značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

výslovnost  tisk textu

BUSHMILLS

Palírna Bushmills má mezi současnými irskými palírnami zvláštní postavení. Vzhledově připomíná typickou skotskou palírnu whisky se dvěma pagodami ve viktoriánském stylu. Se zbývajícími třemi palírnami nelze vůbec srovnávat, zatímco Bushmills vypadá jako klasická palírna whisky, tak zbývající připomínají spíše průmyslové závody. Dalším velkým rozdílem je to, že v ostatních palírnách se vyrábí velké množství různých značek irské whiskey, tak zde se vyrábí pouze značka Bushmills. Stáčí se zde ještě whiskey Coleraine, jako míchaná obsahuje malt whisky Bushmills a obilnou whiskey z palírny Midleton. Stáčená jako single malt je ze starých zásob již zaniklé stejnojmenné palírny Coleraine, která se v minulém století připojila k palírně Bushmills

Palírna Old BushmillsPalírna Old BushmillsPalírna Old BushmillsPalírna Old Bushmills

V palírně se vyrábí jen single malt whisky. Pokud vydávají blendy, tak obilná část pochází z palírny Midleton.
Zpočátku byla whiskey Bushmills destilována dvakrát, změna nastala ve třicátých letech 20. století, kdy se přešlo na trojí destilaci (v tu dobu se v Irsku nepoužívala trojí destilace).

A když se to vezme kol a kolem, tak sice je Bushmills považována za irskou whiskey, ale z hlediska státu se vlastně jedná o palírnu z Velké Británie.

V palírně Old Bushmills - destilační kotel s kondenzátoremV palírně Old Bushmills - starý destilační kotel v návštěvnickém centruV palírně Old Bushmills - bar v návštěvnickém centru

Zatímco většina palíren uvádí na etiketách rok svého založení, tak palírna Bushmills v tom dost mlží. Na etiketě uvádí, že je to "Z nejstarší palírny whiskey na světě", ovšem další přesnější údaje nejsou uvedeny. Druhým údajem, který je na etiketě nepřehlídnutelný, je rok 1608 doplněný o větu "Original grant to distil". Jiné roky ani údaje, ze kterých by se dal vyčíst rok založení palírny, na etiketě nenajdete. Na některých etiketách lze nalézt rok 1608 bez doplňující věty, takže každý bude předpokládat, že se jedná o rok založení a na některých starých etiketách lze nalézt přesný údaj, že palírna byla založena v roce 1784.

Při hledání (hledal jsem ale jen lehce, za velké hledání mi to nestálo) jsem narazil na několik různých datumů a vysvětlení. V některých zdrojích se objevuje jako rok založení 1608 (i dokonce přesněji 20.4.1608), což je asi cíl o který se palírna Bushmills snaží, ale tehdy král James I. udělil siru Thomasi Phillipsovi licenci na výrobu whiskey v hrabství Antrim. Obecně se ale má za to, že licence byla udělena pro celé hrabství, nikoliv pro konkrétní palírnu. V jednom zdroji jsem se setkal s možným rokem založení 1743, ale bez dalších podrobností. Dalším datem je rok 1784, se kterým se bylo možné také setkat na některých starých etiketách a tak vypadá nejpravděpodobněji. Také se nabízí vysvětlení, že v roce 1743 byla palírna postavena, zpočátku se zde pálilo načerno a v roce 1784 byla palírna zaregistrována (to je ale ovšem pouze moje domněnka). Na láhvi 10leté whiskey, kterou mám doma, jsem si náhodou při psaní tohoto webu všimnul jedné drobnosti. Na etiketě je uvedena informace "1608 - original grant to distil", ovšem na horní části korku a na obalu, který chrání korek a hrdlo láhve je uvedeno "Est 1608" (založeno 1608). Že by už sami začínali věřit své verzi pravdy?
Na webových stránkách palírny Bushmills jsem v lednu 2007 našel uvedený rok 1608, jako rok udělení licence pro hrabství a rok 1784 jako rok oficiální registrace pro Bushmills. Rok založení palírny zde tedy uveden není.
Na FB dokonce píšou "Bushmills Irish Whiskey je dodnes destilována tím samým způsobem jako v roce 1608." - no, to by asi žádnou nevyráběli :)

