značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » zajímavosti 

  tisk textu

Zajímavosti ze světa whisky

Whisky Panorama

Hodně, ale hodně velkej virtuální bar. Kdo z vás to má (Vaška se neptám) :)
Ve verzi 9 je už 2000 láhví (v infu můžete najít i jak vypadaly starší verze).

Když si ho přiblížíte až na konkrétní láhev, tak se dozvíte o jakou se jedná, další info k ní a odkaz na WB.


Kdo si hraje, nezlobí :)

.

Dorazila The Whisky Game

První dojmy

Těsně před začátkem prázdnin dorazila konečně domů už vyhlížená The Whisky Game. A hned první dojem fakt dobrej - ta černá krabice se hrou vypadá fakt dobře.
Doma jsem se hned podíval, co je v krabici. Všechno působí dobře, nemám z toho pocit odfláknutého materiálu. Pytlíky na figurky a suroviny se hodí a potěšila i taková drobnost, jako jsou gumičky. Přemýšlel jsem, jak v takovém množství karet udržet pořádek a hle, ony byly v balení i gumičky. Drobnost, ale potěší.

The Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky Game

Pustil jsem se do studování pravidel. Párkrát jsem si je přečetl, dospěl k názoru, že jsem je pochopil a pustil jsem se do první hry. Zatím sám, abych si vše ujasnil a mohl pak pravidla vysvětlit i ostatním v rodině. Hru jsem úspěšně dohrál a vyhrál. A protože jsem hrál sám, tak byl jen vítěz a nebylo poražených. Sám to není úplně ono, ale nějakou představu už mám. Je to dobře hratelný, není to nijak překombinovaný. Uvidím, jak se na to budou tvářit newhiskaři (pak taky napíšu). Tam mám trochu strach, že odpovědi budou střílet dost od boku a nebude je to moc bavit. Nepročítal jsem si všechny otázky, jen ty, co jsem si vytáhnul. S lehkýma jsem problém neměl, u těžkých jsem to měl tak půl na půl. Ale tím, že jsem hrál sám, navíc mi často padaly šestky a prokličkoval jsem mezi speciálníma kartama, tak jsem celkem rychle oběhl palírny, nasbíral whisky a potřebné body k vítězství.
Je to jak dobrá (lepší dobrá) whisky za podobné peníze. Je dobrá a nebyla levná, takže ji nemáte k běžnému popíjení. Vždy si u ní pomlaskáte, ale vlastně ji tak často nepijete. Současně jste rádi, že jste jí koupili, protože víte, že ji máte a když budete mít chuť a náladu, tak si ji můžete dát.

The Whisky Game

Hra se má již vlastní eshop. Na webu najdete také pravidla v češtině - teda nenajdete, ale odkaz je oficiální a veřejný The Whisky Game - pravidla v češtině.

Chápu, že český trh je malý a dělat hru jen pro něj by se nevyplatilo. Ale český kluci na český trh kašlou :(
To je pro mě dost velké zklamání.

Steam - Whisky Bottler

Počítačová hra s původně plánovaným vydáním v říjnu 2023, nyní je tam uveden obecně rok 2024.

Whisky BottlerWhisky BottlerWhisky Bottler


The Whisky Game

The Whisky GamePetr Pulkert a Pavel Šustr vytvořili deskovou hru The Whisky Game. A rovnou začnu tím, na co všude upozorňují - není to picí hra, ale vzdělávací. (Pokud chcete picí hru, tak si kupte Člověče nezlob se, láhev Staré myslivecké, třeba té čtyřleté, co jí říkají whisky a pijte vždy, když vám padne šestka nebo pokud chcete rychlejší variantu, tak u každého lichého/sudého čísla, po pár kolech vám stejně bude jedno co hrajete.) Cílem hry tedy není opít se, ale zábavnou formou se vzdělat (přivzdělat) ve světě whisky.

Vytvořit takovou hru není žádná sranda, taky se tomu už pár let věnují a hra je hotová. Koupit ovšem zatím nejde, protože to musíte nejen vytvořit, ale také nechat vyrobit. A protože to stojí nemálo peněz, tak se rozhodli to financovat pomocí kampaně na Gamefound - gamefound.com/projects/whisky/the-whisky-game. Obecně moc nemám tenhle způsob financování rád, protože mi to někdy připadá - vymyslel jsem si vzdušný zámek, tak mi zaplaťe pár let hraní si s tím, abych vám potom řekl, že se vše utratilo a bohužel se nepovedlo. To ale není tento případ. Jak jsem psal, hra je již hotová, vznikly i první testovací exempláře, které byly otestovány s kladným výsledkem. V tuto chvíli vlastně děláte předobjednávku (plánované dodání v květnu 2023) a pokud se vybere dostatek peněz, tak hru dostanete. Pokud se nevybere, tak se vám peníze vrátí.

The Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky Game

Co o hře píší na webu:
The Whisky Game je zábavná vzdělávací desková hra nejen pro znalce whisk(e)y. Každý hráč se stává jednou z legendárních postav whisk(e)y světa, cestuje po Skotsku a Irsku, aby objevil místní palírny a vytváří si vlastní sbírku těch nejlepších lahví uhodnutím otázek.
Cesta k vítězství však nezávisí jen na znalostech, ale také na zvolené taktice, vybrané postavě a samozřejmě na štěstí.

Každý hráč si před začátkem hry náhodně vylosuje kartičku postavy - legendární osobnosti z whisk(e)y světa. Každá postava má zvláštní schopnost, která dává hráči určité výhody v průběhu hry.
Ve hře najdete kartičky otázek - rozdělené do tří kategorií podle obtížnosti - lehká, normální, těžká. Každá kartička obsahuje otázku a správnou odpověď čsto doplněnu o další zajímavosti. Za správnou odpověď získáte láhev whisky (abych krotil vaše nadšení - kartičku s láhví whisky.
Během hry můžete získat i speciální kartičky, které vám mohou dát výhodu, ale také uškodit.

Petr Pulkert a Pavel Šustr byli hosty podcastu Whisky Essence
A hlavním tématem byla hra The Whisky Game

Pár důležitých poznámek z mého pohledu:
Hra je v angličtině. Což je zcela pochopitelné, český trh je malý a vyrobit hru jen pro něj by prostě nešlo. Pro hůře anglicky mluvící by to ovšem mohla být výrazná překážka. Protože ale tvůrci myslí celosvětově, tak podobný problém se netýká jen českého trhu, ale dalších a tak bude i připraven online překlad pravidel, karet a otázek. Člověk si tak prohloubí nejen znalosti o whisky, ale také angličtiny.
Druhou věcí je, že hra je pro 2 až 6 hráčů. Nebojím se, že bych měl málo hracích figurek, spíše se bojím, že je doma ukecám ke hře tak jen jednou. Co jsem ale pochopil, tak si ji můžu zahrát i sám, vzdělávací efekt tam zůstane (a my whiskaři se rádi vzděláváme) a současně se mi rapidně zvyšuje šance na výhru.

