značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

IMPERATOR

Česká republika

Koncem dubna 2011 se v diskusním fóru objevil dotaz na českou whisky Imperator.
Tato značka mi zcela nic neříkala, ale díky přiloženému odkazu se dalo dozvědět více. Zkusil jsem také zapátrat na internetu, zda o ní nejsou nějaké další informace, ale jedinou nalezenou informací bylo, že jsou v tu dobu nabízeny na slevových serverech. Nikde jinde se mi ji nepovedlo v té době najít v prodeji. Později se mi na internetu podařilo najít ještě pár (opravdu jen pár) fotek této whisky. Facebookový profil byl živý od záčátku roku 2011 přibližně do jeho půlky, pak už se o živém profilu moc hovořit nedá.

Podle webových stránek se jedná o českou Single Grain Whisky. No proč ne, ale nepřipadá Vám hned na první dojem divný, že ve světě není single grain nijak moc rozšířena? Bohužel po pročtení stránek mi to celé spíše připadá jako tahák na peníze neznalých zákazníků nebo rovnou podvod.

Byla nabízena k prodeji, je pár fotek z akce, kde byla ochutnávka whisky Imperátor (17.6.2011), takže by se dalo říci, že nejspíše existovala. Neznám ovšem nikoho, kdo by ji ochutnal nebo alespoň viděl. Nakonec se mi ale povedl najít celkem myslím si, že dostatečný a věrohodný důkaz její existence. V tiskové zprávě SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) za rok 2011 v Kontrole kvality potravin - Single Grain Whisky 40% od výrobce Libor Pavelec (adresa souhlasí s etiketou) nesplňuje charakteristiku whisky, není to tedy whisky.

Tuto whisky neznám, takže k její chuti se moc vyjadřovat nemohu. A nemám pocit, že jsem o něco ochuzen. Po prolistování stránek si ovšem nemůžu odpustit několik komentářů k nim.

Na webové stránce se dozvíme:
Whisky Imperator se řadí do rodiny Single Grain Whisky ( z jedné palírny z nesladovaného obilí - ječmen, pšenice, kukuřice ), což je vedle všeobecně známé whisky Blended ( míchané ) a Single Malt ( z jedné palírny ze sladového ječmene ) další tentokrát vzácnější druh. Běžně se tato whisky používá k míchání s různými druhy whisky ( tzv. dělá tělo ), ale pokud se nechá v původní formě, vynikne její lehkost a chuť. Single Grain nejsou běžně dostupným druhem whisky jak Blended ( což je drtivá většina whisky dostupných u nás na trhu - cca 75 % ) a Single Malt ( 20% ). Single Grain jsou proto unikátním typem whisky ve své původní formě.
Chuť Single Grain Whisky Imperator se dá charakterizovat jako lehká, jemně sladká s chutí vanilky a jemně nahořklým čokoládovým dozníváním. Závěr je suchý a pevný. Barvy jantarové. Na chuti Single Grain Whisky Imperator se podstatným způsobem projevilo staření v sudech z francouzského zimního dubu ( Quercus petraea ) - což je dub s hutnějším dřevem pocházející ze slavných francouzských dubových lesů z oblasti Vosges, Troncais, Nevers a Allier.
Single Grain Whisky Imperator je pravým destilátem a není při její výrobě použito dobarvování karamelem či nastavování konzumním lihem. Jediným rozdílem Single Grain Whisky Imperator od whisky z Irish či Scotch Highland je to že pochází ze Czech-Moravian Highland. Výroba této whisky je striktně ruční bez jakéhokoliv podílu automatizace či chemizace výrobního postupu.
Jsem jedinný výrobce tohoto typu whisky v České Republice

