značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » 20 let WOL 

  tisk textu

20 LET WHISKYONLINE.CZ

9.3.2022

Whiskyonline.cz brzo oslaví 20 let, mě čeká padesátka na krku (tím myslím věk, nikoliv manželku, ta má na krku mě :)

20 let je docela dlouhá doba, až mě z toho chytají vzpomínky a nostalgie. Vzpomínat ale plánuju jen na whisky, takže se nemusíte bát toho, že bych zkoušel vyplodit moudra starců a dával ostatním rady do života, vzpomínal na příběhy mládí.

Úvodní písnička tohoto vzpomínkového bloku je trochu o vzpomínání, stárnutí a nostalgii, ale pak už se vrhnu jen na tu whisky. Příští vzpomínkový set chystám až na 50 let Whiskyonline, tedy pokud si na to v mém věku vůbec vzpomenu.

Budu to dávat primárně sem na WOL, pak na FB do skupiny Whisky CZ/SK a samozřejmě linka půjde i na Netharovo fórum.

Ještě uvidíme, zda se za 30 let nebudeme zdravit "Buď dobrý!" a alkohol nebude zakázán, jako zdravý škodlivý (a samozřejmě pro blaho společnosti).


10.3.2022

Když už jsem minule načal ty písničky, tak budu pokračovat písničkama o whisky (českýma a slovenskýma, česko-slovenskýma i československo federativníma). Whisky, to je moje gusto je jasná a ta dostane prostor jindy. Co se týče ostatních, tak už to tak jednoduché nebylo. Nehledal jsem opilecké písničky jako například od Alkeholu, kde je jedno co pijem, hlavně že se motáme - Ožerem se, ožerem se, whisky hurá. Ani nebylo podstatné, kolikrát se tam slovo whisky vyskytuje - Whisky, jó whisky, jó whisky, hurá. Hledal jsem písničky vypovídající o vztahu k whisky. Pár jsem jich našel. Určitě jich je víc, ale neměl jsem další sílu hledat. Projíždění československé pop-music na youtube na mně zanechalo horší psychické následky než nezřízené pití a měl jsem z toho ještě nějakou dobu noční můry. Doufám, že vás výsledný výtvor pobaví a ukáže, kolik písniček je o opravdovém vztahu k naší oblíbené whisky.

A příští týden začnu vzpomínat.


15.3.2022

Tento týden zůstane vzpomínání ještě před vznikem WOL.
Whiskyonline má jako datum svého vzniku uvedeno 20.5.2002. Ten den jsme tam dali první obsah a oznámil jsem do našeho malého českého whisky světa, že svoje staré stránky už dál upravovat nebudu a že vznikly nové, čistě zaměřené na whisky na adrese www.whiskyonline.cz. Vůbec mě nenapadlo, tam dát datum, kdy jsem poprvé začal psát o whisky na internet, ostatně z tehdejšího pohledu to nebylo tak dávno a nenapadlo mě, že už to datum vlastně nikdy nedohledám a že to vůbec budu hledat.

Při prohledávání archívů a dalšího bordelu v počítači a na cédéčkách jsem našel zmínku o mém webu na novinkách.cz z 15.4.1999 (myslím si, že existovala někde ještě jedna starší zmínka, ale netuším kde ji najít). Na těch stránkách už muselo něco být, protože jinak by je neuváděli. Na jejich webu to už těžko najdete, ale našel jsem kopii u sebe. Tak tuhle webovou adresu (freeweb.coco.cz/pkomarek/whisky.html) jsem si ani vůbec nepamatoval, že jsem taky měl. Pravda, tehdy se člověk stěhoval po různých službách, kde dostane prostor zdarma pro svůj web a adresu až tak moc neřešil (doménu už vůbec ne).

Vznik mých prvních stránek o whisky tak odhaduji na 1997-8, ale nejsem to schopný dohledat. Vím, že jsem se o whisky více zajímal už dříve, kolem roku 1995 určitě a svojí první single malt jsem dostal na rozlučku od kolegy z práce v listopadu 1996. Byla to desetiletá Isle of Jura.

