BUSHMILLS
Palírna Bushmills má mezi současnými irskými palírnami zvláštní postavení. Vzhledově připomíná typickou skotskou palírnu whisky se dvěma pagodami ve viktoriánském stylu. Se zbývajícími třemi palírnami nelze vůbec srovnávat, zatímco Bushmills vypadá jako klasická palírna whisky, tak zbývající připomínají spíše průmyslové závody. Dalším velkým rozdílem je to, že v ostatních palírnách se vyrábí velké množství různých značek irské whiskey, tak zde se vyrábí pouze značka Bushmills. Stáčí se zde ještě whiskey Coleraine, jako míchaná obsahuje malt whisky Bushmills a obilnou whiskey z palírny Midleton. Stáčená jako single malt je ze starých zásob již zaniklé stejnojmenné palírny Coleraine, která se v minulém století připojila k palírně Bushmills
Zatímco většina palíren uvádí na etiketách rok svého založení, tak palírna Bushmills v tom dost mlží. Na etiketě uvádí, že je to "Z nejstarší palírny whiskey na světě", ovšem další přesnější údaje nejsou uvedeny. Druhým údajem, který je na etiketě nepřehlídnutelný, je rok 1608 doplněný o větu "Original grant to distil". Jiné roky ani údaje, ze kterých by se dal vyčíst rok založení palírny, na etiketě nenajdete. Na některých etiketách lze nalézt rok 1608 bez doplňující věty, takže každý bude předpokládat, že se jedná o rok založení a na některých starých etiketách lze nalézt přesný údaj, že palírna byla založena v roce 1784.




Při hledání (hledal jsem ale jen lehce, za velké hledání mi to nestálo) jsem narazil na několik různých datumů a vysvětlení. V některých zdrojích se objevuje jako rok založení 1608 (i dokonce přesněji 20.4.1608), což je asi cíl o který se palírna Bushmills snaží, ale tehdy král James I. udělil siru Thomasi Phillipsovi licenci na výrobu whiskey v hrabství Antrim. Obecně se ale má za to, že licence byla udělena pro celé hrabství, nikoliv pro konkrétní palírnu. V jednom zdroji jsem se setkal s možným rokem založení 1743, ale bez dalších podrobností. Dalším datem je rok 1784, se kterým se bylo možné také setkat na některých starých etiketách a tak vypadá nejpravděpodobněji. Také se nabízí vysvětlení, že v roce 1743 byla palírna postavena, zpočátku se zde pálilo načerno a v roce 1784 byla palírna zaregistrována (to je ale ovšem pouze moje domněnka). Na láhvi 10-ti letá whiskey, kterou mám doma jsem si náhodou při psaní tohoto webu všimnul jedné drobnosti. Na etiketě je uvedena informace "1608 - original grant to distil", ovšem na horní části korku a na obalu, který chrání korek a hrdlo láhve je uvedeno "Est 1608" (založeno 1608). Že by už sami začinali věřit své verzi pravdy?
Na webových stránkách palírny Bushmills jsem v lednu 2007 našel uvedený rok 1608, jako rok udělení licence pro hrabství a rok 1784 jako rok oficiální registrace pro Bushmills. Rok založení palírny zde tedy uveden není.





Palírna má 9 destilačních aparatur, vodu bere ze St. Colemb´s Hill. Do roku 2005 byla palírna součástí Irish Distillery Group, nyní ji vlastní koncern Diageo.
Kolem roku 1890 začala palírna vyrábět 6-ti letou Old Glynn Bush, která v podstatě založila proslulost palírny. V padesátých letech 20. století se k palírně Old Bushmills připojily i malé palírny - Coleraine Distillery (1820 - 1978), Comber Distillery (1825 - 1953) a Watterside Distillery. V palírně se vyrábějí whiskey z řady Bushmills a i některé další produkty z již zrušených palíren.
V Bushmills se provádí trojí destilace, díky níž má whiskey lehčí charakter. K jeho posílení se využívá whiskey ze sudů po sherry, která při mísení dodává výslednému produktu dodatečnou medovou a ovocnou příchuť. Nejvíce se to projevuje u 11-ti leté Bushmills, prodávané výlučně na letišti Heathrow v kolekci Allders Whiskies of the World. Sherry ji dodává těžký charakter, i když ne tak těžký, aby na úvod nevynikla prvotřídní nasládlost a poté čokoládová sladovitost, působící jako skvělá protiváha. Přes všechen těžký charakter však této whiskey dominují éterické tóny.