Etiketa s uvedeným rokem založení 1784Etiketa s uvedeným rokem založení 1784Etiketa s rokem 1608 uvedeným jako rokem udělení licenceEtiketa s rokem 1608 uvedeným jako rokem udělení licenceEtiketa s rokem 1608 uvedeným bez dalších upřesnění (připomíná to standardní uvádění roku založení)

Typy

Ve standardním portfoliu Bushmills jsou whiskey míchané i single malt. V aktuální (září 2023) portfoliu jsou: The Original 40%, což je míchaná whiskey, jejíž recept je prý datován do doby ještě před prohibicí (tou americkou 1919), míchaná whiskey Black Bush 40% zrající v sudech po bourbonu a Oloroso sherry. A potom single malt 10 letá 40% ze sudů po bourbonu a sherry, 16 letá 40%, kde jsou použity tři různé sudy a to po bourbonu a Oloroso sherry a finishuje v sudech po portském, 21letá 40% zrající v sudech po bourbonu a Oloroso sherry a 2 roky finishuje v sudech po madeiře, 25letá 46% která finishuje 21 let ve first-fill sudech po ruby port a 30letá 46% která finishuje 16 let ve first-fill sudech po sherry Pedro Ximénez.
V roce 2021 přešli na současnou (září 2023) podobu etiket.

K miléniu byla destilována Bushmills Millennium Single Barrel Single Malt 1975, která byla plněna jako 25letá v roce 1999. Zrála 20 let v sudech po sherry a dalších 5 let v sudech po bourbonu (první plnění). Lahvována byla v sudové síle a množství bylo velmi omezené. Bushmills Millennium 1982 je 17letá single malt. Ke "400" letům výročí byla vyrobena Bushmills 1608 Annversary Edition.

Bushmills The Original 40%Bushmills Black Bush 40%Bushmills 10letá Single Malt 40%Bushmills 10letá Single Malt 40%Bushmills 10letá Single Malt 40%Bushmills 16letá Single Malt 40%Bushmills 16letá Single Malt 40%Bushmills 16letá Single Malt Three Woods 40%Bushmills 21letá Single Malt 40%Bushmills 25letá Single Malt 46%Bushmills 30letá Single Malt 46%Bushmills 12letá Distillery Reserve Single Malt 40%Bushmills 15letá Artist´s Reserve 1985 Single Malt Single Sherry Cask 56,5%Bushmills Distiller´s Reserve Single Cask Sherry Cask 2002 53,7%

.

Webové stránky palírny:

FB:

YouTube:

WB:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1110506899879195/:

Zdeněk CZ napsal (8.7.2022):

Bushmills 21yo, WoL celebration continued...

Abych úplně nezájmem neodradil milovníky irské whiskey, připomenu zajímavý kousek v sérii fejetonků k výročí WhiskyOnLine 21yo. Popularita irské whiskey za posledních 5 let nabírá neskutečné tempo a není lehké se v nabídce orientovat.

Dnes raketově roste obliba Redbreastu, stejně jako šířka jeho nabídky, ale údajně nejstarší irská palírna taky přinesla doporučitelné lahve. Založení v r. 1608 si připomněla palírna relativně nedávno speciální edicí k 400. výročí a připomíná ho také na každé své lepší lahvi. Nabízí velmi levné kousky jako Bushmills 10yo, Black Bush, ale také hodně vypracované destiláty. Zajímavá je už 16-ti letá, destilovaná 3x jako většina irských whiskey, ale také s označením three woods. Znamená to osvědčený recept na zrání ve třech různých sudech - kombinace (ex)bourbon-oloroso-port pipe přináší sametově jemný až krémově medový charakter. Ještě vyladěnější koncept přináší naše 21-letá gratulantka, která dokončení v sudu po portském vyměnila za 2 roky dozrávání v sudu po Madeiře (po předchozích 19 letech strávených v sudech po bourbonu a oloroso shery). Přináší neuvěřitelně vyrovnavnou a bohatou chuť, která s každým douškem vzbuzuje neodolatelnou touhu po pokračování a dalším dramu (říkám tomu "old Macallan efekt")

Doporučuji zkusit těm, kteří si oblíbili husté, sladké, neagresivní styly whisky (whiskey).


na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Bushmills 10letá Single Malt 40%Bushmills 10letá Single Malt 40%:
(lahvováno 2001 - 9/2001)
Slabé lehce sladké aroma, med a ovoce. Velmi slabé, člověk musí dát čichovým buňkám čas, aby cítíly i to málo. Nezajímavé a nudné. Sladká, divně kořenitá, nevýrazná, neurčitá, ničím nezaujala, nezajímavé a nudné. Dokončení ve stejném duchu, s lehkým tónem vanilky a zakončené suchostí. Tohle je taková nudná, nezajímavá a zbytečná whisky. Od 10leté single malt bych čekal podstatně více a to i od irské whiskey. Jediné co se jí musí uznat, že alespoň nováčci ve whisky po ní nedělají "brrr, fuj" (možná), ale ani tak nemají pak důvod zkoušet jiné, když to bylo tak nudné.

