značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

GREEN SPOT

Green Spot je tradiční whiskey z roku 1920 vyráběná způsobem pure pot still. Vyrábí se pro společnost Mitchell & Sons v palírně Midleton. Zraje v sudech po sherry. Název whisky vznikl podle označování sudů barvou, kdy si tímto jednoduchým způsobem označovali různé plánované stáří sudů.

Ve whiskey Green Spot jsou obsažené pot still whiskey ve stáří 10 let. Základní Green Spot dozrává v kombinaci nových a refill sudů po bourbonu a sudů po sherry. Vedle něj ještě existuje např. Green Spot Chateau Léoville Barton, který následně dozrával v sudech po zmiňovaném víně a Green Spot Chateau Montelena, které dozrávalo 12 měsíců v sudech francouzského dubu Zinfandel po víně z Chateau Montelena v údolí Napa, Green Spot 10letá Single Cask 52,6%.

Vedle Green Spotu existují ještě další Spoty: 12letá Yellow Spot, 15letá Red Spot a 7letá Blue Spot. Ke 135 výročí společnosti byla na trh v červnu 2022 uvedena 9letá Gold Spot.

Green Spot 40%Green Spot 40%Green Spot 40%Green Spot 40%Green Spot 10letá Single Cask 52,6%

.

Webové stránky značky:

Podle nalezeného (srpen 2022) se tu asi něco dalšího chystá :)

Green Spot Finished in Pinot Noir Wine Casks 46%Green Spot Finished in Pinot Noir Wine Casks 46%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Green Spot 40%Green Spot 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Irská whiskey si mě obecně moc nezískala, ale o téhle jsem slyšel tolik chvály, že jsem se rozhodl ji také vyzkoušet. Voní celkem příjemně, jemně, ovocná, až lehce do citrónově kysela, tráva a větrové bonbóny, trocha dřeva, postupně mám pocit až převoněné pouťové bonbónovitosti. V chuti je velmi lehká. Chuťově jsem ale byl z prvního ochutnání trochu zmatený. Při druhém už je to jasnější, sladká, až medově, jablko, trochu jakoby ulepená voskem, opět tráva a větrové bonbóny, v dokončení trocha koření a peprmitový bonbón.

Je to zajímavější a pitelnější než velká část (zvlášť té hodně známé) irské produkce. Ale ke koupi celé láhve či k větší pozoronosti zaměřené na Irsko mě nepřesvědčila. Tak si můžu odškrtnout další z doporučovaných 101 whisky a jede se dál. :) (21.11.2020)

Green Spot 40%Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Příjemné aroma, ovocné, hutné, nádech sherry, jemné, sladké, zelená jablka, lehká kyselost jablek. V chuti ovocná, sladká, sladová, trochu až pouťově přeslazená, což se projevuje hlavně v závěru, kde působí až trochu pouťově přeslazeně. Je dobře vyvážená, do sladka, ale působí trochu až snaživě líbivě, aby se zavděčila. (26.3.2021)

Příjemné, jemné aroma, sladké, nádech sherry, větrový bonbón a lehká kyselost nezralých ještě zelených jablek. V chuti taky hodně jemná a lehká, sladká, sladová, vanilka společně se zeleným jablkem, postupně sládne více, ale začíná umělovatět do pouťové sladkosti (není to na dlouhé vychutnávání). V dokončení se mi objeví lehké koření, pak vystřídané větrovým bonbónem. Celkově fajn whisky, zaujme příjemnou vůní, chuť je také dobrá, ale spíše na popíjení, než větší zkoumání, pak mi tam začala vadit umělá přeslazenost. (22.10.2022)

