čolek, 05. 05. 2011 20:09 (261)
(fotka v offline verzi nedostupná)
Quinta Ruban je z řady stařených whisek od Glenmorangie, tato konkrétně v sudech po portském.
| Shrnutí: | Krásně voňavá sladká whisky těžšího a plnějšího charakteru, kde ovšem ono aroma převyšuje její celkové vyznění. Hodí se spíše do chladnějších dní a myslím, že by hodně chutnala i ženám. |
Hunter, 05. 05. 2011 20:24 (267)
čolek, 05. 05. 2011 20:30 (270)
Není zač, zrovna dnes jsem přemýšlel o tom, že je škoda, že žádné whisky fórum české není.. A ono je! Rád budu přispívat svými postřehy, třeba někoho i navnadí k ochutnávce :)
Nethar, 15. 06. 2011 11:13 (862)
| Aroma: | Óóó, tak nevěřím, že tohle jsem si vsugeroval, cítím čisté krásné portské, asi to fakt v těch sudech bylo - chvíli přikryjte a vyzkoušejte ten první příděl. Co víc říct? Mírná vinná nakyslost se ztrácí v těžkém sladkém oparu. Sladké sušenky, banány, v pozadí nakapaný citrón |
| Chuť: | hustě medová, sladká a kořeněná |
| Dozvuk: | dlouhý, velmi dlouhý, trocha koření, hodně sladkosti, mírná hořkost, ale spíše ve stylů grepů či toho koření než něčeho nepříjemného |
| Shrnutí: | velmi tmavá na pohled a stejně "hustá" i uvnitř. Silně sladká, s vypilovanými charakteristikami, máte-li rádi sladce ovocné Higlands, tohle je jejich vyvrcholení. Nemáte-li je moc rádi, tohle je jejich vyvrcholení :) |
Hunter, 16. 07. 2011 23:16 (1510)
| Aroma: | Bohatá, nevoní sice totožně jako Portské, ale rozhodně si z portského část buketu přebírá, výrazné jsou přezrálé plody (mandarinky) nebo spíše šťáva z mandarinkového kompotu. |
| Chuť: | Hřejivá, oproti vůni lehce pokulhává, kořenitá, dřevitost, středně plná. |
| Shrnutí: | Oproti základní 10y je to pro mě jednoznačně posun k lepšímu. |
čolek, 19. 11. 2011 00:09 (4010)
Asi bych přehodnotil směrem nad 80. Když nad tím přemýšlím, tak bych si ji klidně koupil znova, má v sobě něco co mě přitahuje, ikdyž ten závěr je u ní slabší. Asi taky budu muset nějak přehodnotit můj hodnotící systém, protože když se dívám, jak sem hodnotil před půl rokem, když sem s hodnocením začínal a teď, nesedí mně to k sobě :naughty:
Žiži, 07. 05. 2012 19:48 (6591)
| Aroma: | ovocný desert, rozkvetlý ovocný sad, oříšky, těžké sladké tóny |
| Chuť: | ovocné tóny, citrusová kůra, šťavnatá, stopy ořechů, tmavá čokoláda |
| Dozvuk: | středně dlouhý, ovocný, mírně nahořklý (dřevo) |
| Shrnutí: | další příjemně ovocná Glenmorangie s trochou ořechů, po naředění je méně hořká |
| Barva: | +1 |
| Alkohol: | 46 % |
Radek, 29. 05. 2012 12:08 (6908)
Na whisky Glenmorangie v nějaké té sudové úpravě mám ty nejlepší vzpomínky.... ale čas oponou trhl a na trhu jsou již trochu jiné než byli dříve. Tak jsem ochutnal tuhle.
