značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » irsko 

  tisk textu

REDBREAST

Whiskey Redbreast byla původně vyráběna ve staré palírně Dublinu způsobem pot still pro společnost Fitzgerald & Co. a plněna byla společností Gilbey. Vznikla v roce 1939. V šesedátých letech 20. století koupil značku společnost Jameson & Son. Původní palírna byla v roce 1971 uzavřena a poslední plnění ze starých zásob je z roku 1985. Nyní se vyrábí v palírně Midleton.

Typy

V roce 1939 se plnila jako 25-ti letá. Později začala být plněná jako 12-ti letá, část zraje v sudech po sherry a část v sudech po bourbonu. Společnost Irish Distillers ji na trh dnes uvádí jako 12-ti a 15-ti letou. Na trhu je dostupná jako pure pot still i jako míchaná.

Readbreast 12-ti letá Pure Pot StillReadbreast 15-ti letá Pure Pot Still 46%Readbreast 15-ti letá Pure Pot Still

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

obrázek není k dispoziciReadbreast 12letá Pure Pot Still 40%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Irská whiskey jemného aroma, kořenitá chuť přechází do sladkého medového závěru. Celkově je to příjmená irská whiskey, díky kořenitosti není tak nevýrazná. (4.5.2005)
Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey 40%Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey 40%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Těžce se převalující aroma, ostrá ovocnost spojená sladkostí, kořenitost, lehce štiplavé dřevo, citrusy, jablka, med, trochu mi tam připadá nádech sherry. Příjemná, celkem uhlazená vůně, připadá mi, že se tam sherry prosazuje stále více a trocha hořké čokolády. V chuti hořkočokoládová sladkost, hebká, opět se projevuje kořenitost, ještě se dostane ke slovu vanilka, se kterou to přejde do dokončení, kde se opět projeví sherry a pomalu se přidá hebce zabalená kořenitost. V chuti méně ostrá a kořenitá než ve vůni. (23.3.2021)
Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey 40%Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Hutné aroma, sladkost s kořenitostí, plné, vanilka i sherry ovocnost, jablka s citrusy, medová sladkost, trochu mu chybí hloubka, ale celkově příjemné. V chuti čokoláda, hořká čokoláda, sladká, celkem hebká, dobře pitelná i v chuti jí trochu chybí hloubka. Přidá se vanilka, se kterou to přejde do dokončení, kde se ukáže sladká kořenitost. Celkově příjemná, ne moc hluboká. (26.3.2021)

Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021:
V prvním dojmu aroma trochu nakyslé dřevo s umělotinou. Po krátkém vydechnutí těžší ovocné aroma s ořechy, možná nádechem sherry, ovocná sladkost až do medu, jablka a citrusy, celkem příjemné, možná až snaživě líbivé. V chuti také snaživě líbivé a trochu povrchní, sladkost a hořká čokoláda, pocitově hebká a hladivá, ale líbivě povrchní. V závěru chutí se přidá vanilka a ovocné jablečné dřevo. S tím to přejde i do dokončení, kde to uzavře lehká, ovocně a oříškově zabalená kořenitost. Příjemné, nijak hluboké základní pití. (28.11.2021)

Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey 40%Poznámky z ochutnávky v roce 2022-Svachovka 8/22:
Aroma příjemně jemné, s nádechem do sherry, ovoce. V chuti ovocnost, květinovost, oříšky, nádech čokolády, hodně sladké ovocnosti, nádech čokolády, postupně do příjemného sladkého jemného sherry. V dokončení postupně doznívá sherry, čokoláda, ovoce, oříšky. (27.8.2022)
Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey Cask Strength Edition Batch B1/17 58,2%Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey Cask Strength Edition Batch B1/17 58,2%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Vůně silná, je znát sudová síla. Sladká, ovocná, švestky, sherry, až silou trochu utlumené vůně. V chuti intenzivní sladký nástup, rychle vystřídaný intenzívní kořenitostí, která se rychle utlumí a ukáže další chutě, ovoce, švestky, dřevo. Příjemný projev sudové síly, sherry, čokolády a to vše prostoupené kořením, které se výrazně drží i v závěru. (26.3.2021)

Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021:
Je to sudovka, potřebuje nechat trochu vydýchat. I tak je vůně stále dost silná, musí se k ní opatrně. Sladká, ovocná, sherry, lehké dřevo, ta síla to aroma celkem tlumí. V chuti má mohutný nástup, sladost až chvílema do medu, rychlá, ale krátká kořenitost, sherry, ovoce, lehce hořká čokoláda, skoro zralé švestky. Hezky ukázaná sudová síla, co neukázala v aroma, o to víc se předvedla v chuti. (23.11.2021)

Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey Cask Strength Edition Batch B1/20 57,6%Redbreast 12letá Single Pot Still Whiskey Cask Strength Edition Batch B1/20 57,6%
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021:
Opět sudovka a opět potřebuje nechat vydýchat. Aroma nepůsobí nijak silně, spíše příjemně. Sladké, hutnější sladká ovocnost, asi trochu do banánů, lehký nádech slaného karamelu? s nádechem sherry. Voní hezky. V chuti začne sladkostí, ale pak se ukáže štiplavá kořenitost s lehkou trpkostí a kyselostí. Je jen krátká a když odezní, tak jakoby se snažila následnou bohatostí v dokončení celou situaci zachránit. Příjemné dřevo mísící se s ovocností, čokoláda, vanilka. Celkový dojem si pokazila, vůně hodně příjemná, v chuti nezaujala a dokončení už jen slabá náplast. (23.11.2021)
Readbreast 15letá Pure Pot Still 46%Readbreast 15letá Pure Pot Still 46%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké, medové, příjemně jemné, lehké ovoce. Chuť sladká, lehce med, lehká kořenitost, lehké ovoce (broske/meruňky). Dokončení krátký, sladký, jemný. Celkově příjemná, sladká, celkem bohatá irská. (19.11.2007)
Redbreast 15letá Single Pot Still Whiskey 46%Redbreast 15letá Single Pot Still Whiskey 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma komplexní, ale trochu nevýrazně upozaděné. Sherry ovocnost, ale jemné a pocitově slabé, zklamání. Ovšem v chuti to vynahradí, krásně zaoblená, hebká, smetanová, lehké sherry, příjemné koření, vyvážená, komplexní, příjemní pití, ale vlastně jí chybí něco, čím by si ji člověk zapamatoval. Celkový dojem nakonec odpovídá aroma, upozaděná, nevýrazná, příjemná. (26.3.2021)

Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021:
Aroma celkově komplexní, bez výrazných tónů. Sherry ovocnost, čokoláda. Není špatné, celkově působí dobře, ale chybí mu zapamatovatelnost. Když k tomu čuchám, tak se líbí, když nečuchám, tak vím, že to šlo, ale nic si nepamatuju. V chuti je také hezky komplexní, hebká, smetanová, sherry, celkově komplexní. V dokončení se pak přidá koření, oříšky a čokoláda. Celkově fajn, chuť podobná vůni. Bylo to dobré, ale nevím proč. Nezanechalo to zapamatovatelný dojem. Taková hezká holka, co má vše tak akorát, takže zapadne do davu stejně hezkých holek. Na každou z nich se hezky kouká, ale je úplně jedno na kterou. (28.11.2021)

Redbreast 21letá Single Pot Still Whiskey 46%Redbreast 21letá Single Pot Still Whiskey 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma výrazné dřevo, přidává se ovoce, hrušky, sherry, příjemné, přidává se zemitost. V chuti sladkost, těžší ovocnost, navázaná ovocností, hrušky, trochu slané tóny, chuťově bohaté. V druhém doušku výrazná sladkost, sherry, vyrovnaná ovocnost, příjemné dokončení s dřevem. Velmi povedené a příjemné pití. (26.3.2021)

Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021:
V aroma nejdříve výrazné dřevo, pak se přidá příjemně těžká ovocnost, těžké sladké hrušky, nádech sherry a čokolády, trochu zemitosti. Příjemné, komplexní, hutné aroma. V chuti těžší sladká ovocnost, s postupně stoupající sladkou vlnou až k výrazné sladkosti, čokoláda, ovocnost, ořechy. Vyvážená chuť, možná až trochu přeslazená. V dokončení se sladkost projevuje až trochu umělě a příjemné dřevo. Příjemná whiskey, jen možná trochu přeslazená. (28.11.2021)

Redbreast 21letá Single Pot Still Whiskey 46%Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Při prvním přičuchnutí trocha dřeva a možná i vanilky, při druhém už nával sherry, těžká zralá ovocnost, jablka a hrušky, čokoláda, sherry bonbóny v tmavé čokoládě a pak se ještě přidá dřevo z jedné strany nasáklé sherry a z druhé nalepaná vlhká hlína. A pak to zase válcuje sladce přezrálé ovoce s čokoládou, není to ale přeslazené. V chuti nejdříve sladkost, sladkost přezrálého ovoce, postupně se přidá čokoláda a ořechy. Trocha hořkosti dřeva, která ale uvádí další vlnu chutí, hutnější ovoce s nádechem sherry. V dokončení dřevo a nádech trochu umělé sladkosti, pak postupně doznívá sherry bonbón v tmavé čokoládě. Celkově povedené a správně hutné pití. (9.3.2023)
Redbreast Lustau Edition Sherry Finish Single Pot Still Whiskey 46%Redbreast Lustau Edition Sherry Finish Single Pot Still Whiskey 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma příjemné sherry, čokoláda, lehké rámující koření, komplexní. V chuti příjemně překvapení, sladkost, sherry, ovocnost, jablka, čokoláda, kořenitost, dobře zkloubená. Příjemná sherry whiskey, pro příjemné popíjení. (26.3.2021)

Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2021:
V aroma mám hodně dřeva, až trochu zatuchlost, ale s nádechem sherry. Když se trochu vydýchá a odprostím se od toho dřeva, tak je aroma lehké, sladké, začíná dominovat ovocnost se sherry, celkově příjemné, nijak hluboké, pro běžné popíjení. Dřevo sice zůstalo, ale dostalo sladkou vůni. V chuti zajímavější než vůni. Sladká, sladké dřevo z aroma, až do medu a ovocnosti, sherry ustoupilo hodně dozadu a znevýraznělo, postupně trochu pikantní a víc ovocná, do jablek až postupně do trochu kyselosti nezralých jablek. Dokončení v duchu sladkého dřeva, oříšků, středně dlouho doznívá. (23.11.2021)

Redbreast Lustau Edition Sherry Finish Single Pot Still Whiskey 46%Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Oloroso se ukáže krátce po nalití do skleničky. V prvním dojmu trochu dřevité zatuchlosti s příjemným nádechem sherry. Když se vydýchá, tak dojem zatuchlosti ustoupí a nahradí ho zralé ovoce. Celkově je aroma lehké, příjemné, sladkost zralého ovoce, doplněné sherry, tmavou čokoládou. Láká k nakousnutí. Nádech dřeva mi tam zůstává, ale je krásně obalen sladkým ovocem a čokoládou. V chuti boduje více než ve vůni. Příjemná čokoláda, s ovocem, ořechy, sladké dřevo s medem, postupně jablka, od zralých až po lehce kyselé. Trocha pikantní kořenitosti. V dokončení hladivá čokoláda, pak ovocnost, zralá jablka, sladké dřevo, lehká hořkost oříšků, příjemně doznívá ovocná sladkost a sherry. (21.12.2023)
83/100

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciReadbreast 12letá 40%:
Barva: Lehká bronzová.
Aroma: Čisté, svěží. Náznak lněného semene. Oříšky. Koláč.
Tělo: Rozpínavé.
Chuť: Troufalá a pestrá s velkým rozvojem a zdánlivě nekonečným rozměrem. Zázvorový koláč. Brazilské ořechy. Sirup.
Dokončení: Lékořicové, stopy sherry.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Sebevědomá, velmi medovitá, sladká a kořenitá, zároveň s příjemnou příchutí po sherry, jež zmírňuje pro kotlíkovou whiskey typický nápor, ostrosti. Úžasný nápoj.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Readbreast 12letáReadbreast 12letá:
Barva: Jemně bronzová zlatá.
Aroma: Výrazná plná vůně, slibující vzrušující obsah!
Chuť: Masívní whiskey, ale s mnoha vrstvami chutí k prozkoumání. Sladká, se spoustou zralého ovoce a tóny koření. Medový koláček. Velmi plná a olejnatá se 40% alkoholu.
Dokončení: Drží se vlny vanilky, medu, dubu a koření.

v knize Svět whisky hodnotí:

Readbreast 12letá Pure Pot Still 40%Readbreast 12letá Pure Pot Still 40%:
Bezpochyby jedna z nejjemnějších whiskey na světě. Bohatství příchutí od zázvoru po skořici, od máty po lněné semínko a od lékořice po kafr doplňují tóny sherry v elegantním dokončení.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Redbreast 12letá 46%Redbreast 12letá 46%:
Barva zářivě bronzová. Ve vůni najdeme komplexní aroma sušeného ovoce s banány a jablky. Jsou doplněny vanilkou a ořechovými tóny, například mandlemi. V chuti lze rozpoznat sherry a další ovoce jako hrušky nebo meruňky. V dozvuku je bombasticky dlouhá, opět se sherry a surovým ječmenem.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciReadbreast 12letá 40%:
Aroma: Bohaté, měkké ovoce. Čilé a lehké, s mokrou jelenicí, koláči, zázvorem a tabákem. Ořechy na pozadí a náznak krémového prášku, než se změní v listy rybízu.
Chuť: Čistá. Doutníky a černé ovoce, ale svěží, kotel dodává drive. Pokrývá jazyk, má skvělé vzezření.
Dokončení: Suché koření.
obrázek není k dispoziciReadbreast 15letá 100% Pot Still 46%:
Aroma: Velmi výrazné. Podzimní ovoce (červené a černé). Karamelky a jemná kůže, santalové dřevo, pyl. Lakovaný dub. Bohaté.
Chuť: Tučná a kulatá. Jelenicová kůže, poté spousta koření. Vrstevnatý efekt kmínu, zázvoru, smíchaný s novou kůží. sušeným ovocem a pečenými jablky. Komplexní.
Dokončení: Dlouhé, zralé, přiléhající k hrdlu.

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2022: 21. December - Redbreast Lustau Edition 46%

Adventní kalendář 2020: 6 December - Redbreast 12yo


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Redbreast 12y

Redbreast 12y Cask Strength


Svet Whisky SK

Aka je Whisky za 500 € ???


Recenze na whisky.nethar.cz:

Redbreast 10 yo Cask Strength

Redbreast 12 yo

Redbreast 12 yo Cask Strength

Redbreast 15 yo

Redbreast 21 yo

Redbreast 27 yo

Redbreast Lustau

Redbreast Mano a Lámh

.

Webové stránky značky:

Etiketa Readbreast 12-ti letá Pure Pot Still 40%Etiketa Readbreast 12-ti letá Pure Pot Still 40%Etiketa Readbreast 15-ti letá Pure Pot Still

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2024