josé, 30. 08. 2014 20:43 (15718)
| Velikost: | lahev |
| Aroma: | těžší, dřevité, ovocně kyselé - do citrónova, maličko rašeliny. lihově těkavá, kanagon.(b.1/3) |
| Chuť: | dřevo, ořechy. sladká, karamely, hořkost zvláštního druhu, co mi úplně nesedí, možná do pomerančové kůry(b.2/4) |
| Dozvuk: | sladkohořký - oříšky i karamely. závan kouře, hřebíček. ale fuj - metaxovitá mýdlovost(b.0/2) |
| Shrnutí: | při dopíjení zbytků porovnána s Chivas Regal 12 a lidlovským Ben Brackenem 12 a umístila se druhá za Chivas. určitě ji negativně poznamenalo, že už je hodně pátků načatá a vyvětralá. čerstvá byla lepší. se základní Ballantinkou jsem začínal, tahle je o krok dál, ale novou lahev dokupovat nebudu. (b.0/1) |
| Alkohol: | 40 % |
Nethar, 30. 08. 2014 20:59 (15721)
Čeká mě láhev z Tesca po slevě, klepu se strachem, co je uvnitř, ale vypadá to, že přežít se to dá, nulu to dostalo jenom ve dvou chrakteristikách :-) Dík za recenzi ;-)
Kobalt, 02. 04. 2015 13:28 (19215)
| Ballantine's Gold Seal 12 yo | |
| Aroma: | Medové dřevo, ořechy. Jemně taková lehká (aromatická) lihovost. |
| Chuť: | Hutná a ořechová, sladká (medově) s dřevitějším dozvukem. |
| Shrnutí: | Těžší a hutnější, celkově dost dobrá. Oproti Finest nesrovnatelně výš. |
| Alkohol: | 40 % |
Tak tohle je moje první láhev blendu, která se chlubí věkem a je to tedy znát... Je to výrazný skok kupředu.
J.K.Ch, 03. 04. 2016 17:59 (26963)
| Gwc: | <URL url="https://gentlemenswhiskyclub.wordpress.com/2016/03/28/ballantines-12-yo/">[url]<LINK_TEXT text="https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... nes-12-yo/">https://gentlemenswhiskyclub.wordpress.com/2016/03/28/ballantines-12-yo/</LINK_TEXT>[/url]</URL> |
| Aroma: | Ovocná, vanilková, lehce nakouřená, náznak sherry. Voní mi víc než 17 Yo. |
| Chuť: | Lehká, dřevitá, koření kouř, chuti trochu chybí komplexnost, kterou má sedmnáctiletá varianta. Na druhou stranu je svěžejší, ale tím i vodovější na místo smetanovitosti sedmnáctky i přes náznaky ořechů je zde jistá kyselkavost a perlivost. A ještě něco asi stopa pomerančové kůry, ta ale působí trochu rušivě. |
| Dozvuk: | Suchý dřevitý, bez sladkosti bez emocí s obilím a čistou stájí. |
| Shrnutí: | Ve srovnání s Finest je to obrovský krok či spíše skok kupředu, ale do stejné cenové kategorie můžete zabrousit k zábavnějším kouskům. |
| Alkohol: | 40 % |
Hunter, 08. 04. 2016 09:21 (27009)
(fotka v offline verzi nedostupná)
| Shrnutí: | Ochutnáno v rámci slepého testu čtyř blendů, který jsem si uspořádal sám za pomoci tatíka. Jednalo se o tyto whisky: Ballantine's 12 yo, Whyte and Mackay Special, Queen Margot 3 yo a King Robert II Deluxe. Test to nebyl vůbec snadný, tři lahve ze čtyř byly kvalitativně velmi vyrovnané, pouze Queen Margot byla lehce rozpoznatelná svou o dvě třídy slabší kvalitou, vyloženě však nezklamala ani ta. Zbylé tři blendy hodnotím jako velmi zdařilé a v mém bodování se všechny tři dostaly za hranici osmdesáti bodů. V prvním kole jsem hodnotil jen přičichnutím ke glencairnům, poznamenal si své dojmy a dle tatíka, který plnil roli odborného dohledu, jsem prý všechny identifikoval správně. (Což jsem ale netušil a nebylo mi samozřejmě nic ani naznačováno). Ovšem po ochutnávkách už jsem si tak jistý nebyl, a nakonec můj konečný verdikt byl takový, že jsem správně rozpoznal Queen Margot a King Robert II Deluxe, a zaměnil jsem mezi sebou Ballantine's 12 yo a Whyte and Mackay special. Konečný výsledek byl takový, že na prvním místě se umístil King Robert II Deluxe (82 bodů), na těsném druhém společně B12 a W and M (81 bodů) a daleko za nimi byla základní Queen Margot z nabídky Lidlu (72 bodů).<br/> Pokud ale vezmeme v úvahu i poměr cena/výkon, bodovaly by společně whisky King Robert II a Whyte and Mackay Special, protože běžná cena přes 800 korun za Ballantinku je vzhledem ke kvalitě hodně přemrštěná. Já ji však kupoval v akci za polovic v létě v Albertu, kdy byla z 880,- kč zlevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě.<br/> <br/> Ballantinku 12 yo jsem uchutnával několikrát na podzim a v zimě, a jednu recenzi jsem už měl připravenou asi ¼ roku, ale nezveřejněnou, s tím, že ji ještě případně upravím dle výsledků slepého testu. Bodově to nakonec bylo nachlup přesné skóre. <br/> Základní Lidlovskou Queen Margot jsem měl kdysi jen jednou jednoho frťana, nyní nemohla v takto silné konkurenci uspět, možná by bylo zajímavější ji srovnat s Ballantinkou Finest a podobnou třídou blendů. Propadák to nebyl, ale jak jsem procházel poznámky na Queen Margot 3 yo, 5 yo a 8 yo, jako nejzajímavější se mi z nich jevila verze 5 yo, kterou bych asi z produkce Lidlu doporučil k ochutnání začátečníkům nebo jako běžné levné pití pro návštěvy, které nic lepšího neocení.<br/> <br/> Whyte and Mackay Special jsem pil před tímto testem jen jednou, u táty v lednu tohoto roku, měl jsem už sepsanou recenzi, ale opět jsem čekal ještě na společnou přechutnávku. V lednu jsem v poznámkách měl 82 bodů, po testu drobná korekce na 81.<br/> <br/> King Robert II Deluxe je takovou mojí blendovou stálicí, v TravelFree bývá za velmi rozumnou cenu v litrové verzi a máme ji stále doma já i táta. Ve své třídě mi prostě sedí. Před tímto testem jsem si od ní dal na asi 4 měsíce pauzu, abych měl slepý test trochu těžší, ale nakonec jsem ji poznal podle jejího šmrncu pomerančové kůry. Nutno ale přiznat, že při porovnávání vůní B12, WaM a King Robert byly ty rozdíly opravdu drobné a hodně mi test naslepo motal hlavu. |
| Barva: | 1 |
| Alkohol: | 40 % |
Radek, 08. 04. 2016 13:51 (27019)
Jen technická poznámka
Má býz zlevněna, nikoli slevněna:
ad:
[quote="Hunter"]....kdy byla z 880,- kč slevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě....[/quote]
zyki, 08. 04. 2016 14:11 (27022)
Hunter, 08. 04. 2016 14:13 (27023)
[quote="Radek"]Jen technická poznámka
Má býz zlevněna, nikoli slevněna:
ad:
[quote="Hunter"]....kdy byla z 880,- kč slevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě....[/quote]
[/quote]
Dík za upozornění, opraveno ve všech čtyřech recenzích, aspoň si to budu lépe pamatovat.
A jsem rád, že aspoň něčím mohl můj velký srovnávací test zaujmout. :lol:
Nethar, 09. 10. 2017 15:41 (38805)
Děkuji Hunterovi za slepé vzorky ;-) Připravil mi je už tuším na festival 2016, dostal jsem se k nim až teď v rámci vzorkového úklidu. Jedna věc je ochutnávat naslepo whisky, to může být masakr, tady jsem byl ale úplně mimo, protože jsem ani nevěděl, co za destilát to je. Čím víc jsem nad tím pak přemýšlel, tím víc jsem byl zblbnutý - whisky, rum, brandy, blend? No někde jsem šťastně trefil, jinde nešťastně netrefil.
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano |
| Akce: | Tajemné vzorky od Huntera |
| Aroma: | Trochu dřevíčka, spíš citrusově kyselé, lehčí, travnaté. Stála ve skleničce dost dlouho pod víčkem, ale moc intenzity nepřipravila. Každopádně není ničím protivná a dá se s ní hezky hrát a hledat v ní. |
| Chuť: | Lehčí, řidší (40?), trochu zatuchlosti, už se bojím cokoliv tipovat, ale řekněme tedy blendové, nepřichází žádný pepřík štiplavý, ale ani ne protivná dřevitost, fakt takové hladivé. |
| Dozvuk: | A jéje, zase chytám hovězí játra v dozvuku, pomoc! (a to se jedná o úplně jiný degustační den) Ale přijde mi, že ne tak odpudivě moc jako ve čtyřce, takový spíš plesnivý sklep, zatuchlá půda u babičky. Oříškový, příjatelně nahořklý. |
| Shrnutí: | Buď jsem si odvykl alkoholově slabších whisek, nebo to není alkoholově slabší whisky :-) Můj dojem z této je spíš taková jednodušší whisky, zvláštní zatuchlost mi kazí dozvuk. |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 40 % |
frydas, 01. 01. 2018 16:46 (40977)
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 40 % |
inerc, 07. 02. 2018 21:05 (41844)
| Barva: | -1 |
| Alkohol: | 40 % |
Torrez, 06. 05. 2020 22:29 (59199)
| Velikost: | Vzorek |
| Aroma: | Citrusová vůně, bourbon, celkem jemná a pěkná, dřevitost. |
| Chuť: | Jemná, med,ovoce. Vyvážená hořkost se sladkostí, zajímavá sladovost. |
| Dozvuk: | Lehce kořeněný, slabší. |
| Shrnutí: | Dobrá blended, můj favorit. |
| Alkohol: | 40 % |