Ještě k těm webových stránkám. První, co jsem měl, tak tam byl zdarma k dispozici prostor - celých 500kb. Na pozdějších už to bylo více, ale v řádu nižších desítek Mb. A soubory se tam nahrávaly ručně a jednotlivě, takže jsem měl vždy adresář se souborama, které jsem upravil a pak je tam postupně nahrával. Žádné jako dneska, že na lokále napíšu a pak najednou přes FTP nahraji rozdíl na server.

Doufám, že vás ty vzpomínky zaujmou (a pokud ne, tak je nemusíte číst :) ). Že to nebude, jak když vám někdo nadšeně ukazuje album fotek svých dětí (třetí album z patnácti) a vy nemůžete ze slušnosti odejít (tady můžete).


17.3.2022

Další zmínka byla v časopise Svět kuchyní z února 2002. Asi jsem už byl považován za dostatečně známého, protože tam ani neuvedli odkaz na moje stránky, kdežto na ostatní ano :)
Když lidi vědí, že se zajímáte o whisky, tak občas dostanete zajímavé dárky :)

Povedlo se mi najít několik záloh mých stránek před WOL (a jedna pár měsíců po vzniku WOL). Na tu dobu, málo informací, další zájmy a pomalý internet, to byl docela výkon. A tak se můžete podívat na staré verze mých stránek. K dispozici jsou z 30.7.2000, z 18.11.2001 a pak z 4.8.2002, kde už je informace, že bylo přesunuto na WOL. Třeba se tu najde někdo, kdo je ještě pamatuje :)


22.3.2022

Minulý týden jsem zavzpomínal svoje stránky v letech 2002-2 a teď se podíváme do světa.
Když jsem tak hledal nějaké ty starší verze webu, tak jsem našel i jakým způsobem jsem řešil sbírání informací z internetu. Při čekání na tramvaj jsem to v mobilu fakt nehledal :)

V té době bylo domácí připojení na internet přes modem a telefonní linku a to se navíc platilo od minuty, takže to přes den nebylo na moc velké brouzdání, zvláště pak stahování fotek. Přes noc to bylo o něco levnější a o malinko rychlejší, protože běžný lidi spali. Mým oblíbeným způsobem bylo stáhnutí off-line kopie webu v práci (text včetně obrázků) a pak si to prohlížet doma bez internetu.

A teď je z toho zajímavá časová schránka. Netušil jsem, že to ještě někde mám a už vůbec jsem netušil, že to ještě použiju.

Možná se někdo z vás rád podívá, jak vypadal internet v roce 2000-2002 a co bylo na stránkách, které fungují stále a některé z nich i znáte. To je tedy téma pro tento týden.

První den tu máme web Gordon & MacPhail z 25.5.2000. A AWA neboli Alternative Whisky Academy z 8.6.2000, stránka stále funguje, ale vypadá že to mají podobně jako já - není síly, co by to předělala do modernějšího. U whisky indexu je krásná praktická informace - This page is large - it will take around 25sek with 56.6kbps, 50sek with 28.8bps, 100 sec. with 14.4 to load - please be patient.
A ještě weby SMWS z 16.6.2000 a SWA z 27.6.2000.
Všimněte si na úvodní stránce webů sluníčka a láhve :)


24.3.2022

Dnes je tu můj tehdy oblíbený německý obchod, oblíbený tedy z hlediska přehledu značek, fotek, ... (nenakupoval jsem tam). Jedná se o The Whisky Store a kopie je z 17.10.2002. Kopii není možné procházet přes odkaz na Shop, ale přes ostatní menu se v ní dá docela dlouho brouzdat. Funguje stále, pouze dnes je na adrese Whisky.de. A když je tu whisky na německé doméně, tak doplním také Whisky.com, ovšem z 18.10.2002.

A celé to uzavře jeden z nejznámějších whisky shopů a to The Whisky Exchange, kopií z 17.10.2002, který také sloužil jako velký zdroj a hodně fotek z tehdejší doby se dá na WOL ještě stále najít.


29.3.2022

Pár takových útržků a střepů z doby Whiskyonline.

V prosincovém čísle roku 2003 časopisu Computer vyšel článek o Whiskyonline.cz. Tehdy v tištěných časopisech o počítačích vycházely i články s doporučenýma odkazama na internet. No samozřejmě potěšilo. Odkaz na článek o WOL (pdf) a na celé číslo časopisu (pdf).