| Aroma: | voňavá, cítím pomeranče |
| Chuť: | sladké pomeranče, ale asi byly sklizeny o trochu dříve než měly, neboť mě štípou na jazyku |
| Dozvuk: | ta štiplavost přetrvává i v dozvuku |
| Shrnutí: | no tak chuťově to neni špatný, ale bohužel svojí štiplavostí mi zcela zkazila umělecký dojem.... tohle asi nebude ta pravá sudová úprava pro mne |
Škoda, jsem docela zklamán, ale Quinta Ruban svůj nesporný potenciál u mě promrhala tou štiplavostí která její pro mě nesporně lákavou chuť hodně kazila.... no nic, příležitostně přechutnám.
zombice, 06. 03. 2014 15:38 (13162)
Vytaženo z těch úplně nejstarších poznámek, které jsem si načmáral na kus papíru na řízené degustaci ve Whiskerii v Jindřišské věži věnované palírně Glenmorangie.
| Glenmorangie Quinta Ruban | |
| Velikost: | vzorek |
| Aroma: | Mléčná čokoláda, hrozny. |
| Chuť: | Voní lépe než chutná. V chuti je zpočátku lehce sladší, ale časem spíš kyselejší a sušší. |
| Dozvuk: | Suchý, lehoulince kouř. |
| Shrnutí: | Pamatuju si, že tohle bylo pro mě tenkrát zklamání, po různých recenzích jsem očekával víc a popravdě to byl asi nejslabší kousek celé degustace. |
| Alkohol: | 46 % |
Rescue, 16. 03. 2014 10:32 (13400)
| Aroma: | Krásné, jemné, ale přesto plné, jemně hrozinky, końakovitá dřevitost, květinky, sladkost, jemně portské… |
| Chuť: | nic konkrétního co by mě oslovilo, jemně štiplavá, v náznaku dřevo, které v závěru hořkne |
| Dozvuk: | krátký až středně dlouhý, hřejivý a třošku nahořklý.. |
| Shrnutí: | Není to špatné, ale nějak mi tam nevyhovuje ta hořkost…opět, stejně jako u 10y převládá aroma nad zbytkem.. |
za vzorek děkuji Petrovi
Cyra, 06. 10. 2014 19:09 (16459)
Vzorek od Petra, děkuji!
| Aroma: | Čokoláda, pražené mandle, pomeranče, zase čokoláda. Marcipán s malou stopou vanilky. Dále vřes, med. |
| Chuť: | Sladká, olejnatá se špetkou soli, slazená káva, čokoláda, vanilka, ale i kouř. Po delší době ostřejší. |
| Dozvuk: | Krásně hladký. Zde už spíše hořká čokoláda, ale také bílá káva. Obláček kouřek. Na konci působí, jako kdyby se vše nořilo do másla. |
| Shrnutí: | Dobrá a vyvážená "čokoládová" whisky. Chce trochu času. Ze začátku nic moc, ale čím více jsem ochutnával a zkoumal, tím více mi chutnala, takže do budoucna uvažuji o nákupu. |
J.K.Ch, 17. 07. 2015 12:15 (21248)
| Gwc: | <URL url="https://gentlemenswhiskyclub.wordpress.com/category/whisky/">[url]<LINK_TEXT text="https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... ry/whisky/">https://gentlemenswhiskyclub.wordpress.com/category/whisky/</LINK_TEXT>[/url]</URL> |
| Aroma: | Méně zralé ovoce, a méně zralá hruška obdobně jako v Glenmorangie 10 Yo. Jemný vliv portského vína. Někde jsem viděl psáno Vánoce. A ano, ty tam jsou. |
| Chuť: | Zvláštní hřejivé hruškové aroma, čokoládová lanýžová bonboniéra, náznak hroznů a jemná hořkost snad jako by rozkousnutá pecka hroznů a nezralé ovoce. Stopy vysokoprocentní čokolády. |
| Dozvuk: | Dozvuk je docela dlouhý, ovocný, s náznakem pomerančů a nějaké pro mě neidentifikovatelné exotické ovoce. Obecně je dozvuk sušší a mírně nahořklý. |