To mi připomíná tu holku, jak jsem viděl v pondělí. Nebo to bylo v úterý? No bylo to... Sakra kde to bylo? Chtěl jsem alespoň napsat jak vypadala, ale nemůžu si vzpomenout. Ale určitě možná to bylo v úterý, protože ten den jsem viděl něco nezajímavého a vůbec si nepamatuju co. Tak tu jsem viděl potom (asi). (6.10.2019)

Bushmills 10letá Single Malt 40%Aroma upozaděné, asi aby nerušilo. Když si ho člověk najde, tak tam i něco lehkého najde. Sladkost, med, ovocnost, kořenitost sherry. Je takové fakt slabé, ne že by to byla nějaká sláva, ale až tak velký průšvih to není, aby se muselo stydlivě schovat v koutě a doufat, že ho nikdo nenajde. V chuti sladkost, medová sladkost, ovocnost, trochu kořenitost, sherry čokoláda. V chuti je bohatší než ve vůni a hlavně se více projeví. V dokončení mi doznívá vanilka, kandované ovoce, trochu čokolády a suchost na patře. Celkově díky nevýraznému aroma nepůsobí vyrovnaně, v chuti i v dokončení se drží v takovém základním průměru. Nějak mi u ní chybí ten celkový dojem. Zase ji pořádně zavřu a bude čekat, až zase někdy přijde její čas. (30.9.2023)
73/100
Bushmills 10letá Single Malt 40%Bushmills 10letá Single Malt 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
V aroma znatelně voní sherry, oříšková čokoláda, ovoce, trochu vanilky. Jako příjemné, spíše jemné aroma a příjemně vonící. V chuti vlna sladkosti a ovoce, jablka, pak se přidá i oříšková čokoláda, trocha kořenitosti sherry. Jemná, působí bohatěji než je. V dokončení trocha ořechové hořkosti, tmavé čokolády, ale něco mi tam chuťově úplně nesedí (ne že by to bylo špatné, či vadila, ale prostě mi tam něco pocitově nesedí). Celkově je to fajn a příjemně pitelná lehká sherry whisky, hlavně ve vůni. Určitě živější a zajímavější a pitelnější než starší verze z roku 2001. (1.10.2023)
77/100
Bushmills 10letá Single Malt 40%Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Lehké aroma plné sherry, oříškové čokolády, vanilky. Prostě fajn jemná vonící whisky. V chuti sladkost, ovoce, jablka, pak oříšková čokoláda s trochou kořenitosti. Hladivé sherry, jemná, příjemně pitelná. V trocha ořechové hořkosti, čokoláda. Celkově fajn pitelná whisky, dobře udělaná, komplexní a to je tak vše. Ono to není málo, ale čím jsme rozmazlnější, tím chceme víc. (10.12.2023)
77/100
Bushmills 16letá Single Malt Matured in Three Woods 40%Bushmills 16letá Single Malt Matured in Three Woods 40%:
(lahvováno 200x)
Tmavší barva, než je zvykem. Jantarová až bronzová. Příjemná, sladká, ovocná vůně, dřevo, hořká čokoláda, vůně čerstvé hlíny. Chuť nasládlá, kořenitá, karamely, ovocná, celkem bohatá bez výraznějších tónů a charakterů. Dokončení celkem krátké, v duchu chuti, jen takové její doznění. V závěru lehká suchost. Celkově přijatelná whisky. Nebudu to pravidelně pít, od toho tu mám podstatně lepší, ale když bych musel udělat irský večer, tak s tímhle by byl docela příjemný. Tohle bych se nebál nabídnout ani návštěvě, ale raději ne moc, protože by mi mohli vypít jedinou přijatelněji pitelnou irskou, co se mi tu nějak sešla.