Za sebe jsem rozhodnutej, že si ji objednám.
A tím se dostáváme k další podstatné věci - co si můžete objednat a za kolik.

The Whisky GameZákladní verzí je Warehouse keeper, která obsahuje hrací plán, 6 figurek, 2 kostky, 10 karet postav, 30 speciálních karet, 360 karet s otázkami, 84 karet láhví, 11 karet již neexistujících palíren (Lost distillery), žetony a pravidla. Cena v kampani je 89 Euro (plánovaná cena v prodeji je 129 Euro).

Verze Committee member je vlastně stejná základní verze jako Warehouse keeper, ovšem má akční cenu 79 Euro. Na první pohled to vypadá nelogicky, proč byste tedy měli kupovat verzi o 10 euro dražší, ale počet her ve verzi Committee member je omezen na pouhých 30 kusů. Kdo dřív přijde, ten dřív mele a kupuje levněji.

The Whisky GameVerze Brand Ambassador, také značená jako rozšířená obsahuje o něco více než základní verze. A to něco více je 15 speciálních karet navíc, 5 karet postav navíc, 5 Lost distillery navíc a 6 držáků na karty. Cena v kampani je 105 Euro (plánovaná cena v prodeji je 149 Euro).
The Whisky GameA verze označená jako deluxe s názvem Master Blender je rozšířenou verzí Brand Ambassador, takže obsahuje vše v této verzi a navíc je v luxusní dřevěné krabici, hrací figurky jsou ve tvaru glencairn a navíc Vaše jméno bude uvedeno na webu a v pravidlech. Cena v kampani je 149 Euro (plánovaná cena v prodeji je 199 Euro).

Takovým bonusem pro ty, kteří by chtěli přispět podstatně více je verze Distillery Owner, kde získají deluxe verzi Master Blender ve dřevěné krabici, na kterou si mohou nechat dát své jméno nebo logo a také získají možnost si hru zahrát s oběma tvůrci. Na tento bonus si ale připravte 2.000 Euro.

The Whisky GameA pokud se Vám celý nápad líbí a chcete ho podpořit jen tak nebo třeba ještě nad rámec zakoupené verze, tak i tato možnost - zaslat jen tak libovolnou částku, zde je.
The Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky Game

Další informace a obrázky ve vyšším rozlišení najdete na jejich webu a stránce kampaně na gamefoud, kde si můžete hru také do 22.prosince 2022 22:00 objednat.

S napětím jsme sledovali, jak to zpočátku rychle narůstá, pak se zastavilo a začínali jsme mít obavy. Dopadlo to ale dobře a cíle bylo dosaženo. Bylo to tak napínavý, že jsem úplně zapomněl sem napsat výsledek.
Ke kampani bylo možné se přidat i následně po skončení. Číslo zde uvedené, je z 30.3.2023.

The Whisky Game

A teď už jen čekám, až hra dorazí.
Zatímco finish kampaně na konci prosince byl strhující, tak celkový finish s dodáním drhne. Začátek prázdnin a hra je snad někde na cestě. :(
Plán byl ještě před prázdninama si nastudovat pravidla, zkusit si jí zahrát sám a začátkem prázdnim si jí zahrát s rodinou. Ideálně někde na dovolené, aby mi v hrací večer nikam neutekli. :) Takhle bohužel nevím, kdy se dostanu k hraní hry a sepsání svých dojmů.

Desková hra: Palírna

Není to whisky hra, ale je to taky z oboru :)

Whisky puzzle

Nemáte doma bar s whisky?
Nevadí, tak si ho složte :)

Sexismus ve whisky

Původně jsem na to nechtěl reagovat a navíc asi nejsem ta správná osoba, co by se k tomu měla vyjadřovat, ale nakonec zvítězily mé pisatelské sklony a tak píšu.

20. září 2020 se na webu forbes.com (odkazy jsou pod textem) objevil článek - Sexismus ve whisky: Proč bystě neměli číst Whisky Bibli od Jimma Murraye. První půlka článku se věnuje již dlouho diskutovanému tématu hodnocení a bodování whisky ve WB a jeho vyhlašování - Nejlepší whisky na světě. Občas jeho hodnocení vzbuzuje pochybnosti, někdy dokonce zdvižené obočí (větší výraz pochybnosti), až po hodnocení, které se dá označit za kontraverzní. Závěr článku připomíná, že neexistuje "Nejlepší whisky na světě", že každý názor je subjektivní a to co někdo považuje za to nejlepší, tak v preferencích chutí jiného může zcela zapadnout. Svět whisky (myšleno vnímání její vůně, chuti a všechno dalšího, co vám whisky při ochutnávání dává) není jednoduše vyjádřitelný jakýmkoliv objektivním bodováním, které by vám řeklo, co je dobré (bude vám chutnat) a co už ne. Naštěstí. A tak se dva lidé nad stejnou whisky mohou zcela neshodnout, ale většinou se kvůli tomu nepoperou, spíše povedou diskusi, co komu chutnalo a proč. V tomto článek vlastně nepřinesl nic nového, dá se s ním souhlasit a možná by to mělo být i častěji opakováno. I když se knížka jmenuje Whisky Bible, tak to prostě není žádná bible, kterou je třeba se řídit a kterou není možné zpochybňovat.

Titulek ale zmiňoval sexismus. Ten najdeme uprostřed článku. Článek jsem si přečetl několikrát a stále nevím, zda autor to považuje za problém nebo to tam je pro větší zviditelnění článku. Autor píše, že hlavním problémem je používání sexismu v hodnocení whisky, v jejím popisu. Příklady, které uvádí mi osobně nijak problémové nepřišly (já vím, že nejsem ten správný pro tohle hodnocení a každý má jinou hranici vkusu a pohoršení). Ve WB se dají najít podstatně pikantnější popisy (a lze očekávat, že ve vlně (ona se zase rychle přežene) kterou to vyvolalo, si dá pár lidí tu práci je najít - vůbec jim to nezávidím, číst popis whisky místo toho, abych si užívali rozmanitostí popisu vůní a chutí, tak hledají závadné pasáže).

