značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» home

  tisk textu

Whisky a internet

Přes internet whisky pít nejde, ale určitě si ji jde přes internet koupit, něco si o ní přečíst, někde si o ní pokecat a klidně si ji "na internetu" můžete i vypít.

Whiskyonline.cz

Předpokládám, že zrovna tady ten text čtete, takže adresu asi znáte. Jak o něm pár lidí napsalo, je to nejrozsáhlejší web o whisky na českém internetu. To asi je, jenže ten velký záběr mu současně i škodí. Podobně jako knihy zastarává, než napíšu další část webu, tak ta první už má zastaralé informace. Letos už není letos, ale loni nebo předloni, místo "palírna vyrábí hlavně .." by mělo být "v palírně se také vyráběla .." a tak dál. Není v lidských silách ho rychle plnit dále a už vůbec není v lidských silách ho plnit dále a současně neustále aktualizovat a sledovat a doplňovat novinky. I tak se snažím, aby tu postupem času (jde to pomaleji, než bych chtěl) bylo co nejvíce informací a co nejdéle použitelných. Cílem je, aby tu bylo k nalezení dostatečné množství charakteristik whisky, které vám mohou pomoci se například rozhodnout, zda ochutnat nebo ne.

Já a Whiskyonline.cz v podscastu Whisky Essence

Facebook - Přímo Whiskyonline.cz na FB není a asi ani nebude (raději píšu asi, protože i o sobě jsem si myslel, že tam nikdy nebudu). Už jsem tam octnul já a některé texty dávám i tam. Primární je pro mne stále web WOL, takže se nemůže stát, že by na FB bylo něco víc než je na webu. Obráceně se to stává velmi často. Například další přeochutnání whisky už dávám jen sem na web.

Netharovo diskusní fórum o whisky

Fórum bylo spuštěno v únoru 2011 a tak v roce 2021 oslavilo již 10 let své existence. Skvělé místo. Jednak je o whisky a druhak, tam přispívají milovníci whisky například recenzema whisky, které ochutnali. A tak je fórum stále živé a najdete zde i láhve, které už v obchodech neuvidíte i láhve, které akorát přišly na trh a někdo je již ochutnal a napsal o nich na fórum. Skoro by se dalo říct, že je to malá česká whiskybase. Občas to na WOL vypadá jako reklama na tohle fórum. Je to hlavně ukázka, kam se lze posunout dále, proto se tu často setkáte s odkazy na fórum. Snažím se je průběžně doplňovat, tak aby u značky bylo nalezitelné co nejvíce jejich názorů na whisky. (Já WOL používám i jako svoje poznámky o whisky a jako rozhranní dále.) Jakmile začnete fórum sledovat více, tak už budete chodit přímo tam a ne přes tento web. Bohužel trochu trpí častým neduhem dlouho běžících diskusních fór - určitým způsobem uzavřenou komunitou.
S odkazy na recenze různých whisky na fóru se můžete setkat u jednotlivých značek.

Martin Nethar Doležal v podscastu Whisky Essence


Facebook - Skupina Whisky Cz/Sk

Skupina byla založená v lednu 2021 a řekl bych, že se rozjela docela dobře. Svoje si tam najdou začátečníci i pokročilý ve světě whisky. Sice nejsem zrovna příznivcem FB, ale na některé diskuse a reakce je lepší a pružnější než weby a diskusní fóra. FB nemá výhodu fóra v historii a dělení vláken příspěvků, ale zase jen něm více aktivních lidí.
I když nemám FB rád, tak doporučuji skupinu sledovat, protože např. informace o chystaných ochutnávkách se určitě dozvíte dříve tam než tady (i když na obě místa tu informaci často přidávám já).
Některé zajímavé příspěvky a recenze z FB archivuji sem na WOL, protože si myslím, že je škoda, aby zcela zapadly v propadlišti dějin a facebooku.
Odkazy na články najdete ve článcích a recenze u některých značek (to vlastní přehled nemá).

Facebook - Přátelé české whisky

Stránka na FB založená 1.června 2022, zaměřená na českou whisky. Ve skupině Whisky CZ/SK se diskutuje o whisky celosvětové a také i české, tak skupina je zaměřená spíše na diskuse. Kdežto na této stránce se chtějí věnovat pouze české whisky a mít tak více prostoru pro více informací a přehlednější hledání v této části výroby whisky.

Poznej whisky

Velmi sympatický web běžící od března 2019. Má to, co WOL nemá a mít prostě nebude. Sleduje aktuální novinky a zajímavosti. Pravidelně tam kouknu, abych věděl, co je nového a zda se mám o něco z toho zajímat více. Určitě doporučuji pravidelně sledovat.
S odkazy na web se můžete setkat u některých značek.