Asi jsem se ve whisky mýlil a zcela špatně jsem zaměřil svoji pozornost na něco tak běžného a vlastně nezajímavého jako je Single Malt Whisky. Proč se vlastně zaobírám whisky, která má na trhu pouhých 20%? Proč se nevěnuji whisky, která je hlavní součástí míchaných whisky? Kdybych se věnoval grain whisky, tak by to asi i levněji. Ti Skoti s námi prostě vyběhli, servírují nám předraženou single malt whisky, ale těch unikántích single grain vyrábí jen pár značek a zbytek si asi schovávají pro sebe. A navíc snad ani ve Skotsku neví v čem se správně grain whisky vyrábí a dělají ji převážně v "továrnách na líh" v kontinuálních přístrojích, místo aby používali ty hezké destilační soustavy jako jsou na fotce na webu. (Mimochodem, ty kotle na fotce jsou z Auchentoshan.)
:)

později se na stránkách objevilo: Jelikož se množí Vaše prosby o fota palírny ve které se destilát zpracovával ( víte že to krásné foto měděné palírny je pouze ilustrační - tak jak správně píšete ), rozhodl jsem se onu palírnu vyfotit. Pro Vaše info - palírna je dvoukotlová, české výroby, obsah 600 l kvasu, otop uhlím, rok výroby 1927 ....

na začátek stránky

Na slevových serverech, kde byla tato whisky také nabízena se dá dočíst také mnoho zajímavých věcí:

Jen 1015 Kč (na jiných serverech: 907,- opět při 50%) za balení tří jedinečných Single Grain Whisky Imperator 0,7 l. Limitovaná whisky od jediného výrobce v ČR s 50 % slevou ! Tento unikátní typ whisky zaručeně ocení i sběratelé. Žadná whisky nechutná tak jako Single Grain Whisky Imperator !
Více informací :Pořiďte si balení 3 ks 0,7 l whisky s 50 % slevou ! Single Grain Whisky Imperator – něco, co stojí za ochutnání – whisky s jemnou chutí brandy….
Obsah alkoholu : 40 %
Whisky Imperator neobsahuje žádné ochucovadla, cukr ani barviva !
Skvělí dárek, kterým určitě neurazíte !
Chuť Single Grain Whisky Imperator - se dá charakterizovat jako lehká, jemně sladká s chutí vanilky a jemně nahořklým čokoládovým dozníváním. Závěr je suchý a pevný. Barvy jantarové. Na chuti Single Grain Whisky Imperator se podstatným způsobem projevilo staření v sudech z francouzského zimního dubu (Quercus petraea) - což je dub s hutnějším dřevem pocházející ze slavných francouzských dubových lesů z oblasti Vosges, Troncais, Nevers a Allier.
Nechte se unést jedinečnou chutí whisky Imperator třídy Single Grain !
V záplavě whisek typu blended a single malt ční tato whisky jako svěží ostrůvek se svojí lehkou chutí nezkaženou pomocnými ochucovadly a barvivy tolik používanými v běžně dostupných whisky. Žádná barviva, žádný cukr, žádná ochucovadla !
Whisky Imperator se řadí do rodiny Single Grain Whisky ( z jedné palírny z nesladovaného obilí - ječmen, pšenice, kukuřice ), což je vedle všeobecně známé whisky Blended ( míchané ) a Single Malt ( z jedné palírny ze sladového ječmene ) další tentokrát vzácnější druh. Běžně se tato whisky používá k míchání s různými druhy whisky ( tzv. dělá tělo ), ale pokud se nechá v původní formě, vynikne její lehkost a chuť. Single Grain nejsou běžně dostupným druhem whisky jak Blended ( což je drtivá většina whisky dostupných u nás na trhu - cca 75 % ) a Single Malt ( 20% ). Single Grain jsou proto unikátním typem whisky ve své původní formě.
Žádná whisky nechutná tak jako Single Grain Whisky Imperator!

Recept na zvýšení vitality:
Do sklenice vhoď 3 kostky ledu, nalej velkého panáka whisky Imperator, dolej malým panákem medoviny ( pravé medoviny bez příchutí ) - krátce zamíchej a užívej co hrdlo ráčí ...

Kdo rozumí whisky - ten ví ……..

Doufám, že čtenáři Whiskyonline ví :)

Recenze na whisky.nethar.cz:

Imperator Single Grain

.

Webové stránky značky:


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 24.1.2021

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 24.01.2021