značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

JAMESON

Whiskey Jameson je jedním z hlavních produktů palírny Midleton. Původní palírna The Bow Street Distillery založená v roce 1780 Skotem Johnem Jamesonem ukončila v roce 1971 provoz a výroba se přesunula do nové palírny Midleton.

Typy

Jameson (bez udání stáří) je míchaná whiskey 50% malt a 50% grain, důvěrně je nazývána Jemmy. Jameson 1780 Old Irish je 12-ti letá míchaná whiskey, poprvé byla plněna v roce 1980 na počest založení původní palírny Bow Street v Dublinu. Obsahuje 75% malt, která zraje v sudech po sherry oloroso sweet. První ročníky zrály ještě ve staré palírně. Jameson Distillery Reserve je 12-ti letá míchaná whiskey, která zraje v sudech po sherry oloroso. Na trhu je od roku 1992 a je možné ji koupit prý pouze v Midletonu. Říká se o ní, že je to irský "Macallan". Jameson Gold Special Reserve zraje 10 až 13 let a na trhu je od roku 1996. Někteří ji považují za nejlepší irskou whiskey, jiní zase tvrdí, že je sladká jak sirup proti kašli. Bývá také nazývána Jameson XO. Jameson 12 year old je 12-ti letá míchaná whiskey, která zraje v sudech po sherry, na trhu je od roku 1996 a je určena převážně pro Duty free a Dálný východ. Na trhu jsou také produkty vyrobené k výročím či významným příležitostem. Jameson Special Reserve také nazývaný Marconi je produkt vyrobený ke stému výročí radia. Je vyráběn způsobem pot still a zraje v sudech z amerického virginského dubu. Říká se mu také Jameson Radio. Jameson Pure Pot Still Millennium Special Reserve je 15-ti letá whiskey a jak název napovídá vyrobená k příležitosti milénia. Je vyrobena tradičním způsobem pot still a zrála od roku 1984 v sudech po bourbonu a sherry oloroso. Celkem bylo naplněno 200 soudků a každá láhev je číslována. Další známé produkty Jameson jsou např. Jameson Cooperage a 18-ti letá Jameson Master Selection. V roce 1949 koupila firma Averys destilovanou whiskey Jameson a stáčela ji v roce 1987 jako 37-mi letou.

Jameson (bez udání stáří) 40%Jameson Gold 40%Jameson 15-ti letá Pure Pot Still Millennium Special Reserve 40%


