značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

CLONTARF

Irská whiskey Clontarf se vyrábí v palírně Cooley. Whiskey je pojmenována podle místa, kde král Brian Born v roce 1014 porazil Dány.

Clontarf Trinity (Black Label, Single Malt a Reserve)Clontarf Trinity - Black Label 40%Clontarf Trinity - Reserve 40%

Typy

Se značkou Clontarf je známo několik variant. 12-ti letá Clontarf Black Label, která zraje v sudech po bourbonu, Clontarf Single Malt, Clontarf Blend, Clontarf Special Reserve Gold. Je zajímavostí, že se vedle klasických lahví prodává také verze Clontarf Trinity - tři láhve menšího obsahu spojené do velikostně jedné klasické. Clontarf Trinity obsahuje Clontarf Black Label, Clontarf Single Malt a Clontarf Special Reserve Gold.
O této whiskey se říká, že se chuťově vzdáleně podobá tennessee whiskey Jack Daniels.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Clontarf Single Malt (součást Clontarf Trinity) 40%Clontarf Single Malt (součást Clontarf Trinity) 40%:
Aroma sladově sladké, rozkvetlá louka, květiny a tráva, lehké dřevo. Podle aroma bych to zařadil spíše mezi Speyside. Chuť zprvu sladká, rychlý nástup výrazné kořenitosti, přecházející do hořkosti v závěru. Jinak je chuť spíše nevýrazná, plochá, působí prázdným dojmem. Celkově je pitelná. Jako skotskou single malt ze Speyside bych ji dal dost nízké hodnocení, takové si i díky prázdné chuti zaslouží. Ale mezi irskými by se zařadila do vyšších pater. (19.10.2019)
Clontarf Reserve (součást Clontarf Trinity) 40%Clontarf Reserve (součást Clontarf Trinity) 40%:
Aroma sladké, voňavé až parfémované, vanilka, jemné. Chuť sladká, převoněná až do uměla, vanilka, prádná a plochá, s divným a lehce štiplavým závěrem. Pod slovem divným závěrem se skrývá divná chuť, kterou se mi nepovedlo přirovnat, ale nepatří tam. (19.10.2019)
Clontarf Black Label (součást Clontarf Trinity) 40%Clontarf Black Label (součást Clontarf Trinity) 40%:
Aroma je opět sladké, ale má v sobě výrazný karamel. Sladká karamelka. V pozadí pak lehké ovoce a dřevo. Chuti dominuje sladká karamelka, trochu toho ovoce, banánů, závěr je hřejivý a stále v duchu sladké karamelky. Tohle je celkem povedená jemná verze zkapalněné sladké karamelky. Celkově je to jemná whiskey, celkem příjemná, celkem komplexní až hedvábná díky všude přítomné sladké karamele. Jinak je celkem jednoduchá, nijak výrazně zajímavá, ale zanechává dobrý dojem. Z těch tří určitě nejpitelnější. (19.10.2019)

Clontarf tedy není zrovna taky velká irská výhra, ale jak se říká: "Mezi slepými jednooký králem". Na druhou stranu, nikdo nás nenutí pít irskou whiskey. A protože z irských byla v tuto chvíli psána jako poslední, tak závěrečné "moudro" dám sem - Irská whiskey je velmi důležitá, pomáhá nám ukázat tu nudnější stránku whisky, abychom si více vážili rozmanitosti chutí ostatních whisky. I ty co nám nechutnají, jsou zajímavější než ta většinová irská nuda.

v knize Svět whisky hodnotí:

Clontarf Single Malt 40%Clontarf Single Malt 40%:
Sladká, řídká a příjemná na jazyku. Obilná příchuť s tóny medu je však poněkud málo rozvinutá.
obrázek není k dispoziciClontarf Classic Blend 40%:
Při ochutnávce této míchané whiskey si člověk představí karamelový popcorn - představa to ovšem není nikterak příjemná.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Clontarf 1014 Single Malt

Clontarf 1014 Classic Blend

Clontarf 1014 Reserve

.

Webové stránky značky:

Etiketa Clontarf Trinity - Single Malt 40%Etiketa Clontarf Trinity - Reserve 40%Etiketa Clontarf Trinity - Black Label 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.12.2020