Radek, 19. 07. 2011 14:48 (1574)
Na Glenfarclas jsem se vždycky těšil. Mám tenhle styl rád a Macallan, Aberlour či Balvenie jsou mé oblíbené, a tak jsem nějak podvědomě čekal že to bude něco podobného. Asi jo, ten styl to byl, ale samotná whisky mě teda zklamala (to je o stupeň výš než když mě neosloví). Prostě mi v ní něco chybělo. Bylo to prostě jen takový příjemný pití, ale od single malt očekávám něco víc. Byla to přesně tahle láhev s tím číslem 12 v modrém oválu co je na obrázku...... (litrovka) a tak se utěšuju nadějí že ta 12yo s klasičtější etiketou je třeba lepší..... nezkoušel jste někdo?
Hunter, 19. 07. 2011 15:21 (1575)
Radku fajn, že jsi přidal další láhev do sbírky, ale pokud můžeš, prosím o doplnění aspoň stručných informací vůně a chutě, případně dozvuku, aby všechny recenze měly zachovanou určitou formu, kterou se tu snažíme dodržovat, OK? Díky za pochopení ;)
Radek, 19. 07. 2011 15:50 (1576)
Já si všim, že se tam snažíte dávat podrobnější hodnocení, právě proto se moc neženu do zakládání novejch témat.
Nethar, 19. 07. 2011 16:18 (1577)
Změnil jsem nadpis příspěvku z "Glenfarclas 12yo" na "Glenfarclas 12 yo", ať to máme všude stejné kvůli automatickému generování odkazů do abecedního seznamu.
Taky jsem zmenšil obrázek, tip pro všechny - vkládejte obrázky do příloh o maximální výšce 330 px, tím se kolem nevytvářejí nehezké posuvníky a aspoň nebudeme tak moc plnit databázi velkými soubory.
Hunter, 19. 07. 2011 17:27 (1578)
Radku v takovém případě se to dá řešit třeba tak, že píšeme Michael Jackson hodnotí..., Jim Murray o ní říká...případně pár hlášek, co o ní píšou někteří prodejci, a podobně.
Radek, 19. 07. 2011 18:16 (1579)
No tak to potom neni problém, neboť.....
Michael Jackson hodnotí Glenfarclas, dvanáctiletá, 43% takto:
Barva: Bronzová.
Aroma: Suché, s rychlým silným nástupem.
Tělo: Pevné, mírně olejové.
Chuť: Mnoho příchutí, s náznaky rašelinového kouře.
Dokončení: Dlouhé s náznaky dubu, dokonce i v poměrně mladém věku.
a dává jí 87
Když tak nad tím přemýšlím, tak barva sedí, aroma myslím taky. S tou chutí to taky celkem trefil, opravdu mnoho příchutí, ale chuť v podstatě žádná :mrgreen:
U mě maximálně 75. Pozn.: v roce 2012 aktualizováno na 83.
Ale má tam ještě tu klasickou vinětu.... tak nevím jestli to nemá nějaký konstrukční význam.
Hunter, 19. 07. 2011 18:24 (1580)
Shargard, 19. 07. 2011 22:45 (1595)
Vidím, že máme nového recenzenta a tak ho vítám a chválím. Pokud tě toto lahev krapet zklamala, měl bys zkusit
Nethar, 19. 07. 2011 23:11 (1597)
:text-offtopic: Hahááá, mám novou zábavu, dělat z vašich zmínek o lahvích odkazy skrz naskrz po fóru... (ďábelský smích)
Hunter, 25. 04. 2012 12:59 (6410)
Díky Króčovi jsem mohl přechutnat i Glenfarclas 12 yo v novějším designu, než recenzoval Radek.
| Glenfarclas 12 yo | |
| Alkohol: | 43% |
| Shrnutí: | Jak mě mile překvapila svou výraznou a pro mě příjemnou vůní, tak za chuť a celkové sladění šly body zase níž, ve výsledku ale spokojenost a pěkných 84 bodů.Oproti 15y není tak vyzrálá a vyvážená. |
| Barva: | -1 |
Radek, 03. 01. 2013 00:00 (9084)
Tak jsem tuhle whisky přechutnal:
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ne |
| Aroma: | Trochu sherry. |
| Chuť: | Mandarinky a ke konci pomerančovatí. |
| Dozvuk: | Nevýrazný a ke konci to i zhořkne. |
| Shrnutí: | Nějak se s touhle whisky nedokážu úplně shodnout, to asi ty mandarinky. Řekl bych že Glenfarclas má na víc. |
Původně jsem bodů dal podstatně míň, to jsem ale hodnotil dost po paměti.
