značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » amerika » spojené státy 

výslovnost  tisk textu

JACK DANIEL'S

Palírnu Jack Daniel založil v roce 1866 tehdy sedmnáctiletý Jack Daniel v Linchburg u pramene Cave Springs. Byla první registrovanou americkou palírnou. Z důvodu zdejší prohibice byla palírna přestěhována v letech 1910 až 1930 z Tennessee do St. Louis a její whiskey byla nazývána bourbonem z Missouri. V Tennessee byla vyhlášena prohibice o 10 let dříve a zrušena o několik let let později než celostátní prohibice. Po skončení prohibice v Tennessee se palírna vrátila zpět do Lynchburg. Od roku 1956 je majitelem palírny společnost Brown-Forman Corporation, která ji koupila za 20 milionů dolarů.

Zajímavostí je, že v okrese Moore, kde se whiskey vyrábí, se nesmí alkohol prodávat. Později byla udělena vyjímka povolující prodej alespoň v palírně.

Palírna Jack DanielPalírna Jack DanielPalírna Jack DanielPalírna Jack Daniel - místo, kde se vypaluje dřevěné uhlíJack Daniel

Bez vody nelze whiskey vyrábět a proto palírna sídlí blízko pramene Cave Spring, voda je to vápenitá bez obsahu železa, které kazí chuť whiskey. Na počátku výroby je směs kukuřice, žita a ječmene. Dnešní mashbill je 80% kukuřice, 12% žito a 8% sladový ječmen. Při výrobě se používá kvasinkový kmen z roku 1938 od pekaře z Menphisu. Whiskey se připravuje v 48 nerezových kádích, z nichž každá má objem 48000 galonů. Destilace probíhá ve třicetimetrových měděných destilačních zařízeních. Před uložením whiskey do sudů se používá Lincoln County Process - překapání přes 3 metrovou vrstvu dřevěného uhlí, tento proces whiskey zjemní. Prokapání trvá až 4 dny. Dřevěné uhlí pro tento proces se připravuje přímo v palírně. Oproti běžné výrobě dřeveného uhlí, která se provádí bez přístupu vzduchu, se zde vypaluje dřevěné uhlí na vzduchu, používá se tvrdé dřevo javoru cukrodárného. Hořící dřevo je hašeno vodou, čímž se brání tomu, aby shořelo na popel. Whiskey zraje v 48 skladech a v každém z nich zraje 4 miliony litrů whiskey. Sudy ve skladu nerotují a sklady nejsou vytápěné. Před plněním se obsahy sudů míchají.
Právě filtrace přes dřevěné uhlí odlišuje Tennessee whiskey od bourbonu. Tento rozdíl ve výrobě je natolik významný, že bourbon i Tennessee whiskey jsou různé kategorie.
Původně se whiskey lahvovala do hliněných džbánů s korkovými zátkami. Aby Jack Daniel odlišil svou whiskey od ostatních, začal psát na džbány své jméno podle šablony. Koncem 70. let 19. století se velkou módou staly skleněné láhve. Zprvu se používaly standardní zaoblené láhve, ale od roku 1895 se přešlo na hranatou láhev s hrdkem ve tvaru flétny. Dnes je v prodeji replika této láhve označovaná jako Jack Daniel´s Old No.7 1895 Replica Bottle.

V palírně palírně Jack Daniel - kvasné káděV palírně palírně Jack Daniel - destilační kotelV palírně palírně Jack Daniel - kádě na vypálenou whiskeyV palírně palírně Jack Daniel - vypalování dřevěného uhlí

Jack Daniel, celým jménem Jasper Newton Daniel, Jack byla jeho přezdívka. Ještě jako nezletilý pracoval v palírně u luteránského kazatele Dana Calla, kde se naučil whiskey vyrábět. O Jacku Danielovi koluje mnoho legend. Měřil prý jenom 160 centimetrů, destilovat se naučil, když mu nebylo ještě ani patnáct let. Jeho smutný konec je trochu kuriózní, jeho skon neměl přímo nic společného s whiskey. Jednoho dne se nemohl dostat do svého sejfu, v návalu zuřivosti do něj kopl, zlomil si nohu (někde bývá uváděn palec u nohy), zranění se mu ovšem řádně nezahojilo. Do nohy se mu dostala infekce a o několik týdnů později zemřel. Po své smrti odkázal palírnu synovci Lemu Motlowovi.
Právě po jeho smrti se objevila dnes tolik známá černá etiketa. Do té doby se používala etiketa zelené barvy.

Typy

První produkty z palírny byly whiskey Belle of Lincoln, Uncle Jask's a Topaz Corn Whiskey.
Na etiketě whiskey Jack Daniel's je uvedeno No.7, někdy také ve spojení se slovem Old, nejedná se ovšem o označení stáří. Nikdo přesně neví odkud No.7 vlastně pochází a tak o tom koluje mnoho různých historek.

