značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» praxe » kam na whisky 

  tisk textu

Kam na whisky ?

Nejlépe tam, kde budou mít dobrou whisky a velký výběr

A největší výběr bývá na Whisky festivalech


Vzhledem k atuální situaci berte termíny na rok 2021 s velkou rezervou.


Whisky Festival


V roce 2021 v termínech:

•  Malá Morávka: 30.4.-1.5. 2021 - ONLINE

•  Malá Morávka: 15.10.-17.10. 2021

•  Brno: není plánováno

V roce 2022 v termínech:

•  Malá Morávka: 22.-23.4. 2022

•  Brno: nebylo

V roce 2023 v termínech:

•  Malá Morávka: 21.-22.4. 2023

•  Brno: ???

Web festivalu:

Web není zrovna aktualizovaný, tak ještě můžete zkusit sledovat FB (i když tam taky žádná sláva):

Diskusní fórum na whisky.nethar.cz:

Whisky Festival 2020

Whisky Festival 2019

Whisky Festival Brno

Whisky Life! Prague


V roce 2021 v termínu:

•  sobota 13. listopadu 2021

V roce 2022 v termínu:

•  pátek 4. a sobota 5. listopadu 2022

V roce 2023 v termínu:

•  pátek 3. a sobota 4. listopadu 2023

Web festivalu:

Články na Whiskyonline:
Whisky Life! Prague 2022
Whisky Life! Prague 2021
Whisky Life! Prague 2019
Whisky Life! Prague 2018

Diskusní fórum na whisky.nethar.cz:

Whisky Life! Prague

Den whisky Hulín


V roce 2021 v termínu:

•  30.10.2021

V roce 2022 v termínu:

•  22.10.2022

V roce 2023 v termínu:

•  28.10.2023

Web dne whisky:

Pálenka fest


Zaměřen na českou produkci a i když název evokuje hlavně pálenky, tak svoje místo najde i česká whisky.

V roce 2022 v termínu:

•  sobota 8. října 2022

V nejbližších letech se dalšího Pálenku festu nedočkáme.

Web pálenka festu:

Rozhovor na PoznejWhisky.cz:

Článek na Whiskyonline: Pálenka Fest 22

Pálenka fest navazoval na soutěž Pálenka roku, která pokračuje dále - www.palenkaroku.cz


Whisky Fest Bratislava

V roce 2021 v termínu:

•  v roce 2021 je akce zrušena

V roce 2022 v termínu:

•  2.-3. 6. 2022

V roce 2023 v termínu:

•  18.-19. 5. 2023 - zrušeno

V roce 2024 v termínu:

•  18.-19. 4. 2024

Web festivalu:


Whisky Connect Trnava

V roce 2023 v termínu:

•  25. 11. 2023

V roce 2024 v termínu:

•  říjen ???


Drobnou nevýhodou festivalů je, že zde můžete ochutnat desítky a až stovky různých whisky, jenže člověk jich může ochutnat jen určité omezené množství. Výhodou zase, že si můžete vybrat z velkého množství, ochutnat whisky, které třeba jinde nebudete mít možnost ochutnat, případně celá láhev by byla na tolik drahá, že byste si ji nepořídili. Dalších podobných výhod se dá jistě najít ještě dost. Jen tím největším omezením je množství, které se dá rozumně vypít, aby se to nezvrhlo v: ochutnáváme, ochutnáváme, ochutnáváme, .... , ochutnáváme a teď už se jen opíjíme a opíjíme.
Což lze samozřejmě řešit vzorkováním (pokud je to možné) a další whisky z festivalu ochutnat pak v klidu doma.


•  Whisky Life! Prague

Whisky Life Prague 2019

Whisky Life! Prague 2019

další videa:

Whisky Life! Prague 2018

Whisky Life! Prague 2017

Whisky Life! Prague 2016

Whisky Life! Prague 2015

Whisky Life! Prague 2014

•  Whisky Connect Trnava

Trnava WHISKY CONNECT 2023

na začátek stránky

Předhled akcí na webu Poznej Whisky.cz:

Pár slov a termíny k online degustacím (text tady na webu WOL):


ochutnávky

Další dobrou příležitostí jak se seznámit s whisky jsou ochutnávky whisky.


