značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

LAFAYETTE

Česká republika

Značka Lafayette je vyráběná v TOSH Distillery, kde je také vyráběna whisky King Barley. Více o palírně najdete u této dříve vyráběné značky.

Whisky Lafayette je vyráběná z nenakuřovaného sladu a je zaměřená na ovocnou, lehkou a pitelnou whisky z lokálních surovin. K výrobě je použit ječmen vypěstovaný na Hané a zpracovaný v Prostějovské sladovně Castello. Destilát z nenakuřované sladiny plní do bourbon sudů z amerického bílého dubu nebo sudů dubu francouzského, ve kterých ležela červená vína. Sudy pro ležení sladového destilátu si upravují sami metodou STR.

Typy

Whisky Lafayette zatím nedozrála do zákonných tří let stáří a tak při představení značky byl zatím představen new make a 15měsíční destilát. Bílou barvou byl označení new make, žlutou 15 měsíců zrání v sudu z amerického bílého dubu - virgin oak a červenou 15 měsíců zrání v sudu z francouzského dubu. Pro doplnění, žlutá je vlastně experiment zrající ve virgin oaku, standardně budou používané sudy po bourbonu.

Lafayette New Make 46%Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%Lafayette 15měsíční STR red wine 46%Lafayette 5 Test Pack

Koncem června 2023 šla na trh první whisky Lafayette 43%. Zrála 3,5 roku ve dvou STR sudech o objemu 200 a 300 litrů. Pro whisky použili lokálně vypěstovaný ječmen odrůdy Overture, sladování probíhalo ve Sladovně Bruntál, kvašení bylo 7-12 dní, zrála v palírně upravených STR sudech po vínech z jižní Moravy. Začátkem července ji následovala Lafayette Cask Strength 62%. Lahvována byla v počtu 120 láhví a do prodeje šlo pouze 100 láhví. Ovšem za cenu 5.000,-, což vyvolalo spíše negativní reakce. Láhev nebyla původně plánována a její prodej byl brán jako vyjímečný a současně podpora palírny (v ceně bylo také 5ks 2cl lahviček).

Lafayette 43%Lafayette 43%Lafayette Cask Strength 62%Lafayette Cask Strength 62%Lafayette Cask Strength 62%Hostem 10.dílu českého whisky podcastu Whisky Essence vysílaného 7.10.2021 byl Jura Omelka.

10. díl českého podcastu o whisky s Jurou Omelkou


Hostem 6.dílu podcastu O pití vysílaného 16.4.2022 byl Jura Omelka.

6. díl podcastu s Jurou Omelkou


Online degustace TOSH Lafayette s Petrem Křenkem - 12.6.2021 - Představení nové značky Lafayette.

Článek na PoznejWhisky.cz:

.

Webové stránky palírny:

FB:

Další články z internetu:

článek na finmag.penize.cz - Česká whisky z Hané. Palírna Tosh oživuje dílo komunistických potentátů

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V aroma sladký sladově ovocný nádech, hrušky, po chvíli se začne výrazněji ukazovat i dřevo. Když se trochu umravní, tak tam zůstává dřevo, s mléčnou čokoládou, ovocná hrušková sladkost. Celkově aroma působí lehce, ovocně a příjemně. V chuti je ještě hodně znát mladost, ale ukazují se tam chutě podobné vůni, dřevitá mléčná čokoláda, sladká ovocnost, květinovost a lehký dojem. Zatím ovšem provázené výraznou mladostí. Působí to na mě dobrým dojmem a mohlo by to dozrát do toho, co od toho chtějí. (7.11.2021)
Lafayette 15měsíční STR red wine 46%Lafayette 15měsíční STR red wine 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Hlubší těžší ovocná vůně, čokoláda, ořechy, v pozadí vykukuje new make (čím dál tím víc). Aroma je celkově příjemně hutné, ovocné a zajímavé. V chuti se hodně pere čokoládová ovocnost s new makem. Ještě potřebuje dozrát, vypadá, že má našlápnuto správným směrem, tak uvidíme až dosáhne tří let. (7.11.2021)
Etiketa Lafayette New Make 46%Etiketa Lafayette 15měsíční Virgin white oak 46%Etiketa Lafayette 15měsíční STR red wine 46%Etiketa Lafayette 43%Etiketa Lafayette Cask Strength 62%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 4.9.2023

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 05.09.2023