Nejznámější verzí je Jack Daniel's Old Time No.7 Black Label s černou etiketou, starý 5 až 6 let. Na trhu se také relativně bežně objevuje Jack Daniel's Green Label ve stáří 4 let. Vedle těchto standardních whiskey jsou na trhu různé speciality. Jack Daniel's Barrel House 1, která zraje 5 let a jedná se vlastně o small batch whiskey vyráběnou každoročně z 500 speciálně vybíraných sudů, které zrají přímo pod plechovou střechou, stáčenou do číslovaných a signovaných lahvích. Jack Daniel's Single Barrel, která je na trhu od roku 1997 a jak název napovídá stáčenou z jediného sudu, Jack Daniel's Silver Select Single Barrel, také z stáčenou z jediného sudu. Jack Daniel's Master Distiller - 6-ti letá vyráběná od roku 1993, vyrábí se ze sudů v horních řadách a je nejsladší (jedná se také o small batch).

Jack Daniel´s 1895 Replica BottleJack Daniel´s 1895 Replica BottleCertifikát k Jack Daniel´s 1895 Replica Bottle

Vedle standardního plnění se v omezeném množství plní také různé paměťní plnění, či plnění k různým významným příležitostem. Jack Daniel's 150 year Birthday vyráběná v roce 2000 ke 150. výročí narození Jacka Daniela (narozen v roce 1850). Jack Daniel's Bicentennial Tennessee State uvedená na trh v roce 1966 ke stému výročí palírny, Jack Daniel's 1905 Gold, Jack Daniel's 1904 Gold, Jack Daniel's 1913 Gold, Jack Daniel's 1914 Gold, Jack Daniel's No.7 Maxwell House Bottle. Jako připomínka zavedení hranaté láhve se lahvuje Jack Daniel's Old No.7 1895 Replica Bottle. Tyto láhve jsou číslovány a je k nim vydáván certifikát. Lem Motlow vytvořil v roce 1907 Jack Daniel's No.5, nevyráběla se ovšem dlouho.
V palírně se také vyráběla Lem Motlow's Tennessee Whiskey a nyní se tam také vyrábí Gentleman Jack Tennessee Whiskey.

Jack Daniel´s Green LabelJack Daniel´s Old Time No.7 Black Label 43%Jack Daniel´s Single Barrel 45%Jack Daniel´s Maxwell House BottleJack Daniel´s 1905 Gold MedalJack Daniel´s Scenes from Lynchburg

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Jack Daniel´s Old Time No.7 Black Label 43%Jack Daniel's Old Time No.7 Black Label 43%:
Převoněnost a přeparfémovanost bourbonu. Navoněné ředidlo, ale ve slabším odvaru, nemám pocit, že to fetuju. Nasládlé. Nevoní mě to, nebaví mě to čuchat. Teď tam do aroma ještě přibylo lepidlo. Je tam asi trochu ovoce, sladkého ovoce, ale nechce se mi to ani hledat. Chuť je hodně nasládlá, naštěstí o něco lepší než aroma, výrazná lihovost, trocha vanilky a komerční líbivosti. Tělo je velmi lehké, působí dojmem dobré pitelnosti. Dokončení lehce nahořklé a dřevité.
Celkem zklamání, kdysi jsem to určitě pil, teď jsem to znova zkusil a byla to chyba, k tomu se už asi nevrátím. Amerika není můj styl a to má tohle být ještě jedno z těch lepších. Z mého pohledu nepitelné, tohle není můj typ ani styl. (11.10.2020)
Jack Daniel´s Bonded 50%Jack Daniel's Bonded 50%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Mně prostě ta amerika nesedí. V aroma tam mám dřevo a jeho tříslovinu a pak vanilku, karamel a ten typický umělo-plastelýnový smrad. Musím ale uznat, že se to pohybuje v přijatelné míře a jsem schopen, tam hledat vůně. Což mi sice nejde, ale nejsem z ní až tak rozmrzelý. V chuti hodně karamelové sladkosti, vanilka a dřevitá štiplavost a zase ta umělo-pastová chuť. Dopít se to dalo, ale moc mě to neláká brzy zkoušet znovu. Bodovat jí nebudu, protože tenhle styl nemusím a tak bych neuměl bodovat správně. (16.12.2023)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciJack Daniel's Old No. 7 43%:
Barva: Středně jantarová.
Aroma: Vyvážený karamel, vanilka, lékořice a karamelky.
Tělo: Střední, zakulacené.
Chuť: Dub s měkkým ovocem - vařená jablka, karamel a vanilka se sazemi.
Dokončení: Suché, kouř dřevěného uhlí.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Jack Daniel's Green Label (4letá):
Suchá, lehká a znatelně odlišná od všeho, co palírna jinak vyrábí.
Jack Daniel's Black Label/No.7 (pět a půl letá):
Ohromnou lékořicovou zeď, na kterou patro narazí, někdo popisuje jako hrubou a nevybíravou, ale to neznamená, že se nejedná o dobrou whiskey. Dokazuje, jak velkolepé mouhou být výrazné a silné whiskey.
Jack Daniel's Master Distiller (šestiletá):
Je nejsladší značkou z celé řady Jack Daniel's a má také nejintenzivnější žitný charakter. Fantastická whiskey s ohromnými finesami.
Jack Daniel's Barrel House 1:
Statná whiskey s přívalem sladovitosti, jež se prodírá kupředu za doprovodu lékořicové příchutě. Whiskey, jejíž ladnost vám vyrazí dech, absolutní klasika.