Honza Kubiš a PoznejWhisky.cz v podscastu Whisky Essence


Gentlemens Whisky Club

Již pát let existující web na kterém najdete recenze různých whisky z celého světa. Jak jsem stránky projížděl, tak i rum, koňaky a gin. A pokud ze zvědavosti zkusíte doménu přes www, tak najdete i jídlo :)
S odkazy na web se můžete setkat u recenzí některých značek.

Officer's lounge

Další nově vznikající web věnující se whisky a rumu (od srpna 2020). Najdete zde popisy degustací whisky a rumu a také recenze. Web je zatím velmi nový, ale postupně přibývají.
S odkazy na web se můžete setkat u recenzí některých značek.

Whisky Essence

Český podcast o whisky od Jirky Šinogla, který se rozjel v dubnu 2021. Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde se můžete i připojit dotazy. Nasledně je tam najdete ve videích a jsou vystaveny odkazy i na další místa (podcasty). Zpočátku probíhal každý měsíc formou rozhovorů se známými i méně známými osobnostmi českého whisky světa, nyní je frekvence trochu nižší.
V textu věnovanému online ochutnávkám najdete i odkazy na již proběhlé rozhovory (a samozřejmě je najdete také na jeho YT a FB kanálech). Některé přidávám i ke značkám whisky.

Jirka Šinogl a Whisky Essence v podscastu Whisky Essence


O Whisky & O svobodě

V březnu 2021 se rozjel nový blog o whisky, kde autor popisuje svoji cestu za poznáním skotské whisky. Najdete ho na webu i na FB. Web je ještě hodně mladý, takže na nějaké větší hodnocení je brzy. Působí na mě sympaticky (proto je tu i napsán) a budu sledovat, jak se bude dále vyvíjet.
S odkazy na web se můžete setkat u recenzí některých značek.

Whiskybase

Velmi známá a celkem oblíbená databáze milovníků whisky fungující od roku 2007, kam mohou zadávat své recenze, bodování, ... A ostatní se tak mohou podívat jak které láhve hodnotili ostatní. Pokud najdete člověka se kterým se v názoru často shodnete, tak si můžete vyhledat jaké další whisky kladně hodnotil a inspirovat se jím pro další ochutnávky.
Bohužel je tam občas až nepřehledné množství stejných lahví. Ony tedy nejsou naprosto stejné, i když jsou ze stejné palírny a mohou mít zcela identický obsah, tak se liší třeba objemem nebo čárovým kódem, dnem lahvování a tak jich tam můžete najít třeba deset. Některé z nich nemají žádné hodnocení, některé pár a některé více. Je to zbytečná roztříštěnost. Která se pak odráží v nepřehlednosti tam, kde by to dělení na pohled stejného mělo význam. Na pohled stejná láhev, ale z jiného roku (bohužel se nedozvíme, jak ten rok u té své poznat), kdy se mohou charakterově lišit a může být opravdu zajímavé, kterou verzi máte.
Bohužel má i mnoho dalších chyb, jako každé veřejné hodnocení. Občas chyby v popisech, občas nesmyslné či zkreslující hodnocení, ale když s tím počítáte, tak se s ní dá i pracovat. Jen občas bývá až přeceňována. Když si vyhledáte třeba Talisker desítku, tak láhev stočená v pondělí má průměrné hodnocení 77 a láhev stočená druhý den zase 85.
Původně jsem odkazy na Whiskybase na WOL nedával, nyní je přidávám ke svým recenzím (na WB ovšem recenze nedávám) a přidávám i obecný odkaz na značku na WB.

