyhle svoje ztracené a znovunalezené poklady.
Z těch tří (Sherry, Port, Madeira) je tahle nejlepší a nejpovedenější. Celá série je zajímavá, protože ukazuje vliv dozrávání v jednotlivých sudech a v době svého vzniku patřilo tímto k jedinečným.
Krásné tělo si nejdříve užíváte pohledem a pomalu zbavujete všech kousků látky. Vychutnáváte si každý dotyk. Nespěcháte, byla by škoda ty krásné chvíle rychle odbýt. A když se oči alespoň trochu nasytily té krásy, tak ji pomalu položíte a postupně si celé tělo vychutnáváte, tu vůni, tu chuť. Krásné postupné vychutnávání, objevování dalších tajemství a zákoutí. Kdyby to šlo, tak byste i kousek ochutnali - já bych tě láskou sněd. Neskutečně si to užíváte a vychutnáváte. Tu jemnost doteku, tu vůni, tu chuť těla a kůže, tu přítomnost. Každá žena, kterou milujete je krásná.
Kobalt, 07. 05. 2021 11:09 (66435)
Druhý z wood finishes, předtím bylo portské, pak madeira a burgundy. Finiše od 1995 do 2007, od 2007 řada Extra Matured.
| Příležitost: | Glenmorangie All About Wood |
| Aroma: | Nasládlé dřevo, aromatické, svěží, hutné, dost sladké, med, hutnější a sladší než Port, citrusy, v pozadí čokoláda a víc dřeva, mohutnější, víno v pozadí, lehounce rozinky, časem víc rozinek, lehce bonbony a pouťovost, měkká. |
| Chuť: | Silně sladká, bonbonová, plná, jemná (ale méně než Port), lehce pichlavá, PEZ bonbony, dřevo v pozadí, jiné víno, "aromatické", vosk a pouťovost, exotické koření, lehce tropické ovoce. |
| Dozvuk: | Sladké dřevo, bonbony a pouťovost, med, lehce pryskyřice, citrusy, vosk, tropické ovoce, koření. |
| Alkohol: | 43 % |
lalos, 30. 01. 2022 21:14 (71547)
| Info: | Ultra mega Glenmorangie lineup. Začalo to online degustací Black Stuff někdy v dubnu 21, pak jsem měl doma hromadu vzorků a celkově jsem toho zkusil moc a bylo to krásné. Takže postupně sem nasázím pár kousků doktora Billa.<br/> <br/> Pěkná starší věc destilovaná někdy na přelomu milénia. Zrání nejdříve v sudech po bourbonu a následný finish v „drumech“ po madeiře. |
| Velikost: | Vzorek z online degustace Black Stuffu |
| Aroma: | Fíky, rozinky, vinný ocet. Sladké, nakyslé sherry. Výrazná. |
| Chuť: | Výrazná, sladká, kořenitá, tropická. Taková ale drsnější, žádný bonbonek. |
| Dozvuk: | Delší, sherry rozinkový, nakyslý, višně v čokoládě. |
| Shrnutí: | Tak to byla dobrota. Výrazná, nakyslá, silný vliv fortifikovaného vína. Zároveň ale stále super Glenmorangie styl. Tuhle whisky bych rád ještě někdy ochutnal. |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 43 % |