•  Praha:

Whiskeria

Pravidelné pondělní ochutnávky v Jindřišské věži.

přehled jejich degustací whisky:

Whisky&Kilt

Další v Praze a objevuje se také v online ochutnávkách.

•  Brno:

The Whisky Shop Brno

Pravidelné pořádá The Whisky Shop Brno, občas se objevuje i v online ochutnávkách.

Whiskey Bar, který neexistuje

Další brněnský podnik s ochutnávkama whisky.

přehled jejich čvrtečních ochutnávek:

Angels' Share

A do třetice Brno.

•  Olomouc

The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar

Velmi známý olomoucký podnik nelze opomenout.

•  Bratislava

The Izzi Pub

a nebo taky trochu jinak

Whisky Stories

Whisky je od výběru sladu, přes destilaci, staření až k degustaci plná příběhů. A právě tyto příběhy s chutí vybraných whisky a zábavou Vám přinášíme. Jsme whiskystories.cz - profesionálně vedené degustace a whisky stánky na míru.
Ve Whisky stories nás těší a baví popularizovat i poodkrývat pestrý svět whisky. Nespecializujeme se pouze na whiskaře, ale především na širokou masu vás, hledajících k whisky svou cestu, milující všeobecně dobré a kvalitní destiláty, ostrovní kulturu či zajímavé vůně, chutě a příběhy.

Whisky Bar

A když si nevyberete z aktuálně pořádaných ochutnávek, tak tomu může jít naproti sami a nebo whisky ochutnávka přijde za vámi. To vše pod záštitou The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar.
Náš team pro Vás připraví whisky bar na Vaši party. Dle Vašich chuťových požadavků vhodně zvolíme portfolio (máme v zásobě přes 1000 druhů whisky), k lahvím podáme odborný výklad a naučíme Vaše hosty jak správně whisky degustovat.


Whiskyonline.cz není pořadatelem těchto akcí a ochutnávek. Zásadně tedy doporučuji si ověřit volné kapacity na ochutnávce, případně další informace. O změnách termínu či zaplnění kapacity se nemusím dozvědět a tak zde může být informace, která již není aktuální.

.........................................................

Pořádáte pravidelné ochutnávky whisky?

Pokud pořádáte pravidelné ochutnávky whisky a chcete, aby se o tom dozvěděli čtenáři WOL, tak mi pošlete informaci o ní mailem na pkomarek@whiskyonline.cz a já je zde uvedu.


Bary s dobrou nabídkou whisky

A když nejsou zrovna festivaly a ochutnávky, tak se dá jít někam na sklenku.

Tipy jsou hlavně na základě doporučení, protože to má vždy větší hodnotu. Můžu samozřejmě googlit a probírat se milionem odkazů na hospody, kde mají 3 láhve whisky, ty tu ale nechci. A na základě webových stránek může vzniknout zcela jiný dojem, než je skutečnost. Přidávám sem tedy jen tipy na základě mých zkušeností nebo na základě doporučení od mně známých lidí.
Pokud víte o nějakém dobrém baru, který zde chybí, tak mi napište.

•  Praha

Whiskeria bar - Jindřišská věž

Whisky bar v centru Prahy. Jindřižská věž ve které sídlí je nepřehlédnutelná, přítomnost baru na první pohled ano. Když už tu budete, tak můžete vyrazit i na prohlídku věže. Ale WOL se věnuje primárně whisky a tak zůstaneme v přízemí, případně vylezeme až do prvního patra, kde se nechází whisky bar - Whiskerie. Z mého pohledu zatím nejlepší whisky bar v Praze (uznávám, že jsem ještě neviděl všechny, ale z toho co vím, tak si drží první místo). Vydržel jsem zde podstatně déle, než jsem původně plánoval, což bylo dané jak dobrou whisky, tak dobrou společností.
Co jsem hledal ve vzpomínkách, tak jsem zde byl poprvé na ochutnávce v roce 2008 a naposled před deseti lety v roce 2011 a skoro vše bylo jak si pamatuju i patro zůstalo na svém místě. Nabídka whisky se ovšem určitě rozšířila. Tentokrát jsem se domlouval dopředu, protože záměrem bylo poznat se více s Martinem Kavkou (nejznámější tváří Whiskerie), předtím jsme se potkali jen na pár minut na ulici. Jak je vidět z popisu, tak jsem byl s návštěvou spokojen a věřím tomu, že bude spokojen každý zájemce o whisky, ať chce panák do 200,- (v této cenové relaci je už dobrý výběr), tak člověk, co chce panák za 16.000,-.