Našel jsem fotku svého stolu, kde jsem v roce 2005 psal WOL a pro porovnání přidávám fotku dělanou v roce 2021 při online degustaci. A přidávám fotku, když jsem editoval texty na dovolené v roce 2003. Sice to není moc čitelné, ale i na levném mobilu je dnes větší rozlišení.

V roce 2007 se mi doma stala taková menší nehoda a málem infarkt k tomu. Skleněné poličky jsou možná hezké, ale dost rizikové. Všechny láhve přežily. :)

Ad myšlenka na vydání knížky, co zazněla v podcastu.
- Komár, tak jsem četl tu tvojí whisky knížku.
- Fajn a co tomu říkáš?
- Dozvěděl jsem se jednu věc, co jsem do teďka nevěděl.
- To je dobře. A jakou?
- Že v Havlíčkově Brodě je tiskárna.


30.3.2022

17.12.2009 prošla WOL redesignem. Tedy samozřejmě prošla dřív, ale ten den byl spuštěn.
A byl natolik úspěšný a oblíbený a všemi žádaný a nevím co ještě, že je tam až do dnešní doby. :)

K desátému výročí WOL jsem dokonce od manželky dostal dort a připil jsem jí (webu, nikoliv manželce) desetiletým Laphroaigem.

Jedním ze závanů tehdejší doby (2000) jsou oblíbená pozadí do Windows, jako příklad tu jsou Johnnie Walker (tehdy stažené přímo od nich). Jsou v rozlišení 640x480 a velikost okolo 100kB nebyla až tak malá pro běžné stahování. A s tímto obsahem by dnes už taky asi nebyly. Prohlédnout si je můžete zde - http://www.pkomarek.cz/wol20y/2001118-pkomarekw/jwalls/wall.html

Hledal jsem inspiraci, co vymyslet k výročí WOL.
A jeden z nápadů byl kalendář s mými akty a láhvemi whisky.
Testovací subjekt popsal výsledek slovy: Šel jsem si nalít panáka whisky, vzpomněl jsem si na tvoje akty a přešla mě chuť.
A tak dárkem k výročí je: KALENDÁŘ NEBUDE.


31.3.2022

V roce 2012 vstoupila WOL do motosportu a začala sponzorovat Vidrholec - RC Offroad Challenge. A protože WOL žádné peníze nemá, tak dává k dispozici jednoho svého člověka, aby se kompletně podílel na přípravě závodu. Velmi si toho váží, ostatně, kdo jiný by jim dal k dispozici 100% svých lidí :) A tak má WOL od roku 2012 svoje logo na startovní rampě. A díky svému postavení si prosadila, že od roku 2021 je na rampě více zástupců ze světa české whisky.
Mimochodem, jsem členem týmu, který nevynechal jediný ročník tohoto závodu (letos se jede 12.ročník) a to včetně covidového roku 2020, kdy z důvodů restrikcí startoval jediný tým.


5.4.2022

Když se dívám do ceníků Tvinu (velkoobchod s nápoji, kde bylo možné nakoupit i maloobchodně) z roku 2001, tak ty ceny core single malt whisky jsou podobné jako dnes. Ovšem tenkrát byly mzdy někde zcela jinde než dnes. V roce 2000 byla průměrná mzda 13.219 Kč, v roce 2001 14.378 Kč a v roce 2020 35.611 Kč. V průměru tedy bereme více než dvakrát více. A tak se dá říct, že běžná core single malt whisky stojí polovinu co tehdy. Si na to vzpomeňte, až zase budete nadávat, že ji zdražili o stovku :)

Berte ten ceník jako zajímavost o cenách a nabízeném sortimentu v tehdejší době. Tehdy jsme nehledali, kde whisky koupit nejlevněji, ale kde vůbec nějakou single malt whisky prodávají, radili jsme si obchody, kde měli něco více než jen Balantinku a Walkera.

Nehledejte v nich whisky, u kterých si budete říkat - kdybych ji tenkrát nevypil, tak jsem za ní dneska dětem zaplatil školu a za tuhle bych si koupil auto. Stejně se do té doby už nemůžete vrátit a vzít jich karton/paletu.