| Shrnutí: | Celkem slušná whisky, ale není to úplně můj styl. To ovoce bych ocenil zralejší. Na druhou stranu na to, že byla v sudech po portském, je docela svěží. Takže milovníci lehčích a svěžejších whisky by si mohli přijít na své. |
| Barva: | +2 |
| Alkohol: | 46 % |
joy, 07. 06. 2016 21:51 (28475)
| Glenmorangie Quinta Ruban | |
| Velikost: | vzorek WF 2016 |
| Aroma: | zralé ovoce, trocha dubu, koření, citrusy |
| Chuť: | nasládlá chuť s kořením, pak se projeví sladké víno, opálený dub to vše stále za závojem koření |
| Dozvuk: | nasládlý, dřevitý, kořeněný, skořice |
| Shrnutí: | Oproti Lasantě mi tahle přišla daleko více kořenitější v chuti i dozvuku a tudíž pro mě horší. Navíc i koření přebíjí chuť, takže se zdá, že je tam i méně smyslových zážitků |
| Alkohol: | 46 % |
lalos, 30. 06. 2017 14:23 (36800)
Tato recenze vznikla v rámci domácího testování základních plnění v Glenmorangie Tasting packu, obsahujícím 3x0,35l Glenmo Original, Lasanta a Quinta Ruban
| Glenmorangie Quinta Ruban | |
| Info: | Zrání 10 let ve first a second fill ex-bourbon sudech stejně jako 10yo Original. Následně finišováno 2 roky v sudech po portském. Whisky není dobarvovaná ani filtrovaná za studena |
| Barva: | Deep copper |
| Velikost: | 0,35l lahev z Glenmorangie Tasting Pack |
| Aroma: | Bohatá, viskózní sladká vůně, tající oříškový nugát, maliny, trošku rušivá vůně mýdla |
| Chuť: | 46% jí sluší. Ostřejší, lehounce větrová chuť mentolky, vanilka, mírně zvětralé červené víno |
| Dozvuk: | Dlouhý, sladký a hřejivý. Náznaky kávy a vánočního koření |
| Shrnutí: | Oproti „letní“ desetileté je tohle taková listopadová hřejivá čokoládová whisky. V porovnání s Lasantou v téměř stejné cenové relaci Quinta jasně vyhrává |
| Alkohol: | 46 % |
josé, 01. 02. 2018 23:43 (41726)
| Velikost: | vzorek |
| Naslepo: | ano. test 3x GM |
| Body: | 6+ |
| Aroma: | lehce ovíněná nakyslost, mírně zatuchlé sherry. jablka, dřevo, maliny, perník, tabák, kovovost. výrazné, ale úplně mi nesedí. (b.2/3) |
| Chuť: | výrazně karamelová ovocnost, nasládlé jablečné křížaly, hrozinky. zakápnuté kyselejším šťavnatým citronem. kořenité brnivé dřevo, pálivá. (b.3/4) |
| Dozvuk: | odeznívá chuť. sladkost ovoce. výrazně hřeje. čokoláda, ořechy, větrovost. (b.1+/2) |
| Shrnutí: | to bych viděl na sudy po sherry. ne? aha tak portské. příjemná, výrazná. pořadí v trojtestu: Quinta Ruban, Tayne, Tarlogan. (b.0/1) |
| Alkohol: | 46 % |
Torrez, 22. 05. 2019 19:46 (52269)
| Velikost: | Láhev 0,7l |
| Aroma: | Hutná sladkost, šťavnaté ovoce. Tězce portské víno, které teče proudem. Prašná dřevitost, sladko-kyselé (zelená jablka). Sladké bonbóny, hroznový cukr, dětské žvýkačky. Lehká pepřovost. Dřevitost v závěru nemůže chybět. |
| Chuť: | Krásná plná chuť, sladká po červeném ovoci. Portské víno. Drobné náznaky hořkosti, které však nevyústí v nic závažného. 46% je cítit, ideální síla v tomto případě. Trošku kouře, uzený sýr. |