Přiznám se, že tomu nerozumím. Někomu se při ochutnávání/čtení popisu/.. whisky - pevné, štíhlé tělo, příjemná lákavá vůně - vybaví krásná žena, někomu auto, někomu příroda. A proč ne, ať si to každý přirovnává k čemu chce a komu tohle přirovnání nevyhovuje, ať to nečte nebo rovnou celého autora nečte. Vždyť není jediný. Je volbou každého jednotlivce co si vybere ke čtení. Whisky je krásná (skoro na každé se dá něco hezkého najít), ženy jsou krásné (skoro na každé se dá něco hezkého najít), auta mi nic neříkají a k přírodě také rád přirovnávám.
Připadá mi, že se zaměňuje několik pojmů, až to celé vyznívá jako sexuální obtěžování. Když vidím krásnou ženu, tak si ji rád prohlédnu (v mezích normy, civět jako debil je neslušné), komentovat nahlas její přednosti je neslušné a nevhodné a plácnout jí přes zadek, to už se vůbec nedělá a je to na zaslouženou facku od dotyčné. Proč je nedoporučované pochválit v práci kolegyni, že jí to sluší? Protože to zavání harašením, sexismem? Nebo protože, by to mohlo vyvolat její pochybnosti o tom, že třeba včera jí to neslušelo? (Oba názory jsem někde viděl.) Nebylo by lepší, abychom přes sebe všichni přehodili prostěradla a nechali jen díry pro oči. A pak někdo pochválí oči a zase to bude špatně. (Jako ten, co na jaře napsal, že ženy v rouškách vypadají jako perské princezny, krásně, tajemně, z jejich tváře jsou vidět jen krásné oči. A za tento text urážející ženy byl vyhozen.)

Jsem se rozepsal, víc než jsem chtěl (a to by se toho dalo ještě fůra napsat). Zpět k článku. Článek se odvolává na Becky Paskin, která se v tomto tématu angažuje více, jejíž twitter a příspěvky na facebooku jsou sdíleny, komentovány a vyvolávají následné reakce. Najednou se někteří začínají od Jima Murraye distancovat, přestávají prodávat jeho knihu, přestávají s ním spolupracovat. A do teď vám to nevadilo? Budete se kát, že do teďka jste daný problém ignorovali? Budou se přepisovat obsahy knih a jméno Jima Murraye bude všude vymazáno? Fotky retušovány? Hromadně mazány fotky s ním, aby člověk nebyl náhodou spojován s touto osobou? Upravíme minulost?
„Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ (George Orwell kniha 1984).

Radši stačí, než nadělám sám sobě do hnízda ještě více. A raději to nechci ani dále sledovat.

PS: I když narůstá neustále počet těch, kteří se od Jima odvracejí, tak na Whiskyonline.cz jeho recenze zůstanou.

Tak ještě dodatek: Protože ten horní text jsem psal z jedné vody načisto, tak je občas krkolomný a navíc tam byly překlepy. Původní text měnit nechci, ale chyby opravím. A když už jsem se do toho pustil, tak jsem neodolal ještě něco připsat.
Jim takto píše od začátku, nikdo se nikdy neozval, že mu to vadí a najednou po jednom článku to všem strašně vadí a distancují se od něj. Milion prodaných kusů a všem to vadí? Nejvíce určitě těm, co na FB a Twiteru mohutně tleskají. Oni si tehdy tu knihu koupili, přečetli pár stránek a pak ji zhnuseně odnesli do bio-odpadu (kam jinam by přece odnesli hnůj) a další si už nikdy nekoupili. Bohužel mi to více připadá jako mnoho jiných hnutí v duchu - Kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám. - Vy jste se ještě veřejně nedistancovali od Jima? Pak jste určitě sexisti. Věřím tomu, že se nejedná o osobní vyřizování účtů mezi Becky a Jimem. Ovšem platí tu totéž, co jsem psal o pár řádků výše. Becky se pohybuje ve světě whisky už dlouho. A do teď jí to nevadilo? Poprvé se jí dostala do ruky Whisky Bible? Už to Jimovi párkrát říkala a ostatní taky, ale on to zcela ignoroval? (Ty by ale v textu určitě zmínila.) Navíc útok není jen přímo na Jima, ale i oklikou přes výrobce whisky - Chlubíte se svým dobrým umístěním/hodnocením ve WB, pak jste sexisti a podporujete sexismus. Tohle není férový způsob boje za věc. Účel světí prostředky? Bohužel ne.
Abych se ho jen nezastával. O připomínkách k jeho hodnocení už bylo napsáno mnoho a mnohokrát. Nijak se to nezměnilo, ale kniha se stále dobře prodávala. Narazil jsem také na článek, kde bylo zmiňováno jeho nevhodné chování na prezentacích/degustacích, kde se nevhodně/sexisticky choval k cizím ženám v publiku. Ano, to je určitě za hranou. Takto by se nikdo chovat neměl, zvláště, když je na určitém vyšším postavení vůči těm ostatním.

Ale stejně si myslím, že si to Jim nezasloužil. Možná Whisky Bible skončí, možná se z ní stane underground, možná se dostane do paradoxu - nikdo ji nekupuje ani nečte a přesto se prodá velké množství. A všechny podstatné připomínky k jeho hodnocení zapadnou pod zjednodušeným - Jim byl sexistické prase. Třeba byl, ale ty připomínky k hodnocení mi stále vadí podstatně více.

Dodatek z března 2023 - Whisky Bible vychází dále, kolik těch halasně se distancujících se potichu zase vrátilo ke spolupráci nevím, nehledal jsem a nestáli mi za to. Becky bývala větším jménem různých whisky akcí a festivalů, dnes už je spíše běžným návštěvníkem.


Diageo chystá papírové láhve

V červenci 2020 vypustila společnost Diageo do světa informaci, že vytvořili "papírovou" láhev, která neobsahuje vůbec žádné plasty. Papír se s tekutinou nemá moc rád a tak dnes používané papírové láhve či kelímky mají uvnitř nepropustnou vrstvu umělé hmoty (a i když se občas někdo tváří, jak je to ekologičtější než plastové kelímky, tak to není pravda, díky umělé vrstvě to není ani papír, ani plast, ale nakonec obyčejný odpad). Diageo tvrdí, že jejich láhev bude zcela bez plastů, bude vyrobena z papíru a buničiny a bude plně recyklovatelná. Museli vyřešit problémy, aby se láhev nerozmočila, neovlivnila nápoje uvnitř, což se jim prý povedlo a tak se s první láhví budeme moci potkat prý začátkem roku 2021. A protože je ten text tady, tak lze očekávat, že v tom nějakou roli bude hrát whisky. V první várce těchto láhví by měl být Johnnie Walker.