Whisky z ceníku 1/2001 v pdf a excel s ceníkem 4/2002 (zajímavé to pro nás je od listu 43), kde je překvapivě skotské single malt whisky méně, než v tom předchozím. A pak ještě ceník single malt 2004.


7.4.2022

Zajímavým počtením je ceník firmy Class Food, dovozce Gordon & MacPhail z února 2002. Ceník byl ovšem v mnoha případech jen počtením, i kdybyste měli naditou peněženku, protože toho moc neměli a dovezení bylo nejisté. Což až tak moc neudiví.

Velkým zdrojem informací pro mne byl web The Whisky Store, odkud je ceník 2/2002. Naštěstí ho tu mám i v pdf, takže vám ho mohu ukázat. Kdysi tehdy vytištěná verze se ukazovat nedá, je moc "poslintaná". Na webu pak je i verze ze září 2002.

A ať se vrátíme zpět do Čech. Tak v dalších příkladech: ceník láhví Old Malt Cask z května 2003, Kratochvílovci z března 2006, The Whisky Shop z června 2006, z října 2010, z ledna 2013 a od Petra Křenka z března 2012.

Mám tu ceník z roku 2007 (odhaduji), stažený z nějakého podniku. Netuším, ale odkud. I tak je to určitá zajímavost a ten podnik byl celkem dost zaměřený na whisky.


12.4.2022

V dnešní době emailových newsletterů, facebooku, twitterů, podcastů, videí a já nevím ještě čeho, je poštovní schránka taková skoro zbytečná.

Dneska už by Jiří Wolker (ten básník ignoranti, neplést si to s Johnnie Walker) báseň Poštovní schránka ani nenapsal. Kdyby ještě někdo psal takovouto báseň, tak se možná dočkáme: Bezplatná wifi v obchdoďáku, to není lecjaká věc. Když signál má silný, lidé si jí váží velice, svěřují se jí docela,...

Pohled nebo dopis ve schránce člověk bere tak nějak osobněji a udělá větší radost (nemyslím ty s modrým pruhem), i když takový mail, že jste vyhráli 10 miliónů v nigerijské loterii či, že jste uspěli v ballotu, také potěší.

A radost mi dělaly i pohledy a dopisy od Ardbegu :)


13.4.2022

Další věcí, která se pravidelně nepravidelně objevovala ve schránce, byly - Momentous Minutes z Ardbegu.

Pokud si chcete zavzpomínat, tak tu mám stažená jednotlivá čísla v pdf: Issue 1 - December 2000, Issue 2 - October 2001, Issue 3 - August 2002, Issue 4 - August 2003, Issue 5 - December 2003, Issue 6 - October 2004, Issue 7 - May 2006, Issue 8 - April 2007, Issue 9 - May 2008, Issue 10 - September 2009, Issue 11 - Winter 2010, Issue 12 - September 2011.


14.4.2022

Poštou chodily i informace o nových láhvích.
Zaujal mě i způsob objednání a placení za láhve.

Vyhrabal jsem tu a naskenoval - 12 sudů 21letého Ardbegu destilovaného v letech 1979 a 1980, Ardbeg Serendipity, Ardbeg Airigh Nam Beist, Ardbeg Rollercoaster.


19.4.2022

Ardbeg byl v zasílání věcí docela pilný a když už jsem to našel a naskenoval, tak to ještě přihodím jako zajímavost (jinak by to asi už definitivně zapadlo). Ardbeg Committee je známá věc, nevím zda se dnes dá někde najít přehled členů (nehledal jsem), ale cca v roce 2003 přišel přehled členů k roku 2002 a to přímo v knížečce. I Česká republika tam byla zastoupena. A dalších scanů: k plánovanému vydání Ardbeg 1977 Vintage přišel její "rodný list" a Tasting Notes některých whisky byl myslím přiložen u desetileté. Při jaké příležitosti přišel plakát si nepamatuju (a také jsem nějak moc nehledal).


20.4.2022

Kdy a při jaké příležitosti mi dorazila tato pošta z Macallanu si už nepamatuju. Ale vzpomínka zajímavá, tak ji sem taky přihodím.


