značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

KILBEGGAN

Whiskey Kilbeggan se v palírně Cooley vyrábí od roku 1994 a je dnes považována za vlajkovou loď palírny. Dříve se vyráběla v palírně Locke´s (1757-1957), která byla v roce 1957 uzavřena. Následně se nevyráběla a v roce 1994 ji znovuoživila palírna Cooley. Stará palírna Locke´s v Kilbegganu je také vyobrazena na etiketě a k ní se také vztahuje uváděný rok založení. V češtině Kilbeggan znamená kostelník. Palírna Locke´s bývá také často nazývana jako Kilbeggan.

palírna Locke´s (Kilbeggan)palírna Locke´s (Kilbeggan)palírna Locke´s (Kilbeggan)palírna Locke´s (Kilbeggan)

Po uzavření palírny skončila budova postupně jako ruina. Sloužila jako vepřín a skladiště zemědělské techniky. Koncem 70. let skupina místních obyvatel palírnu zrekonstruovala. Následně si starou palírnu koupila palírna Cooley (včetně práv ke značce) a začala znovu využívat sklady.
V roce 2007 byla u příležitosti 250. výročí palírny otevřena mikropalírna.

v palírně Locke´s (Kilbeggan)v palírně Locke´s (Kilbeggan)v palírně Locke´s (Kilbeggan)v palírně Locke´s (Kilbeggan)

Typy

Jedná se o whiskey míchanou, která obsahuje 30% malt whiskey Tyrconnell, zraje v sudech po sherry sweet oloroso. Říká se, že whiskey je vynikající pro irskou kávu.

Kilbeggan 40%Kilbeggan 40%Kilbeggan 15-ti letá 40%Kilbeggan 21 letá 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Kilbeggan 40%Kilbeggan 40%:
(lahvováno 200x)
Aroma: Sladová sladkost, ovoce?. hořký čokoládový bonbon, celkem bohaté, jemné a příjemné aroma.
Chuť: Sladká, sladově sladká, medová, hořká čokoláda, jemná, krátká.
Dokončení: Jemné, krátké.
Celkově je to příjemná, nenáročná whiskey. Je to takové sladší mlsání večer na terase, kdy si místo sladkých bonbonů naleju Kilbeggan a budu bezmyšlenkovitě upíjet. Na druhou stranu mne ta whiskey nezaujme ničím, abych své myšlenky obrátil k ní. Pije se dobře, okamžitý dojem při pití je dobrý, ovšem krátce poté je vše zapomenuto, je to takový bonbon, o kterém si během cucání myslíte, že vám chutná, ale 5 minut poté si už nevybavíte žádnou jeho chuť. (2005)

V aroma je sladký karamel, dřevo, pak se vynořuje sladký bonbon z hořké čokolády, ovoce, citrusy, příjemné, jemné a celkem bohaté aroma. Chuť je už chudší, velmi lehká, naředěná. Sladká, med, následně se přidá jemně hořká čokoláda, která se promítne i v dokončení a následně přechází do suchosti. Celkově je to dobrý zástupce levné, obyčejné, dobře pitelné irské whiskey. Nic od ní nečekejte a kromě bezmyšlenkového popíjení (myšleno, že vás nebude zatěžovat přemýšlením, zda tam něco hledat) ani nemá co nabídnout, ale na popíjení, kdy se nechcete věnovat whisky, ale něčemu jinému a přitom přijatelně popíjet a aby vám nebylo líto, když vám s tím ostatní případně pomůžou je vyhovující.

Je to taková mladá, celkem hezká, usmívající se, veselá, rozpustilá holka. Na večírku se baví tu s vámi, tu s někým jiným, tu vám sedí na klíně, tu někomu jinému, baví se, je s ní veselo. Slyšíte její smích a její přítomnost zvedne náladu v místě, kde se objeví. Nežárlíte, protože vám je vlastně docela jedno. Když se nebaví zrovna s vámi, tak se vy bavíte jinde. Je to holka na ten jeden večer, ani nemáte zájem ji zkoušet na noc a o nějaké větší známosti také neuvažujete. (5.10.2019)