kml, 11. 07. 2013 21:06 (10602)
| Aroma: | Suché, sherry. |
| Chuť: | Nasládlé sherry, kouřová suchost, kořeněná. |
| Dozvuk: | Dřevitá dochuť, trpce nakyslá, suchost a sherry. |
| Shrnutí: | Lahodná, solidní whisky se stopami sherry. Výrazná chuť i u mladé whisky. |
| Barva: | +2 |
| Alkohol: | 43 % |
Hunter, 24. 09. 2013 20:03 (10986)
Uplynul rok a půl a měl jsem možnost, tentokrát bez vědomí toho, co piju, přechutnat ve slepém testu od Króči vzorek stejné whisky jako jsem už pil na whiskyfestivalu.
Takže jdu s kůží na trh, myslím, že je to zajímavé se podívat, jak se může změnit hodnocení i slovní popis s odstupem času, a také když najednou nevím, že mám whisky, která zrála v sudu po sherry.
| Shrnutí: | Moc mi chutná, sympatický vzorek a jsem zvědav na odtajnění palírny. |
Nethar, 24. 09. 2013 22:46 (10992)
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano |
| Aroma: | Výraznější sladké aroma naznačuje, že whisky je buď v něčem stařená nebo ji někdo hodně nastříkával parfémem :-) Každopádně se jim to povedlo. Sladké pomeranče, stále oblíbenější výraz marshmallow, na konci to uzavírá koženost. Celé zahalené v trochu kyselejší hravosti, ale celkově je to spíš "zatuchlejší" whisky. |
| Chuť: | Trochu ostřejší (tipuji 43%, možná i 46%), tady spíš kožená, hutnější, ta ovocná hravost z vůně mizí. Při opakovaném napití mi bohužel mírně hořkne. |
| Dozvuk: | Pro mě nejslabší článek řetězu, je tam trochu dřevité hořkosti, jehličnatých stromů. Z pozitivních dojmů čokoláda, která je naštěstí tím, co nakonec zůstává. A doznívá dost dlouho. |
| Shrnutí: | Šikulka tahle whisky. Člověk se vždycky bojí, když mu něco naslepo testovaného chutná, aby nevychválil nějaký blend, ale koneckonců jestli tohle je levný blend, tak já jsem nadšený a běžím do Lídlu :-) Klasickou si ji ale raději kupovat nebudu, ačkoliv jsem si na vzorku pochutnal, ta nahořklost by mi mohla lézt časem na nervy. |
| Barva: | +1 |
| Alkohol: | 43 % |
Díky za vzorek, Króčo!
whisky, 30. 04. 2014 22:31 (14270)
Lehce nakyslá, je znát původ alkoholu (ječmen), pivní nádech.
Duthoron, 28. 05. 2014 08:16 (14648)
| Aroma: | Drcené vlašské ořechy na nějakém dortu s cukrovou polevou. |
| Chuť: | Zpočátku jen sladká, ale rychle sílí a nabývá robustnosti. |
| Dozvuk: | Pomalu ustupuje síla koření a zůstává něco jako máslová sušenka. |
| Shrnutí: | Hodně dobrá whisky, která se dá sehnat v Travel free shopu za 632,- Kč litr (v akci s klubovou kartou občas taky za 500). Lepší poměr ceny a výkonu asi neseženete, takže se snažím mít doma stále aspoň jednu lahev na takové běžné pití. |
Cyra, 20. 10. 2014 20:16 (16736)
| Aroma: | Lehce nakouřené citrusové ovoce a hrušky. Karamel, jemně kakao, ořechy, květiny. Také náznaky travních odstínů. |
| Chuť: | Nasládlá, oříšky, kytičky. Docela šťavnatá. |
| Dozvuk: | V dozvuku hořkne (docela nepříjemně). Kakaem zaprášená jablka a citrusy. Dřevo a kyselejší tóny s nahořklostí. V úplném závěru se vrací pocit nasládlosti (ale to už je pozdě). |
| Shrnutí: | Ani mi moc nevadí, že už je láhev skoro prázdná. Tohle mi moc nesedlo (naléval jsem to spíše návštěvám :) ). Po 105 to bylo zklamání. |
salam15, 11. 11. 2014 23:45 (17100)
| Aroma: | Zvláštní, ostré. Špatně se to popisuje, ale snad kůže a něco umělého. Když ji necháte pár minut stát ve sklenici, tak se otevře a ostrost je ta tam. Kůže je cítit pořád, ale přidají se oříšky a karamel. |
| Chuť: | Opět kůže i když méně než ve vůni. Chuť je velmi hutná. Tmavá čokoláda, sherry. |
| Dozvuk: | Dlouhý, potěší. |
| Shrnutí: | Tahle whisky má nakročeno k tomu stát se mou oblíbenou lahví ze Speyside. Při testování jí dělala párkrát sparing partnera GlenGarioch Founder's Reserve, která prohrávala kvůli menší výraznosti a větší sladkosti a voňavkovitosti. Při srovnání s Clynelish 14 yo to už bylo o poznání vyrovnanější. Rozhodně však pro ni hovoří poměr cena/výkon - kdo ji koupil v Travel Free (pokud možno v akci s klubovou kartou), ten ví :-) |
Runrig, 15. 01. 2015 21:25 (18060)
Aroma: Vydelana jelenice, sherry, mlecna cokolada v oleji, zadelane zkysle testo na houskovy knedlik
Chut: Sladka vanilka, ktera uschne, sherry, spetka pepre, vyrazne zatuchla trava
Dozvuk: Hrejiva, jeste sherry, liskovy orisek, drevity ton
Shrnuti: Vetsinou dobre funguje jako jeden z prvnich vzorku vecera, litrove baleni 12yo nebude posledni a jsem velmi zvedavy na 15yo.
