značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » další státy 

  tisk textu

PENDERYN

Wales

Penderyn je mikropalírnou ve Walesu. Datum zahájení provozu se v různých zdrojích liší. Podle všeho byla postavena v roce 1999 a první whisky byla vypálena v roce 2000. Do prodeje šla první whisky v roce 2004. Její prodej byl zahájen v Den svatého Davida za přítomnosti prince Charlese. Vyrábí single malt whisky. Vyrábí se zde také gin a vodka (alespoň podle jejich webu).

Penderyn DistilleryPenderyn DistilleryPenderyn Distillery

Zajímavostí je, že k destilaci používají design Dr. Davida Faradaye, což je kotlík propojený s rektifikační kolonou a umožňuje výrobu lihu během jediného průchodu. Kolona je rozdělěna na dvě, protože její původní výška by vyžadovala postavení budovy tak vysoké, že by tím porušovala stavební předpisy. První kolona je vybavená šesti pláty, ta druhá osmnácti. Líh je stáčen na sedmém plátu, veškerá pára stoupající výše se vrací zpět do první kolony a kotlíku. Svým způsobem je to destilace jedním vrzem. Při jiném úhlu pohledu se tam však koná destilací více.

Penderyn DistilleryPenderyn DistilleryPenderyn Distillery

V roce 2014 pořídíli pár klasických kotlů. Díky rozdílným způsobům destilace jsou čerstvě vydestilované whisky rozdílné a tak experimentují i s mícháním whisky z obou destilací.

Penderyn DistilleryPenderyn DistilleryPenderyn DistilleryPenderyn DistilleryPenderyn Distillery

Typy

Single Malt whisky mají v několika různých řadách (psáno květen 2019). Dragon - s logem draka na etiketě (červebý drak je na vlajce Walesu). V této řadě jsou: Legend, která dozrávala v sudech po Madeiře. Myth, která dozrávala ve vybraných sudech po červeném víně. Celt, která dozrávala v ex-peated quarter casks a má tedy kouřový nádech. Běžně jsou lahvovány se 41%, pro USA pak se 43%.
Další řadou jsou Gold, kde název přímo napovídá v jakých sudech dozrávala (či jaký má charakter, aby v těch názvech dělali ten správný hokej) - Madeira, Peated, Portwood, Sherrywood, Rich Oak (zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v sudech po víně).

Penderyn Legend 41%Penderyn Myth 41%Penderyn Celt 41%Penderyn Maidera Finish 46%Penderyn Portwood 46%Penderyn Sherrywood 46%Penderyn Peated 46%Penderyn Rich Oak 46%Penderyn Rich Oak Single Cask 59,8%

Dále mají řadu "Icons of Wales", která se odkazuje na různé významné věci pro Wales. První byla - Red Flag (červená (rudá?) vlajka). Připomíná první vyvěšení červené (rudé?) vlajky jako symbol protestu v roce 1831. Druhá - Independence (nezávislost). Připomíná podpis Americké deklarace nezávisloti v roce 1776. Třetí - Dylan Thomas. Vydaná v roce 2014, aby oslavila sté výročí narození slavného velšského spisovatele a básníka Thomase Dylana. Čtvrtá - That Try. Připomíná slavné zaskórování v rugbyovém zápase v roce 1973. Pátá - Bryn Terfel. Odkazuje na velšského operního zpěváka Bryna Terfela. Šestá - Royal Welsh Whisky. Připomíná původní velšskou palírnu whisky ve Frongochu, která byla uzavřena před více než sto lety. Podle čísla uváděného na těchto plněních to vypadá, že jich chystají 50.
A uzavírají to limitované edice.
Předtím podle fotek byla řada Aur Cymru, kde byla jak základní single malt whisky, tak i dozrávání v dalších sudech a i limitované edice.

Penderyn Icons of Wales - Red Flag 41%Penderyn Icons of Wales - Independence 41%Penderyn Icons of Wales - Dylan Thomas 41%Penderyn Icons of Wales - That Try 41%Penderyn Icons of Wales - Bryn Terfel 41%Penderyn Icons of Wales - Royal Welsh Whisky 43%Penderyn Aur Cymru 46%Penderyn Aur Cymru Peated 46%Penderyn Aur Cymru Maidera 41%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Penderyn Single Malt Madeira Finish 46%Penderyn Single Malt Madeira Finish 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V aroma sladká ovocnost, madeira se tam hodně projevila, získala hustě smetanový podtón, ale furt tam zůstává mladost v pozadí. Trochu mu chybí hloubka. V chuti zajímavější než v aroma, výrazná sladká ovocnost přezrálého ovoce, hustý med, přidá se lehká kořenitost, ale jen jemně a příjemně. Ovocnost postupně směřuje k jablku s lehkým kořením. Celkem mlsací, příjemné popíjení. V dokončení jablečná ovocnost s kořením a postupně doznívají i vanilkové tóny. (30.3.2022)

v knize Svět whisky hodnotí:

Penderyn Aur Cymru 46%Penderyn Aur Cymru 46%:
Výrazná a svěží sladová whisky se štiplavou, ovocnou a hořkosladkou příchutí.
Penderyn Aur Cymru Peated 46%Penderyn Peated 46%:
Sladkou kouřovou vůni následují tóny vanilky, zelených jablek a citrusů.
Penderyn Aur Cymru Sherrywood 46%Penderyn Sherrywood 46%:
Bohatá příchuť tamvého ovoce a karamelu se mísí s tóny zelených jablek, lískových oříšků a jemnými náznaky mandlí v cukru.
Penderyn Legend 41%Penderyn Legend 41%:
Lehká vůně tropického ovoce, vanilky a medu. Vanilka ještě zesílí na jazyku spolu s medem a ovocem, zejména zralými banány. Dokončení je relativně krátké a peprné.
Penderyn Myth 41%Penderyn Myth 41%:
V lehké vůni se snoubí vanilka, jablková šťáva a kokos. Řídká whisky s příchutí citrusů a čokoládové zmrzliny a se středně dlouhým pikantním dokončením.

Marc A. Hoffmann ve své knize Whisky - značky z celého světa hodnotí:

Penderyn Aur Cymru 46%Penderyn Aur Cymru 46%:
Barva zlatožlutá. Tento single malt z Walesu je v aromatu velice sladký s výrazným dubovým tónem. V chuti se vedle dubu projeví ještě trocha koření. Přesto si uchovává sladovou sladkost. Ve středním dozvuku se ještě jednou decentně projeví dub.

Dave Broom ve své knize Světový atlas whisky hodnotí:

obrázek není k dispoziciPenderyn New Make:
Aroma: Intenzívní a sladké. Chypre (bergamot a čerstvé citrusové tóny). Máta a jedle s párfémovanými tóny.
Chuť: Čistá je pálivá a napjatá, ovšem s vodou se objeví květinové tóny, růže, čerstvé citrusy, zelené ovoce a poté lehká obilná křehkost.
Dokončení: Masité, ale čisté.
obrázek není k dispoziciPenderyn Madeira 46%:
Aroma: Čistý sladký dub. Borovice a vanilka. Jarní listí, zelená kůra. Lehké švestky na pozadí.
Chuť: Štavnatá a čistá, se spoustou meruňkového nektaru a kořenitého dubu zvolna přechází do čaje Lady Grey.
Dokončení: Čisté a mátové.
Závěr: Nezralé tóny new make změkly a posunuly se kupředu společně s vyváženým dubem.
obrázek není k dispoziciPenderyn Sherrywood 46%:
Aroma: Zlatá barva. Jasně odlišné od standardu. Otruby tentokrát společně s citrusovou kůrou, lehkými ořechy a sladkým sušeným ovocem (datle/fíky). S vodou se objevuje náznak květů vína.
Chuť: Veškeré květinové tóny new make jsou hlubší. Stejně štavnatá jako standard, ovšem ovoce je více zavařené.
Dokončení: Fíkové a sladké.
Závěr: Lehký alkohol, ovšem vyvážen s komplexní paletou chutí řízených dubem.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Penderyn Aur Cymru

Penderyn Peated

Penderyn Sherrywood

Penderyn Celt

Penderyn Portwood

Penderyn Bryn Terfel

Penderyn Madeira Finish

Penderyn Rich Oak

Penderyn 2011 Boredeaux Grand Cru SC

Penderyn 2014 Tawny Port SC

Penderyn Royal Welsh Whisky

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Penderyn Aur Cymru 46%Etiketa Penderyn Aur Cymru Sherrywood 46%Etiketa Penderyn Aur Cymru Maidera 46%Etiketa Penderyn Aur Cymru Peated 46%Etiketa Penderyn Aur Cymru Portwood 41%Etiketa Penderyn Aur Cymru Maidera 41%Etiketa Penderyn Legend 41%Etiketa Penderyn Icons of Wales - Dylan Thomas 41%Etiketa Penderyn Tawny Portwood Single Cask 59,7%Etiketa Penderyn Bourbon Matured Single Cask 61,2%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.04.2022