Zase má přijít na návštěvu další irka. Ach jo, nešlo by dělat něco zábavnějšího? Třeba takové haraki vypadá zábavněji s lepším a rychlejším koncem. Už přichází. Tohle nebude ona, ta vypadá sympaticky a zajímavě. Tak je to ona. Vypadá dobře, to jsem nečekal, jenže bude příšerně nudná a nezajímavá. Není, nevycházím z údivu, strávili jsme príma večer. Samozřejmě v hodnocení jí hodně pomohla zkušenost s ostatníma irkama, kdy má očekávání byla velmi nízká. Určitě teď nezačnu vyhledávat irky, ale minimálně začnu věřit tomu, že občas se mezi nimi dá najít i nějaká přijatelná. Ovšem tuto svoji teorii odmítám osobně ověřovat. (6.10.2019)

Bushmills 16letá Single Malt Matured in Three Woods 40%V aroma těžší vůně ovoce, dřevo, zemitost - vůně čerstvé hlíny, hořká čokoláda, celkem příjemná, jemná, ale hutná. V chuti sladkost, karamely, postupně se přidá ovocnost s tmavou čokoládou, která ale postupně sládne až k mléčné. Dokončení karamely, oříšky a v závěru lehká suchost. Celkově působí dost vyváženě a komplexně, žádná z chutí není dominantní, ale současně působí bohatě. Takový lehký koncert chutí, ale jen lehký, celá na mě působí zbytečně lehce. Jako by jí to nebavilo - ti tu teda předvedu svoje chutě, mám to tu dobře připravené, hotovo a můžeš jít o dům dál. (30.9.2023)
81/100
Bushmills Sherry Cask Reserve – The Steamship Collection Single Malt Whiskey 40%Bushmills Sherry Cask Reserve – The Steamship Collection Single Malt Whiskey 40%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma velmi, opravdu velmi výrazné sherry. Je znát, že v něm zrála celou dobu a není to jen finish. Úchvatné sherry, sladkost, bohatá, výrazná hutná ovocnost, karamelová sladkost, třešně v čokoládě, hutné aroma, že by se dalo kousat. I do chutě se přenáší její hutnost, sladkost, třešně v čokoládě, velmi příjemné sherry do všech stran. V dokončení pak sherry, čokoláda a oříšky. Velmi dobrá sherry-čokoládová bonboniera. Pomlaskávám si. (23.3.2021)

Z aroma zavoní úžasně sherry, bohaté, sladké, ovocnost, karamelová sladkost, třešně v čokoládě. Chuť stejně příjemná, více projevu sherry, postupně se přidávají další tóny, čokoláda, ovocnost, třešně, sladkost. Taková dobrá tekutá sherry-čokoládová bonboniera. (5.4.2021)

