značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended 

  tisk textu

Skotská blended whisky

Skotská míchaná (blended) whisky je na trhu zastoupena nejpočetněji a většina lidí, kteří se o whisky nikdy nezajímali zná pouze několik názvů skotských whisky - Johnnie Walker, Ballantine´s, Black & White.

Bohužel tento druh whisky je zaměřen převážně na většinového komzumního spotřebitele (existuje i několik vyjímek, ale mnoho jich není) a tak se snaží chutí a vůní whisky tomuto spotřebiteli vyhovět. Svět je tak zaplaven mnoha sty značek míchané whisky a stále nové vznikají, stejně rychle jako jiné mizí z trhu. Mnoho výrobců míchané whisky lpí na kvalitě a značce své whisky, ale hlavně u těch levných značek jde spíše o zisk a tak se může stát, že whisky s určitou značkou byla vyrobena pouze jednou. Některé jsou vyrobené pouze k nějaké příležitosti a mnoho z nich jsou různé regionální plnění nebo např. pro obchodní řetězce apod.

Přestože míchané whisky bývají milovníky whisky povětšinou přehlížené, tak tyto whisky celý trh táhnou vpřed a bez nich bysme ani neochutnávali své oblíbené single malt whisky. U velké části palíren single malt whisky je absolutní většina produkce určena právě pro míchané whisky a pouze malá část je stáčená jako single malt.

K mnoha značkám tak na WOL nenajdete žádné informace. Často jediná známá informace se dá vyčíst z etikety a tak u některých tyto stručné informace najdete u některých ne. U zajímavějších značek se snažím, aby informací bylo víc. Vzhledem k množství míchaných whisky to potrvá ještě dlouhou dobu, než se dostanu na konec abecedy.

Občas se lze také setkat s tím, že pod stejným názvem jsou různé whisky od různých výrobců. Pokud je některá z nich zajímavější, tak je většinou dělím na tuto a ostatní. Pokud se nejedná o tolik zajímavé whisky, tak je nechávám všechny pod jediným odkazem, někdy s komentářem, někdy bez.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.07.2014