značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » další státy 

  tisk textu

GLANN AR MOR

Francie

Pod názvem francouzské palírny Glann ar Mor byla vyrobená také single malt whisky.

Palírna Glann ar Mor (což v překladu znamená „pobřeží“) byla založena v Bretani v roce 1999. V regionu (zejména v západní části země) se ještě mluví místním keltským jazykem – bretonštinou. Za založením palírny stojí firma Celtic Whisky Compagnie a své whisky také uvádějí "Celtic Whisky with a French Heart".

Pokusy s pálením proběhly už v roce 1999, jednalo se však jen o zkušební várku, první opravdu regulérní destilát byl vypálen až 12. 06. 2005. Nenakouřený slad pochází ze Severní Francie, nakouřený slad se dováží ze Skotska. Vyrábí zde nenakouřenou whisky, která nese název palírny Glann ar Mor a rašelinnou s názvem Kornog, vyráběli zde i žitnou Only Rye. Whisky zde zraje v sudech po bourbonu nebo sauternes, obsah sudů 200 a 225 litrů. Dříve, než začali Celtic Whisky Compagnie vyrábět whisky, specializovali se na dozrávání whisky ve vybraných sudech po vínu, jsou to jedni z průkopníků dvojí maturace, využívajíc sudů po vínech odrůd Monbazillac, Cadillac, Sauternes nebo "Vin de Paille du Jura". Dokončení v druhých sudech trvá zpravidla kolem jednoho roku.

Firmu tvoří pouze dva lidé: Jean Donnay a jeho manželka Martina. Whisky vyrábějí nekompromisně tradičním stylem - dřevěné washbacks, přímý oheň pod kotli, dřevěná káď s červem a zrání na místě.

na začátek stránky

Charakteristiky

Recenze na whisky.nethar.cz:

Glann Ar Mor Taol Esa

.

Webové stránky palírny:

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 02.04.2021