Bushmills Sherry Cask Reserve – The Steamship Collection Single Malt Whiskey 40%Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Sherry nejen v názvu, ale i v aroma. Velmi výrazné a dominantní, bohatá hutná ovocnost a čokoláda, třešně v čokoládě, sladký karamel. V chuti se opět ukáže hutnost sherry i když jemněji, než jsem čekal. Opět sladkost, čokoláda, třešně v čokoládě. V dokončení sherry, čokoláda, oříšky. Celkově dobrá, jemná sherry-čokoládová bonboniéra, tohle by se dalo mlsat celý večer. Je to jemné, celkem nenáročné, tak prostě mlsací, kdy jednou rukou občas šáhnete do bonboniéry a ona je najednou prázdná. (1.10.2023)
82/100
Bushmills Black Bush 80/20 PX Sherry Cask Reserve 40%Bushmills Black Bush 80/20 PX Sherry Cask Reserve 40%:
(lahvováno 2022 - L2 109 IB001 - 13.4.2022) (podle etikety 80/20 značí poměr - 80% single malt finished in Pedro Ximenez sherry barrels married with 20% small batch grain whiskey)
První dojem z aroma je alkohol, levný alkohol s něčím. Nějak mě přešla chuť se napít. Tím získala trochu čas a to jí pomohlo. Z deště pod okap. Alkohol v aroma odvál a začalo se ukazovat PX. Chtěl bych říct, že válcuje ostatní vůně, ale ono je tam celkem jemné, jak když si uděláte vodu se šťávou a budete na šťávě dost šetřit, trochu to chytne vůni a nádech chutě, ale vlastně to bude o ničem. A navíc nemá co válcovat, když pod tím žádné další vůně pořádně nejsou. Je to takové příjemné lehké PX aroma, až na to, že od PX whisky čekáte mnohem víc, než to že péixem lehce načichla, když zrovna běželo okolo. Než jsem dopsal tyhle poznámky, tak to lehké načichnutí vyčichnulo a začíná se tam ukazovat dřevo sudu. V chuti co ve vůni, alkoholové nic lehce obalené PX nádechem, opět ta voda s malinko šťávy zmíněná výše. Kdyby to alespoň bylo nudný, ale ono to není ani dobrý. Od toho jimi uváděného PX jsem čekal víc a těžké zklamání. Víc se mi už o ní ani nechce psát. (16.4.2023)
Bushmills Black Bush 80/20 PX Sherry Cask Reserve 40%V aroma dominuje PX. Ono je tam teda lehoučký, celkem líbivý, čokoládová bonboniéra. Jen mi tak připadá, že v pozadí za ním toho moc není, ale v celkovém dojmu to tam nevadí, působí jemně a příjemně. V chuti bohužel nedá co slíbila ve vůni. Tam je dojem prázdnoty s lehkým nádechem PX. Je tam v pozadí vanilka, obilnost a vpředu lehký nádech PX, čokolády, ovocnosti, trochu do jablek. Podobně jak voda se šťávou, když to dávkujete spíše po kapkách, aby to chytlo lehce barvu, lehce vůni a třeba i trochu chuti. V dokončení trocha oříškové hořkosti. Celkově je to dobře udělaná levná PX whisky, aby se líbila široké veřejnosti, aby ničím nevadila. PX whisky pro děti. (30.9.2023)
76/100
Bushmills The Original 40%Bushmills The Original 40%:
(2022 - L2 090 IB00 - 31/3/2022)
Aroma jemné, takové základní obilné a sherry. Lehce a příjemně voní, ale celkově o ničem. Ničím ale neuráží, ničím nevadí, ničím neodrazuje a ničím neláká. V chuti působí naředěně, ale jinak nese v chuti aroma. Lehká obilnost, více znatelné sherry, vše v lehké podobě, ničím zajímavé, ničím nevadí, ničím neruší, prostě nuda. Ale v základu asi splňuje plán výrobce - určeno k levnému opíjení ze kterého si hned na začátku neodnesete averzi vůči značce. Když z vás z nudy zaujme nápis "The Original" na etiketě, tak se sice nedozvíte, proč je tak nazvaná, ale cosi o nejstarší licencované palírně whisky na světě. Asi by se ta whisky hodila k tomu, aby jí člověk popíjel u nudného sporu dvou nejstarších lihovarů v Evropě (Bushmills a Palírny u zeleného stromu) a přemýšlel, jak jeden i druhý mohly přežít až do dneška s tak nudnými produkty. Tak dlouhý text si vůbec nezasloužila. (16.4.2023)
Bushmills The Original 40%Aroma lehké, celkem příjemné, vanilka, sherry, trochu převoněné, ale nijak výrazně. Celkově příjemné jemné aroma, vonící i newhiskařům, ale jinak vlastně o ničem. V chuti už působí naředěně, celkem jemně a má v sobě, co slíbila v aroma, vanilku, sherry, čokoládu, postupně obilnost. Dokončení takové nijaké, obilné. Ona to celkově není nijaká hrůza, je to pouze zkapalnělá nuda "zábavné" televizní estrády. Tedy z mého pohledu. Ale jinak si myslím, že je to povedený produkt levné whisky, která sice vůbec nic nedá, ale hlavně neodradí od whisky. Pouze tím označením "The Original" asi odradí od dalšího zkoumání značky. Taková povrchní diskotéková holčina, v hlavě vylízaná stejně jako dole. Ale i ta najde svého ctitele a oba budou spokojený. (30.9.2023)
70/100

