Žiži, 12. 02. 2012 15:12 (5256)
Glenmorangie dozrávaná v sudech po Sauternes, pravděpodobně 12y (na některých etiketách je uveden tento věk), moje láhev ale byla bez udání věku. Non chill-filtered
| Aroma: | kandované ovoce, citrusy (zřetelnější po přidání pár kapek vody), koření, cukrová vata a jiné cukrovinky, vanilka, sladká |
| Chuť: | zpočátku ovocné a medové tóny, potom docela dost koření, kůra z citrusových plodů, vanilka, dub, sladká |
| Dozvuk: | středně dlouhý, poměrně sladký, lehce kandované ovoce, kůra z citrusů, koření, vanilka |
| Shrnutí: | z řady Lasanta, Quinta Ruban a Nectar D`Or mě tahle chutnala nejvíc, pěkně propojené kandované ovoce s citrusovým ovocem, trochou medu a výrazným kořením (nedokázal jsem rozluštit co by to mohlo být), po naředění se zvýrazní kořeněné tóny, při větším nařdění se zvýrazní i medové tóny v chuti, takže s vodou se tady dá docela experimentovat |
| Barva: | +1 |
| Alkohol: | 46 % |
sandrider, 12. 02. 2012 16:34 (5258)
V mém seznamu potenciálních kandidátů na koupi lahve se asi posune výš :) 15-letou verzi začali prodávat nedávno, myslím, že letos v lednu.
Žiži, 12. 02. 2012 16:47 (5259)
sandrider, 12. 02. 2012 17:01 (5261)
Nethar, 14. 03. 2012 17:01 (5785)
Dneska jsem si užíval krásné možnosti trojtestu Glenmorangie - Nectar d'Or, Sonnalta PX, Astar. Věděl jsem, že mám nalité tyto konkrétní tři vzorky, ale nevěděl jsem který je který, což by mi stejně asi k ničemu nebylo, protože jsem si záměrně před testem nezopakoval, jaké jsou v nich "oficiální" charakterové a cenové rozdíly ;)
V textu je označuji čísly, takže pořadí (vzorků, nikoliv výsledků!!! výsledky najdete ve shrnutí) bylo:
Vzorek č. 1 - Nectar d'Or.
Vzorek č. 2 - Sonnalta PX.
Vzorek č. 3 - Astar.
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano |
| Aroma: | Bohaté "Speyside" aroma - to je základ. Nejprve se mi zdála na nos nejagresivnější alkoholem, ale po pár minutách testování si nos zvykl a už mi to tak nepřišlo. Těžší vůně, která není čistě ovocná či květinová, ale posouvá se kamsi ke kůře stromů, sladkému koření. V pozadí ovšem také - a to vyzní blbě - jako bych cítil hořčici - berme to jako jakousi směs octu, cukru a koření. |
| Chuť: | V ústech je kultivovaná, klasická, i když oproti dvojce (Sonnalta) ještě drsná. Nasládlá, dřevitá. |
| Dozvuk: | Mírně nasládlý, mírně kořeněný dozvuk, s bohatstvím vůně nesrovnatelný, na druhou stranu je mi příjemnější než trochu zvláštní aroma. Vanilka a možná i trochu čokoláda. |
| Shrnutí: | Jednička (Nectar d'Or) byla hodně bohatá a výrazná, doporučuji minimálně vyzkoušet, pokud vám to sedne, můžete si ji v klidu zamilovat. Mně na tom aroma trochu něco na hranici vnímání vadilo, což je škoda, protože je dle mého pohledu (z hlediska kvality) u jedničky tou nejsilnější stránkou.<br/> Dvojka (Sonnalta PX) - jak jsem psal - ve vůni pro mě čistší a jednodušší než jednička (Nectar), o to milejší. V ústech jemná a v dozvuku nejlepší z trojice.