Typy
Ve standardním portfoliu Bushmills jsou whiskey míchané i single malt. Bushmills Original je známá také pod jménem White Bush a patří k nejpopulárnějším z celé řady Bushmills. Je to míchaná whiskey obsahující z 50% 7-mi letou malt Bushmills a z 50% 5-ti letou Midleton grain a zraje v sudech po bourbonu. Black Bush je 7-mi až 8-mi letá míchaná whiskey. Obsahuje asi 75% 7-mi leté malt Bushmills a 25% 6-ti leté grain z palírny Midleton. Část zraje v sudech po bourbonu a část v sudech po sherry oloroso. 10-ti letá Single Malt patří u nás asi k nejznámějším. Nynější verze této 10-ti leté single malt whisky nese dovětek "Matured in Two Woods". 16-ti letá Single Malt je u nás také celkem známá a dobře dostupná. Nese označení "Matured in Three Woods", které značí, že část zraje v sudech po bourbonu, část v sudech po sherry oloroso a část v sudech po portském, před plněním se vše míchá a žení se dalších 6 až 12 měsíců. 21 letá Single Malt nese také označení "Matured in Three Woods". Zde část zraje v sudech po bourbonu, část v sudech po sherry oloroso a vše se po smíchání žení v sudech po madeiře.
Vedle standardní produkce existuje další velké množství verzí, některé byly vyrobeny pouze jednorázově, některé určené pouze pro určité trhy a některé se již nevyrábí. 5-ti letá Single Malt je velmi oblíbená v Itálii. Od roku 1996 je na trhu 12-ti letá Bushmills Distillery Reserve. Je to single malt zrající 12 až 14 let v sudech po sherry. Nezávislá plnírna SSMC prezentuje ročník 1978 jako cask strength, plnírna Cadenhead plnila 14-ti letou z roku 1977. Jako další specialita byla vyrobena Bushmills Distiller´s Reserve Single Cask, ručně plněná 10-ti letá whiskey ze second fill sherry hogshead No. 2328, tedy již 2x použitého sudu po sherry. Byla destilovaná v roce 1986 a bylo naplněno 306 individuálně signovaných lahví. Prvních 40 dostala Coca Cola N. Ireland, číslo 41 ředitel Jameson, čísla 43 a 44 Ulster Televison a číslo 42 Jim Murray.



K miléniu byla destilována Bushmills Millennium Single Barrel Single Malt 1975, která byla plněna jako 25-ti letá v roce 1999. Zrála 20 let v sudech po sherry a dalších 5 let v sudech po bourbonu (první plnění). Lahvována byla v sudové síle a množství bylo velmi omezené. Bushmills Millennium 1982 je 17-ti letá single malt. Bushmills Distiler´s Reserve 12-ti letá míchaná whiskey určená především pro vývoz. Old Bushmills je 6-ti letá míchaná whiskey s 30% podílem malt. Od roku 1992 je vyráběna Bushmills 1608 Special Reserve, která se stáčí z 12-ti a 14-ti letých whiskey. Jedná se o whiskey míchanou, která obsahuje kolem 10% z Midleton. Zraje v sudech po sherry. Palírna zkoušela zrání i v jiných než tradičně používaných sudech po bourbonu a sherry. V rámci tohoto byla plnění z jednotlivých sudů Busmills Single Sherry Cask, Busmills Single Bourbon Barrel, Bushmills Single Rum Cask. Jedním z výsledných produktů je také 21 letá Bushmills Madeira Wood Finish, která dozrává v sudech po madeiře. Pod názvem Bushmills Artist´s Reserve 1985 je prodávána 15-ti letá míchaná whiskey zrající v sudech po sherry a plněná jako cask strength. Je možné se také setkat s některými specialitami. Bushmills Dowtonwn Radio byla plněna jako 8-mi letá v únoru 1996 při příležitosti 20. výročí založení severoirského rádia. Bylo stočeno 331 lahví z jednoho sudu po sherry. 11-ti letá Bushmills stočená ze dvou sudů po sherry oloroso a prodávaná v kolekci Whiskies of the World na letišti v Heathrow. Destilována byla v roce 1984 a stáčena v roce 1996. V roce 1977 dala na trh 16-ti letou Bushmills Single Malt společnost Blackadder.



Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1110506899879195/:
Zdeněk CZ napsal (8.7.2022):
Bushmills 21yo, WoL celebration continued...
Abych úplně nezájmem neodradil milovníky irské whiskey, připomenu zajímavý kousek v sérii fejetonků k výročí WhiskyOnLine 21yo. Popularita irské whiskey za posledních 5 let nabírá neskutečné tempo a není lehké se v nabídce orientovat.
Dnes raketově roste obliba Redbreastu, stejně jako šířka jeho nabídky, ale údajně nejstarší irská palírna taky přinesla doporučitelné lahve. Založení v r. 1608 si připomněla palírna relativně nedávno speciální edicí k 400. výročí a připomíná ho také na každé své lepší lahvi. Nabízí velmi levné kousky jako Bushmills 10yo, Black Bush, ale také hodně vypracované destiláty. Zajímavá je už 16-ti letá, destilovaná 3x jako většina irských whiskey, ale také s označením three woods. Znamená to osvědčený recept na zrání ve třech různých sudech - kombinace (ex)bourbon-oloroso-port pipe přináší sametově jemný až krémově medový charakter. Ještě vyladěnější koncept přináší naše 21-letá gratulantka, která dokončení v sudu po portském vyměnila za 2 roky dozrávání v sudu po Madeiře (po předchozích 19 letech strávených v sudech po bourbonu a oloroso shery). Přináší neuvěřitelně vyrovnavnou a bohatou chuť, která s každým douškem vzbuzuje neodolatelnou touhu po pokračování a dalším dramu (říkám tomu "old Macallan efekt")
Doporučuji zkusit těm, kteří si oblíbili husté, sladké, neagresivní styly whisky (whiskey).