Sešly se mi tu dvě levné irské whiskey Bushmills (Black Bush 80/20 a The Original). Každá z nich se v přepočtu na sedmičku vejde pod hranici 500,- a v akci možná i v té litrovce. A obě dohromady mi připomínají film "Blbý a blbější", který jsem vlastně ani neviděl a neláká mě to. Klidně se ty láhve mohou přít o to, která je z nich která. Ale byly to vlastně levné whisky, tak by se dalo možná říct, že "za ty prachy to ještě jde, takže dobrý". Ne nedalo (a proto tohle shrnutí nemám rád), není to za ty prachy dobrý. Je to vlastně kurevsky drahá whisky (dobře kurevsky ne (ne kvůli tomu slovu, ale člověk už potkal dražší malé panáky), ale levná fakt není). Protože tu mám dva zcela zbytečné litry nččeho, co pít nebudu a ani nemám komu nalejt. Takže ten poměr cena/výkon je: stálo to prd a stojí to za prd, takže hromada peněz úplně na hovno. Kdyby se to Irové třeba trhnuli i od Evropy a přidali se k Africe, tak bysme mohli říkat něco o tom, že i v Africe dělají nečekaně přijatelnou whisky (tedy na to, co jsme očekávali).
A přidám i svoje oblíbené "ženské" hodnocení, tedy spíš oblíbený koment, když se některé v médiích projevují - píča píče půjčí klíče.

Bushmills 1608 400th Anniversary Edition 46%Bushmills 1608 400th Anniversary Edition 46%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2010:
Aroma nasládlé, dubové, ale spíše jednoduché. Chuť nasládlá, kořenitá, spíše jednoduchá. Dokončení spíše krátké, nevýrazné. Celkově to byla obyčejná jednoduchá Bushmills, trochu nasládlá, trochu kořenité chuti, ale stejně jako jiné jejich základní (včetně 10-ti leté single malt) nezajímavá a oželitelná. Což je na výroční whiskey trochu škoda, ale zase je třeba ocenit, že jejich výroční whiskey odpovídá jejich charakteru - vlastně nezajímavé. (29.3.2010)
Bushmills 1986 Distiller´s Reserve Single Cask No.3425 1986/2001 54,4%Bushmills 1986 Distiller's Reserve 1986 Single Cask No.3425 1986/2001 Single Irish Malt Whiskey 54,4%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Na irskou whiskey mi přišla až docela hodně výrazná. U aroma jsem se nemohl zbavit dojmu, že cítím alkohol. Byla to zajímavá ukázka dalších možností whiskey, ale neoslovila mne natolik, abych se k ní chtěl vracet. (4.5.2005)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky (z roku 1999)) hodnotí:

Bushmills 10letá Single Malt 40%Bushmills 10letá Single Malt 40%:
zlatá, sladké aroma, fondánová chuť, dokončení smetanové, olejové, po lněném semínku.
Známka: 75
Bushmills 16letá Single Malt Three Woods 40%Bushmills 16letá Single Malt Three Woods 40%:
výraznější charakter spálené karamely s náznaky pražených mandlí.
Známka: 83
obrázek není k dispoziciBushmills Millenium:
výrazně citrusová a kořeněná, i když je každý sud mírně jiný.
Známka: 83

