značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

MARTIN´S BARREL

Česká republika

Zámecká palírna a pivovar Blatná byla založena v roce 1885 baronem Hildprantem na místě bývalého cukrovaru. Vzhledem k československé socialistické historii byl v roce 1952 majetek Hildprandtů konfiskován a rodina násilně vystěhována. V roce 1983 objekt koupily Západočeské lihovary a konzervárny (pod něž patřil i Stock). V roce 1991 proběhla restituce, kdy se Hildprandtovi vrací zpět na Blatnou a získávají zpět své majetky. Je zmodernizována výroba v lihovaru a v roce 2016 byl obnoven pivovar.

Doufám, že se tu také nedočkáme kouzlení s datumy jako u některých, až to zrovna bude krásně vycházet. Pár by se jich tu našlo. V roce 1489 získalo město Blatná povolení k vaření piva. Cukrovar na jehož místě palírna stojí byl založen v roce 1812.

Palírna se věnuje hlavně ovocných pálenkám a destilátům, bylinným likérům (Wilder a Altfernet) a dalším. V nabídce je také B.Barrel, což je destilát z nakouřeného sladu. Je označený jako New Make a první B znamená "before".

Typy

Vyrábí zde také single malt whisky z českého nakuřovaného sladu s návem Martin´s Barrel. Slad ze sladovny v Bruntále je nakuřovaný na 20-30 ppm. Ječmen pochází z České republiky, stejného původu jsou i sudy z českého dubu. Váže se k tomu taková zajímavost – Lichtenštejnové kdysi na svých panstvích vysadili dub dovezený z Francie, on se tam ujal a přizpůsobil, díky čemuž vznikla nová, česká varieta – a právě z té jsou sudy. Jsou silně vypálené, minimálně na 1 cm, a to včetně dna i víka.

První whisky byla destilována v roce 2016 a v roce 2019 bylo lahvováno prvních 120 (150?) lahví 3leté whisky 43,3%. Označena je jako "Peated Single Malt Bohemian Whisky". Další whisky v sudech dozrává. Primární plán byl 5letá whisky a tak se za pár let snad dočkáme této whisky i na běžném trhu.
I přes určitou snahu se mi nepodařilo první Martin´s Barrel koupit. V roce 2020 (září) se v nabídce jednoho baru objevila další verze, opět 3letá tentokrát s 53% a opět označená Peated Single Malt Bohemian Whisky, stáčená v počtu 170 láhví. Následně se objevila v nabídce eshopu, na jejich webu jsem ovšem žádné informace nenašel.
Tak úplně jejich strategii nechápu, zatímco ostatní se snaží, aby o jejich vstupu na českou whisky scénu bylo slyšet, tak zde to skoro tají. Možná na někoho působí zajímavě, že to musí aktivně sledovat a hodně se snažit, aby whisky sehnali, ale třeba mne to spíše odrazuje.

21/9/20 večer ukázal Black Stuff na svém FB fotky Martin´s Barrel 53%, na eshopu u 1er (oficiální prodejce produktů z palírny v Blatné) v tu dobu nebyla. 22/9/20 ji na svém FB ukázali také 1er. 23/9/20 mi přišla tisková zpráva o této nové whisky. 24/9/20 ráno jsem ji našel na eshopu 1er (mohla tam být i dříve, měl jsem zrovna čas, tak jsem se tam podíval) ve stavu "Čekáme na doručení" a byl tam i mail pro případné dotazy. Zkusil jsem na něj napsat dotaz, zda bude dostupná, protože i ta minulá tam byla dlouho ve stejném stavu a pak zmizela z nabídky, objednat se mi ji tehdy nepovedlo a mail k nim skončil bez odpovědi. 25/9/20 ráno v nabídce eshopu už zase není. 29/9/20 jsem dostal odpověď na svůj mail, že whisky je již vyprodaná, ale že ještě pár láhví bude do prodeje uvolněno a to v balíku společně s B.Barrel za 2.100,-. Dát přes dva tisíce za láhev 3leté whisky mi přišlo už opravdu dost i původní cena 1.700,- za láhev byla dost vysoká (B.Barrel už mám a tak pro mne neměl žádnou cenu a samotnou láhev ovšem prodat nešlo). Tuto nabídku jsem na 1er ani neviděl. Objevila se na destilerka.cz, ovšem za 4 tisíce (myslím, že podobně nabízeli i minulou verzi), tedy skoro 2x dráže, některé jejich ceny jsou podstatně vyšší než jinde. Lihovarek.cz by měla být jiná firma, ale ceny jsou velmi podobné.
Opět bych řekl, že jsem jí věnoval více času a pozornosti, než si zaslouží.
Zcela nečekaně se mi verze s 53% povedla koupit v půlce února 2021 v jednom eshopu.