Osobně se mi tento trend moc nelíbí a doufám, že se ani moc neuchytí. Dovedu si ho představit u rychloobrátkového zboží, kdy to nahradí plastové láhve, které si člověk kupuje s tím, že je brzy spotřebuje. Používat to na alkohol, který v té láhvi také může být několik let, ve mně prostě důvěru nevzbuzuje. Kde mají jistotu, jak se to bude chovat za pár let, zda to i po té době neovlivní nápoj uvnitř? Eko-přehmatů prošlo už kvanta a ještě kvanta projde, protože se s nimi sveze nová vlna (tohle je špatné nahradíme to tímto skvělým eko-řešením, hmmm, to je taky špatné, tak nová kampaň o novém skvělém eko-řešení). Nebojí se, že za pár let jim z té láhve nepoteče whisky doplněná o kdoví co? Zavedou na whisky údaj: Spotřebujte do (půl roku)? Té whisky by se nic nestalo, ale ta láhev by to nemusela vydržet. Uvidíme, třeba jsem jen starý, nemoderní a nechápu aktuální trendy. Zatím si ale myslím, že svět se zbláznil.

Kdysi jsem sbíral whisky, ale už to nedělám.
Proč?
Ale, rozmočily se mi láhve.

International Whisky Day + World Whisky Day

Whisky má své dva mezinárodní dny v roce. Proč ne, já (Petr) mám taky dva svátky ročně.

•  International Whisky Day vychází na 27. března

27.3.1942 se totiž narodil velký znalec whisky Michael Jackson. Ten nás ovšem v roce 2007 bohužel opustil. International Whisky Day byl poprvé oznámem 27.3.2008 a oficiálně zahájen v roce 2009.

•  World Whisky Day vychází v roce 2023 na 20. května

World Whisky Day má pohyblivý termín - třetí sobota v květnu - a letos vychází na 20. května. Den vymyslel Blair Bowman v roce 2012.
Budoucí termíny: 18.5.2024, 17.5.2025, 16.5.2026, 15.5.2027.

Whisky a rekordy

Rekordy se dají dělat ve všech oborech, tak proč nezmínit některé, které souvisejí s whisky.
Našel jsem různé informace, ale ne vždy se mi je povedlo spolehlivě ověřit, tak to raději berte s rezervou a spíše pro pobavení. Pokud víte o nějakém dalším zajímavém rekordu souvisejícím s whisky, tak mi napiště a pokud tu bude chyba, tak také.
Svět je soutěživý, takže je možné, že už vše bylo dávno překonáno.

•  Největší láhev single malt whisky

Tento rekord drží oficiální plnění 14leté whisky Tomintoul s výškou 1,45 metru, je v ní 105,3 litru whisky, váží více než 180kg a korek v láhvi má 20 centimetrů. Obsah alkoholu je 46% a láhev byla naplněna 29. srpna 2009. V roce 2012 byla vydražena za 5tis liber. V prosinci 2019 se tato whisky opět objevila v aukci, kde ji za 15tis liber koupila palírna Tomintoul a láhev se tak vrací zpět do místa, kde byla naplněna.

•  Největší láhev whisky

Tomintoul ovšem nedrží rekord největší láhve whisky, text otevírá, protože díky němu vznikl. Rekord největší láhve whisky drží The Famous Grouse a to z 12. srpna 2012. Láhev obsahuje 228 litrů whisky, její výška je 1,65 metru a její plnění trvalo přes 3 hodiny. Zajímavostí pro nás je také to, že láhev byla vyrobena v české sklárně Bomma.
Předchozí rekord držel Jack Daniel's s láhví o objemu 184 litrů whisky, výškou 1,52 metru z 1.září 2011.
(Zkouším dohledat historii tohoto rekordu, je možné, že jej v roce 2009 držela Tomintoul.)

•  Největší ochutnávka whisky

Největší ochutnávka whisky proběhla ve švédském Göteborgu 13.dubna 2019 během veletrhu piva a whisky. Zůčastnilo se jí celkem 2283 lidí. Ochutnávku vedl Adam Hannett (Master Distiller v Bruichladdichu) a ochutnávaly se whisky Bruichladdich The Classic Ladie, Port Charlotte a Octomore. Nalévání tří whisky pro všechny přihlášené trvalo 4 hodiny. Byl tak překonán starší rekord s číslem 2252 lidí z belgického Gentu.

The Whisky Game

V Čechách vznikla zajímavá myšlenka spojení whisky a deskové hry a to na vyšší úrovni, než že se bude při hraní popíjet whisky. Je to desková hra přímo s tématikou whisky. Hráči si v ní budou moci ověřit, případně rozšířit své znalosti o whisky.

The Whisky Game

Ač hra vznikla v Čechách, tak je v angličtině. Je to pochopitelné, protože anglicky mluvící trh je určitě větší a bohatší než ten český. Myslím si, že je trochu škoda, že není vedle toho "lokální podpora" pro české hráče. Nemyslím tím plnou edici v češtině, to by se asi nevyplatilo ani nezaplatilo. Bohužel ani web s informacemi o hře v češtině (on tedy není ani v angličtině, ale nějaké informace se dají přečíst např u odkazu na financování). (V půlce září 2019 jsem webovou stránku náhodou našel, tak jsem ji přidal do textu.) I když hra by měla vycházet celkem draho, tak uvažuji, že bych jí pořídil. Asi ji ale nebudu mít s kým hrát. Spoluhráče se znalostí o whisky a ještě v angličtině ve svém okolí asi nenajdu. Pro mě také není angličtina běžným jazykem i když se psaným textem prokoušu, ovšem nikoliv tak dobře, aby mne to po chvíli neotravovalo a neunavovalo. A tak jsem zatím ani pořádně nečetl povídání na webu indiegogo (odtud jsem si také vypůjčil fotky, když není kde brát jinde).

The Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky Game

Jak je dnes moderní (a jistě má i své výhody), tak je uvedení hry do prodeje přes komunitní financování. Kde můžete také různou částkou přispět. (a to jsem ještě navíc musel změnit na ten web prohlížeč, protože ten můj se jim nelíbil) Autorům upřímně přeji úspěch s financováním a dotažením hry do zdárného konce.
I když mně osobně tento způsob financování prostě nesedí, zvláště u malých částek. Prostě model: zaplať mi, já to pak snad vymyslím, vyrobím a pošlu ti, co z toho vzniklo bez ohledu, zda by sis finální výsledek koupil nebo ne (už jsis ho na začátku koupil), se mi prostě nelíbí.

The Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky Game

Je na výběr několik možností podpory a podle její výše Vám také náleží odměna (nebo jak je tento systém dělaný). Přiznám se, že přesně nevím. Chápu, že koupí hry předem podporuji i její vznik. Taky ovšem kupuji zajíce v pytli a ani nevím, zda levněji, než je pak v plánu prodávat nebo dráž (proč ne, součástí je i tam pomoc to rozjet). Podobně jsem nepochopil ty procenta slev. Je to vyjádření o kolik to pořizuji levněji než ty, co to pořídí potom. Nebo takovéto slevové lákadlo, teď to pořídíte levněji. Nevím, asi jsem na to už moc starý :)
Jen abych doplnil. Jak to po sobě čtu, tak mi to připadá trochu kritické. Chtěl jsem původně napsat spíše motivační text - podpořte vznikající hru. Jen jsem do toho textu nechtěl překopírovat pár obecných vět a i když jsem měl dojem, že už jsem o tom něco četl, tak jsem při psaní zjistil, že vlastně nic nevím. A to mě donutilo se zamyslet i nad tím ostatním.

The Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky Game

Tak jsem ve čtvrtek (22/8/19) odpoledne kouknul, jak to vypadá a asi to bohužel nedopadne. Vybráno 5.005 USD z cílových 8.000 USD a čas tam píšou 14 hodin. I když tedy nevím, zda to znamená, že se to odpíská nebo se může vybrat míň či prodloužit čas. Video na Youtube vidělo jen 76 lidí, takže to na mě nejvíc působí dojmem, že o tom nikdo pořádně ani nevěděl. Asi to chtělo napřed více propagace a až potom použít to financování. Neumím posoudit, zda léto je na to ta nejlepší doba.
Doplněno: Termín byl ještě prodloužen a přibyla tam další varianta.

Tak to nakonec nedopadlo. :(

Jsem zvědavý (myšleno v dobrém, nikoliv ironicky), zda o té hře ještě uslyšíme.

The Whisky GameThe Whisky GameThe Whisky Game

A když jsem se tak snažil na internetu najít něco více informací o té hře, tak jsem nakonec místo toho našel pár jiných zajímavostí. Od různých dalších whiskových her až po dekor whisky na herní konzole.

The Whisky Game (Nicogame)The Whisky Game (Nicogame)The Scotch Whisky Game (Villa Games)The Scotch Whisky Game (Villa Games)Whisky Trumps (The Whisky Tasting Company)Whisky Trumps (The Whisky Tasting Company)

na začátek stránky

Whisky, kterou pil Sir Ernest Henry Shackleton

Výprava k jižnímu pólu v roce 1909 (zleva: Frank Wild, Ernest Shackleton, Eric Marshall, Jameson Adams)Ernest Shackleton, britský polárník irského původu, patří k největším postavám dobývání Antarktidy na počátku 20. století. V roce 1909 se Shackletonova expedice pokusila dosáhnout jižního pólu, což se jí ovšem nepodařilo a za velmi špatného počasí musela být zachráněna. Tenkrát byli 170-190 km od svého cíle (číslo je liší podle zdroje, jižní pól dobyl až v roce 1911 Roald Amundsen). Všechny zásoby výprava tehdy zanechala ve své chatě na Cape Royds. Jednalo se o dřevený srub postavený v roce 1908, který sloužil jako hlavní základna. Srub stojí dodnes.

Mezi zásobami, které měla výprava sebou byly i bedny se skotskou whisky MacKinlay. Badatelé počítali pouze s jedinou bednou, kterou podle pamětí Shackleton ukryl pod podlahou chaty. V roce 2006 byly dvě bedny s lahvemi objeveny, obsah se ovšem pouze odhadoval podle historických informací a toho, že jedna je označena lihovarem Mackinlay a druhá (australským) výrobcem Hunter Valley. Objeveny byly prý díky tomu, že některé lahve praskly, obsah se vylil ven a badatelé pátrali po zdroji alkoholového aroma. Pro silný led nemohly být láhve vyzvednuty.

Nalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlayNalezené bedny, které by měly obsahovat whisky MacKinlay

Při nové expedici, která se uskutečnila začátkem roku 2010 na podnět společnosti Whyte & Mackay a vytažením lahví byl pověřen tým novozélandské nadace antarktického dědictví (Antarctic Heritage Trust), bylo objeveno celkem pět beden. Tři by měly obsahovat whisky a dvě brandy. Firma Whyte & Mackay, která nyní McKinlay and Co. vlastní, získala povolení k vytažení vzorků z beden, většina lahví ale musí zůstat na místě v souladu s mezinárodní dohodou o ochraně Antarktidy. Nyní bylo několik lahví vyproštěno pomocí speciálních vrtáků.

Whyte & Mackay, současný vlastník MacKinlay, která Shackletona na cestu alkoholem vybavila, byl hlavním iniciátorem expedice, jejíž hlavním cílem byla právě záchrana letitého alkoholu. Současný majitel se tak snaží získat původní recept na Shackletonovu skotskou whisky. Na základě vzorků ze sto let starých lahví chce oživit tradici původní skotské whisky Mackinlay. Vzorky budou podrobeny sérii testů, které mohou rozhodnout o uvedení zaniklé whisky zpět na trh.

Nalezené bedny, které by měly obsahovat brandychata na Cape Roydschata na Cape Roydschata na Cape Royds

K nálezu whisky se vajádřil Richard Paterson, jeden z blenderů skotské Whyte & Mackay: „Pokud se potvrdí, že jde opravdu o whisky, kterou naše firma polárníkům dodávala, bude to pro nás dar z nebes.“ "Až ji uvedeme do pokojové teploty, plánuji whisky nalít do skleničky, zakroužit s ní a nechat tekutinu odhalit skryté poklady schované v ledu po takovou dobu."

Domnívá se, že nápoj ze Shackletonovy výpravy může být stále vhodný k pití a může chutnat přesně stejně jako před sto lety. "Ta whisky byla určitě hodně silná s výraznou rašelinnou vůní a chutí, jak to bývalo obvyklé na počátku 20. století... Teď může chutnat stejně jako tehdy, pokud ovšem korková zátka zůstala v láhvi a zadržela přístup vzduchu. Jestli ale láhev ležela, mohla být zátka rozleptána," prohlásil Paterson, jenž doufá, že se mu podaří zmíněnou starou whisky okopírovat. "Upřímně doufám, že nějakou (whisky McKinlay) získáme. Leží tam opuštěná a zapomenutá. Měla by se vrátit zpátky do Skotska, kde se zrodila," dodal Paterson. "Receptury na tuto starou whisky již neexistují. Pomocí chemické analýzy obsahu nalezených lahví bychom je ale mohli znovu objevit. Tenhle nález je pro nás oknem do historie.“

 

Doplněno (02/2011):
Přibližně rok po vyzvednutí se whisky vrátila do Skotska. Nečekejte ovšem, že přivezli bedny plné whisky, která se teď dostane za závratné ceny na trh. Lahve byly velmi pomalu rozmrazeny, to trvalo cca půl roku. Přestože whisky v lahvích nebyla zrmzlá na kus ledu, lze předpokládat, že vlivem nízké teploty se mohla tekutina uvnitř částečně vzájemně oddělit (velmi laicky řečeno). Aby došlo opět k plnému promísení, byla whisky rozmrazována velmi postupně a pomalu. (Pro přirovnání použiji známé "ženění" whisky, kdy je whisky již patřičně smíchána ze všech sudů, promíchána, ale ještě se nechává nějakou dobu v sudech doženit, aby to vzájemné spojení bylo co nejdokonalejší. Používají se sudy, které již tuto whisky neovlivní.) Z rozmrazené whisky byly odebrány velmi malé vzorky, které poputují na různé analýzy. Jednu z nich bude provádět již výše zmiňovaný Richard Paterson, což bude asi jediný člověk, který bude mít možnost ochutnat tuto whisky. On potom rozhodne a případně se pokusí vyrobit whisky stejného charakteru, tak aby dnes bylo možné ochutnat, jakou whisky pili lidé před sto lety. Vyzvednuté láhve se prý vrátí zpět do Antarktidy.

