značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » německo 

  tisk textu

DYC

Španělsko

Whisky DYC je vyráběna ve španělské palírně v Palazuelos de Eresma v Segovii. Tu založila společnost Destilerías y Crianza del Whisky S.A. (odtud název DYC), kterou v roce 1958 založil podnikatel Nicomedes García Gómez a v roce 1959 byla vyrobena první whisky (tento rok je také uveden na etiketách). Prodávána začala být v roce 1963, na španělském trhu slavila úspěch a její produkce ze rapidně zvyšovala. Úspěch slavila hlavně díky nižší ceně oproti dovážené whisky a také díky určité uzavřenosti místního trhu. Velmi zjednodušeně řečeno: v roce 1982 se Španělsko vypořádalo finálně s dikraturou generála Franca (zemřel v roce 1975) a více otevřelo trhy i pro zahraniční whisky. Ještě v 90tých letech produkce whisky rostla. Následně se hovořilo o výrazném poklesu.
Kapacita palírny by měla být 8 milionů litrů obilné whisky a 2 miliony litrů sladové whisky ročně. Objevují se i údaje o kapacitě až 20 miliónů litrů whisky ročně a odhady produkce okolo 2,5 miliónu ročně.

Úspěchy na španělském trhu měla také díky propracovaným reklamním kampaním. V roce 1992 (cca do 2000) s heslem "Lidé bez komplexů" - o tom, jak je důležité se smát sám sobě. V roce 2016 navazující kampaň "Oslavme, co jsme". Vedle toho byly i klasické reklamy na jejich whisky. Ale jedná se o lokální kampaně, pro zbytek světa je tato whisky a její reklama (stejně jako většina lokálních whisky z jiných zemí) neznámá. Jak si na tom whisky opravdu stojí s prodejem není možné zjistit, protože informace se dají najít jen na webu palírny a ta se bude vždy ukazovat v lepším světle.

V palírně se používá dvojí destilace. Vyrábí se zde obilná a sladová whisky, kromě DYC Pure Malt by tedy všechny měly být míchané pouze z produkce této palírny.
Společnost Destilerías y Crianza del Whisky S.A. vlastní (vlastnila) ještě palírnu v Cadizu, kde se vyrábí (vyráběla) whisky Doble-V. (informací málo a neustále se měnící vlastnické vztahy jednotlivých společností a současně občas zachovávané jméno, aby to pro lidi nebyla tak velká změna, dělají tyto kousky pořádně nedohledatelné)

Typy

V roce 1963 byla na trh uvedena základní míchaná whisky, následovaná v roce 1975 8letou verzí. V roce 2007 byla vyrobena DYC Pure Malt, mělo by se jednat o blended malt whisky, kde smíchána místní single malt a skotské single malt. K 50. výročí se na trhu objevila také single malt. V roce 2010 pak limitovaná edice 10leté single malt ze sudů po bourbonu. V roce 2017 přišly nové etikety a aktuálně (září 2019) jsou hlavními produkty: základní míchaná DYC bez udání stáří, 8letá míchaná whisky, Pure Malt whisky (mělo by se stále jednat o blended malt míchanou z místní single malt a skotských single malt) a 10letá single malt (ta ovšem není na webu palírny uvedena, ale na trhu je momentálně běžně dostupná). V roce 2017 začali vyrábět Master Distillers Collection: 12letá dozrávající v sudech po Jerez (asi zatím první z této z jejich pohledu exkluzivní kolekce), není uváděná jako single malt, takže se nejspíše jedná o míchanou whisky. V roce 2019 by měla na trh jít v limitované edici 15letá single malt vytvořená k 60. výročí palírny a na počest jejího zakladatele (a opět ono oblíbené Master Distillers Collection, zde tedy Colección Maestros Destiladores).

