značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » amerika » kanada 

  tisk textu

BLACK VELVET

Kanadská whisky Black Velvet se vyrábí v palírně Palliser (více o palírně u značky Palliser). Je to nejznámější značka z whisky zde vyráběné a palírna je také nazývána Black Velvet Distillery. Je také nejznámější z celé řady Velvet, kam patří také - Royal, Red, Regal a Golden Velvet.

Palírna Palliser patří pod společnost Barton Brands, pod kterou patří také palírna Valleyfield. Některé whisky, také Black Velvet, se vyrábí v obou palírnách. Black Velvet, ale patří primárně do portfolia palírny Palliser.

Typy

Nejrozšířenější je 6-ti letá Black Velvet je vyráběná od roku 1945, kdy ji stvořil Jack Napier. Pro americký trh se vyrábí jako 4-letá. S označením Black Velvet Reserve se vyrábí 8-mi letá. K 50. výročí značky je plněna 20-ti letá Black Velvet 50th Anniversary Reserve. Pro americký trh byla vyrobena v roce 2011 3 letá verze s šedo-černou etiketou (je možné, že značka přechází zcela na nové etikety).

Whisky Black Label byla původně vyráběna v palírně v New Torontu pod názvem Black Label. Po problémech se společností Johnnie Walker byl název změněn na Black Velvet.

Black Velvet 40%Black Velvet 8-ti letá Reserve 40%Black Velvet 40% 3letá (pro americký trh)Black Velvet 40%Black Velvet 5-ti letá 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciBlack Velvet (40%):
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Obilný destilát, peprné, sladké karamelky.
Tělo: Lehké, zubaté.
Chuť: Obilná, tóny karamelu a čokolády.
Dokončení: Krátké a ostré.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

4-letá Black Velvet (určená pro americký trh):
Je hrozná, nevoní jako whisky, má aroma, v nemž je cítit destilovaná pomerančová šťáva. Chuť už je lepší i když nikterak zvláštní a poněkud pálí.
6-letá Black Velvet:
lehká, jemně olejovitá a nasládlá whisky.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Black Velvet 40%Black Velvet 40%:
Barva bledě zlatožlutá. V aromatu se objevuje vysloveně pepřový nádech zrovna tak jako kukuřice, resp. žito. Chuť má lehce nasládlou s karamelovým a čokoládovým podtónem. V dozvuku je velice krátká a jen docela malinko ostrá.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Black Velvet

Etiketa Black Velvet 40%Etiketa Black Velvet 40% (PET láhev 1,75 litru)Etiketa Black Velvet 8-ti letá Reserve 40%Etiketa Black Velvet 40% 3letá (pro americký trh)Etiketa Black Velvet 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.01.2022