Doplněno (11/2011):
WOL jako obvykle zaspal dobu, tato informace se zde měla objevit již v dubnu - The Shackleton replica - Mackinlay's Rare Old Highland Malt je již dostupná.
Whisky má 47,3% a láhev 0,7 stojí okolo 100 liber. 5% ceny bude zasláno na Nový Zéland do Antarctic Heritage Trust. Vyrobeno bylo nyní 50tis. lahví. Jedná se o blended malt whisky.

 

Doplněno (1/2013):
Whisky se vrátila zpět na Antarktidu. V druhé půlce ledna 2013 se tři vyzvednuté láhve vrátily zpět na území Antarktidy. Z lahví byly odebrány pouze vzorky, které posloužily k výrobě repliky a neotevřené se nyní vrací zpět. Nejpozději v březnu by měly být uloženy zpět na základnu.

Whisky a Hra o trůny

Velká popularita seriálu Hra o trůny (Game of Thrones) se projevila i ve světě whisky.

Jako první s ní přišel Johnnie Walker již v druhé půlce roku 2018, který svoji whisky nazval White Walker podle postav ze seriálu. Samozřejmě v limitované edici. Krásně se jim povedlo skloubit svůj název se seriálem. Ale šli ještě dále. Pokud dáte láhev namrazit, tak se na ní objeví další věci, které předtím zůstaly skryté - typické modré žíly prasklého ledu a na boku se objeví nápis: Winter is Here (Zima je tady). Další zajímavostí je obsah alkoholu, který je netradiční - 41,7%. Tuto symboliku lze lehce rozložit: 40 (%) klasický Johnnie Walker, 1 železný trůn a 7 království jež o něj bojují.
Až do teď to znělo hezky, ale bohužel dále už se to podle mne nepovedlo. Tuto whisky doporučují pít namraženou. Od kdy se whisky, kterou si chci vychutnat, pije namražená? Na to měli zvolit jiný alkohol. A bohužel ani její hodnocení nejsou zrovna nejlepší. Směřují až k tomu, že je opravdu lepší pít ji namraženou, protože pak vlastně ani nevíte, jak chutná/nechutná.

Johnnie Walker White WalkerJohnnie Walker White WalkerJohnnie Walker White WalkerJohnnie Walker White WalkerJohnnie Walker White WalkerJohnnie Walker White WalkerJohnnie Walker White WalkerJohnnie Walker White Walker

Johnnie Walker White Walker

V červenci 2019 se na webu Johnnie Walker objevila možnost předobjednávek dalších whisky spojených s Game of Thrones. Tentokrát jsou dvě Johnnie Walker Song of Ice a Johnnie Walker Song of Fire.
Song of Ice má jako hlavní složku whisky z palírny Clynelish a lahvována je na 40,2%. Opět prý nejlépe chutná s ledem. (ach jo)
Song of Fire má jako hlavní složku whisky z palírny Caol Ila a lahvována je na 40,8%. (tentokrát o ledu nic nepíšou a zatím jsem nenašel ani doporučení, že tentokrát se má pít pro změnu horká)

Johnnie Walker Song of IceJohnnie Walker Song of IceJohnnie Walker Song of FireJohnnie Walker Song of Fire

Podstatně zajímavěji vypadá limitovaná edice Game of Thrones Single Malt Collection s osmi single malt whisky, která se objevila začátkem roku 2019.

Game of Thrones Single Malt CollectionGame of Thrones Single Malt Collection

Sedm z nich je zasvěceno rodům bojujícím o trůn, osmá Noční hlídce. Každá whisky pochází z jiné palírny, která byla vybrána tak, aby korespondovala s příběhem daného rodu.

Na jednotlivé rody odkazují také etikety, jimž dominuje některý z rodových symbolů, jako je třeba v případě rodu Starků hlava zlovlka, u Tullyů ryba a u Baratheonů jelen. Whisky inspirovaná Noční hlídkou má jako jediná černou láhev a její temně šedá etiketa je postavena primárně na textu – obsahuje slova přísahy strážců Zdi.

Game of Thrones Single Malt CollectionCardhu Gold Reserve 40% - Game of Thrones House TargaryenDalwhinnie Winter’s Frost 43% - Game of Thrones House StarkLagavulin 9 Year Old 46% - Game of Thrones House LannisterThe Singleton of Glendullan Select 40% - Game of Thrones House TullyClynelish Reserve 51,2% - Game of Thrones House TyrellRoyal Lochnagar 12 Year Old 40% - Game of Thrones House BaratheonTalisker Select Reserve 45,8% - Game of Thrones House GreyjoyOban Bay Reserve 43% - Game of Thrones The Night’s Watch

A které whisky v Game of Thrones Single Malt Collection jsou?

Cardhu Gold Reserve - Game of Thrones House Targaryen
Dalwhinnie Winter’s Frost - Game of Thrones House Stark
Lagavulin 9 Year Old - Game of Thrones House Lannister
The Singleton of Glendullan Select - Game of Thrones House Tully
Clynelish Reserve - Game of Thrones House Tyrell
Royal Lochnagar 12 Year Old - Game of Thrones House Baratheon
Talisker Select Reserve - Game of Thrones House Greyjoy
Oban Bay Reserve - Game of Thrones The Night’s Watch

Vyjma Cardhu a Royal Lochnagar jde o nová plnění.

Cardhu Gold Reserve - Game of Thrones House TargaryenDalwhinnie Winter’s Frost - Game of Thrones House StarkLagavulin 9 Year Old - Game of Thrones House LannisterThe Singleton of Glendullan Select - Game of Thrones House TullyClynelish Reserve - Game of Thrones House TyrellRoyal Lochnagar 12 Year Old - Game of Thrones House BaratheonTalisker Select Reserve - Game of Thrones House GreyjoyOban Bay Reserve - Game of Thrones The Night’s Watch

Pokud jste čekali analýzu toho jakou whisky tam pili, tak jste ji nenašli a i tak doufám, že nejste zklamáni. Nejsem seriálový, takže jsem neviděl ani jeden díl. Ani nevím, zda tam whisky pili nebo ne.

