Shargard, 09. 04. 2011 16:30 (68)
Glenmorangie Sonnalta PX - Tento kousek je z privátní edice palírny Glenmorangie což naznačuje jeho vyjímečnost. Jde o druhou whisky z této edice a každý rok bude uvolněna jiná lahev. Druhá v pořadí je Finealta, ale zpět. Jelikož je tahle značka mojí srdcovou záležitostí nemohl jsem tento skvost minout.
Sonnalta znamená štědrá a musím říct, že tomu tak skutečně je
PX - Pedro Ximénez což je španělský výrobce sherry
| Aroma: | sherry, sučené ovoce, řekl bych až takové rumové aroma (nemyslím tuzemák :lol: ), skvěle vyvážená vůně |
| Chuť: | v ústech neuvěřitelné jemná, sametově krémová, opět sherry a ovoce |
| Dozvuk: | velmi dlouhý, pomeranče, čokoláda, sherry, lískové oříšky - fantastický |
| Shrnutí: | Tohle je zatím to nejlepší co jsem kdy ochutnal. Úžasná na nose, parádní v ústech a fantastická v dozvuku. Rozhodl jsem se ještě přidat moje osobní hodnocení ke každé mojí popsané lahvi. Systém je klasický. 100 nejvíc. |
emvee, 18. 11. 2011 15:41 (3997)
Nethar, 18. 11. 2011 15:48 (3998)
Koukám, že se nám v posledních hodinách a dnech s novými uživateli roztrhl pytel. Za chvilku to nebudeme stíhat všechno ani číst, to se mi líbí ;-) Vítám dalšího člena fóra!
Více o sherry rozepsal hezky hezký Hunter zde:
Jenom doplním, že PX je podle legendy původně z Kanárských ostrovů. Víno se pak dostalo do Jerezu v batohu vojáka jménem Pedro Ximénez (dle wiki také možná Pedro Siemens nebo Pedro Ximen), který sloužil v námořnictvu Karla V. (16. století) v Nizozemí. Je ovšem málo pravděpodobné, že by se vínu zvyklému na teplé podnebí dařilo tak dobře i na severu, takže je příběh, ač zní hezky, patrně smyšlený.
emvee, 18. 11. 2011 16:09 (3999)
Díky za přivítání :-)
Shargard, 18. 11. 2011 18:35 (4001)
[quote="emvee"]Dovolím si opravit jednu informaci. Pedro Ximenez není výrobce sherry, nýbrž odrůda vína, ze kterého se sherry dělá. Sherry, které je vyrobené jen z této odrůdy je mj. velmi sladké.[/quote]
Vítám na fóru a díky za opravu. Po nedávném článku od Huntera o sherry jsem již poučen :D
Nethar, 14. 03. 2012 17:04 (5786)
Dneska jsem si užíval krásné možnosti trojtestu Glenmorangie - Nectar d'Or, Sonnalta PX, Astar. Věděl jsem, že mám nalité tyto konkrétní tři vzorky, ale nevěděl jsem který je který, což by mi stejně asi k ničemu nebylo, protože jsem si záměrně před testem nezopakoval, jaké jsou v nich "oficiální" charakterové a cenové rozdíly ;)
V textu je označuji čísly, takže pořadí (vzorků, nikoliv výsledků!!! výsledky najdete ve shrnutí) bylo:
Vzorek č. 1 - Nectar d'Or.
Vzorek č. 2 - Sonnalta PX.
Vzorek č. 3 - Astar.
