značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » další státy 

  tisk textu

SAVOY

Bulharsko

Bulharskou whisky Savoy vyrábí společnost SIS Industries Ltd. Společnost byla založena v roce 1992 a je nástupcem Vinpromu Karnobat. Nyní patří mezi největší výrobce destilátů v zemi. Pod značkou Savoy najdeme nejen whisky, ale i vodku, gin, tequila a rum. Osobně mi to připadá jako série běžného spotřebního alkoholu.

Zaákladní Savoy whisky je tříletá. Existuje také v dražší verzi Savoy Gold, u té není stáří uvedeno. Na webu značky (11/2016) ovšem Savoy Gold uvedená není, je možné, že se již dále nevyrábí, ale v eshopech je možné na ní narazit.

Savoy 3letá 40%Savoy 3letá 40%Savoy 3letá 40%Savoy Gold 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Savoy 3letá 40%Savoy 3letá 40%:
Aroma je nepříjemně lihové/čistící prostředky v duchu levných whisky. Líh a čistící prostředky překrývají v pozadí se snažící "obecné" whiskové aroma. Po chvíli odstátí líh trochu ustoupí a lze cítit lehkou sladovou sladkost a dřevo. Chuť za aroma nijak nezaostává. Prázdná, plochá, nijaká, obecná whisky se štiplavým závěrem. Jedna z těch, kdy ji člověk rád zapije douškem vody, aby se jí z krku zbavil. Byl problém nalitý vzorek pro ochutnání vůbec dopít.
Tato whisky bývá často v Bulharsku součástí All inclusive a tedy zdarma v ceně pobytu. Kvalita odpovídá této ceně. (6.6.2020)
Savoy Gold 40%Savoy Gold 40%:
Aroma je "lepší" než u základní verze, ale stále zůstává hlavně lihové, takové new-makeové. Už to není taková rána a více je v pozadí cítit pokus o whisky. Taková obecná sladová sladkost a dřevo. Po chvíli odstátí bych řekl, že tam cítím i květinovou vůni a med, ale stále se nejedná o vyloženě příjemné aroma. V chuti zůstává prázná, plochá, nijaká, obecná a zůstal i štiplavý závěr. Už ne tolik, abych hned sahal po vodě k zapití. Vše je oproti základní verzi jemnější a ustálenější, ale ani tato "Gold" verze nestojí za pití. Ani tento vzorek jsem nakonec celý nedopil, prostě už jsem na ten zbytek neměl ani chuť. (6.6.2020)

Tu základní Savoy jsem ochutnal už tehdy tam. Matně jsem si pamatoval, že to bylo nic moc a teď při druhém ochutnávání jsem si i vzpomněl, proč jsem k tomu vypil takové množství vody. Ono se to bez zapíjení prostě pít nedalo. Na druhou stranu jsem to bral jako bežnou komzumní whisky určenou pro hospody a v hotelech nabízenou zdarma, kdy od toho člověk tolik nečeká a o to méně bývá zklamán.

Etiketa Savoy 3letá 40%Etiketa Savoy 3letá 40%zadní Etiketa Savoy 3letá 40%Etiketa Savoy 3letá 40%Etiketa Savoy Gold 40%zadní Etiketa Savoy Gold 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 06.06.2020