značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

PRIVATE CLUB

Česká republika

Pod názvem Private Club Whisky se kdysi vyráběla whisky v lihovaru v Mochově a v lihovaru Říčany, který pod ten Mochovský spadal.

Povedla se dohledat docela dlouhá historie tohoto lihovaru a tak některé etikety jde i zařadit do konkrétnějšího časového období.
Vyráběla se zde také Queen Victoria Whisky.

Etiketa Private Club Whisky - Krohn Brothers & Co in London at MochovEtiketa Private Club Whisky 43% - Krohn Brothers & Co in London at MochovEtiketa Private Club Whisky - Spojené lihovary, n.p., Praha, závod ŘíčanyEtiketa Private Club 43% - Polabská Fruta, n.p., MochovEtiketa Private Club 43% - Polabská Fruta, n.p., závod MochovEtiketa Private Club Whisky 43% - Středočeská Fruta n.p., Mochov, závod Říčany

1873 - založení firmy Továrna likérových specialit, později "Spojené továrny éterických olejů, trestí, likérových specialit, ovocných šťáv, palírny a rafinerie brandy a slivovice
1923 - firma již patří bratrům Davidovým
1927 - začali používat anglický název Krohn Brothers & Co in London at Mochov
1948 - znárodnění
1950 - přejmenováno na Spojené lihovary, n.p., Praha, závod Mochov
1953 - přejmenováno na Polabská Fruta, n.p., Mochov
1958 - přejmenováno na Středočeská Fruta n.p., Mochov
1989 - restituce firmy do rukou dědiců bratří Davidů
polovina 90. let - závod uzavřen

Private Club WhiskyPrivate Club WhiskyPrivate Club Whisky 43%Private Club WhiskyPrivate Club WhiskyPrivate Club Whisky 43% (0,05 l)Private Club Whisky (0,05 l)Private Club Whisky 43%Private Club Whisky

Zdrojem informací byl Mochovský zpravodaj č.8 z února 2008:

135. výročí založení Středočeské Fruty k.p. závod 01 Mochov
V letošním roce uplyne 135 let, kdy došlo k založení firmy s velkorysým názvem „Továrny likérových specialit“, později „Spojených továren éterických olejů, trestí, likérových specialit, ovocných šťáv, palírny a rafinerie brandy a slivovice“. Za honosným názvem se skrývala pouze primitivní výroba lihovin, rozvážených po nejbližším okolí. Skromnou výrobu úředně požehnalo c.k. hejtmanství živnostenským listem, který se stal základem další činnosti podnikavého mochovského rodáka Václava Součka, který tak dal vznik závodu.
Padesátileté trvání slavili již noví majitelé bratři Davidové. Výrobu podstatně zprůmyslnili a zaměřili na produkci značkových likérů, z nichž některé si vydobyly pověst po celé Evropě. K původnímu názvu staré firmy „Václav Souček, Mochov“, přibylo v roce 1927 znění anglické „Krohn Brothers Co in London at Mochov“.
V roce 1948 převzali zaměstnanci podnik pod národní správu a v roce 1950 závod změnil název na „Spojené lihovary, n.p. Praha, závod Mochov“. „Polabská Fruta n.p.“ byla od roku 1953 do roku 1958, kdy vzniká „Středočeská Fruta n.p.“ se sídlem v Mochově.
Celý závod byl orientován na zpracování ovoce a zeleniny a výrobu hotových jídel. Byla zrušena výroba likérů a lihovin tehdejší ministryní potravinářského průmyslu Ludmilou Jankovcovou.
V roce 1989 po „sametové revoluci“ byl závod předán v restituci dědicům bratří Davidů. V polovině devadesátých let byl závod uzavřen.

Miluše Linková, kronikářka

na začátek stránky

Líbil se mi popis na etiketě:

Private Club Whisky - Tento likér je naší značkovou specialitou sestavenou ze směsí nejkvalitnějších drog a ingrediencí podle dlouholetých výrobních zkušeností nejlepších odborníků. Jeho prvotřídní jakost jest zaručena použitím originálních destilátů a oceněna spotřebiteli řadou doporučení tuzemských i zahraničních.

Etiketa Private Club WhiskyEtiketa Private Club Whisky 43%Etiketa Private Club Whisky 43% (0,05 l)Etiketa Private Club Whisky 43%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 12.2.2024

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2024