na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Jameson 40%Jameson 40%:
(lahvováno 199x/2000)
První dojem z aroma je lihový, alkoholový. Nevalný, hospodsky panákový (levný panák, kdy vše smrdí skoro stejně). Když se z toho člověk otřepe a dá tomu ještě šanci a čas, tak se tam ty vůně začnou postupně projevovat. Trochu sladkosti, výrazný vosk, lehké citrusy, obilí. Celkově je aroma jemné, hodně jemné, celkem nudné a musí se mu dát čas, aby se zbavilo té výrazné první lihovosti. Chuť bohužel nezaostává za aroma. Jemná, nudná, komzumně alkoholový dojem. Trochu sladká, trochu lehké dřevité štiplavosti, ale jinak prázdná, plochá a nudná. Největší plus dokončení je v tom, že víceméně žádné není, pravda nemá moc z čeho a alespoň nenapáchá škodu a nezhorší si ten prázdný dojem.
Proč tohle dělaj? Proč na to dělají reklamy? To chtějí riskovat, že by to někdo pil? Oproti základní Tulamorce je to pitelnější, jenže to skoro všechno. Tady se drží hesla: Kdo nic nedělá, nic nezkazí - Lepší žádná a nudná chuť, než pachuť. Ale taky je pravda, že tohle je oproti Tulamorce zapomenutelné, ta mi v paměti zůstala (zůstalo tam dobře vypálená poznámka - Tulamorku si fakt nedávej!) (17.10.2019)
Jameson 40%V aroma je v prvním dojmu levný hospodský panák. Chce to nechat vydýchat. Vydýchání tomu moc nepomohlo, ale je to o něco lepší. V aroma výrazný vosk, citrusová hořkost, trocha sladkosti a obilí a velká porce nudy. Když se nechá vydýchat, tak se aroma zbaví té levné lihovosti, ukáže pár tónů, ovšem jemně, aby náhodou někde nevybočilo z toho, že irská má být jemná, takže nakonec je nevýrazné a nudné. To samé je i v chuti, trochu sladkosti, dřevité štiplavosti, citrusy a velký kopec neutrálnosti a nudy. Je to ale základní produkt určený k běžnému pití, nikoliv k degustování, ale i tak si myslím, že by měla mít alespoň nějaký charakter, když už není hezká. (22.3.2021)
Jameson 40% (plnění z 80. let 20. století)Jameson 40% (plnění z 80. let 20. století):
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
První dojem v aroma je výrazná zatuchlost, vařená kapusta, lehká připálenost, nahnilé pomeranče, velmi nepříjemné, dá se říci, že až hnusné a nečichatelné. Až se bojím napít. V chuti se trochu odráží aroma, vařená kapusta zůstala, zatuchlost, dřevo. Při druhém ochutnání už je dojem lepší, dostává hutnější tóny, trocha karamelové sladkosti a lepší dojem. Určitě je výraznější než aktuální produkce, ale s tímhle by dnes určitě nebyly nejprodávanější whisky. (11.3.2021)
Jameson 40% (plnění z 80. let 20. století)Zatuchlý smrad, spařená zelenina, vařená kapusta a ještě se připaluje, nahnilé pomeranče, z téhle kuchyně bych utekl bez objednání. Tak nějak si představuji veganskou čtvrtou cenovou. Smrádek připálené vařené zeleniny. I když se bojím ochutnat, tak to zkusím. V chuti je podstatně lepší (pravda, být proti tomu aroma lepší není až tak těžké). Lehce nasládlá dřevěná zatuchlost, sladkost nahnilých pomerančů, sladkost slaného karamelu, jak si člověk zvyká, tak se dojem vylepšuje a dostane se i na lepší chuťové tóny. Ale zkoušet, zda se dojem zlepší po celé láhvi se mi fakt nechce. (22.3.2021)

Udělal jsem si porovnání dvou starších základních Jamesonů z 80.let a z přelomu tisíciletí (199x), aktuální k porovnání nemám. Oba mi určitým způsobem dokázali udělat obraz své doby. Ke staršímu se nedalo čuchat, chuťově taky žádný zázrak. Představil jsem si tu starou hospodu, začouzenou, prosycenou smradem z kuchyně, kdy jen co tam vstoupíte, tak se vám zvedne kufr, najdete místo k sezení, které není čisté, ale alespoň nejméně lepí a přemýšlíte, zda si fakt chcete objednat něco k jídlu. Nos si mezitím zvykne, vy také a zjistíte, že to jídlo i když vypadá podezřele, tak se dá jíst a po pár panácích vám i ti lidé přijdou vlastně normální. K novému se dá čuchnout, dá se pít, ale je vám to vlastně jedno. Je to jak když sedíte v nudném baru, popíjíte nudnou whiskey s nudnými lidmi, nemáte si vzájemně co říct, protože jste přece na úrovni, když popíjíte whiskey. Nebojíte se tu objednat jídlo, ale je vám to vlastně jedno, celá ta prázdnost a nuda ze skleničky se přenáší i na vás.
Čuchat déle tu starou byla odvaha, pak ji ochutnat, to chtělo taky odvahu a zkoumat chutě bylo vlastně i zábava, drsná, ale zábava. Pít tu novější je pouze nuda, projde kolem a dojem nezanechá, je to míň než šedá myš, je jen jako vzduch.

.

