Nethar, 10. 12. 2015 22:31 (25010)
Na řadě je jedno z mých zajímavějších (aspoň pro mě) adventních porovnání - Glenfarclas. Mám lahev 21 yo, k tomu jsem přidal vzorky 25 yo a 40 yo a s pomocí manželky z toho vznikla pěkná slepá ochutnávka. Odtajněné vzorky jsou:
1) 25 yo
2) 21 yo
3) 40 yo
Vzhledem k tomu, že jsem znal jenom 21 yo, neměl jsem sice co poznávat, ale doufal jsem, že trojka je opravdu ta nejstarší, protože je nejvýraznější a prostě nejlepší. První dvě mi přišly k sobě docela blízké, tipoval jsem, že moje 21 yo je spíš jednička, ale jistý jsem si nebyl. Skoro mi přijde, že je snad 21 lepší než 25. 21 yo už jsem podrobné recenzoval, 25 je tedy podobná, 40 je o kus lepší. Ale celkově jsou mé dojmy stejně spíše takové rozpačité.
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano - Glenfarclas 21 yo vs 25 yo vs 40 yo |
| Aroma: | Z trojice nejdřevitější. Sladký sherry nádech. Podobné jako dvojka (21 yo). Po přečtení oficiální recenze vidím "delicately peated", přiznám se, že to tam teda nechytám. Je to asi taková ta opálená dřevitost. |
| Chuť: | Dřevité sherry, trochu uměle kořenitý, není mi nijak extra příjemný. |
| Dozvuk: | Střední až krátký, sladké koření. |
| Shrnutí: | Tipoval jsem, že je to 21 yo, nakonec je to 25 yo, přijde mi, že spíš přidala nepříjemného dřeva než čehokoliv jiného. Ono jsem trochu přísný, když už je to tak stará whisky, ale pravda je, že večerní blendy (Black Bull a Lost Distilleries) mi chutnaly víc. |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 43 % |
Radek, 11. 12. 2015 08:11 (25015)
josé, 22. 04. 2019 20:26 (51692)
| Velikost: | vzorek WF Radebeul 2019 |
| Body: | 7+ |
| Aroma: | výraznější než předcházející jednadvacítka. více sušených jablek. temnější sherry, dřevo, čokoláda. hladivý. vanilkové tóny. (b.2+/3) |
| Chuť: | jemná, sametová, plná čokoládového dřeva a ovocnosti sherry. (b.3+/4) |
| Dozvuk: | kořenitý, sladký. dlouhý. ovoce, cukrovost, ovocné karamely, čokoláda, štěrk. (b.1+/2) |
| Shrnutí: | doplnění základního vzdělání. dlouho jsme se míjeli. o krok lepší než 21 yo. sladká, ovocná. tipuju mix AO a sherry. (b.0/1) |
| Alkohol: | 43 % |
lalos, 12. 05. 2020 21:15 (59286)
| Info: | Hladina v lahvi 105 se blíží povážlivě ke dnu, je načase sepsat poznámky. No a aby v tom nebyl sám, vytáhnul jsem ze zásobárny vzorků pro srovnání ještě Glenfarclas 18 yo a 25 yo.<br/> Pětadvacetiletý Glenfarclas je příkladem klasické déle zrající Speyside whisky, přičemž si stále drží přijatelné ceny kolem 100€. Zrál celou dobu v sudech po sherry oloroso. |
| Barva: | Deep Gold – nebarveno - filtrováno |
| Velikost: | Vzorek od MiPatrika |
| Aroma: | Sladká, medová, malinko lihově štiplavá. Rozinky, kyselkavá. |
| Chuť: | Suchá. Řidší a vodovější. Vanilkový extrakt, hodně dřeva, kůže. |
| Dozvuk: | Sušší, dřevitý, spíše natrpklý než hořký. Docela zajímavý. |
| Shrnutí: | Zajímavá, vyzrálá whisky. Není špatná, je to spíš drsnější pití s kůží a dřevem. Žádný dezert. Není to úplně můj styl. S palírnou Glenfarclas si dlouhodobě moc nerozumím, i když asi takto si představuju old school whisky. |
| Alkohol: | 43 % |
Žiži, 26. 04. 2021 23:26 (66097)
| Velikost: | vzorek (4 cl) |
| Aroma: | trochu ostřejší, kombinace starého dřeva (obchod se starým nábytkem) a zralého ovoce, lehce ořechy a rozinky, slabé medové tóny |
| Chuť: | opět kombinace starého dřeva a zralého ovoce, ořechy, rozinky, čokoláda, slabé medové tóny, šťavnatá |
| Dozvuk: | středně dlouhý, staré dřevo a zralé ovoce, ořechově suchý s tóny čokolády |
| Shrnutí: | nádherná vyzrálá whisky, pěkná kombinace hladkého, jemného dřeva a ovoce s čokoládou a ořechy, vše pěkně zkombinované, příjemně pitelná; závěr by ale mohl být delší |
| Barva: | +1 |
| Alkohol: | 43 % |
Nethar, 13. 12. 2022 17:46 (75006)
V Londýně jsem chtěl přechutnat 25 yo London Edition, ale buď ji opravdu neměli, nebo mi ji zapřeli. Při prvním náletu jsem dokonce omylem akceptoval "klasickou" pětadvácu, ale tak když už máte nalito, tak tuhle dobrotu si můžete dál znovu ;-) (po sedmi letech)
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ne |
| Akce: | Whisky Show London 2022 |
| Aroma: | Bohaté sherry, spíš sušší, zatuchlé ořechy, kiwi. |
| Chuť: | Velmi jemná, jak je u Glenfarclas zvykem. |
| Dozvuk: | Do nahořklých (příjemně) oříšků. |
| Shrnutí: | Dobrá, jemná, ale zahřeje. |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 43 % |