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano |
| Aroma: | Silné stejně jako první vzorek (Nectar), ale zde je více klasické sladkosti a ovoce a méně nějaké té kůry, koření, kůže. Není tak agresivní do nosu, asi méně alkoholu. Voní mi to lépe než jednička, možná chudší, ale čistší a milejší. |
| Chuť: | Oproti jedničce (Nectar) tak moc hlaďoučká (koukám shoda s Shargardem), karamelově dřevitá. |
| Dozvuk: | Čokoládově kořeněný dozvuk s krapkou štiplavosti, bojím se hrát si s označením "hořkost" (asi "Shargardovy" oříšky). Dřevo. |
| Shrnutí: | Jednička (Nectar d'Or) byla hodně bohatá a výrazná, doporučuji minimálně vyzkoušet, pokud vám to sedne, můžete si ji v klidu zamilovat. Mně na tom aroma trochu něco na hranici vnímání vadilo, což je škoda, protože je dle mého pohledu (z hlediska kvality) u jedničky tou nejsilnější stránkou.<br/> Dvojka (Sonnalta PX) - jak jsem psal - ve vůni pro mě čistší a jednodušší než jednička (Nectar), o to milejší. V ústech jemná a v dozvuku nejlepší z trojice.<br/> Trojka (Astar) jednoznačně vyhrává ve vůni. Co se týče chuti, tak je asi na úrovni dvojky (Sonnalta), jenže tady těžko srovnávat - dvojka hladí a uklidňuje, trojka nabízí naprosto odlišný zážitek vysokého obsahu alkoholu, záleží co preferujete či na co máte momentálně náladu. V dozvuku mě potom extra neoslovila (jsem drsoň s přehnanými nároky).<br/> Mé celkové pořadí: 1. Sonnalta PX (dvojka), 2. Astar (trojka, poděkuj vůni), 3. Nectar d'Or (vzorek číslo jedna, ona je to takový nenapádný černý kůň, kdyby se hodnotil poměr cena/výkon, mohla by ostatním pěkně zavařit) |
| Barva: | +2 |
| Alkohol: | 46 % |
Radek, 14. 06. 2012 22:59 (7257)
| Aroma: | čokoláda a ještě něco.... jahody?? |
| Chuť: | jojo, je to Glenmorangie, tou fundamentální hořkostí je ta chuť podkreslena... ale jinak to rozhodně není špatné, hořká čokoláda a přezrálé pomeranče |
| Dozvuk: | mě teda nějak v paměti neutkvěl |
| Shrnutí: | řekl bych že je to (tedy pro mě) něco mezi 10yo Glenmorangie a Quintou Rubain... o to víc mě mrzí ta štiplavost QR, budu muset Quintě Rubain dát ještě šanci a přechutnat |
zorro, 11. 10. 2013 23:01 (11252)
Sice se solidním náběhem na chřipajznu, ale chuť byla silnější...takže mám před sebou vzorky - PX Sonnalta a Finealta...musím souhlasit se Shargardem...za mě taky jeden z nej kousků, co jsem ochutnal, což nemůžu říct o Finealtě, ale o tom jinde...
| Aroma: | sladká vůně, sherry, sušené ovoce - rozinky, med |
| Chuť: | na patře úžasně jemná a krémová, zralé pomeranče, sherry |
| Dozvuk: | neuvěřitelný a úžasný, z kraje příval pomerančů, sladko-hořký, trocha čokolády, celkově dlouhý |
| Shrnutí: | zatím nejlepší whisky z palírny Glenmorangie, kterou jsme kdy s Terkou ochutnali. Takže body šetřit nebudeme...:) |
Jerry1, 30. 12. 2013 14:58 (12201)
| Vzorek: | ano |
| Naslepo: | ne |
| Aroma: | Sladké po sherry, ale ne moc intenzivně. |
| Chuť: | Velmi jemná chuť, která až po polknutí nabere trochu sílu. Jemný, uhlazený výraz, na konci trochu hořčí. |
| Dozvuk: | Střední až delší, pěkně hřeje. |
| Shrnutí: | Obě Glenmorangie (Sonnalta a Signet) jsem zkusil na doporučení Mirka. Bohužel mě nijak moc neoslovila, možná ještě Sonnalta za původní peníze, ale to už je passé. A nad Signet za ty peníze už vůbec neuvažuji. |
| Barva: | +1 |
| Alkohol: | 46 % |
Mirek, 30. 12. 2013 15:21 (12204)
100 lidí, 100 čenichů...a stejně s tou Glenmorangie nedám pokoj... :lol:, každý máme nějakou tu srdcovku...
Jinak s cenama máš pravdu, svět se zbláznil...
zombice, 06. 03. 2014 15:46 (13165)
Vytaženo z těch úplně nejstarších poznámek, které jsem si načmáral na kus papíru na řízené degustaci ve Whiskerii v Jindřišské věži věnované palírně Glenmorangie.