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli (z roku 2005)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBushmills Black Bush 40%:
Barva: Velmi plná zlatá.
Aroma: Svěží. dubové, vanilka, změkčená sherry. Karamelka s oříškovou náplní.
Tělo: Zakulacené.
Chuť: Rozmanité chutě. Fondán, máslo, s charakterem růžové vody typickým pro Bushmills.
Dokončení: Obilná, ale lákavá suchost. Dlouhé, pomalu odeznívá.
obrázek není k dispoziciBushmills Irish Whiskey 40%:
Barva: Jasná, bledá zlatá.
Aroma: Čerstvé plátno. Toast. Citron.
Tělo: Lehce sirupové.
Chuť: Živá. Sladká. Růžová voda. Turecký med. Marcipán.
Dokončení: Schne. Oříškové. Pistácie.
obrázek není k dispoziciBushmills 1608 Special Reserve 12letá 40%:
Barva: Bronzová.
Aroma: Výrazně růžová. Santálové dřevo. Kořeněná.
Tělo: Plné, měkké.
Chuť: Sirupová, sherry. Oříšková. Mandlová.
Dokončení: Tvrdá lékořice. Pozdní kořeněnost.
obrázek není k dispoziciBushmills 16letá Three Woods Single Malt 40%:
Barva: Bronzová.
Aroma: Náznak anýzu. Voňavá. Náznak kouře.
Tělo: Měkké, sametové.
Chuť: Sytá, povleče jazyk, konejšivá, měkká. Želatinový bonbon. Spálené karamelky.
Dokončení: Ovocité. Maliny, švestky, rozinky. Vínovitá. Trochu suchosti na vyvážení.
obrázek není k dispoziciBushmills 21letá Single Malt Finished in Madeira Wooden Casks 51,4%:
Barva: Plná měděná.
Aroma: Náznak máty. Výrazný charakter "karamelky" ze sudu od madeiry. Trocha vínové kyselosti.
Tělo: Irish cream.
Chuť: Horký toast s máslem a meruňkovou marmeládou. Jahodový suchar.
Dokončení: Zázvorové sušenky.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Bushmills Original (White Bush):
Poprvé po dlouhé době ji nyní mohu ochutnat bez štítivé grimasy. Celkem vzato, se dá pít.
Bushmills Black Bush:
Nejjemnější ze všech druhů irské míchané whisky. Pevně se drží svého očividného záměru zazpívat chuťovým buňkám sladkou ukolébavku.
Bushmills 1608:
Živý, kořenitý charakter s příchutí po sherry. Whiskey, která se pije až příliš snadno.
Bushmills 10letá Single Malt:
Nechává mě poměrně chladným. Sladová whiskey potřebuje zrát ještě o několik let déle.
Bushmills 12letá Distillery Reserve:
Vynikající. Karamelová příchuť explodující na patře pomáhá utvářet tu nejsladší a nejpozoruhodnější sladovou značky Bushmills, kterou jsem kdy pil.
Bushmills 16letá Three Woods:
Jemná a nasládlá s kořenitější příchutí. Posbírala veškerou bohatost, kterou bychom očekávali od sudů po porstkém, sherry a bourbonu.
Bushmills 9letá Distiller's Reserve:
Neplést si s Distillery Reserve. Velký podíl sladového charakteru, vyjímečný konec. Prvotřídní whiskey se sudovým obsahem alkoholu, která je nekonečně lepší než standardně stáčená desetiletá.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Bushmills 16letá Single Malt 40%Bushmills 16letá Single Malt 40%:
Barva: Atraktivní rubínově červený inkoust je jasným signálem závěrečného dozrání v sudech po portském.
Aroma: Vlny ovoce, bezprostřední sladké tóny a pronikající náznak dřeva.
Chuť: Více ovocná, ale také sladový mléčný karamel a něco čokolády. Střední až plné tělo.
Dokončení: Vlny komplexity - připomínky všech chutí ve sklenici - odcházející nádherně pomalu.

v knize Svět whisky (z roku 2009) hodnotí:

