značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » amerika » kanada 

  tisk textu

CROWN ROYAL

Nejznámější whisky z palírny Gimli je Crown Royal. Předtím byla vyráběna v palírně Waterloo. Palírna Gimli byla založena již v roce 1839. Nachází se ve státě Manitoba ve městě Gimli. Od roku 1968 je majitelem Joseph E. Seagram, který ji kompletně zmodernizoval, dnes je součástí společnosti Diageo. Palírna Gimli je poslední palírnou společnosti Seagram v Kanadě. Byla jsem postupně přesunuta výroba z již zaniklých palíren Waterloo, La Salle, Beaupré a Amherstburg. Kapacita palírny je více než 30 milionů litrů ročně. Palírna se snaží některé z kdysi slavných produktů pálit podle starých receptur. Řada produktů je dochucována bourbonem Four Roses. Zajímavostí palírny je, že vodu odebírá z podzemní řeky mezi jezery Winnipeg a Manitoba.

V palírně Gimli se vyrábí velké množství značek whisky - Crown Royal, Lord Calvert Canadian, Five Star Rye, James Foxe, Melcher´s, Canadian Hunter, Harwood Canadian, Seagram 83, Seagram´s V.O., Adam´s, Mont Royal, Four Roses (kanadská whisky, se známým bourbonem nemá nic společného). Plní se zde také zásoby ze zaniklých palíren - Waterloo, La Salle a Beaupré. Take se zde plní dovážená americká whiskey Seven Crown.

Whisky Crown Royal byla vyráběna již od roku 1930 v palírně Waterloo. Byla připravena u příležitosti královské návštěvy Kanady v roce 1939, kdy přijel král George VI a jeho žena královna Elizabeth. V jejím krédu je "i král si pochutná". Občas bývá také označována jako "kanadský Macallan". Michael Jackson o Crown Royal říká: Crown Royal je ztělesněním kanadské whisky: měkká a sladká se svůdně nedostupnou vůní, bohatým, plným tělem, ale také ovocná s tóny koření. Starší Special Reserve a Limited Editon dodávají charakteru Crown Royal intenzívní hloubku.

Typy

Standardní Crown Royal je nejspíše 10-ti letá, stáří není nikde uvedeno, občas je také označována jako Crown Royal DeLuxe. Je namíchána z 50 složek. Dokonce se občas mluví o tom, že je 12-ti letá, ale opět bez dalšího potvrzení tohoto údaje. 12-ti letá Crown Royal je označena jako Special Reserve, vyrábí se od roku 1995 a stáčí se ze speciálně vybraných sudů. Nyní již v nabídce palírny není, nejspíše jí nahradila Crown Royal Reserve. Novějším přírůstkem v portfoliu je Crown Royal Cask No.16, která je namíchána z 50 složek a dozrávala v sudech po koňaku. V limitované edici je na trhu Crown Royal XR Extra Rare, která by měla odpovídat původní produkci z palírny Waterloo. V omezeném množství byla na trhu také 15-ti letá Crown Royal Limited Edition.

Crown Royal 40%Crown Royal Special Reserve 40%Crown Royal Reserve 40%Crown Royal Cask No.16 40%Crown Royal XR Extra Rare 40%Crown Royal Limited Edition 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciCrown Royal (40%):
Barva: Jantarová zlatá.
Aroma: Bohaté ovoce, karamelky, sladký med a náznaky koření.
Tělo: Měkké, delikátní.
Chuť: Plná, hedvábná, vyvážené ovoce a dub, sladká, dotek hojivého oleje.
Dokončení: Delikátní ovoce a koření, měkce sladké.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Crown Royal:
Její aroma je velmi sexy, plné těžké olejovitosti, sladké kukuřice, hbité kořenitosti a navrch ještě náznaku dubové příchuti. Na patře je bohatá a kulatá s kořenitým závěrem. Ztělesňuje kanadskou whisky v její nejlepší podobě.
Crown Royal Special Edition a Limited Edition:
Obě jsou vynikající whisky, které dokážou podržet jemnost a komplexnost, jež jsou pro kanadskou whisky tak typické.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Crown Royal 40%Crown Royal 40%:
Barva: Středně zlatá.
Aroma: Sladký začátek, med, koření a brusinky. Dub a vanilka.
Chuť: Střední až plné tělo, stopy ovoce a koření. Sladká a smetanová.
Dokončení: Příjemné a sladké, pomalu doznívající.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Crown Royal 40%Crown Royal 40%:
Barva světle jantarová. Aroma má sladké, s patrným náznakem sladu. V chuti se dere na povrch trocha dubu a také žita. Nicméně je krásně měkká a sladká a její jemný dozvuk je velmi vyvážený.

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Crown RoyalCrown Royal 40%:
Celkem příjemná a dobře pitelná whisky. Jemná, hebká, trochu sladká, bez rušivých tónů, ale také bez něčeho, co by bylo k zapamatování. Celkový dojem dobrý, ale nezanechala v paměti žádný výraznější dojem.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Crown Royal

Crown Royal Black

Crown Royal Northern Harvest Rye

.

Webové stránky značky:

Etiketa Crown Royal 40%Etiketa Crown Royal Reserve 40%Detail Crown Royal Cask No.16 40%Detail Crown Royal XR Extra RareDetail Crown Royal Limited Edition 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 18.01.2022