Etiketa Cardhu Gold Reserve 40% - Game of Thrones House TargaryenEtiketa Dalwhinnie Winter’s Frost 43% - Game of Thrones House StarkEtiketa Lagavulin 9 Year Old 46% - Game of Thrones House LannisterEtiketa The Singleton of Glendullan Select 40% - Game of Thrones House TullyEtiketa Clynelish Reserve 51,2% - Game of Thrones House TyrellEtiketa Royal Lochnagar 12 Year Old 40% - Game of Thrones House BaratheonEtiketa Talisker Select Reserve 45,8% - Game of Thrones House GreyjoyEtiketa Oban Bay Reserve 43% - Game of Thrones The Night’s Watch

Johnnie Walker bude mít svojí Jane

Vlastně až tak úplně ne, bude to jen v Americe, ne na stálo a bude to Jane Walker od toho Johnnieho Walkera.

Diageo, které vlastní také značku Johnnie Walker uvede v březnu 2018 ve Spojených státech limitovanou edici Johnnie Walker Black Label. Zajímavá bude tím, že místo Johnnieho Walkera tam bude Jane Walker. Edice je omezena na 250.000 lahví. A když se píše o whisky Jane Walker, tak to bude ve skutečnosti Johnnie Walker Black Label The Jane Walker Edition, ovšem s kráčející paní Jane na láhvi. A i když se jedná o jednu limitovanou edici, tak je slibováno, že se s Jane ještě znovu setkáme.

Johnnie Walker Black Label The Jane Walker EditionJohnnie Walker Black Label The Jane Walker Edition

A proč to?
Zkoušel jsem najít nějaké informace a udělat si na to svůj názor, ale připadá mi to pouze jako marketingová akce zabalená do keců o rovnoprávnosti pohlaví, podpoře žen a vezení se na populární vlně. A tak máme hrdá slova o dalším kroku vpřed a o symbolu Jane ukazující ten správný progres. Poctě žen na celém světě. Březen nebyl zvolen náhodně. Ve Spojených státech je březen měsícem žen v amerických dějinách, během něhož si připomínají úspěchy žen v historii. A k tomu si ještě přidejte 8.března Mezinárodní den žen. Navíc z každé prodané láhve půjde jeden dolar pro organizace podporující práva žen.
Na druhé straně pak máme ze stejných míst myšlenky o tom, že skotské whisky ženám nechutnají, vlastně whisky považují za něco nedobrého a toto je příležitost, jak oslovit ženy, aby si k whisky našly cestu. Takže s masívní kampaní na podporu rovnoprávnosti žen udělají současně marketingovou akci ke zvýšení prodeje. A protože se všechny láhve s Jane Walker prodají, myslím si, že většinou jako raritní a sběratelská záležitost, tak mohou i na konci při počítání zisku a nového vyššího podílu na trhu, pronášet krásná slova, jak velký byl zájem o tuto podporu žen.
Podobná kampaň byla plánována již v roce 2016 a měla být spuštěna s vítězstvím Hillary Clintonové v amerických prezidenstských volbách s tím, že se jedná o historický mezník. To už tedy fakt nevím, ale obecně bych snad raději žádný produkt s politikou nespojoval. Aby na tom trhu taky neskončili úplně, protože by je mohli přestat kupovat ti, co volili druhého kandidáta.

Andělský podíl - hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky

Do českých kin se právě dostal film Andělský podíl režiséra Kena Loache.

Hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. Robbiemu je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. A k tomu všemu ho ještě rodina jeho přítelkyně vůbec nemá v lásce. V téhle situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejmíň čekal – ve skotské whisky. Když si Robbie odpracovává svůj trest, seznámí se s partičkou povedených existencí v čele s Rhinem, kleptomankou Mo a neodolatelně tupým Albertem. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy.

Distribuční premiéra byla celorepublikově 26. července 2012. Snímek Andělský podíl byl promítán na letošním MFF v Cannes, kde získal Cenu poroty. Byl také uveden letos v rámci festivalu MFF Karlovy Vary, kde se umístil na druhém místě v diváckém hlasování.

 

 

 

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Podařilo se mi to časově zvládnout a film vidět. Musím plně souhlasit s větou distributora - hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. A zcela jistě doporučit tento film i ostatním.
Trochu jsem se bál slova komedie (když vidím, co je v kinech a tv označováno jako dobrá komedie), ale když jsem se podíval v jakých kinech a mezi jakými filmy se tento film promítá, tak mne obavy opustily. Nečekejte ale film o whisky nebo film pro milovníky whisky, takový film do kin těžko někdy půjde. Z pohledu whisky bych tam pár připomínek či doplnění měl, ale nic mi nepřipadlo tak rušivé, aby mi to zkazilo dojem z filmu. Občas mi přišlo, že někteří diváci se ve stejné scéně smějí něčemu jinému než já. I když člověk ví, že je to jen film, tak při sledování chvílema hlavnímu hrdinovi závidí (a chvílema by určitě nechtěl být na jeho místě).

Whisky on the Rocks

Když si v baru dáte "Whisky on the Rocks", tak vás asi nepoženou na skály, že si ji máte vypít tam. Přinesou ji tedy na skále?, kusu skály?, na kamenu?, s kamenem?
Jak všichni víme, tak ji přinesou s ledem. Ale mohli by ji přinést i s tím kamenem.

Chladit whisky ledem má několik nevýhod - největší je, že se whisky postupně ředí a to stále více jak led odtává. Když už chcete chladit, tak čím tedy chladit? (Single malt a obecně i jiné další kvalitní whisky a jiné nápoje nedoporučuji moc chladit, protože tím můžete přijít o některé chutě, ale také vaše chuťové bunňky se zbytečně schladí.)
Kdysi jsem někde slyšel myšlenku, že sousloví "whisky on the rocks" nevzniklo pitím whisky na skále, ani litím whisky na hromádku kostek ledu, ale chlazením pomocí kamínků z chladného horského potoka.
Když pomineme otázku chlazení whisky, tak je tento způsob určitě lepší než kostky ledu. Whisky se tak neředí a není tolik ovlivňována její chuť.

V roce 2011 přišla Ballantines (týkalo se to i jiných značek patřících pod Pernod Ricard) v rámci reklamní kampaně, kdy při koupi dvou drinků dávala Ballantine´s whisky stones. Jednalo se o dvě malé žulové kostky v saténovém váčku. Kameny byly ve třech barevných provedeních – Kashmire white, Madura gold a Shanxi black.

Postupně se na trhu objevily další variantů těchto "ledových kamenů" nebo také "whisky stones". Kostky různých velikostí (1,5x1,5x1,5, 2x2x2, 2,5x2,5x2,5, 3x3x3 až 3,5x3,5x3,5), další tvary a různé materiály (ty od Ballantine´s měly být žulové, na netu jsem našel u jednich jako kámen uvedený mastek a našel jsem i ocelové či keramické).

