značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

CONNEMARA

Whiskey Connemara Pure Pot Still je ukázka toho, že některé "typické popisy irské whiskey" nejsou úplně pravdivé. Jedná se o single malt skotského typu se silným rašelinovým aroma, destilovanou dvakrát. Je vyráběna tradiční starou destilační metodou Pot Still v palírně Cooley, patří mezi hlavní produkty této palírny.

Typy

Connemara je single malt whiskey skotského typu se silným rašelinovým aroma. Vyráběna je od roku 1987 v palírně Cooley. Destilovaná je pouze dvakrát. Je možné ji přirovnat k jemnějším whisky z Islay. Zrát se nechává ve skladech staré palírny Locke´s. V portfoliu palírny je verze bez udání stáří a verze 12letá. Connemara Cask Strength je na trhu od roku 1996. Obsah alkoholu se pohybuje v rozmezí od 59% do 61%. Jsou označovány jako Peated Single Malt, tedy rašelinová single malt.
Privátní plnění Connemara ročník 1992 bylo plněno pod názvem Suir 1992. V roce 1992 byla také plněna pro Scotch Malt Whisky Society.

Na nové etiketě již není uvedeno "Pure Pot Still". Nevím ovšem z jakého důvodu, zda se změnil způsob výroby, či zda toto označení whiskey nebylo zcela v pořádku a bylo tedy vypuštěno, či to tam prostě jen není napsáno a žádný význam to nemá.

Connemara Peated Single Malt 40%Connemara Original Peated Single MaltConnemara 12letá Peated Single Malt 40%Connemara Cask Strength Peated Single MaltConnemara 22letá Peated Single Malt

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Connemara Distillers Edition Single Malt Whiskey 43%Connemara Distillers Edition Single Malt Whiskey 43%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma výrazný nakouřený slad, výrazná sladkost sladu silně rámovaná kouřovostí. Když si nos zvykne na kouř, ukáže se i rašelinná zemitost, slanost, jablečná ovocnost. První dojem by byl, že jedná spíše o skotskou Islay whisky. V chuti výrazná sladkost, dřevěná pryskyřičnost, kořenitost, pendrek, rašelina a až v pozadí lehce kouř, v dokončení mi připadé lehké pohlazení sladkosti a sherry, které rychle dozní. (23.3.2021)
Connemara 12letá Peated Single Malt 40%Connemara 12letá Peated Single Malt 40%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2010:
Aroma: Jemná rašelina se sladkým pozadím.
Chuť: Slabý náznak kouře a rašeliny, sladká, ale tak trochu bez chuti. Všeho málo, nevýrazná, upozaděná.
Dokončení: Skoro nijaké.
Oproti plnění Cask Strength to bylo zklamání, tahle Connemara byla celá taková v pozadí. Byly tam její správné chutě, ale tak nějak upozaděné a vpřed se prodíralo takové velké bezchuťové nevýrazné "něco". Jakoby ji naředili vodou více než chtěli a ještě ta voda byla divná. (29.3.2010)
Connemara 12letá Peated Single Malt 40%Connemara 12letá Peated Single Malt 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V aroma se mi ukazuje jemnější citrusová rašelina, jen jemně čmoudící, přidává se výrazně sladký nádech, mísící se s citrusy, zemitostí a slaným závanem. Podle aroma jsem čekal výraznější chuť, ale v prvním dojmu přišlo něco jiného. Nejvýraznější části v chuti je komninace dřeva, sladkosti, smetanovosti, která tak nějak vše objímá a občas nechá uniknout závanu kouře, ovšem obaleném v té smetaně. Tak trochu lehce připálená smetana. Je to jemné, působí to docela dobře, ale podle aroma jsem to čekal více peated. V dokončení se opět ukáže kouř a rašelina z aroma a trochu gumovitosti. Celkem fajn pití, ale od 12leté peated single malt bych asi čekal víc. (23.10.2022)
Connemara Cask Strength Peated Single Malt 57,9%Connemara Cask Strength 57,9%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2009:
Aroma: Krásné bohaté "silné" aroma, trochu sladké, velmi lehká rašelina, jemné, komplexní, těch skoro 60% není vůbec cítit.
Chuť: Rašelina a kouř nastoupí krásně silně, po tak jemné vůni až nečekaně, sladkost, lehká štiplavost v závěru, bohatá.
Dokončení: Postupně doznívající sladká chuť s rašelinou.
Velmi dobrá kombinace irské whiskey a "skotské" rašeliny, velmi povedený kousek. I přes její sílu 59,7% jsem ani nezkoušel přidat pár kapek vody, přišlo mi to jako škoda. (19.10.2009)
Connemara Single Cask 4.9.1992/24.6.2008 Cask No.K92/35 4330 46%Connemara Single Cask 4.9.1992/24.6.2008 Cask No.K92/35 4330 46%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2009:
Aroma: Příjemný lehký kouř, sladkost, rašelina, jemné, lehce kyselé.
Chuť: Příjemná rašelina, sladkost, v závěru kyselost.
Dokončení: Spíše nakyslé, s kouřem.
Na Irsko nezvyklá whiskey, kouřová a rašelinná, ale furt s irskou jemností, ale závěr byl spíše horší. Nebyla špatná, ale jako by ji ještě něco chybělo, což ji v mém celkovém hodnocení srazilo někam k průměru. (19.10.2009)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky (z roku 1999)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciConnemara 40%:
olejová, parfémová, výrazně kouřová, sladce trávová whiskey, vyrobená z rašelinového skotského sladu.
Známka: 81

