Hunter, 25. 09. 2011 23:45 (2670)
Dnes bych vám rád představil v pořadí druhou whisky z palírny Balblair.První, což byla verze 1997,
zde sklidila slušný ohlas, proto jsem si k ochutnávce vytipoval jejího staršího sourozence, verzi 1989.
Tato ročníková whisky je plněna v síle 43% a zrála v sudech z amerického dubu.
| Poznámka: | Nemůžu se ubránit srovnání s verzí 1997, která mě nadchla. Verze 1997 je lahodnější a sladší, rozhodně bohatší, a to jak ve vůni i chuti.<br/> Starší devatenáctsetosmdesátdevítka bude vyhovovat spíše těm, kteří mají rádi kořenitější styl. |
| Aroma: | Hutné sladké víno, sušené ovoce, silná kořenitost, dřevitost, pod tím sladká květinová vůně,vanilka, skořice. |
| Chuť: | Řekl bych, že oproti 1997 nabrala za delší zrání ze sudů více dřevitosti a kořenitost. Je však zároveň jemně smetanová a překvapivě není v těle až tak plná, jako bych u 21 let staré whisky očekával. |
| Dozvuk: | Dozvuk je příjemný, dostatečně dlouhý a jen pozvolna odeznívá. |
| Shrnutí: | Tohle je slušná whisky, která sama o sobě nemůže nikoho zklamat, bohužel v duelu proti mladší verzi u mě zaostává a očekávání bylo veliké, protože jsem předpokládal, že starší a vyzrálejší ročník půjde v tom, co jsem oceňoval na 1997, ještě dál. |
| Alkohol: | 43 % |
Jim Murray ji v Bibli hodnotí 91/100.
Serge na WhiskyFun 84/100.
Děkuji Petrovi za možnost zakoupit z jeho bohaté nabídky vzorek.
Nethar, 26. 09. 2011 09:01 (2671)
Moc pěkná recenze, děkujeme! Balblairy patří po úspěšné 1997 také k mým žhavým kandidátům na další průzkum, ale tohle by mě dle tvého popisu asi "zklamalo" taktéž... větší kořenitost a dřevitost určitě nevyhledávám, 1997 byla právě kouzelně voňavá a bohatá. Ale dobře, že to víme. Přesto to je dle hodnocení výborná whisky, nicméně o to více si budu nadále vychutnávat 1997 ;-)
Nethar, 08. 06. 2012 16:15 (7101)
Tak slepá ochutnávka Balblairu je za mnou. Musím dát za pravdu Hunterovi - tohle je spíše pro milovníky kořenitějšího - tedy více dřevitého stylu.
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano |
| Aroma: | Velmi příjemná čerstvá ovocná vůně. Nakyslejší tóny, těžko odhadovat, ale z aroma se mi zdá dost štiplavá - hodně alkoholu? Dále se objeví trochu toho "zatuchlého sena", dřevitosti, kokosu. Kdo vydrží ještě déle, je odměněn nádherným přídělem medu. A pak už se vrací spíše ta horší dřevitost, les. |
| Chuť: | vysoký alkohol se nepotvrzuje, whisky je sladší, proti aroma spíše nudná |
| Dozvuk: | dozvuk se mi zdá krátký, dřevitě nahořklý už v prvním kole, tady mi nechutná |
| Shrnutí: | hmmm, tak Balblair je to. Jak jsem si pochutnával na Balblair 1997 a smutně se - tuším že včera - loučil s poslední skleničkou. Po tomhle by se mi moc nestýskalo. Opět nasadí laťku velice vysoko ve vůni, ale ve zbytku je asi znát na mě už příliš velký vliv dřeva. |
| Barva: | -1 |
| Alkohol: | 43 % |
Lakus, 24. 01. 2013 22:04 (9238)
| Aroma: | Jablečné slupky, banán, vanilka, bílé hroznové víno a dřevo, které celé vůni dodává trošičku umělý tón. |
| Chuť: | Olejovité tělo. Dřevitá ovocnost, trošku trpká na jazyku. |
| Dozvuk: | Hořké, v ústech zůstává pachuť vlkhé kůry, postupně zesiluje ovocnost, chuť cukru muscovado, ke konci se stává dominantním med. |
| Shrnutí: | Aroma nalákalo, zbytek však mírně zklamal. Překvapilo mě, že dozvuk je mnohem bohatší než samotná chuť. |
J.K.Ch, 25. 05. 2017 12:50 (36101)
| Gwc: | <URL url="http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/wf2016-klenoty-3101/">[url]<LINK_TEXT text="http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/w ... noty-3101/">http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/wf2016-klenoty-3101/</LINK_TEXT>[/url]</URL> |