značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » asie » japonsko 

  tisk textu

HIBIKI

text zatím není k dispozici...

Hibiki 43%Hibiki 17letá

na začátek stránky

Charakteristiky

Zdeněk CZ:

HibikiKonečně jsem za rozumnou cenu sehnal japonskou whisky Hibiki master´s select, kterou jsem chtěl porovnat s Hibiky Japanese harmony. První jmenovaná vstoupila kdysi na český trh s cenovkou hluboko pod 100 EUR a druhá byla o 10-20% levnější. Dnes stojí v průměru dvakrát tolik a vzájemný cenový rozdíl je už přes 50%, takže se vyplatí vědět, která je lepší.

Důležitá informace k Hibiki je, že se jedná o hodně složkově bohatý blend, který obsahuje podíly zrající v pěti různých typech sudů včetně japonské Mizunary, která je tak populární u česko-slovenských fanoušků. Japonci jsou tajuplní v informacích o přesném složení, ale mají dar dotahovat k dokonalosti kombinaci složek, ze kterých tvoří výsledný destilát. Mám japonské auto, které taky dokazuje, jak ze stejných nebo podobných dílů jako v Evropě, můžete vyladit o třídu lepší řidičské auto.

Suntory whisky Hibiky, jak zní oficiální označení, je postavena na složkách z palíren YAMAZAKI a HAKUSHU, které tvoří největší japonskou společnost produkující whisky. Založena byla v r. 1923 vizionářem Šindžiró Tori. V překladu znamená Hibiky harmonie a zahrála si i ve filmu s názvem Ztraceno v překladu s krásnou Scarlet Johansson. Lahvuje se do nádherného skla s nepřehlédnutelným typickým designem. Hlavním konkurentem Suntory je dnes Nikka, která je dědičkou odkazu palírny Yoichi, založené Taketsurou po rozchodu s Torim v r. 1934.

Jaká je tedy ta lepší základní Hibiki, pokud vůbec lze takto příkře hodnotit?

Jednoznačně Master´s select. Rozdíl je vidět již v tmavější barvě ve sklence i v lahvi.

Levnější sestřička je malinko vtíravější ve vůni. Patrné jsou sladké exotické tóny (lichee?) a santalové dřevo. Při vstupu na patro se oba blendy chovají podobně, ale ve druhé polovině chuťového vjemu už to je úplně jiná jízda. Tam kde se v levnější verzi ozývají sice tiché, ale patrné šelesty dubové hořkosti, zázvorovitosti při základním charakteru, který symbolizuje kandovaná pomerančová kůra, bílá čokoláda, hodně rozpuštěný med a v závěru přijde dotek Mizunary, tam u dražší verze přichází neskutečná hloubka a vrstevnatost. Poleví mohutná sladovitost, objeví se lehoulinká osvěžující nakyslost, která probudí vyšší vnímavost dalších pocitů, pomerančová kůra se promění v pomerančovou marmeládu, bílá čokoláda přejde do tmavé hořké, někde v hloubce vnímám vzácné exotické koření a ve velmi dlouhém závěru opět přijde dotek Mizunary. Whisky se na patře zvolna vytrácí a těžko hledám moment, kdy už je definitivně pryč.

Nezapomínejme, že hodnotíme základní blendy od Suntory, které jsou jen pro nás nepřirozeně drahé. Přesto jsou obě velmi dobře vyvážené, čímž snadno zválcují levnější blendy od všech známých skotských značek. Dle mého osobního názoru od JW se jim může vyvážeností a hloubkou postavit jen Platinum či Blue Label, od Dewars nestačí ani 18yo a musíme sáhnout po Signature apod. Komu by byla málo lahev Master´s select, může sáhnout po starší sestřičce 17yo, ale ta se aktuálně prodává na evropském trhu za cenu 10 lahví základní Hibiki, což docela dost. Dokonalostí vyvážení vrstev chutí a hloubkou projevu však stojí alespoň za ochutnání vzorku, jak vypadá japonská preciznost a posedlost detaily. (19.9.2022)

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciHibiki 17letá:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Stopy citrusu, vanilky, dubu a květů. Lehké, ale ne nezřetelné.
Chuť: Dost komplexní a pomalu se rozvíjející, se sladkostí borovicové pryskyřice, vanilky a karamelu. Rozvíjející se slané stopy. Dokonaleji patrná přidáním vody nebo ledu.
Dokončení: Zdánlivě končí docela rychle, ale překvapivě a k vašemu potěšení se znvou vynoří.
obrázek není k dispoziciHibiki 30letá:
Barva: Tepaná měď.
Aroma: Rozinky, fíky a datle se stopami para ořechů a sladkého tmavého kakaa.
Chuť: Tmavě sladká a příjemně se rozvíjející dřevitost.
Dokončení: Dlouhé, tajemné a velmi bohaté.

Recenze na Officer's lounge

Recenze na whisky.nethar.cz:

Hibiki 12 yo

Hibiki Japanese Harmony

Hibiki Japanese Harmony Master's Select NAS

Etiketa Hibiki

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 15.09.2023