V roce 2021 byla na Whisky Life Prague 2019 možnost ochutnat novější verzi tříleté 53%.
Již dříve avizovaná pětiletá, která by měla být prvním core produktem, by se na trhu mohla objevit cca v červnu 2022.

A proč právě Martin´s? "Whisky jsme věnovali právě několika Martinům, kteří nejvíce ovlivnili vznik tohoto unikátního produktu."
Na etiketě whisky je jméno Václava Šitnera, stejné jméno lze také nalézt na etiketě české whisky Hammer Head.

Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 43,3%Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 43,3%Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 53%Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 53%Martin´s Barrel 3letá Peated 2021 Single Malt Bohemian Whisky 53%Martin´s Barrel 3letá Peated 2021 Single Malt Bohemian Whisky 53%B.Barrel (new make) 45%B.Barrel (new make) 45%


Rozhovor s Václavem Šitnerem nejen o whisky Martin’s Barrel na PoznejWhisky.cz:


Hostem 20.dílu českého whisky podcastu Whisky Essence vysílaného 11.3.2022 byl Václav Šitner.

20. díl českého podcastu o whisky s Václavem Šitnerem

.

Webové stránky výrobce:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Martin´s Barrel 53%Martin´s Barrel 53%:
(lahvováno 3.9.2020)
Nalil jsem whisky do sklenice a přemýšlel, co se to line vzduchem. Prvotní dojem byl jak připečené plasty. Při druhém velmi výrazný nakouřený slad (ale jinak, než jsme zvyklí jinde), je tam znatelně cítit ten nakouřený slad, co dávali k B.Barrelu a za ním nakouřená new-makeová lihovost. Sladová sladkost, vinné sirné tóny, meruňky, díky alkoholu až do meruňkovice. Už v aroma je cítit, že je to mladý, nevyzrálý a překvapil mě tam ten výrazný nakouřený slad, ale není to kouř z rašeliny, ani klasický kouř, působí to na mě jako takový umělý kouř. Navíc velmi rychle vyprchá, že se do té whisky nedokázal správně zažrat, plus ten jeho nádech hodně ovlivňuje ta meruňková new-makeovost. V chuti i při 53% dost plochá a mdlá, hned se projeví jasný new-make, sladkost, slad, pak nakouřený slad a až po chvíli přijde ten kouř, ale takový osamocený, bez ničeho, jakoby prostě pálenku načichli kouřem (a ještě umělým). Nevím v čem to zrálo, ale ono si to z toho snad nic nevzalo. Dokončení je meruňkově new-makeově pálivé, prostě vypitej panák pálenky.

Celkově zklamání, nenacházím v tom ani ty 3 roky, co to mělo zrát, to bude potřebovat ještě dlouho, než se to k něčemu dostane. Jestli tohle chtějí vydat jako pětileté, tak si moc iluze nedělám, když to za 3 roky nezískalo skoro nic, tak to za další 2 roky nevím, nevím. Skoro už chápu, proč pustili na trh minimální množství, ti museli doufat, že potom šašci lovící investiční whisky skočí, vykoupí a tak měli naději, že to nikdo neochutná a neřekne to ostatním. Ale v něčem se Německu už přibližujeme, tato whisky může směle konkurovat těm jejich německým. (19.2.2021)