.

Whisky & Kilt

Unikátní Whisky studovna, tradiční whisky klub v Praze, Vaškovo doupě neřesti a určitě i něco dalšího. Nejedná se ovšem o klasický bar u kterého najdete jasnou otevírací dobu. Doporučuji sledovat jejich ochutnávky, které probíhají v klubu - je to nejjednodušší možnost, jak se dostat dovnitř.

.

Marpek

Také často kladně zmiňovaný. Kdysi jsem tam byl pozván, ale souběhem svých problémů nikdy nedorazil. Výběr whisky by měl být velký a zajímavý. Nejedná se ovšem o klasický bar, je třeba si napřed zjistit podmínky, za jakých tam můžete dorazit (alespoň myslím, že to tak stále je).

Mr.Brut!

Takovej fajn malej bar v Karlíně. Být od tamdtud, tak bych se tam občas s někým sešel na panáka. Překvapilo mě, jak je to malý, čekal jsem to teda větší. Já už bych nabídkou whisky uspokojen nebyl a nabídku rumů a dalších zase neocením. Ale líbilo se mi tam a když půjdu někdy okolo, tak se tam zase stavím.

.


další tipy:

Ambix Bar - www.ambixbar.cz

•  Brno

Whiskey bar, který neexistuje

Lidmi z fóra zmiňovaný a doporučovaný brněnský bar. Z webu toho moc nevyčtete, ale nabídka whisky je prý opravdu široká.
Při mé první návštěvě (srpen 2021) jsem zde dostal pouze vodu, což není kritika, ale ocenění, měl jsem čas jen pár minut, auto nebylo kde zaparkovat a tak manželka dělala kolečka okolo bloku.
Při druhé návštěvě (o dva dny později) jsem už měl čas dát si i sklenku(y) whisky a prohodit pár slov a musím říct, že jak s výběrem, tak i s obsluhou jsem byl nadmíru spokojen.
Při další návštěvě (září 2021) jsme se tam stavili s celou rodinou a tentokrát zkusili jejich doporučení na koktejly. Vůbec se v nich nikdo nevyznáme a musím říct, že s návštěvou a přístupem obsluhy jsme byli spokojeni.

.

The Whisky Shop Brno

Již několikrát zde zmíněný brněnský Whisky Shop (opravdu si u mne neplatí reklamu). Nejenže pořádají časté a pravidelné ochutnávky whisky, ale i přímo na prodejně je možné ochutnat velký a hlavně zajímavý výběr whisky. Ve staré prodejně jsem byl jednou na návštěvě v květnu 2005. Cca patnáct let poté v srpnu 2021 se mi to podařilo zopakovat. Sídlí tedy už na jiné adrese než tehdy (tenkrát to bylo v Domě pánů z Lipé), trochu více z ruky. I když bych je vzhledově i výběrem řadil asi na třetí místo v Brně, tak k nim mám největší vztah a cítil jsem se tu nejlépe. Byl jsem tu znovu po patnácti letech a měl i štěstí znovu potkat u stolu i některé stejné lidi. Důstojně navazují na odkaz původního Whisky Shopu a pana Burdy, který se nese od doby, kdy ještě whisky nebyla tak populární a občas to vypadalo, že se všichni whiskaři v ČR snad musejí navzájem znát. Největší hodnota toho podniku není v krásném baru či nepředstavitelné nabídce, ale v lidech, kteří stále udržují tuto "značku" a lidech, kteří sem pravidlně chodí a scházejí se tu.

.

Angels' Share

Nejedná se jen o bar, ale i o prodejnu a tak množství láhví, které je tam možné vidět, je prostě úchvatné. Výběr whisky na baru je také velký a celkové prostředí dělá opravdu dojem.
První návštěva (srpen 2021) byla krátká a bez skleničky. Měl jsem málo času a auto zaparkované na zóně. Tak jsem prohodil alespoň pár slov. Chtěl jsem do odjezdu stihnout stavit se na skleničku, ale o víkendu mají bohužel zavřeno.
Sklenka se mi nepovedla ani při druhém výletu do Brna (září 2021), protože opět měli po celou dobu zavřeno.