<br/> Trojka (Astar) jednoznačně vyhrává ve vůni. Co se týče chuti, tak je asi na úrovni dvojky (Sonnalta), jenže tady těžko srovnávat - dvojka hladí a uklidňuje, trojka nabízí naprosto odlišný zážitek vysokého obsahu alkoholu, záleží co preferujete či na co máte momentálně náladu. V dozvuku mě potom extra neoslovila (jsem drsoň s přehnanými nároky).<br/> Mé celkové pořadí: 1. Sonnalta PX (dvojka), 2. Astar (trojka, poděkuj vůni), 3. Nectar d'Or (vzorek číslo jedna, ona je to takový nenapádný černý kůň, kdyby se hodnotil poměr cena/výkon, mohla by ostatním pěkně zavařit) |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 46 % |
Alferi, 15. 04. 2012 21:54 (6291)
| Aroma: | med, citronová poleva, nějaké sladké pečivo |
| Chuť: | nepřeslazený med, citrusy, dříví, alkohol zaštípe |
| Dozvuk: | středně dlouhý, dřevité tóny, lehká mandlová hořkost |
| Shrnutí: | Z této flašky jsem poněkud na rozpacích. V recenzích je poměrně dobře hodnocená, s desítkami rozpoznaných chuťových a vonných stop, leč já to v ní nějak ne a ne objevit. Přijde mi, jako by charakter této whisky byl něčím zastřen, chutě a vůně musím hledat velmi pozorně, jak se ke mně přes nějakou bariéru jen neochotně pasírují (že by to bylo tou tvrdou vodou?). Lžička vody do panáka neuškodí, o něco potlačí štiplavost, která mi zde moc nesedí. Z tímto plněním se zkrátka mé smysly poněkud míjejí (že já si koupil rovnou litrovku ...). |
Shargard, 16. 04. 2012 17:17 (6296)
zivak, 05. 06. 2012 09:01 (7025)
| Glenmorangie Nectar D'Or | |
| Autor: | Živák |
| Barva: | 0 |
Rescue, 03. 11. 2013 12:11 (11550)
| Aroma: | Velmi příjemné, medově ovocné, skořice, jemně jablka a vanilka - takové malé vánoce |
| Chuť: | Nasládlá suchá dřevitost, trošku štiplavá s mírně nahořklým koncem |
| Dozvuk: | Střední, nenásilný, navýrazný |
| Shrnutí: | Trošku uhlazenější než základní 10y plnění. U Glenmorangie mě asi nejvíce baví jají aroma |
zombice, 06. 03. 2014 15:43 (13164)
Vytaženo z těch úplně nejstarších poznámek, které jsem si načmáral na kus papíru na řízené degustaci ve Whiskerii v Jindřišské věži věnované palírně Glenmorangie.
| Glenmorangie Nectar D'Or | |
| Velikost: | vzorek |
| Aroma: | Výrazné, med, vanilka, máslová, oříšek. |
| Chuť: | Ovocná, sladká, opět lehce suchá. |
| Dozvuk: | Sladší, výraznější. |
| Shrnutí: | Tohle byl dezertík. Hezky vyvážená, výraznější whisky dost do sladka, což já teda rozhodně můžu :-) |
| Alkohol: | 46 % |
Cyra, 21. 12. 2014 15:59 (17773)
Další vzorek z řady: 10y, Lasanta, Quinta Ruban a Nectar D'Or. Za vzorek děkuji Petrovi.
| Aroma: | Uzavřenější než Quinta Ruban. Temnější težší aroma. Ucelené a uhlazené, takže těžko hledám něco konkrétního. Po delší snad mandle, oříšky, špetka kávy a vanilky. Pod tím hodně přezrálé ovoce - banány a pomeranče. Hrozinky. |
| Chuť: | Olejová, ze začátku s trochou soli, pak přechází do sladka. Příjemná ostrost. |
| Dozvuk: | Stále sladší, krémová. Pak vychází na povrch kávové tóny, dřevo a sušené ovoce. Jemná tmavá čokoláda. |
| Shrnutí: | Tohle už je dále než Lasanta i 10y, ale je taková uzavřená, klidnější whisky. Quinta je výraznější a rozhodně nejlepší z těchto čtyř. |
Duthoron, 03. 06. 2016 08:06 (28349)
Druhý sobotní panák na Whisky festivalu 2016, přechutnáno doma ze vzorku.