V aroma hned po nalití levná chlastovitost, ale dejme jí šanci. Sladký karamel, dřevo, citrusy, ovoce. Je to celé jemné, působí to i příjemným dojmem, ale není to k bádání. Pak tam člověk tu levnou chlastovitost pod tím cítí. V chuti ale působí dost naředěně a ještě chudší. Přijde jemný med, sladkost a jemná hořká čokoláda a alkoholová kořenitost. Prostě levná whisky. Tak jí zase na hodně let můžu někam uklidit. Asi to vysvětluje, proč je ta láhev stále skoro plná a nikdy jsem si na ní nevzpomněl. I když podle starších poznámek mi přišla pitelnější. Je možné, že časem i ztratila a začíná se tam víc prosazovat levná alkoholovitost. Asi se rozloučíme. (18.4.2023)

V aroma levná sladká lihovitost, med, dřevo, karamel, citrusy. Lihovitost časem ustoupí a aroma působí celkem jemně a na první dojem i trochu příjemně, na druhý a hlubší je tam cítit ta lihovitost. V chuti působí umělou sladkostí z pouti, působí naředěně a chudě. Nějaké chutě se tam najít dají, med, sladkost, karamel a alkohol. Dokončení tak nějak nijaké, možná lehce kořenité. Celkově levná jemná whisky působící sladkým a medovým dojmem, jenže trochu pouťově umělým, přemýšlím, zda se mi to chce z té skleničky dopíjet, asi ne. (1.10.2023)
58/100

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciKilbeggan 12letá 40%:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Citronová tráva. Limeta.
Tělo: Lehké, ale pevné.
Chuť: Pevná, hladká, sladká, velmi topinková, sladový charakter. Uspokojivé příchuti.
Dokončení: Dobře vyvážený s listnatou suchostí.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Obsahuje kousek od všeho, vyjma obilného charakteru. Zlepšila se takřka k nepoznání.

v knize Svět whisky hodnotí:

Kilbeggan 40%Kilbeggan 40%:
Je obilná se silnými tóny medu a ovesné kaše. Ke konci příjemně chutná po kávě a hořké čokoládě. Sečteno a podtrženo je Kilbeggan jednou z nejlepších irských whiskey na trhu.
Kilbeggan 15letá 40%Kilbeggan 15letá 40%:
Zrání může whiskey ublížit nebo ji vytvarovat k dokonalosti. Patnáctiletá Kilbeggan je famózní, s tradičními cooleyovskými tóny medu a sušenek, naprosto dokonalá.
Kilbeggan 8letá Single Grain 40%Kilbeggan 8letá Single Grain 40%:
Vanilka se ve vůni spojuje s citronem a v chuti pak s medem. Ke konci příchuť vyschne.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Kilbeggan 40%Kilbeggan 40%:
Barva bledě zlatá. Když přivoníme, okamžitě se projeví citronové vůně. V nasládlé chuti jsou doplněny lehce praženým tónem sladu. V dozvuku je vyvážená a suchá.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Kilbeggan 40%Kilbeggan 40%:
Aroma: Karamelové, s tóny sherry a opáleného dřeva.
Chuť: Jemná, s harmonickými tóny broskve, karamelu, vanilky a mandlového nugátu, poté se přidávají lehké, jemné sladové tóny.
Dokončení: Dlouhé, suché tóny dubu a krémové vanilky.
Kilbeggan Single Grain 8letá 40%Kilbeggan Single Grain 8letá 40%:
Aroma: Jemné, sladce kukuřičné, s mírným tónem bourbonu.
Chuť: Plná, s jemnou olejovitostí.
Dokončení: Díky aroma dubového dřeva velmi příjemné.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciKilbeggan 40%:
Aroma: Silně olejovité, se spoustou nového dubu, vůně připomínající zbrusu nové tenisky, intenzivní aroma bílého ořechu.
Chuť: Hutná, spousta čerstvého dubu. Sladký říz.
Dokončení: Lehké, měkké ovoce. Dubové sevření. Olejovité.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Kilbeggan

Kilbeggan 21 yo

Kilbeggan Grain 8 yo

.

Webové stránky značky:

Etiketa Kilbeggan 40%Etiketa Kilbeggan 15-ti letá 40%Etiketa Kilbeggan 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 01.10.2023