Green Spot Chateau Léoville Barton 46%Green Spot Chateau Léoville Barton 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Velmi krásně vyrovnané a komplexní aroma, lesní ovoce, příjemně rámové vůní vína, trocha dřeva ze sudu, příjemné počuchání. V chuti příjemné víno rámové koncertem chutí okolo, karamelky, lesní ovoce, pomeranče, vanilka, trochu vinné suchosti. Doznívá krásně dlouho a dlouho. Velmi dobré pochutnání, dostála své dobré pověsti. Člověk si užívá to její komplexnosti a celkové dokonalosti. (11.3.2021)
Green Spot Chateau Léoville Barton 46%Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Oproti základnímu Green Spotu je aroma bohatší, působí uhlazenějším a vyrovnanějším aroma. Lesní ovoce, vinný nádech, dřevo sudu a lesa, v pozadí sladká jablečná ovocnost zralých jablek. V chuti sladká medový nádech, karamely, lesní ovoce, vanilka, pak se projeví vinná suchost. Dlouho doznívá s trochou kořenitosti a suchosti, lesní ovoce a karamely. (26.3.2021)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli (z roku 2005)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGreen Spot 40%:
Barva: Bledá, zářivě zlatá.
Aroma: Ohromující živá aromata. Čerstvé seno. Míznaté dřevo. Olej. Máta peprná.
Tělo: Lehce škádlivé.
Chuť: Pevná, rozvine se do kořeněné, mátové. Suchá. Troufalá.
Dokončení: Dlouhé. Listnaté. Kořeněné. Lékové. Hřejivé.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Green Spot 8letá:
Svým křehce tvrdým, štiplavým, mentolově chladivým a kořenitým charakterem ztělesňuje irskou kotlíkovou whiskey v jedné z jejích nejlepších podob.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Green Spot 40%Green Spot 40%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Slívový džem, čisté.
Chuť: Zcela unikátní! Vosková, živá a plná náznaků medu a máty, velmi čistá.
Dokončení: Mizí poměrně rychle, ale přetrvává sladkost kupodivu s náznakem kouře.

v knize Svět whisky (z roku 2009) hodnotí:

Green Spot 40%Green Spot 40%:
Zraje pouze šest až osm let, ale stejně vás sklenka této whiskey okouzlí. Má unikátní dochuť s vynikající lehkou příchutí sherry.

v knize Svět whisky (z roku 2016) hodnotí :

Green Spot Chateau Léoville Barton Single Pot Still 46%Green Spot Chateau Léoville Barton Single Pot Still 46%:
Výrazná vůně karamelu, růžových květů, jablečného koláče a bílého pepře, jemná dubová chuť s přídechem obilovin, švestek, bobulovin, vanilky,medu a ostrého koření.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Green Spot 40%Green Spot 40%:
Barva poněkud bledě zlatá. Tento sedm až osm let starý Irish blend má lehké mátově osvěžující aroma. V chuti je lehce nasládlý, trochu kořeněný, později se projevuje o něco intenzivněji. Sladový jemně vyznívající dozvuk připomínající mátu učiní zbytek, aby tak zaoblil svěží dojem.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky (z roku 2014)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGreen Spot 40%:
Aroma: Čilé a sladké. Náznak oleje okamžitě následovaný jablečnými slupkami, hruškami, sušenými meruňkami a sušeným banánem. Náznak sladkého dubu.
Chuť: Svěží start. Měkne do rybízu, hřebíčku a fenyklu. S vodou je kořenitější. Sezamový olej a olej z řepky olejky, poté bílý rybíz.
Dokončení: Lístky kari a badyán.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na Officer's lounge

Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2023: 8.12. - Green Spot CHATEAU LÉOVILLE BARTON Single Pot Still

Green Spot Chateau Leoville Barton


Recenze na whisky.nethar.cz:

Green Spot

Green Spot Château Léoville Barton

Green Spot Château Montelena

Etiketa Green Spot 40%zadní Etiketa Green Spot 40%Etiketa Green Spot 40%Etiketa Green Spot 40%zadní Etiketa Green Spot 40%Etiketa Green Spot 10letá Single Cask 52,6%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2024