V březnu 2021 proběhla online ochutnávka na téma irské whiskey a jedním ze vzorků byl Jameson v plnění z 80.let 20.století. Celkově nebyl hodnocen úplně kladně. Od Zdenyho Kortyše z Black Stuffu jsem pak dostal možnost ochutnat jiné plnění a to Jamesona z 80. a 90. let 20.století. Přidal jsem k tomu svého z přelomu tisícíletí (199x/2000) a k porovnání ještě aktuálního z roku 2020 od Vaška Routa z Whisky&Kilt.
Samotný základní Jameson by za velkou recenzi nestál (ale na druhou stranu je třeba se podívat i na takovéto základní whiskey), ale možnost porovnat stejnou whiskey několik desítek let od sebe je zajímavá.

Jameson 40%  (plnění z 80. let 20. století)Jameson 40% (plnění z 80. let 20. století):
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V aroma je zachutlý smrad, zatuchlá kapusta. Když trochu odvětrá, tak to "voní" jak vegetariánská kuchyně - vařená, spařená zelenina a to ještě občas připálená. V rohu jim tam stojí provlhlá dřevěná bedýnka nahnilých pomerančů. Když si člověk zvykne na tuhle divnou vůni, tak tam nacházím i sladké tóny slaného karamelu a trochu medu. V chuti z vůně zůstává jen zatuchlost dřeva, sladkost nahnilých pomerančů, občas mi tam proběhne připálená zatuchlá kapusta, v závěru se přidají i sladké tóny slaného karamelu a uzavírá mi to navlhlé dřevo. (11.7.2021)
Jameson 40%  (plnění z 90. let 20. století)Jameson 40% (plnění z 90. let 20. století):
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma jemné, trochu lihové, postupně se mi tam ukazují citrusové tóny s voskem, přidává se výrazná sladkost, vůně obilí. Celkově aroma nezaujalo, hledám v něm jen proto, aby se dalo porovnávat, jinak bych se na to vykašlal. Je to taková nekonfliktní nuda. Chuť se nese v duchu aroma - nekonfliktní nuda. Úvodní sladkost s citrusovým nádechem, dřevitá štiplavost, voskové dokončení. (11.7.2021)
Jameson 40%  (lahvováno 199x/2000)Jameson 40% (lahvováno 199x/2000):
Při prvním přivonění mě přes nos praštila lihovost a saponát. A to dostala čas se nějakou chvíli vydýchat. Úplně mě neláká zkoumat čistící prostředek. Úplně to nevzdám a pozvávám, že je to čistící prostředek s vůní sladkých citrusů. Přidá se trocha obilí a dřeva. Na čistící prostředek to není špatné, na whisky nudné a se smradem levné panákovistosti. V chuti to už naštěstí čistící prostředek nepřipomíná. Úvodní sladkost s citrusovým nádechem, trochou dřevité štiplavosti, obilí a dokončení upečený koláč, ale bez ničeho, jen to těsto. (11.7.2021)
Jameson 40%  (lahvováno 2020)Jameson 40% (lahvováno 2020):
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma na mě působí převoněně, parfémovaně, tak jako snaživě líbivě. Citrusy, sladkost slaného karamelu, obilí, celkově jemné, nekonfliktní, podbízivé. Chuť odpovídá vůni, sladkost, citrusy, obilí, pak sladkost slaného karamelu, celkově jemné, podbízivé, nekonfliktní. Vlastně odpovídá svému účelu - k hospodskému popíjení/opíjení. (11.7.2021)
Jameson Gold 40%Jameson Gold 40%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Na ochutnávce měl trochu smůlu v tom, že byl nelogicky zařazený nakonec po lepších a výraznějších whisky. Ale mám trochu strach, že je to jen utěšování a pokus o omlouvání. První dojem z aroma byl celkem příjemný a sliboval typicky jemnou irskou whiskey. První dojem z chuti byl ovšem spíše šok - největší a převažující dojem byla chuť celkem nezajímavé whiskey silně naředěné vodou, tento dojem byl natolik silný, že mi překryl vše ostatní v této whiskey. Pan Murray pil zřejmě jinou whiskey než já, jestli je whiskey, co jsem pil, jedna z nejlepších irských, tak se raději vyhnu Irsku velkým obloukem. (21.5.2007)
Jameson 15letá Pure Pot Still Millennium Limited Edition 40%Jameson 15letá Pure Pot Still Millennium Limited Edition 40%:
Jemné aroma, sladké dřevo, obilí, v pozadí trocha důrazné zemitosti. Celkově docela příjemné a komplexní, ale moc jemné až nevýrazné a nudné. Dá se k tomu čuchat, ale proč by to člověk dělal. Chuti dominuje dřevitost, v pozadí asi trochu ovoce a kolem toho ve vlnách proudí naředěná whiskey. Asi prázdnost, naředěnost a plochost je základním rysem a charakterem značky. Dokončení se nese stále v duchu dřevitosti, doplněné o levný štiplavý čokoládový bonbon.
Celkově zase o ničem, kdybych to byl býval věděl, tak bych to neotvíral a zkusil prodat, možná by se to díky té limitované edici i prodalo.
Nejsem, nejsem co jsem býval, když jsem býval mýval - prázdná jak pěvěcké schopnosti Víti Vávry, jehož kus písničky jsem si teď půjčil. (17.10.2019)