| Dozvuk: | Těžké portské, příjemno. Na nerašelinu dlouhý a dobrý. |
| Shrnutí: | Zcela podmanivá whisky, láhev už skoro nemám. Zajímavější než Lasanta, takže za mě #1. :clap: |
| Alkohol: | 46 % |
Walter, 26. 10. 2019 19:45 (55415)
| Barcode: | 5010494561289 |
| Bottlecode: | L67151 14/11/2016, 16012090 11:37, N2409162157 |
| Velikost: | Lahev o objemu 0,7 l |
| Aroma: | Výrazná vůně, při hlubším nádechu nepatrně štiplavá, jejíž nosnou linkou je ostřejší kořenitá ovocnost (ovoce nakyslé, plně zralé i kvasící, přičemž dominují pomeranče) s přídavkem mentolu, kůže, hořké čokolády a zřetelné dřevitosti. Ta místy přechází až do lehké zatuchlosti. Postupně se odkrývá také připomínka medu a sušeného ovoce. |
| Chuť: | Plnější tělo, příkladně silné. V ústech se projevuje většina toho, co už zaznamenal nos. I když během úbytku přibližně první třetiny lahve byla na pozadí patrná určitá kovovost. Později ale tato přiznávka začala ztrácet na své intenzitě a stávala se čím dál méně významnou. |
| Dozvuk: | Postupné odeznívání chuti. Na jazyku a patře pak přebývají stopy sušeného ovoce, čerstvého dubového dřeva či právě posečené trávy. |
| Shrnutí: | Velmi dobrá whisky. Nebýt oné příchuti kovu, bez které by jí to slušelo mnohem víc, dala by se považovat i za jakousi mladší a energičtější alternativu ke Glenfiddichu 18 yo Small Batch Reserve; sice krapet s odlišným odstínem ovocné nasládlosti – nejspíše tady sehrává roli vliv sudů po portském, každopádně obdobně příjemným. |
| Barva: | 2 |
| Alkohol: | 46 % |
Kobalt, 17. 11. 2020 11:43 (62433)
Původní verze Glenmorangie Quinta Ruban a Lasanta, velké vzorky co jsem tu měl v archivu.
| Příležitost: | Porovnání Lasanta a Quinta Ruban |
| Aroma: | Voňavá, měkká, suché víno, sladké dřevo, podzimní ovoce, jablka, hrušky, slad a hořká čokoláda. |
| Chuť: | Sladká a jemná, trpká ovocnost a víno, sladké dřevo, lehká zemitost, hrušky, lehce pikantní slad. |
| Dozvuk: | Víno, sladké dřevo, sladký slad a sladká zemitost. |
| Shrnutí: | Dobrá, sladká a moc příjemná whisky, chutnala mi. Sušší, lehčí a trochu méně výrazná než Lasanta, QR chutnala víc. |
lalos, 01. 02. 2022 20:49 (71569)
| Info: | Ultra mega Glenmorangie lineup. Začalo to online degustací Black Stuff někdy v dubnu 21, pak jsem měl doma hromadu vzorků a celkově jsem toho zkusil moc a bylo to krásné. Takže postupně sem nasázím pár kousků doktora Billa.<br/> <br/> Klasická Quinta Ruban, zrání 10 let v sudech po bourbnu a dvouletý finish v sudech po portském. Srovnávám vedle sebe s novější 14 yo. |
| Velikost: | Vzorek na masterclass Hedonism Spirit na Svachovce 2021 |
| Aroma: | Hutná, kožená, pečená jablka. |
| Chuť: | Sladká, silná, pikantní, chilli, skořice. |
| Dozvuk: | Delší, kožený, sladký, pomeranč v čokoládě. |
| Shrnutí: | Už jsem tyto dvě kdysi vedle sebe srovnával, tehdy mi vyšla lépe sušší 14 yo. Tentokrát jsem měl chutě nastavené jinak a víc mi zachutnala hutnější a sladší dvanáctka. |
| Barva: | 1 |
| Alkohol: | 46 % |