značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

PRÁDLO

Česká republika

Palírna Prádlo je součástí známého plzeňského Stocku i když vždy byla spíše v pozadí. Palírna uvádí na láhvi svoje založení v roce 1976, tak v jednom rozhovoru s Kristinou Demelovou jsem viděl, že palírna je v provozu od roku 1952. Kristina Demelová je master distiller v palírně Prádlo a její jméno najdete také na etiketě jejich nové whisky (na etiketách Hammer Headu je ještě jméno Václava Šitnera). Palírna Prádlo není neznámý pojem v české whisky. Vyráběla se zde whisky Halberd a whisky (nebo její část) Printer's. V novější době je se jménem palírny pevně spjata whisky Hammer Head, která zde byla vyrobena, přes dvacet let zrála v sudech (i když se říká, že původní plán to nebyl) a následně bylo pod názvem Hammer Head stočeno několik plnění. Značka Hammer Head ovšem již končí a objevila se tu nová značka whisky, nazvaná podle palírny Prádlo.

Palírna kupuje slad v Bruntále, kvasí a pálí ve své palírně v Prádle. Používané sudy jsou 250-270 litrů z českého dubu.

A to vše v absolutní tichosti, nikde se o tom nic nepsalo. A najednou se na Whisky Life Prague 2019 objevil malý stánek palírny Prádlo, kde byly vystavené dvě láhve - 17letá a 30letá single malt czech whisky. Přicházet na trh rovnou s takto starými whisky je poněkud překvapující (zatímco jiní řeší, zda uvést na trh svojí whisky když jí je o den více než tři roky nebo počkat až na čtyři). Odpověď na 30letou je celkem jednoduchá, jedná se přejmenovaný Hammer Head, ten by jako značka měl skončit a zbylé zásoby by měla palírna nabízet po svým jménem (ovšem ještě v roce 2020 byl pro americký trh stočena 30letá Hammer Head).

Prádlo 17letá 41,7%Prádlo 17letá 41,7%Prádlo 30letá 43,7%

Typy

30letá pochází z destilace z roku 1989 a pak byla delší pauza ve výrobě whisky, protože 17letá byla destilována až v roce 2002. Pak se prý pálilo občas a od roku 2010 se pálí pravidelně. 17 a 30letou plánovali uvést na trh ještě do konce roku 2019, v roce 2020 by se na trhu měla objevit i 10letá, jako základní verze palírny. Z důvodu problému s dodáním láhví, jak je palírna požaduje se na českém trhu do konce roku 2020 neobjevila zatím žádná). Zatímco 17letá dozrávala v sudech po sherry Oloroso, tak 30letá by měla být čistě česká whisky, v česku vyrobená, v česku zrající v sudech z českého dubu a nedozrávající po ničem dalším.

V listopadu 2020 se 17letá verze české whisky Prádlo objevila nabídce zahraničních eshopů, ovšem v Čechách nic. To vzbudilo na české whisky scéně docela rozruh, dotazy, dohady a taky spekulace. Když jsem si ověřil, že opravdu v zahraničí dostupná je, tak jsem se obrátil s dotazem do Stocku, proč ne i v Čechách. Odpověď byla relativně jednoduchá - skleněné láhve (pravda, to se řeší již rok). Mají představu, jak chtějí whisky v Čechách prezentovat, což zahrnuje také etiketu a láhve. Láhve ovšem ještě nebyly dodány a tak na český trh nešla. Stejné láhve jsou pravběpodobně plánovány i pro 30letou, která není zatím dostupná ani v zahraničí ani u nás a budoucí 10letou. Svoji pochopitelnou logiku to má, protože i láhev a etiketa dělají značku. Pro zahraniční trh se vedení rozhodlo, že ji pustí do světa v prozatímní láhvi (láhve výše jsou spíše ilustrativní). Jinak 17leté bude celkem 1100 láhví, 900 je určeno pro zahraniční trhy a 200 pro český trh.
Rozruh pokračoval, když se objevila v prodeji v Čechách v Travel Free a to za cenu 2.700,-. A protože i u nás tvrdě bují překupnictví, tak byly v jednu chvíli v TF vyprodány a hned tyto láhve nabízeny na bazarech s cenou okolo 3.500,-. Podle fotek se jedná o láhve pro zahraniční trh.

Bohužel Stock má z tohoto pohledu celkem necitlivý přístup k českému trhu a to se při tom snaží svést na určité vlně patritiotismu a retra. První Hammer Head byl dostupný v Duty Free Shopech, ale v Čechách si novou českou whisky nekoupíte (to se podle mne vůbec nepovedlo). Teď se jim totéž povedlo se 17letou Prádlo, která se ještě odvolává na "Velvet Revolution", byť zde to má vysvětlení jiné (viz výše), ale dobře to stejně nevypadá, zvlášť pokud si lidi vzpomenou na přístup s první HH.

Prádlo 17letá 41,7%Prádlo 17letá 41,7%Etiketa Prádlo 17letá 41,7%

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Prádlo 17letá 41,7%Prádlo 17letá 41,7%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Vzorek k ochutnání byl velmi malý, spíše symbolický, takže se z něj bohužel špatně hodnotí. Aroma v sobě neslo sherry, ovoce, těžkou sladkost, vůni vlhkého lesa. Chuť mi připomněla ovoce v hořké čokoládě, pendrek. Byla hutná a celkem zaoblená. V dokončení lehká hořkost a štiplavost. Z toho mála co bylo k dispozici vyzněla jako dobrý, příjemná whisky, nese si v sobě znatelně to sherry z dozrávání.
To jsem vyčetl z poznámek, ale z paměti o ní nevylovím nic, což znamená, že to bylo celkem dobrý, ale zase žádný velký zázrak ze kterého bych padnul na zadek to nebyl. Vzorek byl ale hodně malý, takže moc prostoru k ochutnání nebylo. (2.11.2019-WLP2019)
Prádlo 30letá 43,7%Prádlo 30letá 43,7%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Vzorek k ochutnání byl velmi malý, spíše symbolický, takže se z něj bohužel špatně hodnotí. V aroma měla krásně voňavé dřevo, ovoce, jemně zaoblená, hladivá. V chuti byla cítit tříslovitost dřeva, bohatost ovoce, pak hořká čokoláda. Je cítit, že je vyzrálá, v chuti zaoblená, ale také už trochu dřevitá. 30 let v sudu už možná začíná být moc. Vzorek byl ale hodně malý, takže moc prostoru k ochutnání nebylo. (2.11.2019-WLP2019)

Recenze na whisky.nethar.cz:

Prádlo 17 yo

Prádlo 30 yo

Etiketa Prádlo 17letá 41,7%Etiketa Prádlo 17letá 41,7%Etiketa Prádlo 30letá 43,7%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 10.1.2021

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 20.02.2022