| Glenmorangie Sonnalta PX | |
| Velikost: | vzorek |
| Aroma: | Čokoláda, rozinky a další krásné a sladké vůně. |
| Chuť: | Chuť je plnější a je tu opět čokoláda, pak lehce schne. Není tak sladká jak ve vůni, spíš ovocně (sladké citrusy). |
| Dozvuk: | Kulaté dokončení, lehce se stopami máty. |
| Shrnutí: | Skvělá a výborná whisky! U téhle mě trochu mrzí, že jsem prošvihnul dobu, kdy se prodávala běžně a za docela rozumnou cenu... |
| Alkohol: | 46 % |
Hunter, 01. 11. 2014 17:59 (16910)
| Shrnutí: | S její cenou a dostupností je to špatné, o to jsem byl radši, že jsem u josého mohl přechutnat. |
| Barva: | +2 |
| Alkohol: | 46 % |
Leviathan, 12. 09. 2016 14:32 (30004)
Kolda, 12. 09. 2016 14:52 (30005)
Rozhodně otevřít, tím nic nezkazíš :lol:
Nethar, 12. 09. 2016 15:23 (30006)
[quote="Leviathan"]Musím vědět, jestli ji zítra na soukromé degustaci otevřeme nebo jestli ji nechat zavřenou a koukat, jestli se cena změní..[/quote]
Jestli ji otevřete nebo ne, to se dozvíš bezpečně až zítra :-)
Pokud si vybíráš mezi dvěma možnostmi, můžeš mít to nejlepší z obou - otevřít, vypít a potom se koukat na aukce, jestli se cena změní :-)
Co se bude dít s cenou nikdo neví, ale Sonnalta patří do limited Private Edition od Glenmorangie (každý rok jedna, další jsou Finealta, Companta, Ealanta a já nevím co všechno dalšího), navíc je to pokud se nepletu hned ta první, takže nejstarší, takže s největším potenciálem zhodnocení.
Vývoj ceny na whiskyauction.com:
xenopus, 16. 12. 2016 18:34 (32319)
| Podrobnosti: | 0,04l vzorek od josého |
| Body: | 86,5 |
| Aroma: | Příjemné, kulaté, sladké, ovocné. Sušené meruňky, čokoláda, trocha větrovosti, med. |
| Chuť: | Slaďounká, lepivá, hezká. Sherry, sherry, sherry. |
| Dozvuk: | Hodně sladké, docela krátké. Červené ovoce, pomerančová kůra (i s nahořklým vnitřkem), meruňková marmeláda, opět trocha větrovosti, stopa sušených tabákových listů. |
| Shrnutí: | Super sherry whisky, to bez diskuze. V přímém porovnání s Glendronach 15 Revival trošku zaostala ve vůni a kvůli menší intenzitě v chuti. |
| Barva: | 1 |
| Alkohol: | 46 % |
josé, 14. 02. 2017 22:56 (33884)
| Velikost: | lahev |
| Aroma: | podmanivé perníkové sherry. sladkost. nezatuchlé dřevo. čokoláda, třešně, marmeládovost. skořice, vanilka. květy citroníku, jasmín. chce nechat ji rozdýchat. (b.3/3) |
| Chuť: | výrazná. trochu drhnoucí pikantní dřevo. sladká sherry ovocnost a vínově nakyslá šťavnatost - sušená jablka, švestky a třešně. bublanina. příjemně jehličkuje kořením - hřebíček, skořice, zázvor. (b.3/4) |
| Dozvuk: | hladký. koření z chuti, pečená hruška, pomeranče a hodně čokolády. dřevo. pražené lískáče. (b.1+/2) |
| Shrnutí: | moc dobrá a příjemná whisky. v roce 2012 jsem ji na začátku své cesty k SM za necelé 2 tisíce koupil, načnul a odložil. teď jsem se k ní vrátil. je skvělá. (b.0+/1) |
| Alkohol: | 46 % |
při slepém porovnání s Compantou a Ealantou těsně zvítězila.
johnsorrow, 01. 10. 2024 22:16 (77735)
[quote=Leviathan post_id=30004 time=1473683549]
Omlouvám se za mírný Off topic. Lahev tohohle skvostu mám doma už pár let a teď zjišťuji, že to byla limited edice a už se nedělá. Tušíte někdo odhad ceny, potažmo zda má tendenci na ceně růst? Musím vědět, jestli ji zítra na soukromé degustaci otevřeme nebo jestli ji nechat zavřenou a koukat, jestli se cena změní..
[/quote]
Zítra dělám degustaci na téma starých plnění Glenmorangie a Sonnaltu PX mám jako finální vzorek. Jak pročítám recenze a poznámky dalších, dostal jsem se i k tomuto vláknu a musím říct, že mě strašlivě zajímá, jestli jsi to vypil, nebo ne :D Díky za případné dokončení příběhu téhle super lahve (btw. aktuální cena je šílenost).
Martin2, 02. 10. 2024 12:33 (77738)
Moc bych to neřešil, je jich dost, jen letos jich šlo koupit v