Martin´s Barrel 53%Ta celkem příjemná vůně nakouřeného sladu, jejíž stopy v new maku byly, se tady projevuje výrazněji. Jenže se to tam divně mele, v prvním dojmu tam sice je slad, ale divně připečenej, tak trochu uměle a doprovázený dost výrazným new makem. Když se nechá chvíli vydýchat, tak se ukáže výrazná obilná sladkost, nakouřený slad hodně ustoupil, meruňky, až meruňkovice a vinné sirné tóny. New make z toho furt stříká na všechny strany. V chuti taky, jinak sladkost, slad, alkohol a až v dokončení se vrátí projev toho nakouřeného sladu. Je to mdlá, plochá, nudná, nevyzrálá, až to překvapí.
Pár kapek vody uvolnilo v aroma víc toho nakouřeného sladu i s jeho a ostatní umělostí. Chuti nijak zvlášť nepomohly a dokončení také ne. (21.2.2021)
Martin´s Barrel 3letá 6.2018/9.2021 53%Martin´s Barrel 3 letá 6.2018/9.2021 53%:
Vzorek přinesený z WLP 2021:
Když jsem to ochutnával tam, tak mě to teda moc nenadchlo, ale říkal jsem si budiž, ještě to porovnám s tou minulou verzí, možná to vypadá lépe. No objektivně hodnotit v 11 večer na WLP s pěti promilemi a ještě na lodi, kdy se vám pod nohama houpe paluba, to prostě nejde.
Z aroma na všechny strany stříká nakouřený new-make. Když se to nechá trochu vydýchat, tak stříká o něco méně, ale furt, ale už se tam přidává vůně vesnice - čerstvě zvorané pole a hezky zavezené hnojem. A protože to zrovna neláká k napití, tak jsem nechal ještě chvíli vydýchat. Trocha sladu, ovocnosti a meruňky, spíše až meruňkovice. V chuti se mi snad chce pomstít za to, co jsem o ní napsal. To je tak mladý a agresívní, že se tím snad snaží přebít tu plochost a nudnost pod tím, tak snad kromě new-maku a toho nakouřeného sladu nic není. Kde je ten sud ve kterém to zrálo. Kdyby mi někdo řekl, že je to roční new-make, tak mu věřím. Jediné, co se jim musí uznat je, že drží stejnou kvalitu, je to stejně o ničem, jako minulá verze.

Na FB jsem ji uvedl písničkou, tentokrát od Braxy:

Za všechna tichá rána s kocovinou
Za všechny hříchy, co ti neprominou
Ono se to vrátí, dál ohně budou plát
Všechny dny se krátí a každý příběh je had
Ono se to vrátí
(15.11.2021)

B.Barrel (new make) 45%B.Barrel (new make) 45%:
(lahvováno 25.1.2019)
Je to new make a srší z toho new make na všechny strany. Je vyrobený z nakuřovaného sladu a sud to ještě nevidělo. Dobrá příležitost pro ty, kteří nechápou, proč musí whisky nejdříve zrát pár let v sudu. Lihové aroma s lehce sladkým nakuřeným sladem, moc se to čuchat nedá, smrdí to jak čistící prostředek. Chutná to podobně jak to voní, takže nic moc. Je to prostě čistě vypálená lihovina a když si uvědomíte, že destilace vlastně změní alkohol z původní směsi na páru a ta se zhlazením zase srazí na tekutinu, tak nelze moc očekávat. Naštěstí i při tomto procesu se některé vůně a chutě také přenesou. Tady se projeví hlavně v dokončení, kde je cítit ten nakouřený slad. (7.12.2019)
B.Barrel (new make) 45%Furt z toho stříká new make na všechny strany, však taky je. Aroma je sladší a je v něm cítit spíše lehce ten nakouřený slad (ovšem ten přiložený mi voněl víc) a obilí, ale jinak je tam hlavně velká lihovost, trochu s nádechem do meruněk a umělých vůní. Na čuchání to zrovna není. Chutná to podobně jako voní, nic moc. Pocit levného, trocha sladkého ovocného destilátu. Trocha chutí se tam najít dá, tráva, lehké stopy nakouřeného sladu, ty se ale projeví až hlavně v závěru. Je to spíš zajímavost, než k pití. (21.2.2021)

U láhve, kterou jsem koupil, bylo několik balení "něčeho". Že by k tomu dávali šprcky? Kdyby to mělo tak povzbuzující účinky, tak to by se už vědělo, tuhle verzi jsem zamítnul. Že by proto, aby lidi kteří kupují toto, se už raději dále nemnožili? To asi také ne. Tak nebudeme spekulovat a když se podívate na obrázky níže, tak uvidíte také o co se jedná.

Recenze na poznejwhisky.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Martin's Barrel

Martin´s Barrel 3yo 53%

Martin´s Barrel 3yo 53% 2021

Etiketa Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 43,3%Etiketa Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 53%Etiketa Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 53%Etiketa Martin´s Barrel 3letá Peated Single Malt Bohemian Whisky 53%Etiketa (new make) B.Barrel 45%Etiketa (new make) B.Barrel 45%zadní Etiketa (new make) B.Barrel 45%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 24.1.2021

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2022