DYC 40%DYC 8letá 40%DYC Pure Malt 40%DYC Single Malt 2009 Ed. Special 50 Aniversarion 40%DYC 10letá Single Malt (2010) 40%DYC 10letá Single Malt 40%DYC 12letá Jerez 2017 Colección Maestros Destiladores 40%DYC 15letá 2019 Single Malt Colección Maestros Destiladores 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

DYC 40%DYC 40%:
Aroma celkem jemné, klasicky whiskově blendově sladké, sladce sladové, jednoduché, s občasnou rušivou lihovostí. Chuť jemná, lehká, nijaká, trochu sladové sladkosti, trochu lihové pálivosti. Dokončení je levno-panákové, alkoholová dochuť. Je to prostě ta jejich nejzákladnější whisky bodující na trhu cenou. Kromě té nemá co nabídnout, na druhou stranu jsem to ani jiné nečekal. Prostě levný blend, jakých je na trhu a v supermarketech spousta. V pohodě by mezi ty levné skotské zapadl, nepropadl by až na úplné dno, jsou i horší. Na druhou stranu, sklenku jsem nedopíjel. Dalo by se, ale nenašel jsem důvod proč to dělat. (19.9.2019)

Aroma celkem jemné, taková klasika bežné míchané whisky, sladce sladové, jednoduché. V chuti lihová pálovost levné míchané whisky, trochu sladové sladkosti, spíše jemnější. Dokončení alkoholově štiplavé. Je z toho znát, že je to nejzákladnější blend. Pít se to dá, ale není proč to pít. (11.7.2021)

DYC 8letá 40%DYC 8letá 40%:
Aroma jemné, lehké, sladké, les, med, docela příjemné, jednoduché a nenáročné. Nemá v sobě nic výrazného co by upoutalo, ani v dobrém, ani ve špatném. Chuť se nese v duchu aroma, jednoduchá, nijaká, lehká, bez výrazných chutí i pachutí. Trochu té sladkosti a whiskové obecnosti. Působí lehkým dojmem. Jen je prostě taková nijaká, jak instantní, je tam, ale nemá v sobě nic zajímavého, ani rušivého. Dokončení podobným způsobem nijaké. Ta whisky se prostě nijaká. Ale víceméně odpovídá tomu, jak si představuji levné whisky jižní Evropy (Španělsko, Itálie, ..) - jsou lehké, protože popíjet v tom vedru něco pořádného moc nejde. Svojí nijakostí je taková univerzální pro všechny - Není ostrá? Ne. Není sladká? Ne. Není kouřová? Ne. Nebojte, ona je prostě nijaká.
Je to strašně nudné pití, ale jak je lehký a ničím neruší, tak se dá jen tak popíjet. Až mě překvapilo, že sklenička je už prázdná, vůbec si neuvědomuju, že jsem ji postupně dopil. (19.9.2019)

I na podruhé je to lehká jednoduchá whisky pro letní popíjení ve společnosti, kdy se chcete bavit, neřešit co pijete, ale aby se to dalo pít. Lehká whisky jižní Evropy, ničím zajímavá, ničím rušivá. Ani v aroma, ani v chuti. (1.8.2021)

DYC 10letá Single Malt 40%DYC 10letá Single Malt 40%:
Aroma je velmi silné, chtěl jsem přivonět a protáhlo mi to nos. Dojem z něj mám takový nevyvážený, mísí se tam náznaky vůní, není komplexní, nemá charakter. Mísení náznaků vůní by tolik nevadilo, kdyby byly rozumně čitelné, tady to přebíjí určitá lihovost až aceton, není moc příjemný a tak bere chuť čuchat dále, abych tam hledal další vůně. Dá se tam najít sladová sladkost, pomeranče, vanilka, sladké pečivo. Potřebuje trochu odstát, aby se zbavilo té ostré lihovosti. Tohle bych čekal u mladých whisky, ale ne u desetileté, která navíc zrála na jihu, kde by to zrání mohlo být i něco málo rychlejší. Když se mu chvíli nechá, tak se projeví ty vůně, co byly předtím potlačené a přidal se tam i výrazný nádech hořké čokolády a lískové oříšky. Ale furt to není příjemně čuchatelná whisky, ke které si napřed několikrát přivoníte než se napijete. Ale dá se ní zvyknout, během psaní, čuchání a ochutnávání jsem si na ní zvyknul. Ale jdeme raději ochutnávat. Chuť sladká, sladová sladkost, pak převažující sladovost. V pozadí banány, trochu té květinové louky. Ale jinak spíše chudá, chybí jí vyzrálost a určitá lehkost, která by jí slušela. Je taková prázdná. Dokončení není moc povedené, po krátkém sladkém úvodu, takové trochu nahořklé, jak po hořkém bylinkovém likéru, není to tak silné, ale přebíjí to ostatní dojmy. Jak když vám po oříškách zůstane trochu hořké pachuti v puse. Ještě mu tam sekunduje mentolový bonbon. Naštěstí není dlouhé, ale i tak doznívá déle než bych chtěl. Od desetileté single malt bych čekal víc, tohle je v porovnání s ostatními (tedy skotskými single malt) slabší průměr. Těch 15 Euro za ní nelituji, ale abych si ji tam kupoval pro večerní popíjení na balkoně a koukání na moře, to teda ne. Ještě, že jsem toho nekoupil karton. To už raději tu 8-mi letou, která se dala popíjet jak víno.

