značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » amerika » spojené státy 

  tisk textu

REBEL YELL

Původní receptura whiskey Rebel Yell byla představena v roce 1849 v palírně Stitzel-Weller. Značka i palírna je známá tím, že v mashbillu místo žita používá pšenici. Samotná značka byla na trh uvedená až v roce 1950 tehdejším starostou Lousville. Značka vznikla u příležitosti 100 let od založení původní společnosti Weller. Měla být vyráběna v malých sériích a byla určena pro distribuci do jižních států USA.

Po rozpadu společnosti Stitzel-Weller koupila Rebel Yell společnost David Sherman Corporation, nyní pod názvem Luxco. Whiskey pro Rebel Yell pochází z palírny Heaven Hill. Společnost Luxco spustila v roce 2018 novou palírnu Lux Row v Bardstownu a nově by měla být vyráběna zde. I když stáří u základní verze není uvedeno, tak zrát by měla minimálně 4 roky a mashbill je: 68 % kukuřice, 20 % pšenice, 12 % sladový ječmen.

Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey 40%Rebel Yell 100 Proof Kentucky Straight Bourbon Whiskey 50%Rebel Yell French Oak Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Rebel Yell Cognac Barrels Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Rebel Yell Tawny Port Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey 40%Rebel Yell Small Batch Reserve Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,3%

V roce 2019 prošla značka rebrandingem včetně nového designu láhví a v roce 2020 došlo až ke změně názvu z Rebel Yell na Rebel Bourbon. Označením "Rebel Yell" je nazýván bojový pokřik konfederační armády (ve válce Severu proti Jihu - Americká občasnká válka v letech 1861-1865) a název by se v dnešní době mohl někoho dotknout. Dříve bylo prý (zatím jsem neměl čas dohledávat fotky láhví a etiket) také na etiketě uvedeno "The Deep South", čímž byly myšleny státy z jihu USA.
(Nevím, zda to bude v dnešní době dostatečné, když se strhávají sochy i toho, jehož pradědeček obchodoval bral zboží od někoho, kdo bral ho nakupoval od farmáře, který měl v té době otroky. A omlouvat by se měli i země, které vzhledem ke své geografické poloze otroky neměly, ale kdyby mohly, tak by je určitě měly a basta.)

.

Webové stránky výrobce:

Webové stránky palírny:

Webové stránky značky:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Rebel Yell French Oak Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Rebel Yell French Oak Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Mně ty bourbony prostě nevoní. Hodně převoněné, ovoce, koření, skořice, vanilka, takové hodně převoněné těstové vánoční cukroví, až do uměla. Postupem času se tam začíná projevovat dřevo. Ale přiznám se, že nemám moc náladu do toho moc čuchat. V chuti je to o něco lepší. Ale ne zas o tolik. V chuti po úvodní sladkosti, kořenité vánoční cukroví následované sladkou dřevitostí, která zůstane dlouho v puse, postupně se mění v tříslovinu.

Jediným plusem je snad to, že produkují prázné sudy po bourbonu pro zrání skotské whisky. (3.12.2021)

Rebel Yell French Oak Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Celkem příjemná vůně dřeva, přidává se vanilka, ovoce, koření, skořice, ale postupně začíná aroma umělovatět a působit převoněně. Když se ještě trochu vydýchala (nějak se mi do ní moc nechtělo), tak aroma dostalo celkem příjemný nádech dřeva a koření, těžké ovoce, sladkost medu. Nijak zvlášť mě ovšem nebaví. V chuti koření, ovocnost, med. Podobná aroma. I když jsem jí dal více prostoru, tak mne nezaujala. V dokončení se objevuje hořkost, štiplavost skořice.

Pít se to dá, ale styl bourbonů mě prostě nebere. (28.1.2022)

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Má svůdné mátovo-peprné aroma a na patře se její chuť postupně rozvíjí do lahodné komplexnosti. Osobitá a plná charakteru, jak se sluší na správnou whiskey z Kentucky.

v knize Svět whisky hodnotí:

Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey 40%Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey 40%:
Vůně medu, hrozinek a másla předznamenává mohutný bourbon s příchutí medu, másla, švestek a jemné kůže. Dokončení je dlouhé a kořenější, než by člověk podle příchuti čekal.

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2021: 3 December Rebel Yell

Recenze na whisky.nethar.cz:

Rebel Yell 100

Rebel Yell Cognac

Rebel Bourbon Tawny Port

Rebel Straight Rye Whiskey

Etiketa Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey 40%Etiketa Rebel Yell French Oak Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Etiketa Rebel Yell Cognac Barrels Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Etiketa Rebel Yell Tawny Port Finish Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45%Etiketa Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey 40%Etiketa Rebel Yell Small Batch Reserve Kentucky Straight Bourbon Whiskey 45,3%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 23.08.2022