.

•  Olomouc

The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar

•  Břeclav

Cafe Bulldog

Nejen od brněnské whisky party jsem slyšel doporučení - když už jsi v Brně, tak to musíš zajet do Břeclavi do Cafe Bulldog. Rada dobrá, dokonce to není z Brna moc daleko, jenže pak mi vznikne problém, jak z Břeclavi dostat zpět do Brna sebe a auto. Takže při srpnové návštěvě Brna se to nepovedlo, ale v září jsem Břeclav přidal do plánu rodinného výletu do Lednice. Příjemná kavárna a nečekaně (teda pokud to člověk nečeká) velká a rozmanitá nabídka whisky. Vedle toho se zde občas pořádají ochutnávky whisky. I zde hodně dělá duch lidí, kteří to tu vedou a mají k whisky vztah.

.

•  Ostrava

Bar 2to2

Ostravský bar se zajímavou koncepcí. Píšou o sobě: "Ceny jsou nízké, platí se totiž také za čas. Každá půlhodina je do 17:00 za 25 korun a od 17:00 za 35 korun a je jen na vás, jak dlouho u nás budete chtít posedět a kolik neskutečně laciných skleniček či šálků u nás vypijete." A jejich výber whisky je opravdu docela bohatý.
Koncepce zní zajímavě, ale možnost vyzkoušet jsem ji zatím neměl, ale je tu odkaz na zkušenost popsanou ji dalšých českých stránkách věnujících se whisky.

•  Prostějov

Skleník Beer&Bar

•  Hulín

Klub café bar Hulín

Bar s velkou nabídkou rumů a whisky. Známý také pořádáním Dne whisky a vydáváním privátních plnění whisky Gold Cock Hullein 1224 k této příležitosti.

Whisky Essence - 38. díl českého podcastu o whisky s Karlem Součkem

•  Bratislava

The Izzi Pub

Bratislavský bar Petera Praženky.

Svet Whisky SK - The Izzi Pub

..........

Nová mapa whisky barů na PoznejWhisky.cz...........................................

další akce

xxx

...........................................

online ochutnávky

Vzhledem k aktuální situaci, kdy nebylo možné sejít se na ochutnávku whisky v baru, se začaly více objevovat online ochutnávky. Vím pouze o ochutnávkách zveřejňovaných na Facebooku (možná ani ne o všech, další sítě nesleduji vůbec).
Zjednodušeně řečeno se dá setkat se dvěma způsoby
- první možností je, že je ochutnávka vysílána na přímo na Facebooku, pak ji může vidět každý, bez ohledu na to, zda zaplatil nebo ne. Ovšem ten kdo nezaplatil nemá vzorky, výhodou zase je, že si to můžete i bez placení poslechnout, udělat si představu jak to vypadá, pokud máte doma svojí stejnou whisky, tak se můžete i "načerno" svézt. Komunikace probíhá víceméně jednosměrně, sice můžete psát své připomínky či dotazy do chatu, reakce jsou ovšem pomalejší. Videa na FB jsou často dostupná i po ochutnávce a tak si ji můžete poslechnout kdykoliv zpětně nebo znovu, případně si dopředu udělat představu.
- druhou možností je přes aplikace typu Zoom, Teams a podobné, k těmto ochutnávkám se dostanete pouze po zaplacení. Díky použití aplikací a menšímu počtu zúčastněných, tam může probíhat i diskuse a zpětná vazba.

Obecně velkou výhodou online ochutnávek je, že můžete navštívit ochutnávku ve městě, kam byste nejeli. Ono jet třeba z Prahy do Brna nebo obráceně na dvouhodinovou ochutnávku a pak zase zpět není zrovna ideální i když je to jen jedna zastávka busem z Florence.
Pokud se některé z nich zúčastním, tak to následně většinou píšu i do svých ochutnávek. Píšu jen ty, kde mám vzorky a ochutnávám během probíhající ochutnávky, většinou také ještě během pokecu po ochutnávce dávám text sem na WOL a na FB. O ochutnávkách, kde současně neochutnávám či se na ně dívám ze záznamu většinou nepíšu. Ne proto, že by byly špatné či nezajímavé, ale když k tomu nemám svoje degustační poznámky, tak není moc o čem bych psal.