Bushmills Original 40%Bushmills Original 40%:
Příjemná plná ovocná a vanilková whiskey čistého a jasného charakteru. Velmi dobrý úvod do světa irské whiskey.
Bushmills Black Bush 40%Bushmills Black Bush 40%:
Živá legenda a roztomilá černá ovce rodiny. Velmi jemná sametová konzistence s prvotřídní medově ořechovou příchutí dělají z této whiskey vzor irských míchaných whiskey.
Bushmills 10letá Single Malt 40%Bushmills 10letá Single Malt 40%:
Jak by se dalo u natřikrát pálené nerašelinné whiskey čekat, chutná v podstatě každému. Skrývá v sobě slabé tóny dřeva od sherry, ale hlavní notou je prvotřídní slad. Příchuť má sladkou s tóny roztáté čokolády. Klasická a velmi přátelská irská sladová whiskey.
Bushmills 16letá Single Malt 40%Bushmills 16letá Single Malt 40%:
Není to jen déůe zrající klasická 10letá. Míchá se půl na půl ze sudů od bourbonu a od sherry a nechává se dalších devět měsíců spojovat v sudech od portského. Tři druhy dřeva jí dávají kouzlo a vyvolávají rej příchutí sušeného ovoce, mandlí a všudypřítomného medu.
Bushmills 21letá Single Malt 40%Bushmills 21letá Single Malt 40%:
Nejvzácnější ze všech výrobků Bushmills - každý rok vychází pouhých 900 beden a to jen tehdy, pokud to zásoby dovolí. Míchá se z whiskey vyzrálé v sudech po sherry a po bourbonu, která pak další dva roky zraje v sudech po madeiře. Po 21 letech se dá skoro žvýkat. Delikátní sladká příchuť s tóny čokolády postupně změkne, takže skoro připomíná hrozinkové pečivo.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Bushmills 16letá Three Wood 40%Bushmills 16letá Three Wood 40%:
Barva bronzová. Jak již říká jméno, skladuje se malt whiskey v sudech od bourbonu, částečně také v sudech od oloroso sherry. Poté se "snoubí" v sudech od portského. V aromatu se toto vinné aroma projeví, v chuti ale veskrze ponechává místo pro sušené ovoce, rozinky a vanilku. V dozvuku se ještě jednou uplatní portské - je suchý, ale nasládlý s nádechem hořké čokolády.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Bushmills 10letá 40%Bushmills 10letá 40%:
Aroma: Lehce nasládlé po medu a zralém ovoci.
Chuť: Sladká, s nádechem vanilky.
Dokončení: Dlouhé, čerstvé a vysychavé.
Bushmills 21letá 40%Bushmills 21letá 40%:
Aroma: Plné a sladké, po karamelu a hořké čokoládě.
Chuť: Sladově sladká, rozinky, ovoce a vanilka.
Dokončení: Exploze máty a intenzívním lékořicovým finále.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky (z roku 2014)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBushmills Original 40%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Velmi svěží, s jemným bylinným pobídnutím. Horká hlína a vonné trávy.
Chuť: Sladká, s trochou prašnosti. Sladký střed s náznakem pomerančových květů, ke konci se med mění v trávu.
Dokončení: Křehké a zázvorové.
obrázek není k dispoziciBushmills Black Bush 40%:
Barva: Plně zlatá.
Aroma: Čistý dub. Koření a meloun s trochou datlí, šťáva z černých hroznů, poté kokos a cedr. S vodou jsou cítit švestky a dušená rebarbora.
Chuť: Šťavnatá, ovocná a zralá. Ovocný koláč, ječmenný cukr. Hluboká. Hromadí se ve středu.
Dokončení: Krémové a dlouhé.
obrázek není k dispoziciBushmills 10letá Single Malt 40%:
Barva: Zlatá..
Aroma: Zelená travnatost se posunuje dvětlé slámy, sladového koše, poté čerstvá sádra a balzové dřevo. Jetel.
Chuť: Křehká, ovšem s vanilkovou sladkostí získanou ze sudů po bourbonu. Lehce vonná.
Dokončení: Suchá tráva a prašné koření.
obrázek není k dispoziciBushmills 16letá Single Malt 40%:
Barva: Tmavě jantarová.
Aroma: Výrazný charakter sherry, spousta koncentrovaného černého ovoce, sušené švestky, ale také sladký dub. Uchovala si šťavnatý charakter. Rozinky a sušenky k čaji.
Chuť: Zralá a vinná. Morušový džem, rybíz. Nepatrný náznak tříslovin, poté černé třešně následované karamelkami.
Dokončení: Opět hrozny.
obrázek není k dispoziciBushmills 21letá Madeira Cask Finish 40%:
Aroma: Výrazné a štědré. Posouvá se do kávového koláče s máslovou polevou. S vodou připomíná sklípek se sherry. Poté přichází máta, citrusový říz a čerstvě opálená kůže. Sladkost připomínající melivo.
Chuť: Sladká a svírající, s tmavým sušeným ovocem, sirupem a červenou lékořicí.
Dokončení: Pevné, ořechové a čisté.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2022: 10. December - Bushmills 10YO


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Ochutnávka whisky Bushmills 10y

Adventní kalendář 2022: 21.12. - Bushmills Steamship Collection Bourbon Cask


Recenze na whisky.nethar.cz:

Bushmills 10 yo

Bushmills 10 yo Sherry Cask

Bushmills 16 yo Three Woods

Bushmills 1608 400th Anniversary

Bushmills 21 yo

Bushmills Black Bush

Bushmills Irish Whiskey

Etiketa Bushmills The Original 40%Etiketa Bushmills Black Bush 40%Etiketa Bushmills 10letá Single Malt 40%Etiketa Bushmills 10letá Single Malt 40%Etiketa Bushmills 10letá Single Malt 40%Etiketa Bushmills 16letá Single Malt 40%Etiketa Bushmills 16letá Single Malt 40%Etiketa Bushmills 16letá Single Malt Three Woods 40%Etiketa Bushmills 21letá Single Malt 40%Etiketa Bushmills 25letá Single Malt 46%Etiketa Bushmills 30letá Single Malt 46%Etiketa Bushmills 15letá Artist´s Reserve 1985 Single Malt Single Sherry Cask 56,5%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 30.9.2023

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 10.12.2023