21.4.2022

Přemýšlel jsem, zda mám The Wisky News skenovat nebo ne. Ne z pohledu práce, v té problém není, ale nejsem autorem a zda mám právo to tu vystavit. Nakonec jsem si ale řekl, že by byla velká škoda, kdyby to zapadlo a navěky zmizelo v propadlišti českých whisky dějin. Tohle je vlastně dobrá příležitost, dát tomu zpětně poctu a ukázat obětavost dalších lidí v těchto dávných dobách.

Tím scanem a prohlížením na monitoru ovšem přicházíte o to největší kouzlo. Když máte v ruce ty vytištěné papíry, co přišly poštou, tak si víc uvědomujete, kolik za tím bylo nadšení a úsilí. (Ne že by to dnes nedalo práci, ale už jen to, že novinky posíláte poštou ukazuje, že doba byla zcela jiná.)

Pokud si chcete zavzpomínat, tak tu mám naskenovaná některá čísla v pdf The Wisky News: číslo 000 - ročník 2007, číslo 001 - ročník 2007, číslo 002 - ročník 2007, číslo 003 - ročník 2007, číslo 004 - ročník 2007, číslo 005 - ročník 2008, číslo 006 - ročník 2008, číslo 007 - ročník 2008, číslo 008 - ročník 2008, číslo 009 - ročník 2008, číslo 010 - ročník 2008, číslo 012 - ročník 2008, číslo 014 - ročník 2009.

na začátek stránky


26.4.2022

Při vzpomínání nemůžu opomenout lidi a whisky, které jsem tehdy potkal. Jako prvního zmíním Vaška Routa, ten mě i určitě nejvíce ovlivnil a myslím si, že v tom dobrém. Seznámil jsem se s ním někdy v roce 2005 a na jeho ochutnávky jsme chodili do obchodu Kilt, kde byl Klub přátel Skotska, tehdy na adrese Praha 2 Korunní 24.

Tak pár větších várek fotek z ochutnávek, teď z Kiltu v letech 2005 a 2006. Ukázka, toho, co se tenkrát ochutnávalo. Chodí někde z těch lidí, co se tam objevují na fotkách na WOL nebo do skupiny Whisky CZ/SK na FB?

Další fotky případně najdete v textech o ochutnávkách z let 2005-6.


27.4.2022

S Vaškem jsem těch ochutnávek absolvoval víc, tak je tu další várka fotek. Začíná v Kiltu a pak se to stěhovalo po různých prostorách.

Další fotky případně najdete v textech o ochutnávkách z let 2005-6 a z let 2007-8.


28.4.2022

Poslední várka vzpomínkových fotek na tehdejší ochutnávky s Vaškem jsou z prostor Whiskerie. Můžete porovnat, jak to tam vypadalo v letech 2008 až 2011. Tak jsem třeba z fotek zjistil, že v roce 2009 ještě nebyl nahoře bar, v roce 2010 už ano. A možná tam najdete i další známé tváře. :)

U některých ochutnávek najdete i cenu, kolik tenkrát stály.

Další fotky případně najdete v textech o ochutnávkách z let 2007-8 a z let 2009-11.


3.5.2022

Další velmi zajímavé ochutnávky, kam jsem chodil, byly v restauraci Sonora. Když jsem zpětně viděl, co a za kolik se tam ochutnávalo, tak mám někdy pocit, že by se na to hodila známá věta - "Házet perly sviním".

Ale prostě taková tehdy byla doba a nepřipouštěl jsem si, že se to změní. Neochutnal jsem Broru dneska, nevadí, dám si jí příště za stejné peníze. Časem jsem pochopil, že to byla mylná představa, některé ty whisky by si člověk až tak lehce nedal. Podařilo se mi vyčíst několik ceníků těch ochutnávek a tak je sem pro zajímavost taky přihodím.

Tak pár větších várek fotek z ochutnávek, teď ze Sonory v letech 2005 a 2006. Ukázka, toho, co se tenkrát ochutnávalo. Chodí někde z těch lidí, co se tam objevují na fotkách na WOL nebo do skupiny Whisky CZ/SK na FB?

Další fotky případně najdete v textech o ochutnávkách z let 2005-6.


4.5.2022

A protože fotek je hodně, tak jsem to zase rozdělil do tří částí.