| Aroma: | Zvláštní vůně, taková umělá, sladká, jakoby trochu zatuchlá, mírně nakyslá, asociuje mi svěží marshmallow. |
| Chuť: | Chuť potvrzuje vůni, ale je velmi jemná až pastovitá. Dohromady připomíná ovocnou zubní pastu (TutiFruti) s nějakými květy a dřevem. Celkově moc dobře poskládaná. |
| Dozvuk: | Sladký, voňavkový, středně dlouhý. |
| Shrnutí: | Zvláštní a zajímavá whisky, příjemný zážitek. Známkoval bych mezi 1 a 2. |
| Alkohol: | 46 % |
J.K.Ch, 28. 08. 2016 09:02 (29708)
| Gwc: | <URL url="http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/ochutnavka-v-baru-brnak/">[url]<LINK_TEXT text="http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/o ... aru-brnak/">http://whisky.gentlemenswhiskyclub.cz/ochutnavka-v-baru-brnak/</LINK_TEXT>[/url]</URL> |
| Aroma: | Sladová, velmi sladce až medově ovocná, vanilka, náznak trávy, medové aroma a prolínající se tony jádřincových a exotických plodů. |
| Chuť: | Velice dobře koresponduje s vůní. Ovšem čekal bych asi větší sladkost. Sladké hroznové víno. |
| Dozvuk: | Výrazný dlouhý olejovitý až smetanový s dozvuky exotického ovoce a probouzející se kořenitostí. |
| Shrnutí: | Krásná zajímavá whisky, pokud Glenmorangie a nevadí vám zastření hrušky, kterou ostatní z výše uvedených Glenmorangie disponují více, tak sáhněte po této láhvi. Svěží plnější ovocná voňavá více než 10 Yo. |
josé, 04. 01. 2017 20:28 (32707)
| Velikost: | vzorek WhiskyShop |
| Aroma: | výrazné, lakové. jinak sladkost, vanilkový pudink, foukanec, A.O. dřevo, ořechové slupky, karamel, toffo. vzadu se ukrývá vínová šťavnatost a nějaké kytičky. chce to víc hledat. projevuje se i ostřeji alkoholově. za rozháranost pouze (b.1/3) |
| Chuť: | laková, řídká. dřevitost, jehličky. šťavnaté nakyslé jablko a karamel. ničím extra zajímavá, moc mě nebere. (b.1/4) |
| Dozvuk: | sladký, medový. dřevo už není tak výrazné jako v chuti. ovesné vločky, čokoláda. (b.1/2) |
| Shrnutí: | nijak zvlášť mě nezaujala. mám z ní pocit lepšího blendu. v přímém porovnání zaostává za lepší Lasantou. za půlbody v aroma a chuti (b.1/1) |
| Alkohol: | 46 % |
tornado, 08. 05. 2018 19:20 (43920)
| Glenmorangie Nectar D'Or | |
| Velikost: | vzorek 0,02 l z Whisky Life! Prague 2017 |
| Aroma: | Příjemné, lehké s jemnou stopou kouře, ta ale rychle odezní. Luční med, bílé víno, tvarůžkové sherry. Základní 10 yo působí lehčeji a trochu kyseleji. Po odstání dominuje luční med a tvarůžkové sherry. |
| Chuť: | Jemná a harmonická. Lehce medově nasládlá s nepatrnou špetkou soli. Trochu dřevitosti, sherry a pepř. Sherry se postupem času dostává do popředí. |
| Dozvuk: | Jde lehce do sucha, převažuje vliv sherry. Po pár doušcích decentně zahřeje ústa. |
| Shrnutí: | Oproti 10 yo je to hezký krok vpřed. Lasanta se mi líbí o něco víc, chtělo by to ale pár dalších porovnání. Pokud se naskytne zajímavá příležitost, lahev zakoupím. |
| Barva: | 0 |
| Alkohol: | 46 % |
lalos, 26. 08. 2018 23:24 (45604)
| Info: | Jen stručné poznámky z degustace ve The Scotch Whisky Experience v Edinburgu. Času bylo hromada, vzorky byly dostatečné, něco na poznámky jsme taky dostali, takže jsem něco sepsal.<br/> Nectar d’Or je posladní z core range, kterou jsem ještě nevyzkoušel. Základ mají všechny stejný, 10 let v sudech po bourbonu. Tato zrála následující dva roky v sudech po francouzském dezertním víně sauternes. |
| Barva: | Yellow Gold – nebarveno - nefiltrováno |
| Velikost: | Vzorek v The Scotch Whisky Experience - Edinburg |
| Aroma: | Svěží, ovocná, lehce štiplavá. Citrusy, zelené listí, med, sladké tokajské. |
| Chuť: | Sladká, ovocná. Bílé víno. Pustoryl, med. |
| Dozvuk: | Sladký a dlouhý závěr bez hořkosti. |
| Shrnutí: | Já mám hodně rád desítku a Nectar je jí z core range podle mě asi nejblíž. Chutná mi moc. Na lahev se už nějakou chvilku chystám, tato ochutnávka její nákup nejspíš jen urychlí. |
| Alkohol: | 46 % |