I když nejsem příznivcem chlazení whisky, tak musím říct, že ten nápad se mi prostě líbí. Jednoduchý a geniální.
Jinak ten obrázek whisky s kostkami ledu nemám moc rád. A vrcholem pak je, když se objeví na knížce o whisky. Nelze se pak divit, že někteří tento způsob pití považují za správný.
Jak jsem tak po netu hledal, tak jsem našel i českého výrobce. Nemusíte si tedy kostky nechávat posílat ze zahraničí, ale můžete koupit i ty dělané u nás (poslední fotka kostek - fotil jsem já, doma na stole). A to za cenu velmi dobrou.

Adventní kalendář

Zajímavý Adventní kaledář od Master of Malt

Firma Master of Malt známá mimojiné prodejem 3cl vzorků whisky přišla s dobrým vánočním nápadem - vytvořila adventní kalendář, kdy v okénku pro každý den je schovaná jedna hlavička. Leckoho asi zamrzí, že kalendář končí už 24. prosince. Cena kalendáře je okolo 150 liber.
(Už nevím, jak stará byla tato aktualita, ale nové a různé verze adventního kalendáře a to nejen s whisky stále vznikají. Odkaz směřuje na whisky, ale lehce tam najdete i další).

Adventní kalendář od Master of Maltukázka vzorků

Whissky nebo Phissky?

Na Design Interactions Show 2010 (a dalších) prezentoval James Gilpin vlastní a zvláštní značku whisky - Family Whisky. Základem této "whisky" je moč diabetiků, která se čistí tradičním způsobem čištění vody, molekuly cukru, kterého je u diabetiků v moči více, než u běžných lidí, se využijí pro urychlení fermetace (obchází se tím klasické rmutování sladového ječmene). Po dokončení fermetace se klasickým pálením získá alkohol. I následný proces je uměle urychlen, tak aby "whisky" měla správnou barvu, chuť a viskozitu. Následně je plněna a názvána podle "dárce" moči, např. Gilpin Family Whisky.

Samozřejmě se nejedná o skutečnou whisky, suroviny ani proces výroby neodpovídá pravidlům. James Gilpin je designér a badatel v oboru nových biomedicínských technologií. A vzhledem k tomu, že i on je diabetik, tak ho to přivedlo na tuto myšlenku. Využít moč diabetiků bohatou na cukr k výrobě "high-end single malt whisky". V obchodech se s ní samozřejmě nesetkáme, jedná se o zajímavost či až umělecký projekt.

Zákon, který má vnést pořádek do whisky

V listopadu 2009 vstoupil ve Skotsku v platnost zákon, který nově definuje skotskou whisky. Primárním cílem zákona je zabránit padělání skotské whisky v zahraničí. Součástí zákona jsou i nová pravidla pro označování etiket se skotskou whisky. Státní tajemník pro Skotsko Gavin Hewitt prohlásil: “Je samozřejmé, že se snažíme chránit náš klíčový průmysl. Nemůžeme dovolit jiným, aby zneužívali dobré jméno, jež skotská whisky má, na výrobky, jež produkují v zahraničí, a prodávali je pod názvem “skotská”. Tento zákon navíc ochrání všechny zákazníky po celém světě, neboť budou vědět zcela jasně, zda kupují skutečně skotskou, či nikoliv.”

A jaké jsou nejvýznačnější změny?
1. Single Malt může být lahvována pouze ve Skotsku
2. Podstatně přísnější pravidla pro označování jednotlivých palíren
3. Lepší ochrana místních názvů jako je např. “Highland” nebo “Lowland”
4. Rozdělení skotské whisky do pěti následujících kategorií:
    a) single malt scotch whisky – sladová whisky z produkce jedné palírny
    b) blended malt scotch whisky – sladová whisky z produkce více palíren
    c) single grain scotch whisky – obilná whisky z produkce jedné palírny
    d) blended grain scotch whisky – obilná whisky z produkce více palíren
    e) blended scotch whisky – whisky míchaná z obilné a sladové whisky
5. Výše uvedené kategorie musí být zřetelně uvedeny na etiketě, aby bylo jasné, o jakou whisky se jedná
6. Výslovný zákaz používat termín “Pure Malt”
7. Zákaz používat název jakékoliv palírny jako výraz pro typ u výrobku, který v dané palírně nebyl zcela vyroben
8. Zákonná ochrana jmen pěti tradiční oblastí výroby whisky:
    a) Lowland
    b) Highland
    c) Speyside
    d) Islay
    e) Campbelltown
9. Podmínka, že whisky musí po celou dobu zrát pouze ve Skotsku
10. Jasná pravidla pro uvedení stáří whisky na obalu

Děkuji Vaškovi za zaslání tohoto textu. WOL nějak zaspala, jak s uveřejněním, tak i s úpravou svých stránek. Je pravda, že o tomto zákonu vím cca rok, ale nějak jsem nebyl schopný to sem napsat, ani provést patřičné úpravy. Omlouvám se a pokusím se to napravit (dejte mi ale chvíli času).

Asi nejvíce viditelné bude jasné značení - zmizí zavádějící "pure malt", kdy nebylo občas jasné, zda se jedná o single malt nebo vatted malt. Ostatně zmizí i nejasné a v různě označované a překládané "vatted malt" a bude nahrazeno "blended malt". Dále by postupně měly zmizet whisky u kterých nebylo jasné, kde byly vyrobeny a byť označeny jako single malt, tedy z jedné palírny, tak místo výroby bylo zakamuflováno názvem nějaké firmy.

The Scotch Whisky Regulations 2009 (pdf)


Marmeláda s whisky

Společnost Duerr´s je britským výrobcem marmelád a mezi jejich produkty jsou i marmelády s whisky - 1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teacher's Scotch Whisky či trojbalení Fine Cut Marmalade & Teachers / Medium Cut & Speyside / Thick Cut & Laphroaig. U příležitosti 125. výročí firmy vyrobili marmeládu ze sevillských pomerančů ve které je obsažena 62 letá whisky Dalmore (láhev této whisky stojí 32 tisíc liber), dále obsahuje šampaňské Pol Roger Cuvée Sir Winston Churchill ročník 1966 a šupinky 24karárového zlata, které jí dodávají zlatý třpit. Jednokilové balení této marmelády vyjde na 5.000 liber. Nejvíce cenu ovlivňuje obsažená whisky v ceně 3.450 liber, šampaňské 348 liber, zlaté šupinky 120 liber a křišťálová sklenice, ve které marmeláda je stála 1.100 liber.

1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teachers Scotch Whisky1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teachers Scotch Whisky1881 Fine Cut Seville Orange Marmalade with Teachers Scotch WhiskySladká pochoutka za 210 tisíc - Magazín 2000 záhad č.4 2007 ze 16/2/2007

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 24.11.2023