Tady se žádná přirovnání ke krásným ženám konat nebudou. Tohle fakt není inspirativní. To by mě mohl z toho chytnout splín a vzpomněl bych si třeba na ... (žádná jména). A tak se raději rozloučíme písničkou, která se ovšem taky poslouchat nedá, jen mě zrovna napadla.

Ty jsi tak nudná, tak nudná, kdo ví
Jestli tvá nuda mě neporaní
Ty jsi tak nudná, už jdi, pryč se dej
Ten irskej svět je ňákej divnej

Jameson 15letá Pure Pot Still Millennium Limited Edition 40%Nemůžu říct, že bysme si úplně v aroma sedli, je to jiný styl, než jsem zvyklý. Je celkem jemné, mám tam výraznou obilnost, sladké dřevo, v pozadí zemitost a vůni trávy. I když není podle mého gusta, tak se k němu dá čuchat a hledat vůně. Po chvíli vydýchání tam nacházím rozinky, hořkou čokoládu, až bych řekl, že se to možná i potkalo s sherry (ale nevím). A konečně se aroma trochu rozjíždí a přestává být tak jemně nudné. Přidala se jablečno-citrusová-pomerančová ovocnost a ta obilnost to příjemně doplňuje. A teď to vyhrávají jablka. Začala mě bavit. V chuti se také předvádí. Sladká dřevitost s ovocností, dřevitá hořkost, vystřídána citrusy a ovocností a v závěru se projeví ta jablka z vůně a trocha lehce štiplavé kořenitosti.

Nikdy dřív jsem jí předtím nedal tolik času, protože mě ta jemnost nebavila. Tahle potřebuje čas, aby se projevila. V prvním dojmu je celkem nudná a nelze se divit, že ji člověk přehlídne, ale po chvíli se rozkouká a začne se předvádět. Tu z halenky vyklouzne ramínko a málem i něco jiného, rychle si získá pozornost. Rozparkem vykoukne kolínko, stehýnko, sakra ten je ale dlouhej, až ke kalhotkám. Jsou tam nebo je nemá? Fantazie jede naplno. A přitom minule jsem jí věnoval jen minutu a nestála mi za delší pozornost. Chyba to byla, už minule jsme se mohli důvěrněji seznámit. (22.3.2021)