Tohle je mladá žena, už to není mladý tele, ale ještě to není zkušená zralá ženská. Tak pětadvacet (to jsem zvědavej, koho se to dotkne). V horším případě i více, což je záludnější v tom, že některé věci už neočekáváte. Její příchod nepřehlédnete, ale nevíte, co si o ní myslet. Tak počkáte, jak se projeví. Když se trochu zklidní, odskočí se upravit, přičísnout, tak začne vypadat i sympaticky. Začnete si říkat, že se nesmí dávat na první dojem, ona by to nakonec mohla být i docela fajn ženská. Jak ji ale poznáte víc, tak zjistíte, že ještě nedospěla. Ještě nepobrala dostatek rozumu, odpovědnosti, je to ještě dítě v dospělém těle. Ne tou svojí dětskou hravostí a neviností, ale tou dětskou nezodpovědností, nerozumností, neschopností nést následky za své činy, sobeckostí. Popřejete jí do života hodně štěstí, rozloučíte se a jste rádi, že jste nepodlehli krátkému pokušení na hlubší vztah. (20.9.2019)

DYC 12letá Jerez 2017 Colección Maestros Destiladores 40%DYC 12letá Jerez 2017 Colección Maestros Destiladores 40%:
Příjemné, bohaté aroma. Trochu sladkosti lesního medu, voňavé pomeranče, čokoláda, čerstvé ovoce, vanilka, čerstvá dřevěná mísa s ovocem, sherry. Velmi lákavé. Tělo je plné, ústa se naplní chutí, její nástup je velký. A přitom je stále lehká. Je dobře vyladěná, bez vyčuhujících chutí. Trochu té sladkosti, karamelu, ovoce, vanilky, marmeláda v koblize. Příjemná, svěží, lehká. Dokončení je střední, závěrečný dozvuk sladce trávový. Příjemná, svěží, lehká whisky, když na jihu Evropy chcete něco popíjet a i si to vychutnat. Tohle se jim povedlo, cena mi bohužel připadá trochu vyšší. I se těším na další skleničku, kterou si teď naleji pro psaní porovnání. (to to zase dopadne, tohle už druhá whisky za večer a ještě si jdu přidat)

Mladá opálená španělka, s krásným tělem, krásné vlasy. Svádí vás svým chováním, pohledem, oblečením. Je veselá, usměvavá, rozpustilá, vzbuzující očekávání. Vůbec nevadí, že mluví jen španělsky a vy jen česky, nepotřebujete slova a když něco říkáte, tak se pochopíte jen podle tónu řeči. Je to krásné, krátké letní dobrodružství. Necháte se unést tím, že tohle dobrodružství si můžete jen tak užít, plně prožít, všechno ostatní pro tu chvíli hodit za hlavu, užít si každou hodinu, minutu, sekundu. Víte, že je to jen krátký lehký letní příběh a tak nehledáte nic hlubokého, vypnete to zbytečné přemýšlení, které vám neustále svazuje ruce. Chcete se jí dotkout, pohladit, políbit, tak to prostě uděláte.
Při psaní se mi vybavila herečka a film - Paz Vega ve filmu Sex a Lucía z roku 2001. (20.9.2019)

trailer k filmu:

Recenze na whisky.nethar.cz:

DYC 10 yo Single Malt

DYC 12 yo Jerez 2017

.

Webové stránky palírny:

Etiketa DYC 40%Etiketa DYC 8letá 40%Etiketa DYC Pure Malt 40%Etiketa DYC Single Malt 2009 Ed. Special 50 Aniversarion 40%Etiketa DYC 10letá Single Malt (2010) 40%Etiketa DYC 12letá Jerez 2017 Colección Maestros Destiladores 40%Etiketa DYC 15letá 2019 Single Malt Colección Maestros Destiladores 40%

.(2019)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 01.04.2022