Kobalt, 10. 02. 2015 15:23 (18345)
| Aroma: | med, sherry, lehce něco ovocného |
| Chuť: | med, sherry, trochu dřeva a nějaké koření, konec sušší |
| Shrnutí: | Dobrá whisky za výbornou cenu. Výborná do začátku single malt |
Moje první celá láhev single malt whisky, přesvědčila mě, že se vyplatí investovat do něčeho lepšího než jsou základní blendy a stal se z ní tak začátek další cesty.
Duthoron, 11. 02. 2015 11:16 (18359)
Výborná volba na začátek :-) vítej na cestĕ. Pokud nakupuješ v Travel free tak v téhle cenové kategorii (akce cca 500,- za litr) nic lepšího nenajdeš. A když si budeš chtít udĕlat radost, koukni po 18ti leté verzi, mají ji kolem 1100,- ;)
Nethar, 27. 02. 2015 12:53 (18641)
joy, 21. 03. 2016 22:16 (26744)
| Glenfarclas 12 yo | |
| Velikost: | celá láhev |
| Aroma: | sladké, sherry, hrozinky, pryskyřice, po odvětrání se objevuje med, jablečné slupky a citrónová kůra |
| Chuť: | docela sladká, sherry, pak lehce vysychá, oříšky, ovoce, jablka a skořice |
| Dozvuk: | dlouhý, sladké dřevo a trocha nakylosti, skořice a hřebíček |
| Shrnutí: | Za ty peníze je to slušně pitelné, dokáži si představit, že si koupím další láhev |
| Alkohol: | 43 % |
Hunter, 21. 03. 2016 22:38 (26746)
[quote="Nethar"]
Ale ač to vcelku pěkně voní, v chuti to je na mě moc hořké, tohle si prostě nedokážu vychutnat.[/quote]
Co ti to tam nalili? Vždyť tahle whisky není vůbec hořká.
Nethar, 22. 03. 2016 09:09 (26747)
Co na tohle mám odpovědět? :lol: Dojmy recenzentů se občas liší. Párkrát jsem ji chutnal a neoslovila mě, ač bych si to kvůli ceně přál, poměr cena/výkon se mi zdá odpovídající, radši si připlatím za lepší pití.
Dřevitosti jsou recenze plné, ty tam máš připálenou topinku, já hořkost v dozvuku, Radek hořkost v dozvuku, Cyra nepříjemnou hořkost...
Kobalt, 03. 04. 2016 17:22 (26960)
J.K.Ch, 03. 04. 2016 17:45 (26962)
Radek, 03. 04. 2016 22:29 (26966)
Kobalt, 04. 04. 2016 01:39 (26969)
Jo a během neděle jsem dopil lahev, prázdná už je na odpočinku.