Nakonec i já jsem podlehl fenoménu Whiskybase, vytvořil si profil a začal jsem tam přidávat láhve. Samozřejmě jsem velmi rychle narazil na výše psané. Přesně určitelné láhve (single cask apod) jsou dohledatelné většinou přesně, protože je tam zadána pouze jednou. U láhví z core-range je to složitější. Občas tam podle kódu najdu i přesně láhev co mám a u té je třeba jen jedno hodnocení, takže to o ničem nevypovídá a u jiné je snad více hodnocení, než jich ten den stočili. Pokud někde ochutnáte whisky, tak málokdy víte i přesný kód láhve a tak lidi svoji recenzi přidávají tam, kde už je recenzí hodně. Takže některé láhve tam mám pouze s určitou přibližností. Má to ale výhodu v tom, že je to celkem dobře dostupný přehled whisky, co jsem pil a těch, které jsem ještě nepil, ale mám doma vzorek, až po ty, které jsem nepil a vzorek nemám.
Jsem zvědavý, nakolik to zvládnu udržovat aktuální. Zatím jsem ještě ani nezkusil dohledat všechny whisky, co mám napsané doma v tabulce. Ale snažím se, už jich tam většina je a mezitím, jsem to celé začal na WB přesouvat mezi jednotlivými láhvemi stejné značky a názvu.
Taky s tím občas bojuju, zda si svojí láhev s odpovídajícím bottle kódem kliknout u té přesné s minimem hodnocení nebo u té "obecné" s hodně hodnoceníma.
Trcohu s tím bojuju. U většiny core láhví je to jedno, sice by třeba v desetiletém období této etikety mohl být rozdíl mezi první a poslední, ale když většina zadává k té láhvi - Default Bottling, tak pro průměr bodů z většího vzorku to tam zadám taky. Tím si jí vlastně označím, že je to ta, co jsem pil. U svých recenzí ale píšu i přesnější údaje (pokud je vím). Ale u láhví, kde je stejná etiketa už 20 let, to vidím jako problém, zvlášť když mám možnost ochutnat třeba láhev z 2003 a vedle ní pak láhev 2022. V tomto případě se snažím zadávat k nějaké časově bližší láhvi, kde je alespoň několik hodnocení. Vlastně ani nevím, jak jinak. Když té starší dám 86 bodů a té novější 82, tak je to velký rozdíl. A které číslo tam pak mám zadat?
A obráceně musíte počítat s tím, že jiný hodnotící taky mohl mít jinou láhev, než u které má body. A pokud od něj získáte třeba vzorek, tak na ten odkaz na WB moc sázet nemůžete. Je to škoda, ale prostě to tak funguje. Jinak bychom se taky mohli dostat sice k přesnější láhvi, ale malému počtu hodnocení

Nad Whiskybase jsem se zamýšlel i v sérii článků Učím se bodovat whisky, kde jsem se věnoval i tomu, jak v ní lépe hledat.


Víte-li o dalších webech, které by stály za to, aby se o nich dozvěděli další lidé, tak mi je pošlete.

na začátek stránky

videa na internetu - Youtube a Facebook

Na Yotube se dá najít několik kanálů, kterým budete i bez znalosti angličtiny rozumnět. S odkazama na videa z nich se tu občas setkáte.

V přehledu videí na internetu by odkazy na jednotlivé lidi v podcastu Whisky Essence zabíraly moc místa a tak je najdete níže (dole na konci) ve stejném pořadí.

•  Whisky Essence

Český podcast o whisky od Jirky Šinogla. Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde je najdete ve videích a následně jsou vystaveny odkazy i na další místa. Probíhá formou rozhovorů se známými i méně známými osobnostmi českého whisky světa.
V textu věnovanému online ochutnávkám najdete i odkazy na již proběhlé rozhovory (a samozřejmě je najdete také na jeho YT a FB kanálech). Některé přidávám i ke značkám whisky.

•  Whiskar - Václav Rout

Video kanál Vaška Routa, kde se objevila například velmi povedená série "Jak degustovat whisky". Odkazy právě na tuto sérii jsem přidal i k tématu Pití whisky. Najdete zde i videa z některých online ochutnávek. Můžete si tak udělat představu jak vypadá ochutnávka s Vaškem (nebo alespoň její část), protože některé ochutnávky probíhaly v klubu a současně byly vysílány i pro další online. Odkazy na ně najdete i v textu věnovanému online ochutnávkám.

•  Svet Alkoholu (dříve pod názvem Svet Whisky SK)

Tento kanál není v češtině, ale slovenština by neměla většině lidem dělat problém. Videa jsou hlavně zaměřené na recenze jednotlivých láhví.
Některá videa jsem přidal k jednotlivým značkám whisky. Na kanále najdete i další videa, která jsem na WOL z různých důvodů nepřidával.

•  The Izzy Pub

Na kanále baru The Izzy Pub najdete celkem dost videí. Velkou částí jsou zastoupena videa k jednotlivým whisky z adventních kalendářů, ale najdete zde i další.
Některá videa přidávám i ke značkám whisky.

•  Bratislava Whisky Club

Na kanále Bratislava Whisky Clubu najdete hlavně videa z degustací whisky.

•  Whisky & You

Na kanále Whisky klubu Whisky & You najdete jen pár videí. Můžete se zde také podívat, jak vypadá online ochutnávka vysílaná pro členy klubu.


Takzvaná "covidová doba" přinesla rozmach online ochutnávek i u nás a větší množství jich bylo vysíláno na Facebooku.

