Leviathan, 11. 02. 2012 14:02 (5237)
Jedná se o základní plnění palírny Glenfarclas, neboli Údolí zelené trávy.
Whisky zrála v sudech po sherry, což dává docela dobře znát.
Informace o palírně jsou k nalezení jinde, což nechám na Vás.
Hodnocení dle Jima Murraye je 80, Michael Jackson udělil 86 bodů, můj oblíbený funebrák dokonce 89 ze sta.
K této whisky si buduji poměrně vřelý vztah, protože je to po Glenfiddich 12y, Highland Park 12y a něčem zapomenutém z časů minulých, první jednosladová whisky, která mi opravdu zachutnala a zároveň první nebarvená, kterou jsem kdy měl.
| Poznámka: | Hodnocení však berte s rezervou, zatím nemám moc napito, při postupném srovnávání a objevování dalších kousků jsem postupně zvyšoval z 84. |
| Aroma: | Zpočátku lehce cvrnkne přes nos koření, poté odhalí vůni sladkého ovoce, především broskví, sherry, poté obilí a karamel. |
| Chuť: | Tělo jemné, chuť je víceméně odrazem vůně, tedy nejdřív lehké hřejivé koření, které přechází ve výraznou medovou skladkost, následovanou ovocem a sherry, možná karamel, sladký ovocný čaj, sirup proti kašli (v dobrém). Těsně před polknutím je vzadu na jazyku opět kořeněná. |
| Dozvuk: | Hřejivý, jemný, ale dlouhý, sušené ovoce namáčené v medu. O něco později zanechá v puse příjemné aroma doutníku, které zůstává velmi dlouho - ideální usínání. |
| Shrnutí: | Nemohu nabídnout moc srovnání, mně tahle živá voda umí velmi zpříjemnit večer, snad jen by aroma mohlo být plnější a méně cvrnkavé. |
| Barva: | -1 |
Nethar, 11. 02. 2012 16:01 (5240)
Leviathan, 11. 02. 2012 16:46 (5241)
Hunter, 11. 02. 2012 17:56 (5243)
První recenzička, že jo? Hezká práce! Glenfarclas 15y mě nezklamala, s chutí bych zkusil i 10y. Pokud pojedeš na whiskyfestival, můžeme i vyměnit vzorek ;)
Shargard, 11. 02. 2012 18:16 (5244)
Opravdu pěkná práce a už se těšim na další :clap: :clap: :clap: :clap:
Leviathan, 11. 02. 2012 20:05 (5247)
Hunter, 11. 02. 2012 20:43 (5248)
Nethar, 10. 03. 2012 19:46 (5685)
Testoval jsem novější etiketu, jestli je v tom výraznější rozdíl nevím.
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano |
| Aroma: | Spíše jednodušší "whisky aroma" bez výraznějších výkyvů. Jemně čerstvě dřevité. Zvlhlé seno. Později trocha cukříku. Jestli sherry, tak sladké. |
| Chuť: | Po trochu nudném úvodu ve vůni nečekaně sladká v ústech. Drobně to koření něčím ostřejším, trocha zázvoru, ale je to jenom takové kořeněné ozvláštnění, hlavním tahounem je hebká sladkost. |
| Dozvuk: | Ve výrazné sladkosti zůstává středně dlouho. |
| Shrnutí: | Kdo má rád sladší whisky, má zde vhodný kousek, v téhle oblasti je opravdu vymazlená. Není špatná, ale mně osobně přišla jinak příliš obyčejná. Nejvíce mě zaujala chuť v ústech. |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 40 % |
zivak, 13. 04. 2012 20:53 (6262)
Moje hodnocení, určitě ale bude potřeba přechutnat.
| "Glenfarclas 10y" | |
| Autor: | Živák |
| Barva: | +1 |
Leviathan, 11. 06. 2012 23:16 (7192)
Žiži, 20. 11. 2012 22:28 (8736)
| Aroma: | mírně sladké ovocné tóny, slabě ovocný kompot, mírně sherry, obilí a ořechy |
| Chuť: | ovoce s tóny sherry, lehce obilí a karamel, náznak ořechů, poměrně dost dubu, suchá |
| Dozvuk: | středně dlouhý, trocha ovoce a obilí s náznakem ořechů, dubově suchý |
| Shrnutí: | poměrně jednoduchá ale příjemná whisky, trochu víc dřevitější než by člověk čekal, naředěním získá drsnější a dřevitější charakter |
| Barva: | +1 |
| Alkohol: | 40 % |
Radek, 02. 07. 2013 16:52 (10526)
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ne |
| Aroma: | Nepříliš sladkosti, trochu umělosti.... nic moc. |
| Chuť: | Ořechová, oříšky v medu, ne moc sladkosti. |
| Dozvuk: | Mírně nasládlý. |
| Shrnutí: | Velmi příjemná a nevtíravá whisky. |
| Alkohol: | 40 % |
Torrez, 19. 04. 2017 10:32 (35234)
| Glenfarclas 10 yo | |
| Velikost: | Celá láhev |
| Aroma: | Uzavřenější, cítím ovocnost, hrušky, trochu dřeva a zatuchlosti, nuda |
| Chuť: | Sladce medová, jemná, také poměrně nečitelná, po delší době se projevila nehezká umělotina (nebo síra) |
| Dozvuk: | Zpočátku rychle slábne, ale pak se dlouho drží na příjemné hranici, žádná hořkost |
| Shrnutí: | Zklamání, nudná v chuti i vůni, jedině dozvuk je zajímavější |
| Alkohol: | 40 % |