Musí se jí nechat čas. Když se to neudělá, tak se neotevře je taková nudná a nezajímavá. V aroma má hodně obilí, sladké dřevo, sladkost zralého až trochu přezrálého ovoce v dřevěné míse už trochu násáklné šťávou z toho ovoce. Obilnost v vůní trávy a čerstvé země. Aroma začne postupně mohutnět, fakt si to chce počkat a vylézá mi tam čokoláda s rozinkama. Pomeranče s trochou jablek a stále přítomná obilnost. V chuti dřevitá sladkost, zralé ovoce, lehká hořkost citrusů a dřeva a zase dřevitá sladkost s čokoládou. Jablka s čokoládou. V dokončení obilnost, ovocnost, čokoláda a trocha štiplavé kořenitosti.
Tahle vyžaduje svůj čas, dříve jsem jí ho nedal a vyjadřoval se o ní jako o oslavé irské nudnosti. Dnes to beru zpět, prostě toho času potřebuje víc. Celkově je fajn, zajímavě se projevuje i když trochu jiným směrem, než jsou mé preference. Trochu mi připadá, jak když se vědoma své vyjímečnosti drží spíše při zemi, aby neztratila důstojnost. (17.3.2024)
84/100

Jameson Triple Triple - Bourbon, Sherry & Malaga Wine Casks 40%Jameson Triple Triple - Bourbon, Sherry & Malaga Wine Casks 40%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Ve vůni hodně ovocná, vůně zralé čerstvě rozkrojené hrušky, trochu koření, rozkvetlé keře, voňavé dřevo, postupně přibývá sladkost, až do hodně výrazné pouťové sladkosti (žužu apod). První ovocný dojem byl příjemnější, ta sladkost to začíná přebíjet a je jí moc. V chuti sladká, hodně lehká, celkem komplexně srovnaná, nádech sherry se znatelným vinným nádechem se kterým přechází do závěru. Na konci doznívá nečekanou lehkou ostrou pálivostí koření. Nenáročná lehká sladká celkem příjemná popíjitelná whiskey, pro popíjení při večerní párty na zahradě. Působí bohatším dojmem než klasický Jameson a stejně trochu podbízivě. (26.7.2021)
Jameson Black Barrel 40%Jameson Black Barrel 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
V aroma hodně obilí a sladkosti, vanilka, karamel, postupně začíná být až převoněná, snaživě líbivá, ale furt se udržuje v rozumné rovině, že mi nevadí. Působí voňavě, celkem příjemně, jemně, ale nemá smysl k ní čuchat až moc. Za prvé by mi asi začala brzo vadit a za druhé, je určená spíše k popíjení než velkému degustování a rozebírání. V chuti výrazný obilný charakter, celkově jemná, převoněnost se přelila i do chuti, ovocnost do jablek s obilím, sladkost až do medu, trocha dřeva a lehkou kořenitostí v závěru. O chuti platí totéž co o vůni - je určená spíše k popíjení a spíše pro ty, co mají raději jemnější a nenáročnější věci, než k hlubokému degustování a tento svůj účel splňuje dobře. (1.12.2021)
Jameson Black Barrel 40%V aroma sladké až medové obilí, vanilka, karamel, jemná, hodně do líbiva. Příjemná. V chuti sladká, jemná, výrazný obilný charakter, sladké ovoce, sladké obilí, až cereálně medová, jemná. Lehká kořenitost v závěru.
Příjemná whiskey k popíjení. Na hloubání to ale není. (28.1.2022)
Jameson Caskmates Outland Black IPA Paris Brewery 40%Jameson Caskmates Outland Black IPA Paris Brewery 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022-Svachovka 8/22:
Aroma mi šlo hodně do sladka, hutně květinové, postupně se více projevuje hutná ovocnost, v pozadí ovocný oříšek. V chuti hodně umělé pouťové sladkosti, květinově přeslazené, divně sladké. Dokončení krátké, rychle odezní, zůstaně květinová sladkost. Vůbec jsme se nesešli, tento pivní styl mi nesedí a tak mi nesedla ani whisky, která v tom pivu finishovala. (27.8.2022)
obrázek není k dispoziciJameson 18letá Bow Street Reserve Batch 1 55,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022-Svachovka 8/22:
V aroma hodně nasládlého dřeva, postupující ovocnost a nádech sherry. V chuti napřed začíná dřevo a postupně se více začíná ukazovat síla, ovoce a nádech po sherry, kořenitost dřeva. Dokončení má pot-stillový nádech, který se začal prosazovat v závěru chuti a krásně to uzavírá. (27.8.2022)
Jameson 18letá Triple Distilled 46%Jameson 18letá Triple Distilled 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
Ovocno-květinové aroma, nádech bourbonu - vanilka a dřevo, ale v příjemné podobě, sladkost zralého ovoce, trocha sherry a čokolády. Celkem lehké aroma, celkem fajn, ale v základu ničím nenadchne, ani neruší. V chuti sladký úvod, sladkost ovoce a med, máslové sušenky, pak znatelné dřevo, sladké dřevo s vanilkou. V dokončení hořkost dřeva, vanilka, sladkost a doznívají mi máslové sušenky. Jako teda, čekal jsem víc, podstatně víc. Aroma moc neslibovalo, čekal jsem pak něco spíše jemného a komplexního, dostal jsem spíše nudu s hořkým závěrem. Jako dobře udělanou nudu, ale nenašel jsem důvod, proč to pít. Připadá mi tam zbytečně velký vliv toho bourbonu a dřeva v závěru. (24.12.2023)
75/100

