značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

J.JAKS WHISKY

Česká republika

J.Jaks Whisky byla (doufám, že už je jen minulý čas) vyrobena v Rodinném Lihovaru Poněšice, který se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Hluboké nad Vltavou.

První zmínky o nové české whisky J.Jaks se na FB objevili v únoru 2018. Nechápu, co jim na tom dát whisky na trh trvalo tak dlouho, vždyť je to záležitost na pár týdnů. V neděli 13.3.2022 večer se na FB lihovaru objevila informace o nové whisky. A ve středu 16.3.2022 tam už zase nebyla.

Ale nebojte, mám to zaarchivované, protože to mě už při prvním čtení zaujalo. - Naše J. Jaks (Jaroslav Ledajaks) Whisky je náš unikátní ječný destilát, který byl macerován v exotickém dřevě (směs dřeva z thajských pralesů). Jeho kořenitá a osobitá chuť je velice zajímavá a plná exotických chutí!

Na e-shopu se neobjevila, ale povedlo se mi ji zakoupit. Současně jsem se ptal i na další informace o výrobě a překvapivě je i dostal. - Je to vyrobeno z ječmene tzv. ječné zápary tento ječný destilát se používá převážně na whisky, gin nebo absint. Naše ,, Whisky” se nijak nestaří jedna se o urychlený proces a ten docílíme macerací (do alkoholu dáme třísky dřeva a necháme to tam určitý čas macerovat) a mi to poté ještě dáváme do ultrazvuku, který destilát výrazně zjemní. Pokud by jste měl zájem není problém nám napsat sem do zprav a pošleme vám ji na adresu! Váš rodinný Lihovar Poněšice

J.Jaks Whisky 42%J.Jaks Whisky 42%

Tady je snad špatně úplně všechno, ale úplně všechno. Na zadní etiketě jsem se dozvěděl složení: barikovaný destilát z ječmene.
A i když jsou ty dvě láhve různě velké a mají různý objem, tak obě mají na etiketě 0,5 l.
A zkusil jsem projet kolek C00227J10200 - M3NT3KQE (app.celnisprava.cz/KPInfo/kp/M3NT3KQE): 200ml na 0,5 láhvi (z té je ten kolek) odpovídá 40% - etiketa říká 42%. Na láhvi 0,7 je kolek C00223D80300 - 9ETU81JM: 300ml na 0,7 láhvi, což odpovídá 42,85%, láhev má na etiketě 42%, což je asi ok.

J.Jaks Whisky 42% - kolek na láhvi 0,5 l

Že to není whisky, neodpovídá to ani CZ ani EU zákonům a nesmí to tak být označováno, je asi zbytečné psát.

Sami v palírně uznali, že to byla chyba, láhev se ani nedostala do prodeje a další whisky z této palírny není plánována (podle informací z října 2023).

.

Webové stránky výrobce:

FB:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

J.Jaks Whisky 42%J.Jaks Whisky 42%:
(koupeno 15.3.2022)
Aroma teda fakt ne a ne a ještě jednou ne. Nepovedená lihová ovocná pálenka? Smrdí to na bázi alkoholového čistícího prostředku a nějakého pokusu o vylouhování ovoce v něm. Zkoušet to očuchávat je čirý masochismus. Chuť za aroma vůbec nezaostává. Alkohol, alkohol a v něm něco vylouhovaného. Už jsem si vzpomněl, co jsem dnes zapomněl koupit v obchodě - záchodovou kačenku na kloktání. Koukám na objednávku, zda jsem omylem neobjednal čistič benzínových skrv či přípravek na likvidaci plísní a škůdců. Tohle nemohli myslet vážně, to nepovažuji za omyl, ale za cílený útok na lidi. Odvolávám se na Ženevské konvence o zákazu chemických zbraní a týrání nebohých lidí.
Čekal jsem to hrozný, ale tohle jsem fakt nečekal. (18.3.2022)

Taky mě to mohlo trknout hned, název je nejspíše odvozen od slova Jackass (viz Wiki)

Jsem si z toho vzpomněl na vtip:
Na leteckém dnu si prohlíží dědeček letadla a pilot mu nabídne, že ho sveze. Letadlo odstartuje a pilot udělá looping. Děda na zadním sedadle jen pronese "Tak to jsem čekal." Pilot se zamyslí a udělá výkrut. Děda zase prohlásí "Tak to jsem čekal." Pilot stočí stíhačku do vývrtky a děda zase povídá "Tak to jsem čekal." Pilot už je na nervy a tak otočí letadlo na záda a letí dlouho po zádech. Po chvíli děda povídá "Tak to jsem nečekal." Pilot spokojeně přistane a vyptává se dědy, co to znamenalo to "čekal-nečekal."
Děda povídá: "Že se při loopingu pokadim, že se při výkrutu pomočim a že se při vývrtce pobleju, tak to jsem čekal. Ale že mi to při letu po zádech nateče do helmy, tak to jsem vážně nečekal."

Recenze na whisky.nethar.cz:

J.Jaks

Etiketa J.Jaks Whisky 42%zadní Etiketa J.Jaks Whisky 42%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 14.10.2023

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 14.10.2023