Více jsem se tomuto tématu věnoval na wol zde:


Několik pravidelnějších českých pořadatelů online ochutnávek:

Whisky & Kilt

The Whisky Shop

The BLACK STUFF

The Izzi Pub

Whisky Essence

V tomto případě se nejedná o ochutnávku, ale o český podcast o whisky od Jirky Šinogla. Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde je najdete ve videích a následně jsou vystaveny odkazy i na další místa. Probíhá formou rozhovorů se známými i méně známými osobnostmi českého whisky světa.


Online ochutnávky nejsou samozřejmě jen v ČR, ale setkat se s nimi můžete i v zahraničí, často na FB profilech i přímo palíren. Ty zahraniční zde ale uvádět nebudu.
A protože ten přehled těch českých je docela stručný, tak jsem k nim (a nejen k nim) dopsal delší text na téma online ochutnávky. Najdete zde i odkazy na videa z již proběhlých ochutnávek a dalších online vysílání.

...........................................

Virtuální whisky klub

Whisky & You

Za touto myšlenkou virtuálního whisky klubu stojí Vašek Rout, což je z mého pohledu dostatečná záruka kvality. V klubu můžete mít čtvrtletní nebo roční členství, každý měsíc probíhá ochutnávka 4 vzorků (4cl), které vám předem dorazí poštou. Jako členové máte přístup k dalším informacím a případným výhodám plynoucích z členství. I ze svého pohledu jsem se zamýšlel nad tím, zda má pro mne smysl se do Whisky & You přihlašovat.

Více o Whisky & You jsem napsal zde - Whisky & You.

Alkohol.cz - předplatné

Na podobném principu (jako výše popsaný klub) funguje i předplatné na Alkohol.cz. Každý měsíc dorazí 3 vzorky (4cl) společně s informační kartičkou popisující histori i chutě jednotlivých vzorků. Zajímavé je, že je možné se podívat na historii, jaké vzorky byly zasílány dříve a udělat si tak představu. Více než vzorky a info k nim ovšem v ceně není a také mne trochu odrazuje, že nevím, kdo za tím stojí.

...........................................

vzorky až domů

Při online ochutnávách vám předem doručí vzorky až domů a je vlastně na vás, zda si je vychutnáte sami předem, během ochutnávky nebo později. Každé má svoje výhody.
Můžete si ovšem objednat i pouze samotné vzorky. A to vzorky, které chcete vy, ne co vybral někdo jiný do ochutnávek. Ať proto, že chcete whisky ochutnat před tím, než koupíte láhev, ochutnat vzorek dražší whisky nebo si jen rozšířit obzory.

DramRoom

Myšlenka vzniku DramRoomu začala v pražském whisky klub Marpek. Podle odkazů je tam provázanost s Alkoholem.cz.

Více o jejich vzniku a fungování si můžete poslechnout v podcastu Whisky Essence:

Dram to your Door

Dram to you Door je ze Slovenska. Kvality se určitě bát nemusíte, protože za projektem stojí vyhlášený Bratislavský Whisky Bar - Izzi Pub a známá osobnost slovenské whisky komunity - Peter Praženka, což pro mne znamená dostatečnou záruku.

...........................................

Whisky zážitky

Vedle výše zmíněných ochutnávek pořádaných v různých podnicích, ochutnávek, které si můžete objednat, online ochutnávek, existují i další zajímavé whisky zážitky

The Blend

Na setkání The Blend se vám otevře fascinující svět skotské whisky. Vyzkoušíte si unikátní řemeslo míchání whisky a připravíte si jeden vzorek vlastního blendu pro své potěšení. Prohloubíte si znalosti o výrobě a historii věhlasné skotské blended a singlemalt whisky a také se dozvíte mnoho zajímavostí a novinek od skutečného odborníka. Akci pořádáají v různých termínech v různých městech.
V ochutnávkách z roku 2022 najdete i můj popis tohoto zážitku.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 30.11.2023