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli (z roku 2005)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciConnemara Peated Single Malt 40%:
Barva: Plně zlatá se zábleskem zelené.
Aroma: Pronikavé. Kouřová spíš než rašelinná.
Tělo: Lehké až střední. Pevné.
Chuť: Naplní ústa. Sladká tráva. Pražené oříšky. Zemitá. Fenoly.
Dokončení: Suché. Topinka. Sezamový olej. Kořeněné.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Connemara Single Malt 40%:
Štědrý podíl silně rašelinovitého sladu. Neměl by si ji nechat ujít ten, kdo má slabost pro jemnější sladové typu Islay. Nemá sice ani náznak jejich olejnatosti, ale vyrovná se jim bohatostí a robustností.

v knize Svět whisky (z roku 2009) hodnotí:

Connemara Peated Single Malt 40%Connemara Peated Single Malt 40%:
Je chybou odbýt whiskey Connemara charakterristikou "taková lehká skotská". Takové tvrzení je velmi neuvážené. Connemara je svébytná whiskey - charakterem rurální, ne přímořská, žádný jód nebo mořská sůl, jen vřesoviště, ječné lány a vzdálená vůně rašeliny. Pod sladkou chutí se skrývá kouř z rašelinného ohně.
Connemara 12letá Peated Single Malt 40%Connemara 12letá Peated Single Malt 40%:
Nejéteričtější z řady Connemara v sobě spojuje všechny živly a je těžké je rozmotat. Přijít na kloub téhle whiskey vyžaduje tak dva nebo tři vzorky, takže se nejprve pohodlně usaďte.
Connemara Cask Strength Peated Single Malt 60,7%Connemara Cask Strength Peated Single Malt 60,7%:
Whiskey v barvě světlé slámy není přibarvována ani filtrována za studena. S trochou vody se rozvine intenzívní mírně mátová vůně. Chuť spoutaná alkoholem se na jazyku rozběhne a rozehrají se tóny suché rašeliny a aromatických dřev. Dokončení je suché jako hrdlo Ira, který zdolá horu svatého Patrika.

v knize Svět whisky (z roku 2016) hodnotí :

Connemara Original Peated Single Malt 40%Connemara Original Peated Single Malt 40%:
Ve vůni doutnajících drnů prosvítají tóny marshmallow, medu a květin. Chutná po koření, sladu, sladkém kouři, pepři a suchém dubovém dřevě.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Connemara Peated Single Malt 40%Connemara Peated Single Malt 40%:
Barva intenzívní založlutá. V aromatu se ukazuje lehký vliv rašelinného kouře v kombinaci s ovocnou vůní citronů. Tato whiskey působí obdivuhodně komplexně. V chuti se ke kouři přidává trocha sladkého sladu. Mnozí postrádají slané mořské aroma, jak je známo z Islay, jiní naopak tuto okolnost oceňují. V dozvuku je setrvale dlouhá s pěknou rašelinově kouřovou ozvěnou.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky (z roku 2014)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciConnemara 12letá 40%:
Aroma: Vonné, s posekanou trávou, bambusovými listy, sušenými jablky a trochou rašeliny. Jako u new make se rašelina zdá být nesmělou...
Chuť: ... nikoliv však na patře, kde se mísí s mandlemi, semínky fenyklu a banány.
Dokončení: Červená paprika. Rašelinový kouř.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Ochutnávka whisky Connemara Peated Single Malt

Ochutnávka whisky Connemara 12y


Recenze na whisky.nethar.cz:

Connemara 12 yo

Connemara 22 yo

Connemara Ambassador's Choice

Connemara Cask Strength

Connemara Distillers Edition

Connemara Original

Connemara Peated Malt

Connemara Sherry Finish

Connemara Turf Mór

Connemara Turf Mór 46%

Etiketa Connemara Peated Single Malt 40%Etiketa Connemara 12-ti letá Peated Single Malt 40%Etiketa Connemara Peated Single Malt Cask Strength 57,9%Etiketa Connemara Pure Pot Still Peated Single Malt Cask Strength 59%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.02.2024