v knize Svět whisky hodnotí:

Jack Daniel´s Old No.7 Tennessee Whiskey 40%Jack Daniel's Old No.7 Tennessee Whiskey 40%:
Jack Daniel's představuje silnou vůni vanilky, kouře a lékořice. Na jazyku působí olejově jako sirup proti kašli s melasou a závěrečné tóny javorového sirupu a spáleného dřeva vydrží až do překvapivě dlouhého dokončení. Není nijak zvlášť komplexní, ale rozhodně je silná a unikátní.
Jack Daniel´s Single Barrel Tennessee Whiskey 47%Jack Daniel's Single Barrel Tennessee Whiskey 47%:
Šaramantní Single Barrel s hebkou vůní broskví, vanilky, oříšků a dubového dřeva přišla na trh roku 1997. Relativně suchá příchuť má hloubku, plnost a eleganci. Chutná olejově po kukuřici, lékořici, sladu a dubovém dřevě. Tóny sladu a dubu vydrží až do dlouhého dokončení spolu s dotekem žita a koření.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Jack Daniel´s Old No.7 40% 40%Jack Daniel's Old No.7 40% 40%:
Barva měděná červená. Tato 5 až 6letá whiskey je ztělesněním značky Jack Daniel's. Absolutně nic pro nováčky, protože jednoduše není nic pro útlocitné. Již ve vůni je velice energická, ohnivá a voní fenolově po dubu a lékořici s trochou nasládlým dotekem. Chuť je zpočátku velice intenzívní, pak poněkud jemnější, velice olejovitá, nadále chutnající po lékořici s trochou toffee. Dozvuk je neuvěřitelně dlouhý. Navíc je cítit dub a olejovitá chuť doplněná na konci trochou kukuřice a sladu.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Jack Daniel´s Old No.7 40%Jack Daniel's Old No.7 40%:
Aroma: Karamelové, se stopami ořechů a kompotu z přezrálých plodů.
Chuť: Jemná, s kořenitým a vanilkovým aroma, objevují se v něm i švestky a kandované ovoce.
Dokončení: Dlouhé, s kouřovými tóny a roztaveným cukrem.
Jack Daniel´s Single BarrelJack Daniel's Single Barrel:
Aroma: Mírně vonící po vanilce, s decentními dubovými tóny.
Chuť: Karamelová, vanilková, po sladkých třešních, tmavé čokoládě, kůži, lékořici a citrusových plodech.
Dokončení: Dlouhé a suché, přidává se sladké dřevo a koření.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2022: 16. December - Jack Daniel's Bonded 50%

Adventní kalendář 2020: 8 December - Jack Daniels


Svet Whisky SK

História: Jack Daniel's SK

Ako naozaj chutí Jack Daniel's a Gentleman Jack?

Jack Daniel's Single Barrel Degustácia

Jack Daniel’s Single Barrel 100 Proof a Single Barrel Rye

Jack Daniel's novinky


Recenze na whisky.nethar.cz:

Jack Daniel's Black Label

Jack Daniel's Master Distiller No. 1

Jack Daniel's No. 27 Gold

Jack Daniel's Old No. 7 Legacy Edition

Jack Daniel's Sinatra Select

Jack Daniel's Single Barrel

Jack Daniel's Single Barrel Rye

Jack Daniel's 1915

Jack Daniel's Before Mellowing

Jack Daniel's After Mellowing

Jack Daniel's Tennessee Straight Rye

Jack Daniel's Gentleman Jack

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Jack Daniel´s Green Label 40%Etiketa Jack Daniel´s Old Time No.7 Black LabelEtiketa Jack Daniel´s Single Barrel 45%Etiketa Jack Daniel´s Master DistillerDetail Jack Daniel´s 150th Mr. Jack Daniel´s Birthday 1850-2000

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 16.12.2023