Andrej Paholík

- odposlechnuto na FB - 19.5.2021:

Jameson vs John Jameson & Son (2014 bottling):
Je vo flasi rovnaka whiskey alebo nie? :)
Dal som si to naslepo a aj ked su tie whiskey velmi podobne (hlavne v chuti) a kvalitativne cca na rovnakej urovni, bez problemov sa daju podla vone medzi sebou rozoznat:
- Jameson je sviezejsi, sladsi, ovocnejsi a viac smerom k jablcku a citursom
- John Jameson & Son je suchsi a trochu viac do dreva a medu

Takze z mojej skusenosti je obsah John Jameson & Son oproti aktualnemu Jamesonu (bottling 2021) podobny, ale urcite iny.
Su tri moznosti, cim to moze byt sposobne:
1. Iny recept
2. Rozna miera oxidacie, kedze flase neboli rovnako dlho otvorene
3. Batch variance medzi Jamesonom z roku 2014 a terajsim Jameson

Osobne by som to tipoval hlavne na batch variance a mozno ciastocne aj na oxidaciu. A teda samozrejme to batch variance moze zaroven aj znamenat, ze recept zakladneho Jamesonu z roku 2014 a 2021 sa mohol mierne zmenit :)
Ale aby sme to definitivne potvrdili, potrebovali by sme neotvorenu flasu Jamesonu z roku 2014 a neotvorenu flasu John Jameson & Son a naraz ich ovorit a dat znova naslepo :)

- odposlechnuto na FB - 14.6.2022:

Jameson 15yo Remastered (Single Pot Still, 56.4 %)Jameson 15yo Remastered (Single Pot Still, 56.4 %):
Na nose príjemná sladká vanilka, hnedý cukor, zázvorové sušienky a ľahká herbálnosť. V chuti suchá, intenzívne korenistá a tanická s dlhým zázvorovým finishom. Veľmi príjemná.
Ako referenčnú vzorku som si dal Redbreast 12yo CS (B1/21), ktorá bola na nose tmavšia, drevitejšia a korenistejšia ale v chuti paradoxne hladšia a sladšia.
Pre mna obe nádherné írske single pot still whiskey, ale priznám sa, že o kúsok mi viac sadol Redbreast, ktorý (ako sme si už veľa krát potvrdili) dokáže poraziť aj mnohonásobne drahsie whiskey.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciJameson 40%:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Aromatická. Vosková, pomerančová kůra. Lněné semínko. Kůže.
Tělo: Lehké, ale hladké.
Chuť: Smetanová, hladká, společenská.
Dokončení: Delikátní. Pepřové. Lákavé.
obrázek není k dispoziciJameson Reserve 12letá 40% (dostupná ve staré palírně v Dublinu):
Barva: Bronzová.
Aroma: Cedr. Čerstvý pot. Smyslná.
Tělo: Střední až plné.
Chuť: Pevná. Plná chuť. Ovocná. Meruňková.
Dokončení: Kořeněný. Trochu síry. Lákavé.
obrázek není k dispoziciJameson Reserve 12letá 40% (dostupná v palírně v Midleton):
Barva: Teplá bronzová.
Aroma: Sladké, olejnaté, aromatická.
Tělo: Střední až plné.
Chuť: Velmi smetanová chuť. Smetanové karamelky. Víc oříšková. Připomíná mleté mandle.
Dokončení: Oříškové. Trochu topinkové.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Jameson:
Vyznačuje se jistou podbízivou přívětivostí, kterou společnost Irish Distillers považuje za typickou vlastnost irského charakteru, avšak znalce whisky ve skutečnosti příliš neosloví.
Jameson 1780:
Těžší, s jemnou příchutí po sherry, přelétavé, bohaté aroma, třebaže vás na patře nijak nezklame, umožňuje, aby jí velmi jemné sladové tóny dodávaly lehčí charakter.
Jameson Distillery Reserve:
Velmi bohatá příchuť po sherry, určena pro chvíle přemítání, k dostání pouze v Jameson Heritage Centre.
Jameson Gold:
Bohatá medová příchuť uprostřed smršti, kterou po sobě na patře zanechává whiskey vyráběná v kotlíkovém přístroji, k tomu se pojí velmi sladký a jemný sladový charakter, skutečné veledílo, jedna z nejlepších irských whiskey na trhu, patřící k deseti špičkovým whiskey světa.
Jameson 12:
Silnější příchuť po sherry, v důsledku toho o trochu zaostává za předchozí značkou, ale i tak se jedná o prvotřídní whiskey.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Jameson 18letá Limited ReserveJameson 18letá Limited Reserve:
Barva: Tmavě bronzová.
Aroma: Aromatický vánoční koláč, med, vanilka a karamel.
Chuť: Hřebíček, ořechy a oříškový karamel v úžasné rovnováze a sudy po bourbonu a sherry oloroso se krásně zapojují do hladkého a harmonického celku. Střední, ale komplexní tělo.
Dokončení: Dobře drží pohromadě, protože všechny příchutí příjemně doznívají.

v knize Svět whisky hodnotí:

Jameson 40%Jameson 40%:
Sladová vůně je velmi slibná, ale samotná whiskey je tak trochu zklamáním. Obilná složka se příliš silně prosazuje a zastiňuje kotlíkovou whiskey. Zůstávají citrusové tóny a jemný nádech sherry, ale to je asi tak vše.
Jameson Gold Reserve 43%Jameson Gold Reserve 43%:
Vazká, olejovitá a sirupová whiskey, která vám zalepí ústa. Jemnější a lehčí příchuti se velmi obtížně prosazují proti cukrové přesile. Dokončení je výrazné a dlouhé, přibližně stejné jako u sirupů proti kašli.
Jameson 12letá Special Reserve 40%Jameson 12letá Special Reserve 40%:
Tato mistrovská whiskey voní štiplavě po kůži a koření. Má neuvěřitelně hedvábnou konzistenci, nepodobnou standardní verzi Jamesona. Sušené ovoce se halí do mléčné čokolády - dobrá lekce z výroby vynikající whiskey.
Jameson 18letá Limited Reserve 40%Jameson 18letá Limited Reserve 40%:
Kotlíkové whiskey zde dlouhé zrání svědčí. Limited Reserve má pevnou a poddajnou konzistenci s tóny sladkých mandlí a kořeněných karamel, které doplňují olejovitou povahu kotlíkové whiskey. Sudy po sherry Oloroso musejí být velmi dobré, aby v takto staré whiskey nezískaly převahu.
Jameson Rarest Vintage Reserve 40%Jameson Rarest Vintage Reserve 40%:
Mimořádná směs dobře vyzrálé obilné whiskey, kotlíkové whiskey ze sudů po bourbonu a částečně i ze sudů od portského. Vůně sladkého ovoce a koření a bohatá ovocná příchuť s tóny dubu a karamelu. Dokončení je dlouhé, ovocné a kořeněné.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciJameson 12letá 40%:
Barva zlatožlutá. V aromatu se uplatní zřetelné tóny sherry a také vanilky. V chuti se projevuje dvanáct let trvající zrání výrazným, sladkým sherry s plnou chutí, doplněnou suchým ovocem. Také v příjemně dlouhém dozvuku vystupuje do popředí sherry a ještě jednou se projeví vanilkový tón.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Jameson 40%Jameson 40%:
Aroma: Květinové a sladké, kořenité, s dřevěnými tóny.
Chuť: Kořenitá a oříšková, přidávají se tóny vanilky, sladkého sherry a mléčné čokolády.
Dokončení: Jemné a zahřívající.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciJameson Original 40%:
Barva: Plně zlatá.
Aroma: Vysoce parfémované. Byliny, horká půda, jantarm aromatické dřevo a karamelizované jablečné cukry. Připomínající medovinu. Svěží a pikantní.
Chuť: Měkká, se spoustou vanilky. Štavnatá uprostřed patra, poté začne vysychat, stává se lehce jemnější. Začíná se objevovat koření.
Dokončení: Kmín. Balzové dřevo. Čisté.
obrázek není k dispoziciJameson 12letá 40%:
Aroma: Méně parfémované než "standard", s větším objemem medu. Rozinky, karamelky a karamel. Pečená jablka. Sušené byliny a žhavé piliny.
Chuť: Šťavnatější a plnější než standard, více kokosu, vanilky a náznak sušeného ovoce. Štavnatá. Nepatrný náznak kafru.
Dokončení: Nové koření.
obrázek není k dispoziciJameson 18letá 40%:
Barva: Plně zlatá.
Aroma: Zpočátku lehce uzavřené, poté se začíná vyvíjet těžší vliv kotle pot still. Ze zmíněné trojice nejvíce naleštěné a olejovité (olej z lněných semínek). Trocha pryskyřice, ale také povzbuzující známky, jež se nyní posouvají k sušeným bylinám.
Chuť: Tuhá a plná, s výraznějšími známkami sherry. Rozinky. S vodou sladký perník.
Dokončení: Opět je kořenité, tentokrát muškátový květ společně s kaštanovým medem.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2023: 24 December Jameson 18 yo

Adventní kalendář 2021: DEC 1 Jameson Black Barrel

Adventní kalendář 2020: 11 December - Jameson


Petr Pulkert

Jameson vs Tullamore DEW


Svet Whisky SK

Jameson x 3 alebo je staršie lepšie?

Jameson Black Barrel

Jameson Black Barrel CS 60,6%


Recenze na whisky.nethar.cz:

Jameson Irish Whiskey

Jameson 12 yo "1780"

Jameson 18 yo

Jameson 18 yo (Limited reserve)

Jameson 18 yo Bow Street Cask Strength

Jameson 40%, Deconstructed, Bold

Jameson 40%, Deconstructed, Round

Jameson Black Barrel

Jameson Black Barrel Proof

Jameson Caskmates

Jameson Caskmates IPA

Jameson Caskmates Outland

Jameson Gold Reserve

Jameson Select Reserve

Jameson Single Pot Still

Jameson The Blender's Dog

Jameson The Cooper's Croze

Jameson The Distiller's Safe

Jameson Triple Triple

Jameson Crested Ten

.

Webové stránky značky:

Etiketa Jameson (bez udání stáří) 40%Etiketa Jameson 18-ti letá Master Selection 40%Jameson Special Reserve (Marconi) 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2024