Další část z let 2006 a 2007

Další fotky případně najdete v textech o ochutnávkách z let 2005-6 a z let 2007-8.


5.5.2022

A protože fotek je hodně, tak jsem to zase rozdělil do tří částí.

Poslední část z let 2007 až 2010

Další fotky případně najdete v textech o ochutnávkách z let 2007-8 a z let 2009-11.


10.5.2022

Začínám uzavírat ochutnávkové vzpomínání. V roce 2005 proběhla ochutnávka v Bar and Books, která se nesla v duchu Goldon & MacPhail. V roce 2005 proběhly také dvě setkání čtenářů WhiskyOnline u Kratochvílovců v Týnské. Tak nějak jsem čekal, zda se z toho něco vyvine více, ale nic jsem pro to neudělal. A samo se nic neudělá. Jak říkávaly naše babičky: Práce není ženská, neuteče, ale ani se sama neudělá.

Pak z těch ostatních věcí ještě zmíním křest knihy Vladimíra Kulhánka - Velká kniha o whisky a křest knihy Sváti Buchlovského - Whiskybraní.


12.5.2022

Poslední vzpomínkový příspěvek věnuji do Brna. V květnu 2005 jsem jel pracovně do Brna a spojil jsem to i setkání s brňákama. V té době jsme si ještě mezi whiskaři předávali infomace, kde lze whisky koupit. Ne, kde ji koupíte za nejlepší cenu, ale kde vůbec nějakou zajímavou whisky koupíte. Sám bych to v Brně samozřejmě nezvládl, ale měl jsem štěstí na skvělé a whisky znalé průvodce po Brně - Tamaru a Zdenu.

Ovšen první den byla v plánu návštěva Whiskey baru (dnes je zde Whiskey bar, který neexistuje). A druhý den jsme šli obejít obchody, kde se nějaká ta whisky dá koupit, byly celkem 4. Díky poznámkám na WOL vím, že to byly: obchod v pasáži Alfa, obchod v pasáži Typos a obchod Ana Bea. A ten čtvrtý a nejlepší byl samozřejmě The Whisky Shop, tehdy v prvním patře v Domě pánů z Lipé. A tam se nejen dívalo, fotilo, ale také povídalo a ochutnávalo.

Ještě stále si to pamatuju, ostatně vzpomněl si na to, když jsem do The Whisky Shopu zavítal znovu, ale až po patnácti letech.


16.5.2022

Tak už jdeme do finále a za všechno vážně dík,
možná přijde i koudelník.

Před dvěma měsícema jsem tu začal nostalgicky vzpomínat na dobu začátků Whiskyonline.cz. Vzpomínání se chýlí ke konci.

Poslední týden začnu nostalgickou písničkou, kterou jsem celé vzpomínání začal.

Hele, koudelník? Nemělo tam být kouzelník?
Ne. Je to správně. 20 let WOL je už nějaké výročí a to si zaslouží něco vyjímečného.
Kouzelníka asi každý už viděl, ať naživo nebo v televizi. Ale kolik z vás vidělo koudelníka?


17.5.2022

Uzavírání pokračuje klipem z úvodu o vztahu k whisky.

Kam jen jdou, jdou lásky mé
To ptám se, ptám, když odchází
Kam jdou, jdou lásky mé
Tak neznámé, když přichází


18.5.2022

Whisky to je moje gusto :)


19.5.2022

Whisky to je moje gusto - podruhé :)


20.5.2022

Čím jiným připít k dnešnímu 20. letému výročí českého webu o whisky než 20letou českou whisky. :)

Tak na zdraví a další léta.

Jak vypadala WOL ve svých začátcích se můžete podívat zde: Whiskyonline.cz z 20.6.2002

Děkuji všem za gratulace a přání u obou příspěvků na FB:
v mém profilu a ve skupině Whisky CZ/SK.

A ještě jednou děkuji manželce za dárek k 20 letům WOL: akce Zdenyho Kortiše - The Blend, na kterou půjdeme oba dva a Mirkovi za speciální limitovanou edici 20leté whisky Gold Cock s etiketou ku dvaceti letům Whiskyonline.cz vydanou ve dvaceti kusech.na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 28.05.2022