Kolda, 26. 04. 2017 07:54 (35418)
J.K.Ch, 23. 05. 2017 09:56 (36041)
| Gwc: | <URL url="http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/glenfarclas-12-yo/">[url]<LINK_TEXT text="http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/g ... las-12-yo/">http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/glenfarclas-12-yo/</LINK_TEXT>[/url]</URL> |
buddha.ps, 15. 08. 2017 20:10 (37624)
| Barva: | 0 |
J.K.Ch, 16. 08. 2017 22:39 (37665)
buddha.ps, 03. 09. 2017 18:10 (38010)
Walter, 21. 10. 2018 15:32 (46707)
| Rok plnění: | 2017 |
| Kód lahve: | L 14 11 17, 3 09:55 BB |
| Velikost: | Lahev o objemu 1 litr |
| Aroma: | Bezprostředně po nalití do skleničky převažuje ovocná nakyslost (zelená jablka, angrešty, citrusy), v této chvíli ještě nepatrně štiplavá a kořeněně vyostřená. Po několika minutách dochází k mírnému zlepšení. Přidává se něco málo nasládlosti medu a sušeného ovoce (hrozinky, hrušky). Na pozadí, vedle jemně svěžího alkoholu, na sebe upozorňuje lehce zatuchlá dřevitost s náznakem máty. |
| Chuť: | Ovocná nakyslost, středně tělnatá, doplněná o koření, drobnou nahořklost syrového dubového dřeva, sušených bylinek a kávy. Kolem všeho se line určitá větrovost. |
| Dozvuk: | Delší, zprvu víceméně nahořklý, navíc s připomínkou čerstvě posečené trávy. Teprve později lze zaregistrovat náznak nasládlosti, i když pouze ve stopovém množství. |
| Shrnutí: | Poprvé jsem tuto whisky ochutnal na konci loňského roku. Dominovala nasládlost zralé hrušky s dotekem medu. Zatoužil jsem tehdy po celé lahvi. Bohužel ta, co mám doma aktuálně otevřenou, je svým obsahem poněkud odlišná. Škoda. (Aneb Uf, to jsou ale věci. Každopádně vyloženě špatná není. Nejvíce mě potěšila v kombinaci se sýrem typu gouda značky Blaník s podílem tuku 48 % a chlebem z rodinného Pekařství Masařík.) |
| Barva: | 1 |
| Alkohol: | 43 % |
Torrez, 27. 03. 2019 21:34 (50971)
| Velikost: | Vzorek 0,05l |
| Aroma: | Ve vůni kyselejší ovoce a sladové tóny, s náznakem sladkosti a koření. |
| Chuť: | Sladší, s nijak zlou hořkostí, trocha medu. Krásně pitelná i přes slušnější ostrost. |
| Dozvuk: | Spíše kratší, sladový, zde už umí být hořkost horší. I zde je lehký pozůstatek síry jako 10 YO. |
| Shrnutí: | Sedí mi, v poměru cena-výkon je v pořádku. Oproti 10 YO je pokrok podle poznámek. |
| Alkohol: | 43 % |
josé, 06. 04. 2021 13:00 (65560)
| Info: | WB odkaz informativní. konkrétní plnění tam není: litrová lahev, BC: L29 01 18 |
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano |
| Body: | 6 |
| Aroma: | po odkrytí pokličky sladké ovocné. jahody, maliny, ty potom zmizí. pod tím AO dřevo, vanilka. mírná nahnilost, zapařené seno. prach a upocenost. (b.2/3) |
| Chuť: | docela sladká. perlivá. sušené ovoce - jablka, brusinky. med, koření, opálené dřevo, trochu tabák a lékořice. hezky se pije. (b.3/4) |
| Dozvuk: | hřejivý, sladký. slad, ovoce, wafle, mléčná čokoláda. želé. (b.1/2) |
| Shrnutí: | nasládlost v chuti mi sedla, není špatná. jsem zvědav na odtajnění. (b.0/1) |
| Alkohol: | 43 % |
Petr KomáreK, 15. 09. 2022 11:55 (74239)
Glenfarclas 12letá 43%
(lahvováno 7.1.2022 - L 07 01 22 3 11:44 BB)
V aroma v prvním dojmu sherry, ovoce, čokoláda. To by taky nebylo špatné, ale když se jí ještě chvíli nechá čas, tak ukáže i další tóny. Vše se zjemní, sherry, pomeranče a čokoláda zůstávají, ale začnou se tam i přidávat jemné hladivé tóny máslových sušenek s bylinkami, pozadí pak posedává lehká hořkost pomerančů. V chuti opět pomeranče, sladkost, postupně pokračující do čokolády, ovoce, trocha kořenitosti. V dokončení se pak vrátí sherry s pomeranči, sladkostí a nádech sherry postupně hezky doznívá.
Je to příjemně pitelná whisky za příjemné peníze, potěší, polaská, do výšin nevystřelí, ale ideální třeba k popíjení u filmu, kdy na sebe nebude strhávat pozornost a člověk pak neví, zda se více věnovat jí nebo filmu.