značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky

  tisk textu

CASK ISLAY

text zatím není k dispozici...

na začátek stránky

Charakteristiky

Martin Suchý

- odposlechnuto na FB - 2.12.2022:

Cask Islay small batch 46%Cask Islay small batch 46%:
Adventní kalendář Peated 2022 2/24
Název stejně jako včera nikomu asi moc neřekne. Než se opět dostaneme k tomu, kdo stojí za lahvováním. Andrew Dewar Rattray založil společnost už v roce 1868 – nejprve jako import francouzských vín, italské grapy a olivového oleje. Více zajímavé je, že brzo se začal věnovat blendování whisky. A jak to šlo dál? Pan Rattray zemřel a společnost přebral obchodník s whisky William Walker. Jeho dcera si vzala Stanleyho Morrisona, což byl otec dnešního CEO Stanleyho Walkera Morrisona. Že rodina Morrisonů nejsou žádná béčka pochopíte z toho, že v roce 1963 koupila Bowmore, potom Glen Garioch a v roce 1984 Auchentoshan. Později změnila jméno na Morrison Bowmore Distillers Ltd, než ji později koupila japonská Suntory. Stanley Walker Morrison si koupil značku A.D. Rattray od své tety. Už cca 20 let vybírá sudy a lahvuje co se mu líbí. Poslední akce rodiny Morrisonů je otevření palírny Clydeside v Glasgow v roce 2018. Pod značkou je řada různých sérií whisky, ale dnešní láhev spadá pod Casks of Scotland. Islay, Orkney a Speyside. Tři ikonické whisky oblasti, utajené palírny a pokus vystihnout typickou chuť pro tyto místa.

Palírnu neznáme, ale jde o single malt z Islay. U sudu přiznávají trochu vtipně jen „oak“.

Cask Islay small batch 46%Zajímavá vůně. Hodně soli, ale i náznak kyselosti okurkového láku. Do toho sladká vanilka. A pochopitelně kouř. Ten je říznutý trochou sladkého pepře a špetkou popele. Celkově pestrá a příjemná vůně. Chuť je poměrně jednoduchá. Výrazný kouř, trochu pepře, trochu soli. Když jdu víc do hloubky, tak hořká čokoláda, espresso, vanilka a citrusová kůra. V závěru chvíli doznívá pepř, ale pak to jde rychle do sladka a končí příjemně lehce.

Opět mám dobrý pocit, velmi příjemný panák, který si na nic nehraje, je přímočarý, až klasický Islay styl a to je asi to, co bych od lahve chtěl. Spokojenost.
83/100

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.11.2023