Nejaktivnější v tom byly olomoucký The BLACK STUFF a brněnský Whiskey Bar, který neexistuje. Každý z nich jel jiným stylem,

•  The BLACK STUFF

Základní osobou ochutnávek je Zdeny Kortiš, někdy sám, někdy s hosty. V létě 2021 proběhla ochutnávka přímo v Black Stuffu, ale současně bylo možné si whisky nechat zaslat a ochutnávku sledovat online na FB. Jejich proběhlé ochutnávky najdete u nich na FB nebo zde v textu věnovanému online ochutnávkám.

•  Whiskey Bar, který neexistuje

Jejich ochutnávky ze všeho nejvíc připomínaly televizní pořad typu talk-show. V dřívějším modelu si povídali dva lidé z Whiskey Baru spolu na skleničkou whisky (vzorky jste si mohli předem objednat), v novějším si zvali různé hosty nebo za nimi jezdili do jejich domovského prostředí. Když skončilo uzavření restaurací a barů, tak ukončili i online ochutnávky. Jejich proběhlé ochutnávky najdete u nich na FB nebo zde v textu věnovanému online ochutnávkám.

•  Whisky posezení s Netharem (už prázdné)

Záběr videí byl celkem široký, od recenze konkrétní značky, přes obecné informace (degustační sklo, knížky, ...), videa z akcí, až po záznamy prezentací na online degustacích.

Nethar se začátkem roku 2023 rozhodl videa jako zastaralá znepřístupnit a tak už zde bohužel nic nenajdete. Postupně odmazávám i odkazy na jeho videa v textech a značkách na WOL.

Kde koupit

Dneska, když je internet plný různých eshopů a hromady dalších informací, tak není problém whisky na internetu koupit.

•  SkvěláWhisky

Když je těch informací moc, tak už to tak jednoduché nebývá. A právě s tím pomáhá web SkvěláWhisky.cz Prohledá za vás velké množstí eshopů a získáte tak přehled, kde a za kolik nakoupit. Z hlediska českého trhu velmi zajímavý vyhledávač whisky.

Štěpán Kouba a SkvěláWhisky.cz v podscastu Whisky Essence


Při nakupuvání na internetu si dejte pozor na různé Affiliate weby. Affiliate je způsob, kdy získáváte provizi, pokud si někdo v odkazovaném eshopu koupí zboží díky odkazu na vašem webu. V základu je to dobrý princip, píšu tady o tom, přidám odkaz, kde to můžete i koupit a pokud koupíte, tak získám nějakou malou částku. (Třeba by tak WOL nebyla v nekonečném mínusu :)
Jenže. Nedělají to všechny eshopy, takže vás nemohu odkázat na nejvýhodnější nákup (což by stejně nešlo, protože bych místo psaní musel furt prolejzat eshopy - což se mi líbí, že za mě případně prolezou jiné služby), ale jen tam, kde z toho něco budu mít. Za druhé. Přece nebudu psát, že je to hrozné a bohatě mi stačil jeden panák a ještě jsem si do něj musel nalejt kolu, abych to dopil. Ovšem vy to zcela výhodně koupíte >>> ZDE <<<<.
Nezatracuji weby a lidi, co to používají, je to odměna za jejich další práci, kterou s tím mají, aby vám přinesli informace o všem možném. Nákupem přes ten odkaz jim vlastně pomůžete.
Zatracuji ale weby, které vznikly jen kvůli těm provizím. Napohled vypadají jako eshopy nebo weby s recenzema, ale odkazy na nákup směřují někam jinam. Když se podíváte po dalším obsahu, tak zjistíte, že tam skoro nic není, případně to často stejné texty jako dalších podobných webech. Všechny recenze tam jsou kladné, vše je krásné a určitě byste si to měli koupit. Jsou weby, kdy stejný člověk vytvoří web na whisky, rumy nebo třeba bio produkty.
Nebudu zde ty weby uvádět. Dávám jsem weby, které doporučuji, které se mi líbí a myslím si, že jsou přínosem i pro ostatní čtenáře WOL a lidi zajímající se o whisky.


V přehledu videí na internetu by odkazy na jednotlivé lidi v podcastu Whisky Essence zabíraly moc místa a tak je najdete tady ve stejném pořadí.

Jirka Šinogl a Whisky Essence v podscastu Whisky Essence

Vašek Rout v podscastu Whisky Essence

Miroslav Miki Balaj a Svet Alkoholu (dříve pod názvem Svet Whisky SK) v podscastu Whisky Essence

Peter Izzi Praženka a The Izzi Pub v podscastu Whisky Essence

Andrej Paholík a Bratislava Whisky Club v podscastu Whisky Essence

Zdeny Kortiš a The Black Stuff v podscastu Whisky Essence

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 19.11.2023