značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » amerika » spojené státy 

  tisk textu

BLANTON'S

Blanton's Kentucky Straight Bourbon je vyráběn v palírně Buffalo Trace v Kentucky, tato palírna je také známa pod minulým názvem Ancient Age.

Blanton's Original Single Barrel se na trhu objevil v roce 1984 a jednalo se vůbec první single barrel na trhu.
Je považován za jeden nejlepších bourbonů. Někteří znalci ho charakterizují: voní po medu, vanilce, ostružinách a skořici a v chuti jsou znát pomeranče, vanilka, skořice a hřebíček.

Bourbon zraje v pancéřovaných vyhřívaných skladech a doba zrání se neuvádí. Doba zrání jednotlivých sudů se liší a o jejich lahvování rozhuduje mistr palírny. Po uzrání je bourbon ochlazen na -1 stupňů a poté přefiltrován, přečerpán zpět do sudu, zředěn a lahvován. Je plněn vždy z jednoho sudu, láhve jsou plněny ručně, číslovány a signovány (datum stáčení, číslo láhve, číslo sudu, číslo skladu, číslo pozice).
Etiketa je okolo celé láhve a na uzávěru je miniaturní plastika jezdce na koni.

Blanton´s Original Single Barrel 46,5%Blanton´s Silver Edition Single Barrel 49%Blanton´s Gold Edition Single Barrel 51,5%Blanton´s Special Reserve 40%

Typy

Hlavním bourbonem je Blanton's Single Barrel 46,5% (označován také jako Blanton's Original Single Barrel) a jako speciality jsou potom Blanton's Silver Edition Single Barrel 49% a Blanton's Gold Edition Single Barrel 51,5% (na trhu od 1997, je stáčen z nejvýhodněji uložených sudů). Mezi méně časté patří Blanton's Special Reserve 40% a Blanton's Straight Barrel. Pro japonský trh jsou lahvovány Blanton's 8 years old unstated a Blanton's Black (zde si nejsem jistý, zda se také jedná o single barrel).

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBlanton's Single Barrel 46,5%:
Barva: Hluboká jantarová.
Aroma: Vyvážené, sladké, měkké koření a máta, karamel.
Tělo: Plné a pevné, kulaté.
Chuť: Medová sladkost, koření a vanilka.
Dokončení: Sladký karamel, koření, náznak máty, doznívá pomalu.

v knize Svět whisky hodnotí:

Blanton´s Single Barrel Kentucky Straight Bourbon Whiskey 46,5%Blanton's Single Barrel Kentucky Straight Bourbon Whiskey 46,5%:
Vůně bourbonu Blanton's je jemná s tóny karamelu, kůže a nádechem máty. Plný a kompaktní nápadně sladký bourbon chutná po vanilce, karamelu, medu a koření. Dokončení je dlouhé a krémové s náznakem koření ke konci.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Blanton´s Gold Edition 51,1%Blanton's Gold Edition 51,1%:
Barva jantarová. Whiskey má ovocně-květinové aroma s nepatrným vlivem dřeva a čokolády. V chuti je velice komplexní a mohutná, převažující chuť čokolády se mísí s trochou hřebíčku. V dozvuku setrvává velmi dlouho vanilka a opět vliv dřeva.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Blanton's - Gold Edition

Blanton's Straight from the Barrel

.

Webové stránky značky:

Webové stránky výrobce:

Etiketa Blanton´s Original Single Barrel 46,5%Uzávěr Blanton´s Original Single BarrelEtiketa Blanton´s Silver Edition Single Barrel 49%Etiketa Blanton´s Gold Edition Single Barrel 51,5%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 05.01.2022